Recenze Xiaomi Mi A2 Lite: není to jen o čistém Androidu

Čínské Xiaomi je známé hlavně díky svým smartphonům, které ve srovnávacích žebříčcích v oblasti cena / výkon vždy míří vysoko. Značná část fanoušků pak doslova zbožňuje masivní nadstavbu MIUI. Pro někoho tak mohlo být poněkud matoucí, když minulý rok představilo Xiaomi model s čistým Androidem. Jak se ale ukázalo, jednalo se správný krok, a tak tu letos máme rovnou dva modely. Recenzovaný Mi A2 Lite však neutočí jen čistým Androidem, přednosti má i jinde.

Čistý Android si díky projektu Android One hledá cestu stále do více smartphonů. Čistá verze operačního systému dokonce minulý rok zavítala také na model Mi A1 (recenze) od Xiaomi. Tento telefon pak mezi fanoušky sklidil úspěch. I díky tomu tu tak máme letos druhou generaci, která se ale rozrostla na dva kousky. Lepší Mi A2 (recenze) jsme již v redakci měli, a zanechal zde opravdu dobrý dojem. Tentokrát se k nám dostala odlehčená varianta – Mi A2 Lite. Podaří jí navázat na povedeného bratříčka, nebo zůstane za očekávání? A je to jen o čistém Androidu, či má Mi A2 Lite v rukávů další trumfy, díky kterým se stane ideální volbou ve střední třídě?

Xiaomi Mi A2 Lite: specifikace

Konstrukce kov, 149 x 71 x 8,8 mm, 178 g
Displej 5,84″, IPS LCD, 2280 x 1080 px, poměr stran 19:9, jemnost 432 ppi
Operační systém Android 8.1 Oreo, Android One
Procesor 8 jádrový, 2,0 GHz, Qualcomm Snapdragon 625
Paměť 4 GB RAM, 64 GB úložiště, microSD (až 256 GB)
Fotoaparát duální (12 Mpx + 5 Mpx), blesk, f/2,2 a f/2,2 + selfie 5 Mpx, f/2,0
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie Dual SIM, Bluetooth 4,2, Wi-Fi, GPS, čtečka otisků
Baterie 4 000 mAh, rychlonabíjení
Cena a dostupnost 4 290 Kč, srpen 2018

Za zapůjčení děkujeme e-shopu XM.cz, u kterého telefon zakoupíte.


Design a zpracování: přesně takhle to čekáte

Je bezpochyby jasné, že Xiaomi design svých smartphonů za několik let působení na trhu vyšperkovalo téměř k dokonalosti. Novinka Xiaomi Mi A2 Lite samozřejmě není jiná, a je tak jasné, že za své peníze dostanete opravdu dobře vyhlížející smartphone, který svým zpracováním pokukuje možná ještě výše. Pro výrobu Xiaomi zvolilo oblíbený hliník, ačkoliv plast zde samozřejmě nalezneme také. A to na zádech, kde na horní a spodní hraně slouží pro lepší průchodu signálu. Bohužel, čínskému gigantovi se ne úplně podařilo trefit stejný odstín zlaté barvy jako je zbytek hliníkových zad. Vypadá to tak malinko odfláknutě. Co ale Xiaomi trefilo, je umístění čtečky otisků prstů, která je přesně na dosah vašeho ukazováčku; sluší se také podotknout, že její rychlost je ukázková.

Co se týče celkového designu, Xiaomi vsadilo na malinko zakulacenější konstrukci, díky které se smartphone poměrně dobře drží v jedné ruce. Naproti pohodlnému ovládání jednou rukou jdou také celkové rozměry, kdy má Xiaomi Mi A2 Lite na výšku 149 mm a na šířku 71 mm. Pokud jde o o rám telefonu, tak je samozřejmě taktéž z hliníku a příjemně tak chladí. Vše navíc bez problému sedí a lícuje, tudíž do ruky nic neřeže.


