5 věcí, které rozhodně musíte vědět o sociální síti Facebook

Jakub Fišer
  • Facebook je takřka synonymem pro sociální síť – byl první a je také nejoblíbenější
  • Příběh jeho vzniku je fascinující podobně jako jeho aktuální rozbředlý stav
  • Co dalšího byste o této sociální síti měli vědět?
Facebook
Facebook

Jak Facebook vznikl, kolik má měsíčních aktivních členů a v čem tak moc ovlivňuje naše životy? Je to stále ještě největší sociální síť na trhu a i tak je třeba na tento kolos nahlížet. Pojďme se podívat na pětici zajímavých faktů ohledně sociální sítě Facebook!

Samsung Galaxy A56 5Gpixel-counter

Název Facebook nebyl prvním nápadem

Když v roce 2004 Mark Zuckerberg a Eduard Saverin zakládali Facebook, mělo jít čistě jenom o síť pro sdružování studentů Harvardovy univerzity v Cambridge, Massachusetts. Příběh vzniku tohoto kolosu krásně ilustruje snímek Davida Finchera jménem Sociální síť s Jesse Eisenbergem v hlavní roli.

Málokdo ale ví, že původním názvem se měla síť jmenovat Facemash. Původní premise takové sítě měla být, že si budou studenti porovnávat a hodnotit obličeje a vybírat, kdo z nich je atraktivnější. Šéfům univerzity se však tento nápad nijak nezamloval a Zuckerbergovi dokonce hrozili vyhazovem. Projekt byl tak pojmenován Facebook a měl mnohem jednodušší premisu.

Nejoblíbenější sociální síť, počet uživatelů a další čísla

Facebook je vůbec nejoblíbenější sociální síti na internetu a třetí nejnavštěvovanější stránkou (hned po Google a YouTube). Každý měsíc si Facebook alespoň jednou zapne 2,74 miliard lidí po celém světě. A s takovou základnou uživatelů je skutečně každá statistika impozantní. Příklad? Uživatelé Facebooku od jeho založení nahráli na síť 250 miliard fotek – to znamená 350 milionů fotek každý den!


Čtěte také: Facebook je plný hnusu a podporuje nenávist, prý kvůli zisku, řekla ex-manažerka


Facebook
Facebook

Facebook zaměstnává víc mužů než žen

V dnešní rozbouřené době se snažíme stále víc přiblížit k genderové neutralitě a pomoci s tím mají i obří korporáty, které by měly pomoci s obsazováním na pracovní pozice ženy i muže rovnoprávně. Tímto směrem kráčí i Facebook, zatím se mu ale neutrality nepodařilo dosáhnout.

Ještě v roce 2014 byl poměr zcela jasný – ve firmě pracovalo 69 % mužů a zbytek žen. Dnes už je situace o poznání lepší, v řadách Facebooku najdeme 63 % mužů a zbytek žen. Pokrok je znát, nutno však poznamenat, že ve firmě stále pracuje víc mužů než žen.

Proč právě modrá síť?

Protože Facebook patří k těm úplně prvním sociálním sítím, jsou pozoruhodné zejména okolnosti jeho vzniku. A nejedna zvídavá duše se ptá, proč je Facebook zrovna modrý? Oficiální stanoviskem je to, že modrá je barva moudrosti a zároveň se jedná o barvu, která uklidňuje a působí přívětivě. Nejde však o jediný důvod, proč zakladatelé zvolili právě tuto barvičku.

Podle jiných zdrojů je totiž jeden z otců sítě, konkrétně Mark Zuckerberg, částečně barvoslepý. Vizionář má údajně problém s rozeznáváním červené a zelené barvy, proto zvolil modrou, kterou vidí zřetelně. Kolem a kolem je ale modrá velmi vhodná barva, což dokazují i další sítě, které ji používají: Twitter, LinkedIn nebo v dávných dobách i MySpace.

Rozkolísaná kontroverzní současnost

S Facebookem se však pojí i celkem ambivalentní současná situace. Na jedné straně jde o veleoblíbenou sociální síť s miliardami uživatelů. Na druhé straně jsou však úniky dat, kontroverze a četné výpadky. Jeden z největších byl zaznamenán v měsíci říjnu, kdy Facebook a jeho přidružené sítě (WhatsApp, Instagram, Messenger) nefungovaly nejdřív celých 6 hodin a pak ještě částečně vypadávaly celý následující týden.

Fanouškům se do paměti zapsala jistě především kauza Cambridge Analytica. Skandál se odehrál v roce 2018 a firma tehdy měla přebírat od Facebooku osobní data uživatelů a nevhodně s nimi nakládat. Ve spojitosti s touto firmou se hovořilo o ovlivňování voličů, dezinformačních kampaní a o manipulaci voleb.

Co vy a Facebook, používáte jej, nebo jste už přešli jinam? Případně kam?

Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře

Samsung Galaxy A56 a A36 5Gpixel-counter

Nejnovější články