Recenze Apple Watch Series 4: síla jednoduchosti a ekosystému
Již před pěti lety, kdy výrobci začali chrlit jedny chytré hodinky za druhými, jsem v názorovém článku předpovídal, jak by měly takové chytré hodinky vypadat, aby byly povedené a úspěšné. Jenže světe div se, ani v roce 2018 se to podle mého nikomu tak úplně nepovedlo. Po vyzkoušení nových smartwatch od Samsungu, Huawei a Applu ale můžu alespoň konstatovat, že nejblíže k cíli má právě kalifornský výrobce, který je mimochodem ze všech společností produkujících chytré hodinky prodejně nejúspěšnější. Více prozradí recenze Apple Watch Series 4.
Produkt můžete zakoupit na Alza.cz.
Vzhled: tady jde o vkus
Hodinky jako takové jsou od nepaměti považovány za šperk, nebo minimálně chtě nechtě určují společenský status daného jedince v očích ostatních. A u chytrých hodinek tomu není jinak. Apple Watch tedy seženete v tom cenově nejdostupnějším provedení v menší velikosti, v hliníku s obyčejným sportovním páskem a pěkných pár tisíc ušetříte. Nebo můžete vybrat svůj trezor a pořídit si za bezmála 400 tisíc korun speciální edici z opravdového zlata a ukázat, že jste minimálně 40x bohatší než jiní. Nicméně tady ve většině případů půjde spíše o vkus, než o to trumfovat ostatní. U nových Apple Watch Series 4 je tak opět na výběr například ze dvou velikostí těla hodinek (40 a 44 mm), dále barevných provedení (světlé – stříbrné, tmavé – černé, a z růžového zlata), či typů a barevných kombinací pásků (přičemž ty k novým hodinkám zůstávají kompatibilní i se starými hodinkami o velikostech 38 a 42 mm a naopak). V zahraničí se pak dá dokonce pořídit řekněme vyspělejší varianta z nerezové oceli a s funkcionalitou LTE, které poslouží u vybraných operátorů pro připojení na internet a prakticky nonstop spárování s iPhonem, i kdyby se nacházel na druhém konci republiky. Nicméně v naší kotlině můžeme zatím na tuhle vychytávku zapomenout, díky zdejším operátorům.
I nejnovější generace chytrých hodinek od Applu staví na čtvercovém hodinkovém těle se zakulacenými rohy. Prostor pro zobrazení obsahu na dotykovém displeji je tak větší než u tradičněji vypadajících kulatých hodinek, které se u výrobců smartwatch taktéž objevují. Ale je otázkou, které z těchto provedení vám přijde atraktivnější. Každopádně, kde si každý může vybírat podle chuti, jsou pásky, jejichž výměna je až neskutečně snadná – pomocí posuvného mechanismu dostanete do hodinkového těla oba konce pásku a hotovo. Na konci se pásek zacvakne a prakticky nemá šanci se z hodinek sám uvolnit. K tomu mu musíte pomoct silnějším zatlačením na tlačítko zespodu hodinek. Jak jednoduché a přitom tak geniální. Oproti jiným hodinkám, a nejen těm chytrým, je přesně tohle ona killer feature. Pokud si tedy například jdete ráno zacvičit nebo zaběhat, vezmete si třeba provzdušněný silikonový sportovní pásek. A poté během pár vteřin pásek vyměníte třeba za příjemnější textilový pásek. A chystáte se na jednání? Žádný problém, pásek během okamžiku vyměníte za kožený či kovový. Pásky ale můžete střídat nejen kvůli různým událostem, hodit se to může klidně podle stylu oblečení nebo zkrátka podle pocitu, protože nosit například kovový pásek od rána do večera není zrovna můj šálek kávy. Na ruce jsem měl nejčastěji textilový pásek, protože jsem o něm téměř ani nevěděl, na rozdíl například od silikonových či kovových pásků, které mi nepřijdou příliš příjemné.