Výtky nemám ani k ovládacím klávesám, které mají své místo na pravém boku. Zamykací tlačítko je pak umístěné níže, díky čemuž je jeho dostupnost snadnější a není problém na něj dosáhnout. Pochopitelně výše je kolébka ovládací hlasitosti, nicméně dostupnost je stále vyhovující. Stlačení je následně příjemné a neklade velký odpor. Horní strana se stala domovem 3,5mm jack konektoru pro připojení drátových sluchátek. Nalezneme zde ale i užitečný infraport pro ovládání domácí techniky. Levá strana skrývá šuplíček pro microSD kartu a dvě nanoSIM karty. Zbývá tak už jen spodní strana, kde pochopitelně nalezneme microUSB konektor. Nedovolím si ale neříct, že USB-C by telefonu slušelo více. Po stranách má konektor mřížky, z nichž v té levé se skrývá hlasitý reproduktor.

Kapitola displeje je tu sice až za chvíli, nicméně něco málo prozradím již teď. Xiaomi se u tohoto modelu rozhodlo následovat aktuální trendy, a tak zde máme výřez. V něm se pochopitelně skrývá přední fotoaparát, potřebné senzory a sluchátko. Samotný výřez pak ničemu nevadí a nezakrývá žádné notifikace. Co již ale není úplně OK, je spodní brada, která je i přes výřez poměrně velká. Telefonu to tak zrovna nepřidává na přitažlivosti. Zobrazovač je však na svých krajích příjemně zahnut a krásně tak zapadá do celkového oblého designu Xiaomi Mi A2 Lite.

Displej, prostředí a baterie: krása pohledět

O podívanou se u Xiaomi Mi A2 Lite stará velký 5,84″ IPS LCD panel s Full HD+ rozlišením a poměrem stran 19:9. V této třídě (nižší-střední) se tak jedná o dobrý standard, který nikoho neurazí. Displej je totiž dostatečně kvalitní i jemný. V řeči čísel se jedná o 432 bodů na palec, rastr tak pouhým okem nemáte šanci spatřit. S čitelností za všech světelných podmínek tak není problém. Navíc automatická regulace funguje naprosto bez problému, tudíž se ani nemusíte o nic starat. Vhod přijde také noční režim, kdy barvy jakoby zežloutnou, aby čtení bylo příjemné i v noci. Navíc si můžete nastavit automatické zapnutí a vypnutí, kdy bude tento režim aktivní pouze v hodiny, které si sami navolíte.

Xiaomi nezapomnělo nasadit ani oblíbenou notifikační diodku. Ta se možná dosti netradičně neskrývá nad displejem, nýbrž pod ním. Konkrétně v levém dolní rohu. A i když umístění není zrovna nejlepší, tak diodu nepřehlédnete. Ačkoliv malinko větší by být mohla. Také zamrzí, že pro jednotlivé upozornění si nemůžete přidělit vámi zvolenou barvu. Musíte se tak smířit s tou stejnou barvou – bílou – a to na každé upozornění. U notifikací ale ještě zůstanu, jelikož čistý Android nabízí funkci Ambientní displej, kdy se vám obrazovka na chvílí rozsvítí a ukáže vám například přijatou zprávu. Rovnou tak zprávu můžete označit za přečtenou, a to aniž byste museli telefon odemykat. I když to rozhodně není problém, jelikož dobře umístěná čtečka otisků prstů funguje opravdu bleskurychle a bezchybně.

 

Největší zbraní Xiaomi Mi A2 Lite se ale rozhodně stal operační systém. Možná byste čekali nadstavbu MIUI, té ale řada Mi A neholduje. V novince tak nalezneme čistý Android 8.1 Oreo, načež Koláč by měl brzy dorazit (do vyššího modelu Xiaomi Mi A2 již dorazil). Telefon navíc spadá do programu Android One, tudíž o pravidelné aktualizace nebude nějaký ten pátek nouze, konkrétně minimálně po dobu dvou let. Pokud jde o samotnou optimalizaci, tak zde je zvládnutá na jedničku s hvězdičkou. Xiaomi Mi A2 Lite je nádherně plynulé, animace se nesekají a multitasking je taktéž ukázkový. Přesně takhle by to mělo s čistým Androidem vypadat. Sice nemáte tolik možností přizpůsobení, to je ale daň za dokonalou optimalizaci.

