Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Apple iPhone 5S oficiálně: na oko stejný a přeci jiný

  |  komentovat  |  autor: Luboš Srb

Nejnovější generace a pokračování kapitoly zvané iPhone se nese podle očekávání na první pohled jen v duchu postupné evoluce. Při bližším prozkoumáním ale zjistíme, že Apple dokázal přinést některé zajímavé nové funkce.

Apple představuje zásadní změny u iPhonu jen obrok, jak tomu bylo zvykem už od prvního iPhonu (1. iPhone – iPhone 2G, iPhone 3G – iPhone 3GS, iPhone 4 – iPhone 4S), letos tedy přišla za řadu méně úrodná sezóna. Z loňského iPhonu 5 se stala upravená verze iPhone 5S. Pokud někdo čekal velké zázraky a nějakou revoluci, musel být opravdu velký fanoušek značky a toho moc nepotěším. Přesto se dá u novinky najít řada zajímavých vylepšení a funkcí, které dokáží potěšit.

Doplněno: přečtěte si naší podrobnou recenzi iPhonu 5S.

Po vzhledové stránce se žádný pokrok nekoná. Nový iPhone 5S vypadá de facto stejně, jako jeho předchodce v podobě celkově již 7. generace telefonu. Rozeznat na první pohled obě verze od sebe půjde jen například kvůli odlišné klávese home s výraznějším obvodem díky zahrnutí funkce čtečky otisků prstů, k tomu se ale ještě dostaneme. Rozměrově jsou oba telefony naprosto totožné, tedy 124 x 59 x 7,6 mm, hmotnostně taktéž, tedy 112 gramů. Apple opět použil luxusní hliníkové tělo, novinkou je přidání zlaté barevné varianty k dosavadní stříbrno-bílé a černé verzi.

Výraznější změny se odehrály uvnitř iPhonu 5S. V první řadě jde o výrazné zlepšení výkonu díky použití nového procesoru Apple A7, který je oproti předchozímu modelu A6 kompletně předělán a je postaven na 64-bit architektuře, což je vůbec poprvé u mobilního telefonu. A z toho plynou neskutečné výhody směřující k nárůstu celkového výkonu, Apple hovoří o až 42x rychlejšímu procesoru oproti první generaci iPhonu s grafikou, která je pak dokonce až 53x rychlejší. Oproti předchozímu modelu, iPhonu 5, je jinak tato novinka zhruba 2x výkonnější.

Nový systém iOS 7 je taktéž 64-bit, a tak dokáže ještě lépe využít vysokého výkonu. Dosavadní aplikace psané pro 32-bit zůstávají zpětně kompatibilní. Apple také potvrdil zahrnutí podpory OpenGL ES 3.0, která otevírá dveře dalším grafickým možnostem využitelných zejména v těch nejpokročilejších hrách. A procesor Apple A7 není jediným procesorem, u nového iPhonu 5S najdeme ještě nový procesor M7, který je pohybovým koprocesorem pro měření dat o pohybu zařízení na základě senzorů: akcelerometru, gyroskopu a kompasu. Apple říká, že umožní vznik spousty zajímavých sportovních aplikací doslova nové generace.

 

Nyní se vrátím ke čtečce otisků prstů, kterou je nový iPhone 5S vybaven. Jak se čekalo, je čtečka Applem nazývaná jako Touch ID zabudována do home klávesy a proti zničení ji chrání safírové sklíčko. Na obrázcích výrazný prstenec kolem tlačítka pak je senzorem, který aktivuje čtečku, takže prakticky stačí jen prst položit na tlačítko a proběhne snímací proces, není nutné tlačítko vůbec mačkat. A k čemu je vlastně čtečka Touch ID dobrá? Apple ji u nového iPhonu 5S využívá k odemykání telefonu, ale coby bezpečnostní prvek ověření majitele se využije také pro zjednodušení nakupování aplikací z App Storu, kde nebude nutné zadávat vaše heslo, ale jen položit prst na domovskou klávesu.

