Recenze Nokia 6.1: modelka v zápasnickém ringu

Nástupce první novodobé chytré Nokie se pokouší po roce o reparát, což prozrazuje už samotné číselné označení telefonu. Nicméně i vylepšená Nokia 6.1 má k dokonalosti poměrně dost daleko a v silné střední třídě to nebude mít vůbec jednoduché. A to ani se svými poměrně unikátními zbraněmi. Více prozradí naše dnešní recenze.

Loňská Nokia 6 (recenze) se nesmazatelně zapsala do novodobé historie slavné finské značky, když společnost HMD Global k potěšení mnohých fanoušků oživila nejen tlačítkové, ale také chytré telefony Nokia. Jenže Achillovou patou prvního smartphonu byl jednoznačně low-endový procesor a celkový výkon zařízení, kromě ještě pár dalších nedostatků. Za necelých 7 tisíc korun tak rozhodně nešlo o jednu z nejlepších voleb. Letošní nástupce se tedy snaží napravit chyby a nahrazuje slabý starý procesor za novější výkonnější. A podle tabulky na tom není ani v dalších ohledech již vůbec špatně. Zkušenosti ovšem prozradí ledacos, co může nebo naopak nemusí překvapit případné zájemce.

Nokia 6.1: specifikace

Konstrukce celokovové tělo, 149 x 76 x 8,15 mm, 172 g
Displej 5,5″, IPS LCD, 1920 x 1080 px, poměr 16:9, jemnost 403 ppi
Operační systém Android 8.1 Oreo
Procesor 8 jádrový, 2,2 GHz, Qualcomm Snapdragon 630
Paměť 4 GB RAM, 32 GB úložiště, microSD karty (až 128 GB)
Fotoaparát 16 Mpx, 2x blesk, f/2.0 + přední 8 Mpx
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie dual SIM, Bluetooth 5, USB-C, NFC, Wi-Fi, GPS, čtečka otisků
Baterie 3000 mAh, rychlonabíjení
Cena a dostupnost 6 999 Kč, duben 2018

Design a zpracování: kráska, ale nepraktická

Nový model od Nokie je po vzhledové stránce velmi podobný tomu loňskému. Celohliníkové tělo má opět ostré hrany, které při držení v ruce celkem nepříjemně řežou do dlaně. Na druhou stranu, design je svým způsobem unikátní a telefon tak nevypadá jako každý druhý. A co teprve zvýrazněné hrany s měděným nádechem? Na pohled je to opravdu krása, akorát se pro ni musí trochu trpět. Což platí tentokrát ještě v případě čtečky otisků prstů, kterou u Nokie 6.1 najdeme nikoliv v domovském tlačítku pod displejem, ale na zádech a umístěnou až příliš nízko, kvůli čemuž budete muset ukazováček vždy nepříjemně zlomit. K dobré ergonomii pak nepřispívá ani větší 5,5palcový displej s klasickým poměrem stran 16:9. Zlaté moderní 18:9 displeje, které jsou podstatně užší, a v tomhle ohledu příjemnější. A jednoruční režim zde pro jistotu chybí.

Nechci být hnidopich, ale přišel jsem i na pár dalších, tentokrát spíše menších prohřešků. Tak například boční tlačítka pro regulaci hlasitosti a vypínací klávesa jsou až příliš zapuštěny a zvuk, který po stisknutí vydávají, nezní ani trochu hodnotně, spíše přesně naopak. Pak jsem se příliš neskamarádil s vibrační odezvou telefonu, například po stisknutí softwarových ovládacích tlačítek na spodní liště nebo psaní na klávesnici docházelo k tak silným a rušivým vibracím, že jsem je musel po pár dnech úplně vypnout. Stejný proces čekal i ovládání gesty v případě čtečky na zádech, které jsem se omylem kvůli špatnému umístění velmi často dotýkal. Přitom jde o funkci, která může být soudě podle mých zkušeností z telefonů jiných značek velmi praktická. Tak snad si pro příště dají inženýři z Finska pozor a čtečku dají na správné místo.

Co se ale naopak docela povedlo, je například ambientní displej – zobrazí nové notifikace na “částečně” probuzeném displeji, či po zvednutí ukáže na zhasnutém displeji čas a notifikace. K jednoduchému probuzení displeje můžete buď dvakrát poklepat na obrazovku, nebo použít postranní vypínací klávesu, popřípadě rovnou přiložit prst na čtečku otisků prstů. Jediným zádrhelem je snad jen absence notifikační diody, kvůli čemuž budete muset telefon probouzet – minimálně pro tzv. ambientní zobrazení. Škoda, že výrobce notifikační diodu na rozdíl od konkurenčních telefonů s Androidem vynechal.

Displej, prostředí a baterie: téměř beze změn

Loňská a letošní generace Nokie 6 jsou si opravdu v mnohém velmi podobné. Třeba pokud jde o displej, který má 5,5palcovou úhlopříčku s Full HD rozlišením 1920 x 1080 px a poměrem stran stále ještě 16:9. Na moderní 18:9 zobrazovač se nedostalo, ale kromě horší ergonomie je zase naopak vhodnější například pro sledování videí či prohlížení fotek. Záleží tedy podle chuti. Nicméně co se opakuje, je v dané cenové kategorii přinejlepším průměrná kvalita zobrazovače, ne-li podprůměrná. Zamrzí hlavně vybledlé barvy, ale také horší čitelnost na slunečním světle. A co teprve světelné čidlo, které podobně jako u první generace telefonu nefunguje stoprocentně dobře. Někdy nastavuje až příliš vysoký jas, jindy zase příliš nízký. Uživatel tak má práci navíc, aby podsvícení ručně reguloval. Někdy navíc telefonu trvá až příliš dlouho, než začne podsvícení regulovat, a to i v těch nejjednoznačnějších případech, při přechodu z přímého světla do tmy, či naopak.

