Apple Watch odhalily skrytou rakovinu. Nositelce šlo o život

Apple Watch zachránily život psychiatričce z Nového Zélandu. Upozornily ji na neobvyklý tep, který vedl k odhalení vážné formy rakoviny krve.
Nečekané změny srdečního tepu
Svým chytrým hodinkám Apple Watch vděčí novozélandská psychiatrička Amanda Faulknerová doslova za život. Loni přešla na Apple Watch Series 10 poté, co roky používala starší model po manželovi. Novinkou, která ji zaujala, je aplikace Životní funkce. Ta během noci sleduje klíčové zdravotní údaje jako srdeční tep, dechovou frekvenci, tělesnou teplotu, okysličení krve a spánek. Každé ráno pak nabídne přehled a upozorní na případné odchylky.
Poté, co ji funkce opakovaně upozornila na extrémně zrychlený tep, myslela si původně, že jsou hodinky vadné, ale nakonec se rozhodla vyhledat lékařskou pomoc. Po následném vyšetření v nemocnici jí byl vzácný typ rakoviny krve zvaný akutní myeloidní leukémie.
Lékaři ji řekli, že kdyby přišla jen o pár dní později, mohla zemřít na neléčenou rakovinu a její komplikace. Následující den, 9. ledna, byla převezena do nemocnice v Palmerston North, kde zůstává dodnes a podstupuje chemoterapii. V červenci ji čeká transplantace kmenových buněk ve Wellingtonu. „Ruku na srdce, kdyby mě moje chytré hodinky neustále neotravovaly, ani bych si nevšimla, že je něco špatně,“ řekla Faulknerová v rozhovoru pro zpravodajský server Hawkeʼs Bay Today. Díky Apple Watch se tak výrazně zvětšila šance, že rakovinu porazí.

Chytré hodinky jako nástroj včasné diagnózy
Případ z Nového Zélandu není ojedinělý. Apple Watch již v minulosti upozornily nositele na abnormality v srdečním rytmu, úrazy i poruchy dýchání. Zdravotní funkce těchto zařízení jsou využívány miliony uživatelů a některé případy ukazují, že mohou skutečně přispět k záchraně života. Do budoucna se očekává jejich ještě širší zapojení do prevence a monitoringu zdravotního stavu.
Případy jako tyto ukazují reálný potenciál nositelné elektroniky pro včasné odhalení nemocí, zejména u osob s chronickými obtížemi. Apple Watch nejsou jen doplňkem k telefonu, ale v některých situacích mohou plnit roli varovného systému. V porovnání s tradičními zdravotnickými metodami mají chytré hodinky, ale i třeba chytré prsteny výhodu v nepřetržitém monitoringu. Upozornění jsou generována i během spánku, kdy si uživatel nemusí být vědom příznaků.
Na druhou stranu nositelná elektronika nenahrazuje lékařskou diagnostiku a může vést i k falešným poplachům. Uživatelé by však měli mít na paměti, že se jedná o doplněk ke zdravotní péči, nikoli její náhradu. Vývoj v této oblasti bude zřejmě pokračovat směrem k větší přesnosti a rozšířeným funkcím.
Autor článku

Profesně i soukromě se dlouhá léta zajímám o moderní technologie všeho druhu, od mobilních telefonů až po elektromobily. Ve volném čase se věnuji především fotografováním, nepohrdnu dobrým filmem a knihou nebo jezdím na elektrokole.
Profesně i soukromě se dlouhá léta zajímám o moderní technologie všeho druhu, od mobilních telefonů až po elektromobily. Ve volném čase se věnuji především fotografováním, nepohrdnu dobrým filmem a knihou nebo jezdím na elektrokole.