iPhone je pro Apple tím nejdůležitějším produktem. Produktem, který vydělává neskutečné peníze a roztáčí kola celého ekosystému jablečných zařízení a služeb. Možná bude pro někoho nepochopitelné, proč nemá nejnovější iPhone vždy ty nejnovější technologie na trhu a konkurence s Androidem je v nasazování nových věcí o krok napřed. Ale důvod je naprosto jednoduchý – konzervativní přístup je pro výrobce mnohem bezpečnější a spolehlivější, než riskovat tím, že na trh přijde třeba se stále nedokonalou skládací konstrukcí, u které se budou objevovat problémy a reklamace půjdou do milionů, či dokonce desítek milionů prodaných kusů ročně.
iPhone je hotovým produktem, který je na vrcholu vývojové větve. Nelze se tedy divit, že se každý rok neobjevují nové, revoluční funkce a roky se skoro nemění ani design. Pokud si kupujete telefon na rok, jistě vás to bude štvát. Ale pokud si zákazník chce pořídit něco, co vydrží v dobrém stavu a díky aktualizacím plně funkční i za 3, 4, 5 a možná i více let, tak u Applu najdete tu správnou filosofii. Na druhou stranu, jablečný výrobce je v takové pozici, že se samozřejmě nepředře a nové modely vylepšuje spíše postupně a pomaleji, než jak by si určitě i někteří zarytí příznivci a fanoušci Applu přáli. Tolik k možná trochu delšímu úvodu, který je ale podle mě nezbytný pro pochopení celého kontextu následujících kapitol recenze iPhonu 14 Pro.
Konstrukce | chirurgická ocel + sklo, 147,5 × 71,5 × 7,85 mm, 206 g, odolnost IP68 |
---|---|
Displej | 6,1″, OLED Super Retina XDR, 1-120 Hz, 2556 × 1179 px, 460 ppi |
Operační systém | iOS 16 |
Čipset | 6jádrový (2× 3,46 GHz + 4×2,02 GHz), Apple A16 Bionic |
Paměť | 6 GB RAM, 128/256/512/1 024 GB úložiště |
Fotoaparát | trojitý (48 Mpx hlavní 24 mm + 12 Mpx ultraširoký 120° 13 mm + 12 Mpx teleobjektiv 77 mm), clona f/1.78 + f/2.2 + f/2.8, OIS, až 3× optický zoom, 9x LED dioda; Deep Fusion; Smart HDR 4; přední 12 Mpx, clona f/1.9 |
Technologie | podpora 5G sítí, hybridní Dual SIM (nanoSIM + eSIM), Bluetooth 5.3, MagSafe, Wi‑Fi 6 (802.11ax), GPS, NFC, 3D čtečka tváře Face ID |
Baterie | 3 200 mAh, nabíjení až 20 W, bezdrátové nabíjení až 7,5 W / MagSafe až 15 W |
Cena a dostupnost | od 33 490 Kč, 16. září 2022 |
Zaměstnanci Applu, kteří se starají o prodejní balení nového iPhonu 14 Pro, snad měli poslední rok dovolenou. Ve zkratce by se dalo říct, že se změnil akorát obrázek na krabičce, jinak obsah je naprosto totožný jako u předchozí generace. Na druhou stranu to má alespoň výhodu, že výrobce neodebral třeba poslední zbývající příslušenství k telefonu – USB-C / Lightning kabel. Ale vtipy stranou, v balení toho opravdu moc nenajdeme (dejte si hlavně pozor, že chybí nabíjecí adaptér – pozn. redakce) a je jen na zákazníkovi, co si bude chtít k iPhonu dokoupit (klasickou nabíječku vs. bezdrátový MagSafe, klasická sluchátka vs. bezdrátová sluchátka, apod. – pozn. redakce).
Pokud přecházíte ze starého iPhonu na nový iPhone, jistě bude dobré vědět, jak probíhá takový přesun dat z jednoho zařízení do druhého. U Applu je to zvládnuté troufnu si říct na jedničku, protože vám stačí jediná věc – položit vedle sebe oba iPhony a vybrat možnost pro přenesení dat ze starého do nového mobilu. Nebo si to můžete celé předpřipravit tím, že si vytvoříte zálohu zařízení do iCloudu (přičemž již od loňského iOS 15 a novějšího můžete na kratší dobu a právě pro tento konkrétní úkon překročit velikost svého iCloudu, takže se o nic nemusíte starat – pozn. redakce) a poté už jen na novém iPhonu vyberete možnost obnovení dat ze zálohy. Samozřejmě nějaký čas proces zabere, ale ve výsledku máte prakticky vše 1:1 na novém iPhonu. Při přechodu z Androidu si musíte z obchodu Google Play stáhnout bezplatnou aplikaci Přechod na iOS a poté postupovat podobným způsobem na novém iPhonu.
Zlí jazykové budou tvrdit, že iPhone vypadá stále stejně. A mají na 99 % pravdu. Apple je totiž aktuálně se svými iPhony na tříletém cyklu, během kterého dochází jen k postupnému vylepšování na poli funkcí a téměř nulovým změnám na poli designu, než přijde výrazněji přepracovaná, redesignovaná nová generace. Když se podíváme zpátky do minulosti, tak nový tříletý cyklus odstartoval iPhone 12 se svým hranatějším designem, poté jsme se dočkali iPhonu 13 a teď je zřejmě posledním dílkem skládačky iPhone 14. Designových změn mezi loňským a letošním iPhonem Pro je naprosté minimum, nicméně jedna výrazná věc by se tu našla – inovativní výřez Dynamic Island (o něm se více dozvíte v kapitole s displejem – pozn. redakce). Už na první pohled totiž poznáte, jestli v ruce držíte nový iPhone, nebo některou z předchozích generací. A to může být pro některé jablíčkáře celkem podstatný důvod k upgradu.
Když už jsme u těch odlišností, nejnovější iPhone 14 Pro kromě přepracovaného notche přináší novou barevnou variantu – temně fialovou, dále má výrazně větší a vystouplejší fotoaparát na zádech (letošní model je o 0,2 milimetrů tlustší a o 2 gramy těžší, takže pozor na NEkompatibilitu starších pouzder – pozn. redakce), či větší logo společnosti Apple na zádech. A jedna zvláštnost, v námi testované stříbrné barvě má bílá varianta překvapivě mnohem bělejší a čistější záda, než u iPhonu 13 Pro. Nic z toho ale samozřejmě není důvod k přechodu z předchozích generací a popravdě, asi málokdo si těchto změn ve skutečnosti vůbec všimne. Mnohem důležitější je tedy to, co už známe z předchozích generací. Prémiový design, skvělé konstrukční zpracování a také vysoká odolnost. V ruce máte opravdu pocit, že držíte velmi hodnotné zařízení, a je skoro jedno, jakou z nabízených barev si vyberete (vesmírně černá, stříbrná, zlatá, temně fialová).