 

Po stránce výkonu to taktéž není vůbec špatné, i když taková slast to není. V útrobách telefonu tedy tepe osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 625, který je doplněný o 4 GB paměti RAM. Svá data si následně můžete uložit do 64GB paměti. Příjemným pozitivem je ale také fakt, že i když budete mít v telefonu dvě SIM karty, tak můžete použít microSD kartu. Pakliže se ještě vrátím k samotnému výkonu smartphonu, tak v populárním benchmark testu AnTuTu si Xiaomi Mi A2 Lite vysloužilo skóre čítající 77 921 bodů. To rozhodně není zlé!

 

Velkou pochvalu si Xiaomi zaslouží také za výdrž na jedno nabití. Telefon s vámi dokáže držet krok i dva dny náročnějšího dne. Na jeho konci vám pak zbývá ještě zhruba 20% rezerva. Pokud se s používáním telefonu trochu uskromníte, tak vás odmění výdrží zhruba dva a půl dne. Není se ale čemu divit, takto skvělou výdrž má totiž na starosti nadstandardní baterie s kapacitou 4 000 mAh. Nechybí ani podpora rychlého nabíjení, díky čemuž se z nějakých 20 % na plnou kapacitu dostanete za asi 2 hodin a 15 minut. Bohužel zamrzí, že Xiaomi zde nenasadilo moderní USB-C, ale postarší microUSB konektor, i přestože vyšší varianta Xiaomi Mi A2 nový oboustranný konektor má. Někde holt výrobce šetřit musel.

Fotoaparát: příjemné překvapení

Fotoaparát je jedním z nejdůležitějších prvků smartphonů, který často rozhoduje u potenciálních kupců, zdali telefon koupit či nikoliv. A jak si vede Xiaomi Mi A2 Lite? Při pohledu na papírové specifikace to vypadá jako u téměř každého cenového konkurenta. Telefon se chlubí zadní duálním fotoaparátem s rozlišením 12 Mpx + 5 Mpx. Clona objektivů je pak u obou stejná, tedy f/2,2. Využití fotoaparátů je jasné, hlavní 12Mpx snímač je klasický, zatímco sekundární slouží hlavně pro hrátky s ostrostí, neboli takzvaný bokeh efekt. Fotoaparát Xiaomi Mi A2 Lite však vsází ještě na jeden trumf. Tím je umělá inteligence, telefon dokáže rozpoznat různé scény a přizpůsobit tak barvy pro co nejlepší výsledek. Alespoň by to tedy dokázat měl.

Umělá inteligence zde totiž nefunguje zrovna nejlépe. Scénu málokdy detekuje dobře. Tuhle funkci jsem tak raději nechal vypnutou a vsadil na klasické fotografie. Ty totiž nejsou vůbec zlé, při dobrých světelných podmínkách snímky uspokojí téměř každého. Nechybí barevná věrnost ani ostrost. Fotky telefon zvládá dobře také v režimu makro, na zhruba 15 cm dokáže telefon dobře zareagovat a správně zaostřit. Velkým problémem nejsou ani zhoršené světelné podmínky či focení v noci. Samozřejmě to již není taková sláva a přibývá šum, nicméně telefon se s tím dokázal poměrně dobře popasovat. Pokud jde o selfie, stará se o něj 5Mpx přední snímač, jehož výsledky bohatě stačí na sociální sítě.

Poměrně dobře zpracovaná je pak aplikace a prostředí fotoaparátu. Na dosah palce máte pochopitelně spoušť fotoaparátu, fotogalerii a přepnutí na přední fotoaparát. Tedy vše důležité. Tahem ze z jedné či druhé strany pak přepínáte mezi jednotlivými módy. Horní strana obrazovky následně skrývá ovládání blesku či režimu HDR. Dále je zde ikonka pro zvolení různých barevných efektů. Jako poslední pak máme menu, kde můžeme jít do celkového nastavení. Pokud tedy nemáte vyložené malé ruce, tak na všechny ikonky dosáhnete jediným šmahem palce.

Jak fotí Xiaomi Mi A2 Lite?


