5 faktů, které rozhodně musíte vědět o zakladateli Apple Stevu Jobsovi

Jakub Fišer
  • Dnes, tedy 5. října, si připomínáme úmrtí vizionáře Steva Jobse
  • Stalo se tak přesně před 10 lety, spoluzakladatel Apple zemřel 5. října 2011
  • Pojďme si výročí připomenout s několika fakty, které jste dost možná ani nevěděli!
Apple, Steve Jobs
Apple, Steve Jobs

Steve Jobs platí za jednoho z největších vizionářů 20. století, je podepsán pod takovými značkami, jako NeXT, Pixar nebo právě technologický lídr Apple. Ten založil, pak z něj „byl odejit“ a pak se vrátil s ještě větší silou, než firmu předal nástupci v čele společnosti, Timu Cookovi, který Apple vede dodnes. Steve Jobs zemřel 5. října 2011 na následky rakoviny slinivky břišní. Co jste o tomto géniovi nevěděli?

Steve Jobs měl syrský původ

Za jeho rodiče jsou považováni Paul a Clara Jobsovi, rodilý Američané z Kalifornie. To jsou však jeho adoptivní rodiče. Jobsovi biologičtí rodičové byli totiž vysokoškoláci Joanne Schieblová a Abdulfattah Jandali. Kvůli útlému věku však tito lidé nemohli Steva vychovávat a tak jej dali k adopci. Mimo jiné to ale znamená, že Steve Jobs má po otci syrský původ. Jeho adoptivní rodiče jej však velmi ovlivnili, silně vzhlížel především k otci, který byl strojníkem.

Nejedl maso a měl pochybný vztah k hygieně

Steve Jobs se ve svých studentských letech shlédl ve východních filozofických směrech, jako je buddhismus či Hare Krišna. Dokud studoval, vydělával si tím, že vracel lahve od coca coly, které různě našel. Kvůli tomu neměl zrovna hodně peněz a živil se tím, co mu potulní mniši Hare Krišna dali.

K jejich stravě patřila hlavně zelenina, a to že ta nejlevnější, zejména jablka a mrkev. Steve Jobs tehdy věřil, že díky této stravě nebude jeho tělo vylučovat tolik pachů a on se tedy nebude muset tak často mýt; kromě toho chodil také velmi rád bos. I když později se jeho jídelníček rozšířil, celý život zůstal pescetariánem. To znamená, že nejedl maso savců a drůbeže, ale ryby a další živočišné produkty ano.


Čtěte také: Steve Jobs vymyslel skutečný skvost! Takto vypadá nepředstavený iPhone Nano


Steve Jobs ve filmu
Steve Jobs ve filmu

Měl důležitou stopu v animovaných filmech

Steve Jobs byl největším akcionářem společnosti The Walt Disney Company. V roce 1986 totiž koupil za 10 milionů dolarů firmu Pixar. Tu vlastnil až do roku 2006, kdy ji znovu odprodal za 7,6 miliardy dolarů.

Než se svého podílu zbavil, vznikla de facto pod jeho vedením celá řada animovaných filmů. Namátkou třeba Příšerky s.r.o., Hledá se Nemo či první dva díly Toy Story: Příběh hraček. Sám Jobs dokonce vstoupil do vývoje právě série Toy Story, kdy rozhodl o tom, že kovboj Woody bude kladná, nikoliv záporná postava.

Měl specifický vkus v oblékání

V dospělosti, po založení společnosti Apple, se Steve Jobs začal víc dostávat na veřejnost. Je známé, že tento genius byl do značné míry konzervativní fundamentalista a znát je to i na jeho celkem omezeném šatníku.

Za svůj život údajně vlastnil sto typických modrých riflí značky Levi’s regular fit střihu s modelovým označením 501. K těm oblékal zásadně černý rolák s dlouhým rukávem od návrháře Isseye Miyakeho a tenisky New Balance model 991. Tento dress-code nasadil údajně poté, co jeho zaměstnanci odmítli nosit v práci uniformní oblečení.


Doporučujeme: Práce se Stevem byla osvobozující, vzpomíná Tim Cook


Tim Cook a Steve Jobs
Tim Cook a Steve Jobs

Nebyl technologickým mistrem

Velké překvapení pro mnohé. Steve Wozniak, blízký kolega Steva Jobse a rovněž spoluzakladatel Applu, kdysi o zesnulém Jobsovi řekl: „On neznal jádro technologie. Nikdy nenavrhoval nic jako hardwarový inženýr, natož pak software. Ale přesto chtěl být úspěšný a pro firmu důležitý. A důležití lidé jsou jednoznačně ti z byznysu. To je přesně to, co on chtěl dělat!“

Pravdou je, že Steve Jobs vdechl produktům Apple myšlenku, spíš než design nebo výbavu. Nebyl vzdělaným inženýrem, ale moc dobře věděl co funguje v marketingu a byznysu a jeho odkaz je ve firmě Apple vlastně doteď, protože třeba takový přístup k zákazníkovi nebo k zabezpečení se prakticky nezměnil.

Co si myslíte o Stevu Jobsovi? 


Komentáře


Nejnovější články