Abych ale jenom nechválil, tak současný hranatý design u iPhonů mi přijde méně praktický, než zakulacené tělo u předchozího tříletého cyklu – iPhonu 11 Pro, iPhonu XS a iPhonu X. Ani po týdnu jsem si nezvykl a ostřejší hrany občas začínají trochu řezat do ruky. Inženýry z Cupertina bych zkritizoval také za výrazně vystouplý fotoaparát na zádech, což má samozřejmě za následek, že se telefon položený na stole při dotyku obrazovky neskutečně viklá ze strany na stranu. Řešením samozřejmě může být pořízení pouzdra, které by na zádech vystouplý prvek zarovnalo, nicméně pokud máte rádi zařízení takové, jaké je již z výroby a pouzdra nepoužíváte, tak máte smůli a musíte se s tímto problémem smířit. Na druhou stranu, fotoaparát není větší pro nic za nic, ale slibuje mnohem lepší výsledky než u předchozích generací, takže je to něco za něco.
Zpracování „próčkového” iPhonu je naprosto příkladné a navíc nechybí zvýšená odolnost, se kterou je větší šance, že mobil vydrží funkční dlouhé roky. Tělo jako takové je vyrobeno z chirurgické oceli, na zádech bylo použito matně texturované sklo s příjemnou povrchovou úpravou a přední strana s displejem využívá superodolný Ceramic Shield, který by měl být nejodolnějším sklem na smartphonech, nicméně v praxi jsem to z pochopitelných důvodů neověřoval a můžu říct jen to, že i bez dodatečného ochranného skla či fólie jsem neobjevil ani mikroškrábance, leč časem se nejspíše jako u předchozích generací nejspíše objeví. U iPhonu 14 Pro dále opět nechybí ani zvýšená voděodolnost odolnost dle certifikace IP68, kdy telefon má vydržet až 30 minut v hloubce do 6 metrů. Proti prachu je pak přístroj dokonale odolný.
Velkým tématem je u mobilních zařízeních také bezpečnost a zde iPhone exceluje. Už od iPhonu X využívá vlastní technologické řešení nazvané Face ID, které schovává čtečku obličeje do výřezu displeje. U nového iPhonu 14 Pro to výrobce vyřešil velmi vtipně a animace odemykání jsou zbarveny do černé a využívají Dynamic Island, takže vlastně nepoznáte, že by v tu chvíli byl na iPhonu jakýkoliv výřez nebo cokoliv rušivého. Tohle je prostě jednoduše geniální. Pokud jde o funkčnost čtečky obličeje, tak zde prakticky není co vytknout. Apple celé řešení opět zdokonalil, a tak už nemá problém ani s rouškami, či brýlemi na obličeji, dokonce výborně funguje také v případě, kdy máte mobil otočený na šířku, třeba typicky v autě pro navigaci, či při sledování videa v posteli. Čtečka prstů tedy v případě iPhonu nedává moc smysl a byla by jen zbytečným prvkem navíc.
U loňského iPhonu jsme se konečně dočkali vyšší obnovovací frekvence 120 Hz, díky čemuž je displej výrazně plynulejší. A letos tady máme hned dvě velké inovace, které jsou opravdu zajímavé. Tím prvním je Dynamic Island, tedy speciální prvek, který podle slov Applu stírá hranice mezi hardwarem a softwarem. Inženýři z Cupertina vymysleli, že se výřezu nemusí zbavovat, ale mohou jej využít k různým animacím, ve kterých se vlastně ztrácí, či stává součástí celého dotykového displeje.
Hardwarově zde máme jeden kapkovitý výřez s různými senzory a napravo vedle něj průstřel pro kamerku, přičemž softwarově Apple „vypnul” (přepnul do černé – pozn. redakce) všechny pixely mezi těmito prvky a vytvořil jeden kapkovitý výřez, který naučil neskutečným kouskům. Pokud vám někdo volá, tak se notifikace stane graficky součástí výřezu. Nebo si můžete pustit časovač a vedle výřezu vidíte ovládání a časomíru. Celý prvek je přitom dotykový, takže krátkým dotykem přejdete zpátky do dané aplikace a delším přidržením pak zobrazíte více informací. Funguje to skvěle také s hudbou, navigací, a mnoha dalšími aplikacemi, navíc přístup mají vývojáři třetích stran, takže Dynamic Island má neomezené možnosti využití ve spojení s aplikacemi.
https://youtu.be/WuEH265pUy4?t=15
Druhou, velkou inovací (neinovací) je potom Always-on displej (u Applu nazvaný jako Stále zapnutý displej – pozn. redakce), který mohly technicky přinášet už předchozí iPhony od modelu X z roku 2017, jenže Apple si počkal dlouhých 5 let, aby měl prodejní argument až pro iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max, protože na předchozí generace už novinku nepošle ani v podobě softwarové aktualizace. Každopádně co vás asi zajímá, je hlavně to, jak Always-on funguje u nového iPhonu a jaké má možnosti. K překvapení mnoha expertů to funguje jinak, než u Androidu. Nastavení je téměř nulové a funkci můžete pouze zapnout nebo vypnout. Na zamknutém (zhasnutém) displeji, který je překvapivě stále poměrně dost světlý a navíc přebírá i barevné tapety z probuzeného zařízení, uvidíte čas a můžete si k tomu přidat ještě nějaké widgety.
Nové řešení od Applu je hodně o zvyku. Nicméně přínos je podle mě obrovský, protože nemusíte neustále probouzet iPhone, abyste zjistili, co je nového. Díky tomu, že se umí displej přepnout na nižší obnovovací frekvenci (1 Hz), tak to není takový žrout baterie, jak byste si mohli myslet (s ohledem na celkem vysoký jas a barevné zobrazení u Always-on displeje). V mém případě jsem přišel o zhruba 10 % baterie denně, což absolutně neovlivnilo to, že by telefon nevydržel jednodenní provoz. Navíc pokud se budete trochu pídit, tak zjistíte, že například v režimech Soustředění si můžete nastavit, aby se vám Always-on displej přepnul do černobílého režimu, což jednak ušetří procenta z baterie, tak vás to také nemusí tolik rušit třeba během večera, či rána. O co se naopak nemusíte starat, je automatické zhasínání Always-on displeje, když dáte mobil do kapsy nebo jej otočíte displejem dolů na stole.