Zhodnocení

Pokud o Xiaomi Mi A2 Lite uvažujete, tak je důležité si položit otázku, jestli vůbec chcete čistý Android. Zde je sice perfektně optimalizován a vše běží jak má – navíc zaručeny jsou také pravidelné aktualizace, oproti nadstavbě MIUI, která zdobí většinu smartphonů Xiaomi, však postrádá některé pro někoho důležité prvky. Ty mnohdy mohou ovlivnit vaši volbu. Pokud se ale nakonec rozhodnete, že raději oželíte pár funkcí, tak s Xiaomi Mi A2 Lite chybu neuděláte. Zklamat vás možná mohou vystupující čočky fotoaparátu, díky kterým se telefon na rovné ploše malinko kývá, či postarší microUSB. Tyto nedostatky však naprosto maže cena něco málo přes 4 tisíce korun; a pochopitelně přednosti jako optimalizovaný systém, kvalitní displej nebo slušný fotoaparát.

A co konkurence? Na tu se dá pohlížet více způsoby. Pokud vás zaujal čistý Android, ale nelíbí se vám například design Xiaomi či samotná značka, tak za příplatek zhruba 1 000 korun můžete sáhnout po povedené Nokii 6.1 (recenze). Ta se taktéž pyšní čistým Androidem 8.1 Oreo nebo kovovým tělem. Pochlubit se telefon může také kvalitním 16Mpx fotoaparátem či silnějším procesorem Qualcommem Snapdragon 630. Pokud upustíme od čistého Androidu, tak konkurence značně roste. A to hlavně ve vlastní stáji, kde nalezneme například Xiaomi Redmi 6 (recenze) s 5,45″ displejem, procesorem MediaTek Helio P22, duálním 12Mpx + 5Mpx fotoaparátem nebo s oblíbenou nadstavbou MIUI 9. Zaujmout může také Samsung Galaxy J6 (recenze), jehož hlavní zbraní je 5,6″ Super AMOLED displej či 13Mpx fotoaparát. Výběr zůstává na váš, mějte však na paměti, že v cenové kategorii do 5 tisíc korun je Xiaomi naprostým vládcem – a to nehledě na to, jestli je s čistým Androidem nebo s nadstavbou MIUI.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
 čistý a dobře optimalizovaný Android  vystupující čočky fotoaparátu
 povedený displej postarší microUSB
 obstojný fotoaparát
 výdrž na jedno nabití

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."

Recenze Xiaomi Mi A2 Lite: není to jen o čistém Androidu

Čínské Xiaomi je známé hlavně díky svým smartphonům, které ve srovnávacích žebříčcích v oblasti cena / výkon vždy míří vysoko. Značná část fanoušků pak doslova zbožňuje masivní nadstavbu MIUI. Pro někoho tak mohlo být poněkud matoucí, když minulý rok představilo Xiaomi model s čistým Androidem. Jak se ale ukázalo, jednalo se správný krok, a tak tu letos máme rovnou dva modely. Recenzovaný Mi A2 Lite však neutočí jen čistým Androidem, přednosti má i jinde.

Čistý Android si díky projektu Android One hledá cestu stále do více smartphonů. Čistá verze operačního systému dokonce minulý rok zavítala také na model Mi A1 (recenze) od Xiaomi. Tento telefon pak mezi fanoušky sklidil úspěch. I díky tomu tu tak máme letos druhou generaci, která se ale rozrostla na dva kousky. Lepší Mi A2 (recenze) jsme již v redakci měli, a zanechal zde opravdu dobrý dojem. Tentokrát se k nám dostala odlehčená varianta – Mi A2 Lite. Podaří jí navázat na povedeného bratříčka, nebo zůstane za očekávání? A je to jen o čistém Androidu, či má Mi A2 Lite v rukávů další trumfy, díky kterým se stane ideální volbou ve střední třídě?

Xiaomi Mi A2 Lite: specifikace

Konstrukce kov, 149 x 71 x 8,8 mm, 178 g
Displej 5,84″, IPS LCD, 2280 x 1080 px, poměr stran 19:9, jemnost 432 ppi
Operační systém Android 8.1 Oreo, Android One
Procesor 8 jádrový, 2,0 GHz, Qualcomm Snapdragon 625
Paměť 4 GB RAM, 64 GB úložiště, microSD (až 256 GB)
Fotoaparát duální (12 Mpx + 5 Mpx), blesk, f/2,2 a f/2,2 + selfie 5 Mpx, f/2,0
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie Dual SIM, Bluetooth 4,2, Wi-Fi, GPS, čtečka otisků
Baterie 4 000 mAh, rychlonabíjení
Cena a dostupnost 4 290 Kč, srpen 2018

Za zapůjčení děkujeme e-shopu XM.cz, u kterého telefon zakoupíte.