Nic z toho však není novinkou u posledních Apple Watch Series 4. Vylepšením je až celková konstrukce, která je jednak o něco tenčí a hlavně pak o něco větší, pokud jde o šířku a výšku. Změny to nejsou výrazné, ale rozhodně jsou příjemné. Hlavně v případě displeje, který je nyní o třetinu větší než u předchozí generace hodinek, a to už je dost slušný rozdíl. Jedna věc je, že Apple zvětšil tělo hodinek o 4 mm a k tomu ještě zmenšil rámečky kolem samotného displeje. Obrazovka se tak nyní rozprostírá téměř od kraje ke kraji a evokuje jakýsi dojem bezrámečkovosti. Ve spojení se zakulacenými hranami displeje a hlavně pak jeho kvalitami je to vskutku parádní podívaná. Dále byla výrazně vylepšena digitální korunka s haptickou odezvou. Citlivost je ještě lepší než u předchozí generace. A nemalé inovace se dočkal také mikrofon s reproduktorem, který je nyní o 50 % hlasitější, takže telefonování s hodinkami je opět o něco pohodlnější a hlavně pak použitelnější. Ale o tom ještě bude řeč. A na co nesmím zapomenout, nadále samozřejmě u hodinek zůstává voděodolnost. Apple Watch Series 4 se tedy nemusíte bát nosit například při cvičení, v dešti, nebo při mytí rukou. Ale vadit jim můžou například nečistoty a různé čistící přípravky, nebo třeba nižší či vyšší teploty. A pozor je také nutné dát na řemínky, které nejsou vhodné pro nošení do vody. Asi není zrovna nejlepší nápad jít si zaplavat třeba s takovým kovovým milánským tahem.
Displej, ovládání a výdrž: tak nějak fungující
Díky zvětšení displeje u obou nabízených velikostních provedení jsou nové Apple Watch Series 4 výrazně použitelnější. Jednak na obrazovce zkrátka vidíte více informací, resp. větší zvětšený obsah, ale také se takové hodinky lépe ovládají. K obrazu OLED panelu jako takového nemám žádné připomínky, ať už jde o menší 1,57″ s rozlišením 394 x 324 px nebo o větší 1,78″ s rozlišením 448 x 368 px. Obraz má v obou případech jemnost 326 ppi a je skvěle čitelný, díky jasu 1000 nitů klidně i venku na silnějším slunečním světle. Barevné podání je velmi syté, ale stále poměrně přirozené. A černá je skutečně černá. Co mi však oproti jiným chytrým hodinkám s OLED displejem u Applu chybělo, je Always-on displej. Tedy aby hodinky dokázaly neustále zobrazovat aktuální čas a třeba i pár notifikací. A ne až po zvednutí ruky a otočení zápěstí nebo případně po stisknutí tlačítka či otočení korunky. Možnost nechat si neustále zobrazovat na chytrých hodinkách čas zkrátka chybí. A podle mě dost citelně. Pokud tedy budete mít zapnuté alespoň probuzení displeje po zvednutí ruky, což mimochodem podle mého subjektivního pocitu funguje lépe než například u zmiňovaných nejnovějších hodinek od Samsungu a Huawei, může se vám stávat, že se displej občas probudí i v okamžiku, kdy to nechcete. Typickým příkladem je, když vezmete do ruky příbor a pustíte se do nachystaného jídla. Nebo budete ve fitku cvičit na strojích. V takových případech, a v mnoha dalších, je potřeba hodinky třeba přepnout manuálně do režimu Kino, který automatické probouzení displeje vypne. Stejně jako upozornění na notifikace. Nebo hodinky používat v režimu, kdy se vám displej bude probouzet jen po dotyku, stisknutí klávesy, či otočení korunky.
Pokud jde o ovládání Apple Watch Series 4, je vesměs jednoduché, nicméně k dispozici je hned několik ovládacích prvků a ne vždy je systém watchOS 5 natolik intuitivní, abyste přesně věděli, co který prvek udělá. U dotykového displeje jako takového asi není co řešit. Ale technologii Force Touch, která přidává jakousi další vrstvu do dotykového ovládání, není úplně jednoduché používat. Musíte se nejdříve přesně naučit, kdy ji využít a kdy naopak není vůbec k dispozici. V případě dalšího ovládacího prvku, digitální korunky s haptickou odezvou, je to o něco lepší. Můžete v systému jednoduše posouvat, aniž byste si prstem zakryli dotykový displej. A haptickou odezvou jste chytře upozorněni na to, o kolik se v systému posunete. Lepší řešení podle mě chytré hodinky zatím nemají, přesto mi to nepřijde ani zdaleka jako dokonalé. A pak jsou tady možnosti bočních tlačítek, resp. digitální korunka poslouží i jako klávesa, se kterou se po stisknutí dostanete do nabídky aplikací nebo naopak zpátky k ciferníkům. Pod korunkou ještě najdeme tlačítko pro vyvolání nabídky se spuštěnými aplikacemi. Ale popravdě mi systém jako takový přijde celkem nekonzistentní a oproti jiným systémům Applu postrádající pokročilejší ovládání gesty. Proč nemůžu jednoduchým swipem zleva doprava třeba přecházet mezi aplikacemi? Proč můžu pouze swipnutím od spodního okraje nebo naopak od horního otevřít nabídku s rychlými přepínači a notifikační centrum? V jednoduchosti je síla a Apple podle mě v systému neudělal maximum, co mohl udělat.