A teď ještě něco ohledně displeje jako takového. U nového iPhonu 14 Pro máme stále 6,1″ OLED displej Super Retina XDR s technologií LTPO, obnovovací frekvencí 1-120 Hz (dynamicky dle potřeby, takže přechody v systému a animace jsou šíleně plynulé) a rozlišením 2556 × 1179 px, což dělá jemnost 460 ppi. Co je ale nového, tak je navýšení maximálního jasu, a to až na 2 000 nitů, což znamená, že displej přečtete úplně dokonale i na přímém slunečním světle. Novinkou jsou v tomto ohledu také rovnou dva snímače okolního osvětlení (jeden zepředu, druhý zezadu – pozn. redakce), což ještě zlepšuje funkčnost automatické korekce jasu v různých podmínkách a můžu potvrdit, že již nedochází k tomu, že by se mi jas automaticky nepřepínal dostatečně rychle nebo by volil špatnou úroveň. Samozřejmě co nechybí, jsou: True Tone, Night Shift a režimy Světlý/Tmavý. Zde funguje vše stále na jedničku.
Apple si vyvíjí vlastní mobilní systém, který je dokonale provázaný s ostatními zařízeními z jablečné říše. Výborná optimalizace a dlouhá podpora byly u iPhonů předností už od nepaměti, nicméně v posledních letech tomu nasadily korunu vlastní procesory Apple Bionic. V nejnovějším iPhonu 14 Pro najdeme konkrétně A16 Bionic, který je supervýkonným a přitom velmi úsporným čipsetem, u kterého se opravdu nemusíte bát, že by vám za pár let nestačil výkon. Celkem 16 miliard tranzistorů zvládajících až 17 bilionů operací za sekundu, to je něco neuvěřitelného. Pokud jde o provedení, tak zde máme opět šestijádrové CPU se 2 výkonnostními (3,46 GHz) a 4 úspornými jádry (2,02 GHz), které podporuje pětijádrové GPU a 16jádrový Neural Engine. Operační paměť má průměrných 6 GB RAM, ale iOS nikdy nebyl nenažraný a stačilo mu méně než u Androidu. Během používání telefonu není jediný zásek, či alespoň náznak jakéhokoliv zpomalení nebo docházení sil.
Nejnovější operační systém iOS 16 je skvěle optimalizovaný pro iPhone 14 Pro a jak je vidno, tak Apple se o svá zařízení hodně dobře stará, takže během prvního týdne testování přišly hned dvě opravné aktualizace, které u nového produktu odstraňují první odhalené porodní bolesti. Uživatelé to mohou brát i jako příslib do budoucna, koneckonců u Applu je zvykem, že mohou majitelé iPhonů očekávat nejméně 5-6 let uživatelské podpory, kdy přichází průběžně opravné a vylepšující updaty, nehledě na bezpečnostní záplaty. Právě bezpečnost je pro cupertinského giganta v posledních letech velkým tématem, kterému věnuje hodně pozornosti a které dokázalo zvyklat spoustu Android uživatelů k přechodu na iOS. Ale samozřejmě všechno má své pro a proti, takže ani zde se nedá říct, že by byl systém od Applu zcela zalitý růžovými květy a teplým sluníčkem…
Co se však Applu nedá upřít, je zaměření i na ty nejmenší detaily, které mohou jednoduchým způsobem zpříjemnit život uživatelů. S příchodem iOS 16 jsme se dočkali především přepracované zamykací obrazovky, na kterou je možné přidávat různé widgety jako počasí, kalendář, stav baterie, apod. Dále může potěšit přesunutí notifikací na zamykací obrazovce do spodní části, aby byly více po ruce. Nebo také například přidání haptické odezvy u klávesnice (konečně po letech!), nebo takové chytré novinky, jako je možnost nechat si e-mail odeslat automaticky v předem naplánovanou dobu. A co teprve možnost zrušení již odeslané zprávy, či její zpětné upravení. Pro někoho jiného zase může být super si nastavit zobrazení procent baterie přímo v ukazateli v horní liště. Tohle všechno jsou sice malé upgrady, ale dokáží výrazně zpříjemnit život.
A co by jistě nemělo uniknout vaší pozornosti, je speciálně u nových iPhonů 14 Pro a 14 Pro Max systém pro přivolání pomoci skrze satelitní připojení. V případě nouze někde, kde není signál z mobilní sítě, ani internetové připojení (Wi-Fi), tak můžete zamířit s telefonem na oblohu, odeslat nouzový signál a přivolat si pomoc. Jde tedy rozhodně o funkci, která může (a bude) zachraňovat lidské životy, ovšem její spuštění je naplánováno na listopad a zatím jen v USA a Kanadě, takže v Česku mají uživatelé zatím smůlu a pomoc si budou muset přivolat spíše běžnými způsoby, než přes satelity. Například druhou novinkou od Applu, kterou najdeme u vylepšených, nových iPhonů. Systém s pomocí nového hardwaru (vylepšeného akcelerometru a gyroskopu, ale také s využitím barometru, GPS a mikrofonu – pozn. redakce) dokáže detekovat nehodu a automaticky přivolat pomoc.
Telefony od Applu nikdy neměly příliš vysoké kapacity u baterií, nicméně jejich výdrž byla řekněme obstojná, či dostačující. Tedy záleží, zda vám nevadí hledat nabíječku každý den, nebo chcete několikadenní výdrž. U nejnovějšího iPhonu 14 Pro jsme se dočkali navýšení kapacity o 105 mAh, tedy na 3 200 mAh, což je jistě vítaná zpráva. A podle testování je výdrž opravdu opět o něco lepší, než u předchozí generace, ačkoliv při náročnějším používání z jednodenního iPhonu tím těžko uděláte dvoudenní iPhone. Počítejte tedy s tím, že běžně vám iPhone 14 Pro vydrží bez dobíjení zhruba 1 až 1,5 dne, pouze při nižším zatížení třeba typicky přes víkend může zvládnout i dva dny provozu.
Pokud jde o nabíjení, tak zde Apple opět zklamal. Pro některé zákazníky může být nepříjemné, že v balení není adaptér, ale jen USB kabel. Takže potřebujete zainvestovat do příslušenství, pokud chcete využít potenciál iPhonu 14 Pro na poli rychlonabíjení. Tedy pokud se to tak dá vůbec nazvat, protože maximální výkon 20 W je v dnešní době v kontextu zařízení s Androidem už vyloženě směšný. Ano, nabití nového iPhonu na 50 % vám zabere jen 30 minut, což asi není něco, co by se nedalo vydržet, ale technologie už jsou dnes mnohem dál (u nejvybavenějších telefonů s Androidem máme rychlonabíjecí výkon 60 W i více a třeba Xiaomi už chystá 200W rychlonabíjení, tedy 10× vyšší výkon než u Applu – pozn. redakce).