Design a zpracování: přesně takhle to čekáte

Je bezpochyby jasné, že Xiaomi design svých smartphonů za několik let působení na trhu vyšperkovalo téměř k dokonalosti. Novinka Xiaomi Mi A2 Lite samozřejmě není jiná, a je tak jasné, že za své peníze dostanete opravdu dobře vyhlížející smartphone, který svým zpracováním pokukuje možná ještě výše. Pro výrobu Xiaomi zvolilo oblíbený hliník, ačkoliv plast zde samozřejmě nalezneme také. A to na zádech, kde na horní a spodní hraně slouží pro lepší průchodu signálu. Bohužel, čínskému gigantovi se ne úplně podařilo trefit stejný odstín zlaté barvy jako je zbytek hliníkových zad. Vypadá to tak malinko odfláknutě. Co ale Xiaomi trefilo, je umístění čtečky otisků prstů, která je přesně na dosah vašeho ukazováčku; sluší se také podotknout, že její rychlost je ukázková.

Co se týče celkového designu, Xiaomi vsadilo na malinko zakulacenější konstrukci, díky které se smartphone poměrně dobře drží v jedné ruce. Naproti pohodlnému ovládání jednou rukou jdou také celkové rozměry, kdy má Xiaomi Mi A2 Lite na výšku 149 mm a na šířku 71 mm. Pokud jde o o rám telefonu, tak je samozřejmě taktéž z hliníku a příjemně tak chladí. Vše navíc bez problému sedí a lícuje, tudíž do ruky nic neřeže.


Výtky nemám ani k ovládacím klávesám, které mají své místo na pravém boku. Zamykací tlačítko je pak umístěné níže, díky čemuž je jeho dostupnost snadnější a není problém na něj dosáhnout. Pochopitelně výše je kolébka ovládací hlasitosti, nicméně dostupnost je stále vyhovující. Stlačení je následně příjemné a neklade velký odpor. Horní strana se stala domovem 3,5mm jack konektoru pro připojení drátových sluchátek. Nalezneme zde ale i užitečný infraport pro ovládání domácí techniky. Levá strana skrývá šuplíček pro microSD kartu a dvě nanoSIM karty. Zbývá tak už jen spodní strana, kde pochopitelně nalezneme microUSB konektor. Nedovolím si ale neříct, že USB-C by telefonu slušelo více. Po stranách má konektor mřížky, z nichž v té levé se skrývá hlasitý reproduktor.

Kapitola displeje je tu sice až za chvíli, nicméně něco málo prozradím již teď. Xiaomi se u tohoto modelu rozhodlo následovat aktuální trendy, a tak zde máme výřez. V něm se pochopitelně skrývá přední fotoaparát, potřebné senzory a sluchátko. Samotný výřez pak ničemu nevadí a nezakrývá žádné notifikace. Co již ale není úplně OK, je spodní brada, která je i přes výřez poměrně velká. Telefonu to tak zrovna nepřidává na přitažlivosti. Zobrazovač je však na svých krajích příjemně zahnut a krásně tak zapadá do celkového oblého designu Xiaomi Mi A2 Lite.

Displej, prostředí a baterie: krása pohledět

O podívanou se u Xiaomi Mi A2 Lite stará velký 5,84″ IPS LCD panel s Full HD+ rozlišením a poměrem stran 19:9. V této třídě (nižší-střední) se tak jedná o dobrý standard, který nikoho neurazí. Displej je totiž dostatečně kvalitní i jemný. V řeči čísel se jedná o 432 bodů na palec, rastr tak pouhým okem nemáte šanci spatřit. S čitelností za všech světelných podmínek tak není problém. Navíc automatická regulace funguje naprosto bez problému, tudíž se ani nemusíte o nic starat. Vhod přijde také noční režim, kdy barvy jakoby zežloutnou, aby čtení bylo příjemné i v noci. Navíc si můžete nastavit automatické zapnutí a vypnutí, kdy bude tento režim aktivní pouze v hodiny, které si sami navolíte.