Kde naopak slabiny Applu rozhodně nejsou, je výkon a celkové odladění systému. Apple Watch Series 4 vsázejí na 64bitový dvoujádrový procesor S4 s čipem W3, ale hlavně na dobrou práci softwarových inženýrů v oblasti softwarové optimalizace. Hodinky od Applu tak běhají jako švýcarské hodinky – ačkoliv u těch chytrých nikoliv klasických ze Švýcarska už to bohužel tak úplně neplatí. Ať už jde o rychlost spouštění aplikací, přechod mezi nimi, nebo animace, vše zvládají Apple hodinky na jedničku. Ze všeho člověk cítí svižnost a ochotu. A tak to má vypadat. Škoda, že se něco podobného nepovedlo i v oblasti výdrže. Nejnovější Apple Watch tedy zůstávají spíše jednodenním produktem, který budete muset každý večer nebo každé ráno připojit na alespoň pár desítek minut do nabíječky. Což se postupem času stane tak trochu otravné. Jen pokud nebudete příliš využívat trackovací funkce, můžete se dostat na dvoudenní výdrž. Naopak v případě monitorování sportovních aktivit počítejte, že nabíjet každý den bude opravdu nutnost.
Využití aneb k čemu jsou hodinky dobré?
Stejně jako u předchozích generací, i v případě čtvrté iterace potřebujete mít vedle hodinek také iPhone, se kterým hodinky bezdrátově spárujete. Konkrétně alespoň iPhone 6 nebo novější, a to se systémem iOS 12 nebo novějším. Se staršími iPhony nebo systémem si ani neškrtnete. Každopádně využití je jednoduše takové, že jde o prodlouženou ruku smartphonu, doslova. Technologie máte přímo po/na ruce. Ale jde spíše o doplněk k telefonu, než jeho náhradu. A právě to se mi na chytrých hodinkách od Applu líbí. Nesnaží se nahradit smartphone a jeho funkce, ale spíše posloužit lépe v takových případech, kdy je zbytečné vyndávat telefon z kapsy nebo třeba kabelky. Ať už jde o to se jen podívat na aktuální čas, na nové upozornění (zda je opravdu důležité), nebo třeba vyřídit důležitý hovor či odpovědět na zprávu, pokud máte zrovna plné ruce práce. A mohl bych pokračovat. Prakticky se Apple u svých chytrých hodinek zaměřuje na tři roviny využití – notifikování toho nejdůležitějšího, co nechcete nikdy zmeškat, dále monitorování vaší aktivity a zlepšení kvality životního stylu, a pak na zjednodušení fungování v rámci celého ekosystému Apple produktů. Možná si teď úplně nepředstavíte to, co mám přesně na mysli. Tak tedy znovu postupně a srozumitelněji.
S hodinkami se můžete nechat upozorňovat prakticky na vše, co uznáte za důležité. Pro někoho to mohou být hovory, které můžete klidně i přímo na samotných hodinkách vyřizovat (pokud to situace dovolí, a sice všichni okolo vás slyší obě dvě strany, co si říkají) včetně možnosti hovor na hodinkách zahájit a dokončit poté na iPhonu nebo opačně. Dále si na zápěstí můžete pustit upozornění na zprávy či Messenger od Facebooku, někdo může chtít mít neustále po ruce emaily, apod. Možností je opravdu nespočetně a spíše záleží na tom, jestli chcete mít v hodinkách vše a smartphone nechávat spíše v kapse, nebo jestli si nastavíte upozornění do hodinek jen z nejdůležitějších kanálů a zbytek necháte na aplikacích v iPhonu. Zde ovšem musím říct, že některé aplikace z iOS stále nemají sourozeneckou aplikaci pro hodinkový watchOS, a tedy zůstanou pouze na iPhonu. Což je škoda. V hodinkách mi asi nejvíce chyběl poznámkovník, webový prohlížeč, bankovní aplikace, nebo třeba přístup k souborům na iCloudu. Ale je opravdu otázkou, co všechno chcete na hodinkách s menším displejem než u smartphonu dělat. Co může někomu chybět, nemusí chybět jinému. Co jsem si každopádně velmi oblíbil, je fungování v celém ekosystému Applu. Vyzkoušel jsem například automatické odemykání počítače Applu, jednoduše bez vyplňování hesla, protože počítač rozpoznal hodinky s identifikací stejného majitele obou produktů ve své blízkosti. Nebo dále možnost dálkově ovládat přehrávač, třeba přehrávané hudby na iPhonu nebo videa z YouTube, které mi běželo na televizi. A prakticky se dá s hodinkami ovládat celá chytrá domácnost.