Upřímně však musím říct, že třeba já dobíjím telefon už jen bezdrátově, a to je právě parketa Applu. Ani zde sice ne z pohledu výkonu, ale z pohledu technologie MagSafe. Díky silným magnetům se vám iPhone krásně přichytí k nabíjecí podložce a efektivita je v tu chvíli vlastně nejvyšší možná, než když odložíte Android běžně na podložku a lidově řečeno se netrefíte úplně přesně. U nového iPhonu 14 Pro máme stále výkon u MagSafe až 15 W a u klasické Qi technologie, se kterou je mobil od Applu taktéž kompatibilní, až 7,5 W.
Vyšší řada Pro se letos na poli focení výraznějším způsobem odlišila od klasického modelu iPhonu a platí to i o mezigeneračním posunu. Nový iPhone 14 Pro dostal do vínku 48Mpx hlavní fotoaparát s quad-pixelovým snímačem, novou funkci ProRaw pro možnost editování a vylepšování fotek až po jejich pořízení, či vylepšenou stabilizaci obrazu u videa. Právě tyhle novinky u „próčkových” iPhonů dávají po racionální stránce největší smysl z pohledu upgradu ze starých modelů iPhonu.
Pokud jde o hardware, tak naboostování rozlišení z 12 megapixelů, které měly iPhony už pěkných pár let, na dnešních 48 megapixelů, to je obrovský krok vpřed. Nicméně nemyslete si, že byste teď museli fotit do nejvyššího rozlišení, které zřejmě stejně nevyužijete. Apple na to šel chytře a tuto možnost zpřístupňuje pouze po její aktivaci, běžně tedy nadále fotíte v rozlišení 12 Mpx, které je optimální z pohledu kvality fotky, rychlosti pořízení snímku, ale hlavně i velikosti pro úložiště. Nový, o 65 % větší senzor u iPhonu 14 Pro však podle mých zkušeností fotí i při běžně používaném 12Mpx rozlišení podstatně lépe, než 12Mpx senzor u předchozích iPhonů. A co teprve, když profesionální fotograf přepne na 48 Mpx a fotí do formátu RAW (!).
Fotky pořízené na iPhone 14 Pro jsou prostě extratřída, ať už fotíte za jakýchkoliv podmínek. Pokud máte slunečno, tak zde rozdíl příliš nepoznáte, protože již předchozí iPhony fotily velmi bravurně. Ale s tím, jak jde do tuhého v případě horších světelných podmínek, tak se začíná projevovat vylepšená technika od Applu. Díky LiDAR skeneru, který mimochodem měl už loňský iPhone, si dokáže mobil lépe zmapovat focenou scénu a nastavit podle toho v automatickém režimu vše potřebné, což se hodí především při focení v portrétním režimu, kde se do hry zapojuje výrazným způsobem také umělá inteligence a dávají se dohromady data z různých snímačů fotoaparátu. I když je to celkem věda, tak u Applu stále platí, že k pořízení výborné fotky nepotřebujete udělat pomalu nic jiného, než najít vhodný záběr a stisknout spoušť.
Co se mi opravdu hodně líbí, tak je možnost vybrat si v nastavení fotoaparátu jeden z fotografických stylů (standardní, bohatý kontrast, živý, teplý, studený) a ten pak defaultně používat. Pokud tedy máte rádi spíše více přirozené, realistické snímky, tak si necháte původní nastavení. Ale pokud chcete živější a barevnější fotky, tak si nastavení přepnete a hotovo, nemusíte pak řešit následné úpravy. Apple se tedy snaží zavděčit všem, protože jak se říká: „tisíc lidí, tisíc chutí”. Čím si ale bezesporu dokáže získat spoustu amatérských fotografů, je vylepšený noční režim. Oproti předchozím iPhonům zvládne pořídit fotku na prodlouženou dobu závěrky výrazně rychleji, takže i výsledky pak za to stojí. Pomáhá samozřejmě i lepší, nižší světelnost u objektivů, nebo optická stabilizace, kterou Apple u nejnovější generace taktéž vylepšil.
Výborný je přitom nejen fotoaparát, ale také kamera. U iPhonu 14 Pro najdeme to absolutně nejlepší, co se dá aktuálně sehnat z mobilní říše pro natáčení videí. U speciálního filmařského režimu lze natáčet ve 4K rozlišení při 30 nebo 24 fps (u klasického režimu pak 4K 60 fps) a jeho výhodou je možnost měnit hloubku ostrosti až po natočení, takže si tak trochu můžete natáčet domácí filmy jako z Hollywoodu. Velmi působivá je také vylepšená, digitální stabilizace obrazu, kdy s telefonem v ruce natáčíte třeba za chůze či za jízdy. Podle Applu jde o smartphone, na kterém natočíte nejlepší video a ačkoliv ve většině případů lze podobné hlášky brát jako čistě reklamní balast, v tomto případě podle mých zkušeností nebude marketingové oddělení společnosti daleko od pravdy.
Částečný reparát loňského iPhonu se špetkou celkem inovativních nápadů, mírným zlepšením výbavy na mnoha frontách a hlavně brutálním 48Mpx fotoaparátem – asi tak by se dal ve zkratce zhodnotit letošní iPhone 14 Pro. U něj gigant z Cupertina zapracoval především na výřezu displeje a po dlouhých pěti letech už konečně nevypadá na oko stále stejně, dále vylepšil čtečku obličeje Face ID (obejdete se bez čtečky prstů, která nám u předchozí generace chyběla), a přihodil Always-on displej – tyhle věci jsme vloni vytýkali a letos jsme se dočkali nápravy. Kde ale Apple stále pokulhává, je nahrazení zastaralého Lightningu za USB-C a také výrazně pomalejší rychlonabíjení přes kabel, než co umí konkurence.
Jako každoročně, i u letos je samozřejmě velkou otázkou, zda se vyplatí upgradovat ze starších generací iPhonu? Podle mě je podstatné řešit dvě věci – zda opravdu využijete nové funkce a cena od 33 490 korun za nejnovější iPhone 14 Pro pro vás není překážkou. Pro většinu uživatelů (a neplatí to jen v případě „Pro” verze, ale i klasické – pozn. redakce) dnes bohatě stačí, když přejdou ze starého iPhonu na nový po nejméně 3 letech nebo i více, protože zas tolik změn a tak velký posun se celkově u telefonů od Applu již neodehrává. Takže v tomto případě doporučujeme přecházet od iPhonu 11 Pro a starších, nebo si dobře zvážit, zda má to nejnovější (a také nejdražší) od Applu pro vás smysl.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
„nový” design s dynamickým výřezem | vystouplý fotoaparát |
prvotřídní zpracování a vysoká odolnost | zastaralý Lightning port |
parádní OLED displej | v balení není adaptér |
Always-on funkce | pomalejší “rychlonabíjení” |
vylepšený 48Mpx fotoaparát | |
brutální výkon | |
dlouhá výdrž baterie | |
výhody plynoucí z ekosystému Applu |
iPhone je pro Apple tím nejdůležitějším produktem. Produktem, který vydělává neskutečné peníze a roztáčí kola celého ekosystému jablečných zařízení a služeb. Možná bude pro někoho nepochopitelné, proč nemá nejnovější iPhone vždy ty nejnovější technologie na trhu a konkurence s Androidem je v nasazování nových věcí o krok napřed. Ale důvod je naprosto jednoduchý – konzervativní přístup je pro výrobce mnohem bezpečnější a spolehlivější, než riskovat tím, že na trh přijde třeba se stále nedokonalou skládací konstrukcí, u které se budou objevovat problémy a reklamace půjdou do milionů, či dokonce desítek milionů prodaných kusů ročně.