Xiaomi nezapomnělo nasadit ani oblíbenou notifikační diodku. Ta se možná dosti netradičně neskrývá nad displejem, nýbrž pod ním. Konkrétně v levém dolní rohu. A i když umístění není zrovna nejlepší, tak diodu nepřehlédnete. Ačkoliv malinko větší by být mohla. Také zamrzí, že pro jednotlivé upozornění si nemůžete přidělit vámi zvolenou barvu. Musíte se tak smířit s tou stejnou barvou – bílou – a to na každé upozornění. U notifikací ale ještě zůstanu, jelikož čistý Android nabízí funkci Ambientní displej, kdy se vám obrazovka na chvílí rozsvítí a ukáže vám například přijatou zprávu. Rovnou tak zprávu můžete označit za přečtenou, a to aniž byste museli telefon odemykat. I když to rozhodně není problém, jelikož dobře umístěná čtečka otisků prstů funguje opravdu bleskurychle a bezchybně.

 

Největší zbraní Xiaomi Mi A2 Lite se ale rozhodně stal operační systém. Možná byste čekali nadstavbu MIUI, té ale řada Mi A neholduje. V novince tak nalezneme čistý Android 8.1 Oreo, načež Koláč by měl brzy dorazit (do vyššího modelu Xiaomi Mi A2 již dorazil). Telefon navíc spadá do programu Android One, tudíž o pravidelné aktualizace nebude nějaký ten pátek nouze, konkrétně minimálně po dobu dvou let. Pokud jde o samotnou optimalizaci, tak zde je zvládnutá na jedničku s hvězdičkou. Xiaomi Mi A2 Lite je nádherně plynulé, animace se nesekají a multitasking je taktéž ukázkový. Přesně takhle by to mělo s čistým Androidem vypadat. Sice nemáte tolik možností přizpůsobení, to je ale daň za dokonalou optimalizaci.

 

Po stránce výkonu to taktéž není vůbec špatné, i když taková slast to není. V útrobách telefonu tedy tepe osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 625, který je doplněný o 4 GB paměti RAM. Svá data si následně můžete uložit do 64GB paměti. Příjemným pozitivem je ale také fakt, že i když budete mít v telefonu dvě SIM karty, tak můžete použít microSD kartu. Pakliže se ještě vrátím k samotnému výkonu smartphonu, tak v populárním benchmark testu AnTuTu si Xiaomi Mi A2 Lite vysloužilo skóre čítající 77 921 bodů. To rozhodně není zlé!

 

Velkou pochvalu si Xiaomi zaslouží také za výdrž na jedno nabití. Telefon s vámi dokáže držet krok i dva dny náročnějšího dne. Na jeho konci vám pak zbývá ještě zhruba 20% rezerva. Pokud se s používáním telefonu trochu uskromníte, tak vás odmění výdrží zhruba dva a půl dne. Není se ale čemu divit, takto skvělou výdrž má totiž na starosti nadstandardní baterie s kapacitou 4 000 mAh. Nechybí ani podpora rychlého nabíjení, díky čemuž se z nějakých 20 % na plnou kapacitu dostanete za asi 2 hodin a 15 minut. Bohužel zamrzí, že Xiaomi zde nenasadilo moderní USB-C, ale postarší microUSB konektor, i přestože vyšší varianta Xiaomi Mi A2 nový oboustranný konektor má. Někde holt výrobce šetřit musel.

Fotoaparát: příjemné překvapení

Fotoaparát je jedním z nejdůležitějších prvků smartphonů, který často rozhoduje u potenciálních kupců, zdali telefon koupit či nikoliv. A jak si vede Xiaomi Mi A2 Lite? Při pohledu na papírové specifikace to vypadá jako u téměř každého cenového konkurenta. Telefon se chlubí zadní duálním fotoaparátem s rozlišením 12 Mpx + 5 Mpx. Clona objektivů je pak u obou stejná, tedy f/2,2. Využití fotoaparátů je jasné, hlavní 12Mpx snímač je klasický, zatímco sekundární slouží hlavně pro hrátky s ostrostí, neboli takzvaný bokeh efekt. Fotoaparát Xiaomi Mi A2 Lite však vsází ještě na jeden trumf. Tím je umělá inteligence, telefon dokáže rozpoznat různé scény a přizpůsobit tak barvy pro co nejlepší výsledek. Alespoň by to tedy dokázat měl.