Velmi zajímavá mi přijde i funkce pro plynulé přecházení z jednoho zařízení Applu na druhé, například lze zahájit hovor na hodinkách a dokončit ho třeba na iPhonu. Nebo pracovat v kalendáři, psát zprávu, apod. a přejít z aplikace v hodinek do počítače nebo opačně. Chytré je také automatické nabídnutí letenky, jakmile přijde ten správný čas na letišti. A do budoucna bude možné s hodinkami v ČR také platit pomocí Apple Pay. Ale někdy se můžou hodit i takové maličkosti, jako je možnost si s hodinkami jednoduše posvítit, pokud třeba chcete odemknout dveře a nemůžete potmě trefit zámek klíčem. Díky obchodu s aplikacemi pak můžete najít spoustu dalších aplikací, které mohou taktéž dobře posloužit. Což platí také v oblasti zdraví a fitness. Apple Watch Series 4 mají opět velmi jednoduché, ale přehledné zobrazení aktivit, ať už jde o pohyb, cvičení a stání, a sice v podobě barevných kroužků. V průběhu dne vidíte své počínání, což vás může trochu motivovat k tomu žít zdravějším životním stylem než doposud. Schválně píšu, že může – ale nemusí. Pro větší nadšence nebo spíše sportovce, je pak k dispozici i měření všech možných sportovních aktivit, ať už jde o chůzi, běh, jízdu na kole, plavání a mnoho dalšího. Hodinky navíc díky vylepšenému senzoru srdečního tepu dokážou automaticky rozpoznat, že jste se začali nějak hýbat a zeptají se, jestli chcete měřit danou fyzickou aktivitu. Samostatně si pak můžete měřit srdeční tep nebo třeba pomocí tréninku dýchání snížit úroveň stresu. Chytré hodinky od Applu tedy dokážou zlepšit kvalitu životního stylu nejen sportovcům, ale i méně fyzicky zaměřeným jedincům. A být takovým jejich doktorem v odlehčené variantě – třeba s funkcemi, jako je EKG, nebo detekce pádu s následným přivoláním pomoci. I když v ČR si na dostupnost právě tohoto budeme muset kdovíjak dlouho počkat.
Závěr
Není náhoda, že jsou právě hodinky od Applu v celkovém součtu, tedy v součtu všech generací dohromady, aktuálně nejprodávanějšími hodinkami na celém světě. Překonaly všechny modely i od tradičních hodinkových výrobců, nemluvě o výrobcích chytrých hodinek. Silnou stránkou Apple Watch, a to nejen nejnovějších Series 4, ale i předchozích generací, je právě jednoduchost a použitelnost s iPhonem, který vhodně doplňují. Když k tomu přičteme kvalitní kovovou konstrukci s voděodolností, geniální systém jednoduché výměny pásků, odladěný systém skvěle fungující v celém ekosystému Applu, nebo funkce zaměřující se na zdraví, vyjde nám produkt, který nikdo jiný v takto komplexním a propracovaném balíčku nenabízí. V nejnovější generaci navíc s výrazně většími displeji, vyšším výkonem, kvalitnějším reproduktorem pro hovory, a dalšími příjemnými vylepšeními.
Přesto můžu vyjmenovat řadu nedostatků, které mohou některé zájemce stále odrazovat, ať už jde o nemožnost si neustále nechat zobrazovat čas na obrazovce, dále nedostupnost některých aplikací z iPhonu, v našich končinách nedostupná služba Apple Pay, nebo hlavně nemožnost fungovat již „samostatně“ v LTE síti, což už přitom v některých zemích u vybraných operátorů funguje. Ale stejně jako u každého jiného produktu při výběru „toho nejlepšího“ vždy záleží hlavně na preferencích zákazníka, nikoliv na tom, aby produkt uměl naprosto všechno, co technologie umožňují. Ať už tedy sáhnete po chytrých hodinkách od jakéhokoliv výrobce, některých polochytrých hodinkách, nebo třeba i po klasice prověřené historií, může to být správná volba. A přesně to se mi na kategorii hodinek oproti dnešním telefonům velmi líbí – neztratily totiž svou pestrost a různorodost.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | |
![]() |
Autor článku

Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.
Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.