iPhone je hotovým produktem, který je na vrcholu vývojové větve. Nelze se tedy divit, že se každý rok neobjevují nové, revoluční funkce a roky se skoro nemění ani design. Pokud si kupujete telefon na rok, jistě vás to bude štvát. Ale pokud si zákazník chce pořídit něco, co vydrží v dobrém stavu a díky aktualizacím plně funkční i za 3, 4, 5 a možná i více let, tak u Applu najdete tu správnou filosofii. Na druhou stranu, jablečný výrobce je v takové pozici, že se samozřejmě nepředře a nové modely vylepšuje spíše postupně a pomaleji, než jak by si určitě i někteří zarytí příznivci a fanoušci Applu přáli. Tolik k možná trochu delšímu úvodu, který je ale podle mě nezbytný pro pochopení celého kontextu následujících kapitol recenze iPhonu 14 Pro.
Konstrukce | chirurgická ocel + sklo, 147,5 × 71,5 × 7,85 mm, 206 g, odolnost IP68 |
---|---|
Displej | 6,1″, OLED Super Retina XDR, 1-120 Hz, 2556 × 1179 px, 460 ppi |
Operační systém | iOS 16 |
Čipset | 6jádrový (2× 3,46 GHz + 4×2,02 GHz), Apple A16 Bionic |
Paměť | 6 GB RAM, 128/256/512/1 024 GB úložiště |
Fotoaparát | trojitý (48 Mpx hlavní 24 mm + 12 Mpx ultraširoký 120° 13 mm + 12 Mpx teleobjektiv 77 mm), clona f/1.78 + f/2.2 + f/2.8, OIS, až 3× optický zoom, 9x LED dioda; Deep Fusion; Smart HDR 4; přední 12 Mpx, clona f/1.9 |
Technologie | podpora 5G sítí, hybridní Dual SIM (nanoSIM + eSIM), Bluetooth 5.3, MagSafe, Wi‑Fi 6 (802.11ax), GPS, NFC, 3D čtečka tváře Face ID |
Baterie | 3 200 mAh, nabíjení až 20 W, bezdrátové nabíjení až 7,5 W / MagSafe až 15 W |
Cena a dostupnost | od 33 490 Kč, 16. září 2022 |
Zaměstnanci Applu, kteří se starají o prodejní balení nového iPhonu 14 Pro, snad měli poslední rok dovolenou. Ve zkratce by se dalo říct, že se změnil akorát obrázek na krabičce, jinak obsah je naprosto totožný jako u předchozí generace. Na druhou stranu to má alespoň výhodu, že výrobce neodebral třeba poslední zbývající příslušenství k telefonu – USB-C / Lightning kabel. Ale vtipy stranou, v balení toho opravdu moc nenajdeme (dejte si hlavně pozor, že chybí nabíjecí adaptér – pozn. redakce) a je jen na zákazníkovi, co si bude chtít k iPhonu dokoupit (klasickou nabíječku vs. bezdrátový MagSafe, klasická sluchátka vs. bezdrátová sluchátka, apod. – pozn. redakce).
Pokud přecházíte ze starého iPhonu na nový iPhone, jistě bude dobré vědět, jak probíhá takový přesun dat z jednoho zařízení do druhého. U Applu je to zvládnuté troufnu si říct na jedničku, protože vám stačí jediná věc – položit vedle sebe oba iPhony a vybrat možnost pro přenesení dat ze starého do nového mobilu. Nebo si to můžete celé předpřipravit tím, že si vytvoříte zálohu zařízení do iCloudu (přičemž již od loňského iOS 15 a novějšího můžete na kratší dobu a právě pro tento konkrétní úkon překročit velikost svého iCloudu, takže se o nic nemusíte starat – pozn. redakce) a poté už jen na novém iPhonu vyberete možnost obnovení dat ze zálohy. Samozřejmě nějaký čas proces zabere, ale ve výsledku máte prakticky vše 1:1 na novém iPhonu. Při přechodu z Androidu si musíte z obchodu Google Play stáhnout bezplatnou aplikaci Přechod na iOS a poté postupovat podobným způsobem na novém iPhonu.
Zlí jazykové budou tvrdit, že iPhone vypadá stále stejně. A mají na 99 % pravdu. Apple je totiž aktuálně se svými iPhony na tříletém cyklu, během kterého dochází jen k postupnému vylepšování na poli funkcí a téměř nulovým změnám na poli designu, než přijde výrazněji přepracovaná, redesignovaná nová generace. Když se podíváme zpátky do minulosti, tak nový tříletý cyklus odstartoval iPhone 12 se svým hranatějším designem, poté jsme se dočkali iPhonu 13 a teď je zřejmě posledním dílkem skládačky iPhone 14. Designových změn mezi loňským a letošním iPhonem Pro je naprosté minimum, nicméně jedna výrazná věc by se tu našla – inovativní výřez Dynamic Island (o něm se více dozvíte v kapitole s displejem – pozn. redakce). Už na první pohled totiž poznáte, jestli v ruce držíte nový iPhone, nebo některou z předchozích generací. A to může být pro některé jablíčkáře celkem podstatný důvod k upgradu.
Když už jsme u těch odlišností, nejnovější iPhone 14 Pro kromě přepracovaného notche přináší novou barevnou variantu – temně fialovou, dále má výrazně větší a vystouplejší fotoaparát na zádech (letošní model je o 0,2 milimetrů tlustší a o 2 gramy těžší, takže pozor na NEkompatibilitu starších pouzder – pozn. redakce), či větší logo společnosti Apple na zádech. A jedna zvláštnost, v námi testované stříbrné barvě má bílá varianta překvapivě mnohem bělejší a čistější záda, než u iPhonu 13 Pro. Nic z toho ale samozřejmě není důvod k přechodu z předchozích generací a popravdě, asi málokdo si těchto změn ve skutečnosti vůbec všimne. Mnohem důležitější je tedy to, co už známe z předchozích generací. Prémiový design, skvělé konstrukční zpracování a také vysoká odolnost. V ruce máte opravdu pocit, že držíte velmi hodnotné zařízení, a je skoro jedno, jakou z nabízených barev si vyberete (vesmírně černá, stříbrná, zlatá, temně fialová).