Umělá inteligence zde totiž nefunguje zrovna nejlépe. Scénu málokdy detekuje dobře. Tuhle funkci jsem tak raději nechal vypnutou a vsadil na klasické fotografie. Ty totiž nejsou vůbec zlé, při dobrých světelných podmínkách snímky uspokojí téměř každého. Nechybí barevná věrnost ani ostrost. Fotky telefon zvládá dobře také v režimu makro, na zhruba 15 cm dokáže telefon dobře zareagovat a správně zaostřit. Velkým problémem nejsou ani zhoršené světelné podmínky či focení v noci. Samozřejmě to již není taková sláva a přibývá šum, nicméně telefon se s tím dokázal poměrně dobře popasovat. Pokud jde o selfie, stará se o něj 5Mpx přední snímač, jehož výsledky bohatě stačí na sociální sítě.

Poměrně dobře zpracovaná je pak aplikace a prostředí fotoaparátu. Na dosah palce máte pochopitelně spoušť fotoaparátu, fotogalerii a přepnutí na přední fotoaparát. Tedy vše důležité. Tahem ze z jedné či druhé strany pak přepínáte mezi jednotlivými módy. Horní strana obrazovky následně skrývá ovládání blesku či režimu HDR. Dále je zde ikonka pro zvolení různých barevných efektů. Jako poslední pak máme menu, kde můžeme jít do celkového nastavení. Pokud tedy nemáte vyložené malé ruce, tak na všechny ikonky dosáhnete jediným šmahem palce.

Jak fotí Xiaomi Mi A2 Lite?


Zhodnocení

Pokud o Xiaomi Mi A2 Lite uvažujete, tak je důležité si položit otázku, jestli vůbec chcete čistý Android. Zde je sice perfektně optimalizován a vše běží jak má – navíc zaručeny jsou také pravidelné aktualizace, oproti nadstavbě MIUI, která zdobí většinu smartphonů Xiaomi, však postrádá některé pro někoho důležité prvky. Ty mnohdy mohou ovlivnit vaši volbu. Pokud se ale nakonec rozhodnete, že raději oželíte pár funkcí, tak s Xiaomi Mi A2 Lite chybu neuděláte. Zklamat vás možná mohou vystupující čočky fotoaparátu, díky kterým se telefon na rovné ploše malinko kývá, či postarší microUSB. Tyto nedostatky však naprosto maže cena něco málo přes 4 tisíce korun; a pochopitelně přednosti jako optimalizovaný systém, kvalitní displej nebo slušný fotoaparát.

A co konkurence? Na tu se dá pohlížet více způsoby. Pokud vás zaujal čistý Android, ale nelíbí se vám například design Xiaomi či samotná značka, tak za příplatek zhruba 1 000 korun můžete sáhnout po povedené Nokii 6.1 (recenze). Ta se taktéž pyšní čistým Androidem 8.1 Oreo nebo kovovým tělem. Pochlubit se telefon může také kvalitním 16Mpx fotoaparátem či silnějším procesorem Qualcommem Snapdragon 630. Pokud upustíme od čistého Androidu, tak konkurence značně roste. A to hlavně ve vlastní stáji, kde nalezneme například Xiaomi Redmi 6 (recenze) s 5,45″ displejem, procesorem MediaTek Helio P22, duálním 12Mpx + 5Mpx fotoaparátem nebo s oblíbenou nadstavbou MIUI 9. Zaujmout může také Samsung Galaxy J6 (recenze), jehož hlavní zbraní je 5,6″ Super AMOLED displej či 13Mpx fotoaparát. Výběr zůstává na váš, mějte však na paměti, že v cenové kategorii do 5 tisíc korun je Xiaomi naprostým vládcem – a to nehledě na to, jestli je s čistým Androidem nebo s nadstavbou MIUI.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
 čistý a dobře optimalizovaný Android  vystupující čočky fotoaparátu
 povedený displej postarší microUSB
 obstojný fotoaparát
 výdrž na jedno nabití

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."