Co není nového a Apple opět vylepšil, je fotoaparát. U iPhonu 5S zůstává na rozlišení 8 Mpx a místo dalšího zbytečného nárůstu počtu Mpx výrobce použil větší pixely o velikosti 1,5 mikronů, neboť obecně platí pravidlo, čím větší pixely, tím lepší předpoklady pro lepší focení. Pro srovnání, běžné pixely mají velikost 1,4 mikronů. Dalším posunem je o 15 % větší obrazový senzor a snížení světelnosti na lepší f/2.2 (z horší světelnosti f/2.4). Nově také na iPhonu 5S najdeme hned dvojici LED blesků, ovšem nejsou tu pro větší intenzitu, ale pro lepší barevné vyvážení a dosažení věrohodnějšího podání při umělém světle, kde zpravidla bývá barevné zkreslení velkým problémem. Oba LED blesky mají jinou barevnou teplotu a přístroj si tak dokáže spočíst, která by mohla být u dané scény nejlepší (k dispozici je více než 1000 možností).

A u fotoaparátu ještě zůstaneme. Novinkou je režim sekvenčního snímání (telefon pořídí 10 fotek v rychlém sledu) a u videa pak jednak nová možnost použít až 3x digitální zoom (ovládá se pomocí pinch-to-zoom gesta) a hlavně nově iPhone 5S disponuje schopností natáčet kvalitní HD videa ve zpomaleném tzv. slow-motion režimu při 120 snímcích za sekundu. Konkurence také dokáže slow-motion, ovšem v zanedbatelném nízkém rozlišení, u iPhonu 5S má uživatel rovnou HD 720p video (1280 x 720 px). A Apple se také pochlubil, že byla zlepšena stabilizace obrazu. O tom se ale raději sami přesvědčíme až v našem redakčním testu.

A ještě pár vět na závěr. iPhone 5S má také zlepšenou výdrž baterie, konkrétně bychom se měli dočkat vyšší kapacity (zatím výrobce přesný údaj nepotvrdil). Na druhou stranu, z očekávání se nepotvrdila technologie NFC pro párování či mobilní placení telefonem. Konkurence v podobě Androidů má navíc také Infraport, se kterým se dá ovládat takřka jakákoliv televize. Apple však používá své technologie a zrovna dvojice NFC a Infraport, leč jsou standardem, mu do jeho plánů nezapadají, na což zatím doplácí jen konečný zákazník.

http://www.youtube.com/watch?v=TJkmc8-eyvE

Nový iPhone 5S půjde do předprodeje 13. září, k prvním lidem se pak dostane a do oficiálního prodeje pak půjde 20. září. Do České republiky by se měl dostat zřejmě s týdenním zpožděním, tedy 27. září. K dispozici bude verze s 16GB, která vyjde na 199$, dále 32GB s cenou $299 a za nejvyšší 64GB variantu si Apple řekne $399, vše při dvouletých kontraktech u operátora. Očekávaná 128GB verze se tedy v případě iPhonu 5S nekoná.

ČLÁNKY:, ,

Diskuze

Komentujte

avatar
Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Corning uvádí novou generaci ochranných skel Gorilla Glass 6

Corning uvádí novou generaci ochranných skel Gorilla Glass 6

DNES  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (0)

Odolné krycí sklo displeje není v prioritách zákazníka kupujícího smartphone obvykle příliš vysoko. To se ovšem dramaticky mění v okamžiku, kdy…

Doro 8035: smartphone stvořen pro seniory

Doro 8035: smartphone stvořen pro seniory

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (1)

Na trhu se nachází opravdu spousta chytrých telefonů, které doslova překypují všemožnými vymoženostmi. Vybere si tak téměř každý. Pro seniory tu…

Huawei slaví, letos prodalo již 100 milionů smartphonů

Huawei slaví, letos prodalo již 100 milionů smartphonů

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  3 komentáře

Výrobci se často předhání, kdo má nejlepší statistiky. Huawei samozřejmě není jiné. Aktuálně však zaznamenalo opravdový úspěch, jelikož letos prodala firma…

Mobilní zobrazení