Abych ale jenom nechválil, tak současný hranatý design u iPhonů mi přijde méně praktický, než zakulacené tělo u předchozího tříletého cyklu – iPhonu 11 Pro, iPhonu XS a iPhonu X. Ani po týdnu jsem si nezvykl a ostřejší hrany občas začínají trochu řezat do ruky. Inženýry z Cupertina bych zkritizoval také za výrazně vystouplý fotoaparát na zádech, což má samozřejmě za následek, že se telefon položený na stole při dotyku obrazovky neskutečně viklá ze strany na stranu. Řešením samozřejmě může být pořízení pouzdra, které by na zádech vystouplý prvek zarovnalo, nicméně pokud máte rádi zařízení takové, jaké je již z výroby a pouzdra nepoužíváte, tak máte smůli a musíte se s tímto problémem smířit. Na druhou stranu, fotoaparát není větší pro nic za nic, ale slibuje mnohem lepší výsledky než u předchozích generací, takže je to něco za něco.
Zpracování „próčkového” iPhonu je naprosto příkladné a navíc nechybí zvýšená odolnost, se kterou je větší šance, že mobil vydrží funkční dlouhé roky. Tělo jako takové je vyrobeno z chirurgické oceli, na zádech bylo použito matně texturované sklo s příjemnou povrchovou úpravou a přední strana s displejem využívá superodolný Ceramic Shield, který by měl být nejodolnějším sklem na smartphonech, nicméně v praxi jsem to z pochopitelných důvodů neověřoval a můžu říct jen to, že i bez dodatečného ochranného skla či fólie jsem neobjevil ani mikroškrábance, leč časem se nejspíše jako u předchozích generací nejspíše objeví. U iPhonu 14 Pro dále opět nechybí ani zvýšená voděodolnost odolnost dle certifikace IP68, kdy telefon má vydržet až 30 minut v hloubce do 6 metrů. Proti prachu je pak přístroj dokonale odolný.
Velkým tématem je u mobilních zařízeních také bezpečnost a zde iPhone exceluje. Už od iPhonu X využívá vlastní technologické řešení nazvané Face ID, které schovává čtečku obličeje do výřezu displeje. U nového iPhonu 14 Pro to výrobce vyřešil velmi vtipně a animace odemykání jsou zbarveny do černé a využívají Dynamic Island, takže vlastně nepoznáte, že by v tu chvíli byl na iPhonu jakýkoliv výřez nebo cokoliv rušivého. Tohle je prostě jednoduše geniální. Pokud jde o funkčnost čtečky obličeje, tak zde prakticky není co vytknout. Apple celé řešení opět zdokonalil, a tak už nemá problém ani s rouškami, či brýlemi na obličeji, dokonce výborně funguje také v případě, kdy máte mobil otočený na šířku, třeba typicky v autě pro navigaci, či při sledování videa v posteli. Čtečka prstů tedy v případě iPhonu nedává moc smysl a byla by jen zbytečným prvkem navíc.
U loňského iPhonu jsme se konečně dočkali vyšší obnovovací frekvence 120 Hz, díky čemuž je displej výrazně plynulejší. A letos tady máme hned dvě velké inovace, které jsou opravdu zajímavé. Tím prvním je Dynamic Island, tedy speciální prvek, který podle slov Applu stírá hranice mezi hardwarem a softwarem. Inženýři z Cupertina vymysleli, že se výřezu nemusí zbavovat, ale mohou jej využít k různým animacím, ve kterých se vlastně ztrácí, či stává součástí celého dotykového displeje.
Hardwarově zde máme jeden kapkovitý výřez s různými senzory a napravo vedle něj průstřel pro kamerku, přičemž softwarově Apple „vypnul” (přepnul do černé – pozn. redakce) všechny pixely mezi těmito prvky a vytvořil jeden kapkovitý výřez, který naučil neskutečným kouskům. Pokud vám někdo volá, tak se notifikace stane graficky součástí výřezu. Nebo si můžete pustit časovač a vedle výřezu vidíte ovládání a časomíru. Celý prvek je přitom dotykový, takže krátkým dotykem přejdete zpátky do dané aplikace a delším přidržením pak zobrazíte více informací. Funguje to skvěle také s hudbou, navigací, a mnoha dalšími aplikacemi, navíc přístup mají vývojáři třetích stran, takže Dynamic Island má neomezené možnosti využití ve spojení s aplikacemi.
https://youtu.be/WuEH265pUy4?t=15
Druhou, velkou inovací (neinovací) je potom Always-on displej (u Applu nazvaný jako Stále zapnutý displej – pozn. redakce), který mohly technicky přinášet už předchozí iPhony od modelu X z roku 2017, jenže Apple si počkal dlouhých 5 let, aby měl prodejní argument až pro iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max, protože na předchozí generace už novinku nepošle ani v podobě softwarové aktualizace. Každopádně co vás asi zajímá, je hlavně to, jak Always-on funguje u nového iPhonu a jaké má možnosti. K překvapení mnoha expertů to funguje jinak, než u Androidu. Nastavení je téměř nulové a funkci můžete pouze zapnout nebo vypnout. Na zamknutém (zhasnutém) displeji, který je překvapivě stále poměrně dost světlý a navíc přebírá i barevné tapety z probuzeného zařízení, uvidíte čas a můžete si k tomu přidat ještě nějaké widgety.
Nové řešení od Applu je hodně o zvyku. Nicméně přínos je podle mě obrovský, protože nemusíte neustále probouzet iPhone, abyste zjistili, co je nového. Díky tomu, že se umí displej přepnout na nižší obnovovací frekvenci (1 Hz), tak to není takový žrout baterie, jak byste si mohli myslet (s ohledem na celkem vysoký jas a barevné zobrazení u Always-on displeje). V mém případě jsem přišel o zhruba 10 % baterie denně, což absolutně neovlivnilo to, že by telefon nevydržel jednodenní provoz. Navíc pokud se budete trochu pídit, tak zjistíte, že například v režimech Soustředění si můžete nastavit, aby se vám Always-on displej přepnul do černobílého režimu, což jednak ušetří procenta z baterie, tak vás to také nemusí tolik rušit třeba během večera, či rána. O co se naopak nemusíte starat, je automatické zhasínání Always-on displeje, když dáte mobil do kapsy nebo jej otočíte displejem dolů na stole.
A teď ještě něco ohledně displeje jako takového. U nového iPhonu 14 Pro máme stále 6,1″ OLED displej Super Retina XDR s technologií LTPO, obnovovací frekvencí 1-120 Hz (dynamicky dle potřeby, takže přechody v systému a animace jsou šíleně plynulé) a rozlišením 2556 × 1179 px, což dělá jemnost 460 ppi. Co je ale nového, tak je navýšení maximálního jasu, a to až na 2 000 nitů, což znamená, že displej přečtete úplně dokonale i na přímém slunečním světle. Novinkou jsou v tomto ohledu také rovnou dva snímače okolního osvětlení (jeden zepředu, druhý zezadu – pozn. redakce), což ještě zlepšuje funkčnost automatické korekce jasu v různých podmínkách a můžu potvrdit, že již nedochází k tomu, že by se mi jas automaticky nepřepínal dostatečně rychle nebo by volil špatnou úroveň. Samozřejmě co nechybí, jsou: True Tone, Night Shift a režimy Světlý/Tmavý. Zde funguje vše stále na jedničku.
Apple si vyvíjí vlastní mobilní systém, který je dokonale provázaný s ostatními zařízeními z jablečné říše. Výborná optimalizace a dlouhá podpora byly u iPhonů předností už od nepaměti, nicméně v posledních letech tomu nasadily korunu vlastní procesory Apple Bionic. V nejnovějším iPhonu 14 Pro najdeme konkrétně A16 Bionic, který je supervýkonným a přitom velmi úsporným čipsetem, u kterého se opravdu nemusíte bát, že by vám za pár let nestačil výkon. Celkem 16 miliard tranzistorů zvládajících až 17 bilionů operací za sekundu, to je něco neuvěřitelného. Pokud jde o provedení, tak zde máme opět šestijádrové CPU se 2 výkonnostními (3,46 GHz) a 4 úspornými jádry (2,02 GHz), které podporuje pětijádrové GPU a 16jádrový Neural Engine. Operační paměť má průměrných 6 GB RAM, ale iOS nikdy nebyl nenažraný a stačilo mu méně než u Androidu. Během používání telefonu není jediný zásek, či alespoň náznak jakéhokoliv zpomalení nebo docházení sil.
Nejnovější operační systém iOS 16 je skvěle optimalizovaný pro iPhone 14 Pro a jak je vidno, tak Apple se o svá zařízení hodně dobře stará, takže během prvního týdne testování přišly hned dvě opravné aktualizace, které u nového produktu odstraňují první odhalené porodní bolesti. Uživatelé to mohou brát i jako příslib do budoucna, koneckonců u Applu je zvykem, že mohou majitelé iPhonů očekávat nejméně 5-6 let uživatelské podpory, kdy přichází průběžně opravné a vylepšující updaty, nehledě na bezpečnostní záplaty. Právě bezpečnost je pro cupertinského giganta v posledních letech velkým tématem, kterému věnuje hodně pozornosti a které dokázalo zvyklat spoustu Android uživatelů k přechodu na iOS. Ale samozřejmě všechno má své pro a proti, takže ani zde se nedá říct, že by byl systém od Applu zcela zalitý růžovými květy a teplým sluníčkem…
Co se však Applu nedá upřít, je zaměření i na ty nejmenší detaily, které mohou jednoduchým způsobem zpříjemnit život uživatelů. S příchodem iOS 16 jsme se dočkali především přepracované zamykací obrazovky, na kterou je možné přidávat různé widgety jako počasí, kalendář, stav baterie, apod. Dále může potěšit přesunutí notifikací na zamykací obrazovce do spodní části, aby byly více po ruce. Nebo také například přidání haptické odezvy u klávesnice (konečně po letech!), nebo takové chytré novinky, jako je možnost nechat si e-mail odeslat automaticky v předem naplánovanou dobu. A co teprve možnost zrušení již odeslané zprávy, či její zpětné upravení. Pro někoho jiného zase může být super si nastavit zobrazení procent baterie přímo v ukazateli v horní liště. Tohle všechno jsou sice malé upgrady, ale dokáží výrazně zpříjemnit život.
A co by jistě nemělo uniknout vaší pozornosti, je speciálně u nových iPhonů 14 Pro a 14 Pro Max systém pro přivolání pomoci skrze satelitní připojení. V případě nouze někde, kde není signál z mobilní sítě, ani internetové připojení (Wi-Fi), tak můžete zamířit s telefonem na oblohu, odeslat nouzový signál a přivolat si pomoc. Jde tedy rozhodně o funkci, která může (a bude) zachraňovat lidské životy, ovšem její spuštění je naplánováno na listopad a zatím jen v USA a Kanadě, takže v Česku mají uživatelé zatím smůlu a pomoc si budou muset přivolat spíše běžnými způsoby, než přes satelity. Například druhou novinkou od Applu, kterou najdeme u vylepšených, nových iPhonů. Systém s pomocí nového hardwaru (vylepšeného akcelerometru a gyroskopu, ale také s využitím barometru, GPS a mikrofonu – pozn. redakce) dokáže detekovat nehodu a automaticky přivolat pomoc.
Telefony od Applu nikdy neměly příliš vysoké kapacity u baterií, nicméně jejich výdrž byla řekněme obstojná, či dostačující. Tedy záleží, zda vám nevadí hledat nabíječku každý den, nebo chcete několikadenní výdrž. U nejnovějšího iPhonu 14 Pro jsme se dočkali navýšení kapacity o 105 mAh, tedy na 3 200 mAh, což je jistě vítaná zpráva. A podle testování je výdrž opravdu opět o něco lepší, než u předchozí generace, ačkoliv při náročnějším používání z jednodenního iPhonu tím těžko uděláte dvoudenní iPhone. Počítejte tedy s tím, že běžně vám iPhone 14 Pro vydrží bez dobíjení zhruba 1 až 1,5 dne, pouze při nižším zatížení třeba typicky přes víkend může zvládnout i dva dny provozu.
Pokud jde o nabíjení, tak zde Apple opět zklamal. Pro některé zákazníky může být nepříjemné, že v balení není adaptér, ale jen USB kabel. Takže potřebujete zainvestovat do příslušenství, pokud chcete využít potenciál iPhonu 14 Pro na poli rychlonabíjení. Tedy pokud se to tak dá vůbec nazvat, protože maximální výkon 20 W je v dnešní době v kontextu zařízení s Androidem už vyloženě směšný. Ano, nabití nového iPhonu na 50 % vám zabere jen 30 minut, což asi není něco, co by se nedalo vydržet, ale technologie už jsou dnes mnohem dál (u nejvybavenějších telefonů s Androidem máme rychlonabíjecí výkon 60 W i více a třeba Xiaomi už chystá 200W rychlonabíjení, tedy 10× vyšší výkon než u Applu – pozn. redakce).
Upřímně však musím říct, že třeba já dobíjím telefon už jen bezdrátově, a to je právě parketa Applu. Ani zde sice ne z pohledu výkonu, ale z pohledu technologie MagSafe. Díky silným magnetům se vám iPhone krásně přichytí k nabíjecí podložce a efektivita je v tu chvíli vlastně nejvyšší možná, než když odložíte Android běžně na podložku a lidově řečeno se netrefíte úplně přesně. U nového iPhonu 14 Pro máme stále výkon u MagSafe až 15 W a u klasické Qi technologie, se kterou je mobil od Applu taktéž kompatibilní, až 7,5 W.
Vyšší řada Pro se letos na poli focení výraznějším způsobem odlišila od klasického modelu iPhonu a platí to i o mezigeneračním posunu. Nový iPhone 14 Pro dostal do vínku 48Mpx hlavní fotoaparát s quad-pixelovým snímačem, novou funkci ProRaw pro možnost editování a vylepšování fotek až po jejich pořízení, či vylepšenou stabilizaci obrazu u videa. Právě tyhle novinky u „próčkových” iPhonů dávají po racionální stránce největší smysl z pohledu upgradu ze starých modelů iPhonu.
Pokud jde o hardware, tak naboostování rozlišení z 12 megapixelů, které měly iPhony už pěkných pár let, na dnešních 48 megapixelů, to je obrovský krok vpřed. Nicméně nemyslete si, že byste teď museli fotit do nejvyššího rozlišení, které zřejmě stejně nevyužijete. Apple na to šel chytře a tuto možnost zpřístupňuje pouze po její aktivaci, běžně tedy nadále fotíte v rozlišení 12 Mpx, které je optimální z pohledu kvality fotky, rychlosti pořízení snímku, ale hlavně i velikosti pro úložiště. Nový, o 65 % větší senzor u iPhonu 14 Pro však podle mých zkušeností fotí i při běžně používaném 12Mpx rozlišení podstatně lépe, než 12Mpx senzor u předchozích iPhonů. A co teprve, když profesionální fotograf přepne na 48 Mpx a fotí do formátu RAW (!).
Fotky pořízené na iPhone 14 Pro jsou prostě extratřída, ať už fotíte za jakýchkoliv podmínek. Pokud máte slunečno, tak zde rozdíl příliš nepoznáte, protože již předchozí iPhony fotily velmi bravurně. Ale s tím, jak jde do tuhého v případě horších světelných podmínek, tak se začíná projevovat vylepšená technika od Applu. Díky LiDAR skeneru, který mimochodem měl už loňský iPhone, si dokáže mobil lépe zmapovat focenou scénu a nastavit podle toho v automatickém režimu vše potřebné, což se hodí především při focení v portrétním režimu, kde se do hry zapojuje výrazným způsobem také umělá inteligence a dávají se dohromady data z různých snímačů fotoaparátu. I když je to celkem věda, tak u Applu stále platí, že k pořízení výborné fotky nepotřebujete udělat pomalu nic jiného, než najít vhodný záběr a stisknout spoušť.
Co se mi opravdu hodně líbí, tak je možnost vybrat si v nastavení fotoaparátu jeden z fotografických stylů (standardní, bohatý kontrast, živý, teplý, studený) a ten pak defaultně používat. Pokud tedy máte rádi spíše více přirozené, realistické snímky, tak si necháte původní nastavení. Ale pokud chcete živější a barevnější fotky, tak si nastavení přepnete a hotovo, nemusíte pak řešit následné úpravy. Apple se tedy snaží zavděčit všem, protože jak se říká: „tisíc lidí, tisíc chutí”. Čím si ale bezesporu dokáže získat spoustu amatérských fotografů, je vylepšený noční režim. Oproti předchozím iPhonům zvládne pořídit fotku na prodlouženou dobu závěrky výrazně rychleji, takže i výsledky pak za to stojí. Pomáhá samozřejmě i lepší, nižší světelnost u objektivů, nebo optická stabilizace, kterou Apple u nejnovější generace taktéž vylepšil.
Výborný je přitom nejen fotoaparát, ale také kamera. U iPhonu 14 Pro najdeme to absolutně nejlepší, co se dá aktuálně sehnat z mobilní říše pro natáčení videí. U speciálního filmařského režimu lze natáčet ve 4K rozlišení při 30 nebo 24 fps (u klasického režimu pak 4K 60 fps) a jeho výhodou je možnost měnit hloubku ostrosti až po natočení, takže si tak trochu můžete natáčet domácí filmy jako z Hollywoodu. Velmi působivá je také vylepšená, digitální stabilizace obrazu, kdy s telefonem v ruce natáčíte třeba za chůze či za jízdy. Podle Applu jde o smartphone, na kterém natočíte nejlepší video a ačkoliv ve většině případů lze podobné hlášky brát jako čistě reklamní balast, v tomto případě podle mých zkušeností nebude marketingové oddělení společnosti daleko od pravdy.
Částečný reparát loňského iPhonu se špetkou celkem inovativních nápadů, mírným zlepšením výbavy na mnoha frontách a hlavně brutálním 48Mpx fotoaparátem – asi tak by se dal ve zkratce zhodnotit letošní iPhone 14 Pro. U něj gigant z Cupertina zapracoval především na výřezu displeje a po dlouhých pěti letech už konečně nevypadá na oko stále stejně, dále vylepšil čtečku obličeje Face ID (obejdete se bez čtečky prstů, která nám u předchozí generace chyběla), a přihodil Always-on displej – tyhle věci jsme vloni vytýkali a letos jsme se dočkali nápravy. Kde ale Apple stále pokulhává, je nahrazení zastaralého Lightningu za USB-C a také výrazně pomalejší rychlonabíjení přes kabel, než co umí konkurence.
Jako každoročně, i u letos je samozřejmě velkou otázkou, zda se vyplatí upgradovat ze starších generací iPhonu? Podle mě je podstatné řešit dvě věci – zda opravdu využijete nové funkce a cena od 33 490 korun za nejnovější iPhone 14 Pro pro vás není překážkou. Pro většinu uživatelů (a neplatí to jen v případě „Pro” verze, ale i klasické – pozn. redakce) dnes bohatě stačí, když přejdou ze starého iPhonu na nový po nejméně 3 letech nebo i více, protože zas tolik změn a tak velký posun se celkově u telefonů od Applu již neodehrává. Takže v tomto případě doporučujeme přecházet od iPhonu 11 Pro a starších, nebo si dobře zvážit, zda má to nejnovější (a také nejdražší) od Applu pro vás smysl.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
„nový” design s dynamickým výřezem | vystouplý fotoaparát |
prvotřídní zpracování a vysoká odolnost | zastaralý Lightning port |
parádní OLED displej | v balení není adaptér |
Always-on funkce | pomalejší “rychlonabíjení” |
vylepšený 48Mpx fotoaparát | |
brutální výkon | |
dlouhá výdrž baterie | |
výhody plynoucí z ekosystému Applu |