Silnou zbraní nové Nokie 6.1 je ovšem operační systém, který je v telefonu díky projektu Android One při zahájení prodeje nejnovější, tedy Android 8.1 Oreo. Respektive původně měl mít Android 7.1, ale do redakce nám přišel již s Androidem 8.0 Oreo a během prvních pár dnů rovnou obdržel aktualizaci na úplně nejnovější 8.1 Oreo, včetně nejnovějšího dubnového zabezpečení. Rychlé aktualizace by přitom měly zůstat i v případě dalších verzí Androidu, ale také bezpečnostních balíčků. Kdyby se tak od Nokie inspirovali také ostatní výrobci. Do té doby budou patřit Android telefony od finského výrobce mezi nejlépe aktualizované, což může celá řada uživatelů vyhledávat.

 

Jenže není všechno zlato, co se třpytí. Ani nejnovější Android, v téměř stoprocentně čisté podobě bez přidané nadstavby, a navíc včetně nového výkonnějšího procesoru (podle Nokie je o 60 % výkonnější, což ale vzhledem k porovnání s tragickým low-endovým procesorem může být dost zavádějící) nezajistily u nové Nokie 6.1 dokonale plynulé, svižné, a zkrátka celkově skvěle optimalizované prostředí. Někdy nejsou animace plynulé, což se ještě dá přežít, ale horší je to s čekací dobou na spuštění některých aplikací, které ne vždy zůstanou uložené v paměti a pak se načítají znovu, samozřejmě velmi pomalu. Na otevření některých běžně používaných aplikací si budete muset vyhradit třeba 3 vteřiny, někdy i více. A to už je u smartphonu střední třídy zkrátka moc. Snažil jsem se najít důvod, ale všechno nasvědčuje tomu, že jde zkrátka o špatnou optimalizaci od samotného výrobce. Výkonu by bylo dost, ale Nokia s ním neumí zacházet.

 

Když už jsem zmínil, že Nokia 6.1 používá téměř dokonale čistý Android, tak se také sluší zmínit, že díky nejnovější verzi přináší i několik praktických vychytávek. Jejich nastavení je v položce Gesta v nastavení, a jedná se například o funkci, kdy při otočení telefonu displejem dolů dojde automaticky k odmítnutí hovoru, dále při zvednutí telefonu ze stolu se automaticky ztlumí vyzvánění, přejetím prstu po čtečce na zádech můžete stáhnout dolů notifikační lištu s oznámeními, zvednutím telefonu ze stolu dojde k zobrazení některých informací na tzv. ambientním displeji, či dvojitým stisknutím vypínací klávesy spustíte fotoaparát, ať už jste na jakékoliv obrazovce, v aplikaci, nebo třeba máte telefon zrovna zamknutý a zhasnutý. To je ale asi tak vše, žádné další zjednodušení ovládání, ať už jde třeba o jednoruční režim apod., v telefonu nenajdete.

 

Baterie se stejnou 3000 mAh kapacitou jako u předchůdce také neznamená žádné velké změny. Jen konektor microUSB byl konečně nahrazen oboustranným USB-C portem. Při reálném používání pak čekejte opět zhruba 1,5 dne výdrže při běžném pracovním zatížení, v některých případech při nejlepším 2 dny. Naopak pokud se budete snažit, Nokia 6.1 se dá klidně vybít i za jediný den, o čemž jsem se sám přesvědčil. Následné nabíjení může být poměrně rychlé, pokud tedy použijete rychlonabíječku. S neoriginální rychlonabíječkou (2A) to trvalo z 15 % na 100 % necelé 2 hodiny. Ale bohužel nám výrobce v krabičce nedodal originální, a ani žádnou jinou nabíječku, takže výsledky se mohou nakonec o něco lišit. Stejně tak, jako když si půjčíte nabíječku od kamaráda, který zřejmě také nebude mít totožnou nabíječku, jako v originálním balení dodávanou.

Fotoaparát: celkem slušný

Telefony v cenové kategorii kolem 7 tisíc už dnes dokážou fotit velmi dobře a Nokia 6.1 je toho důkazem. Disponuje 16 Mpx snímačem doplněným o objektiv se světelností f/2.0 a hlavně pak, alespoň pokud jde o marketingovou stránku, věhlasnou značkou Zeiss, která se prý na fotoaparátu nějakým způsobem podílela. Při focení je potřeba být trochu trpělivější a nechat si nějaký čas na ostření, které není ani trochu rychlé. A to mluvím také o celkem slunečném dni, nemluvě pak o scéně s nedostatkem světla. Pomalejší je pak také závěrka, což při focení s HDR režimem nemusí vykouzlit moc pěkné výsledky. A občas jsem zaznamenal také problémy se zaostřením makro snímku v případě nějakého menšího předmětu, který fotoaparát Nokie 6.1 zkrátka nezaznamenal. Nicméně celkem jde o slušný fotoaparát, který oproti konkurenčním zařízení ve stejné cenové kategorii patři minimálně do průměru, ne-li do nadprůměru.

Jak fotí Nokia 6.1?

Zhodnocení

Nokia zahájila svou cestu po znovuzrození velmi dobře, o čemž svědčí i nečekaně dobrá prodejní čísla v prvním roce. Jenže s novým modelem 6.1 zřejmě společnost větší díru do světa neudělá. Jde prakticky o takový model, který tu měl být už před rokem, pak by měl šance na lepší ohodnocení. Pomyslný reparát má totiž stále příliš mnoho dílčích chyb, které se ve střední třídě zkrátka neodpouštějí, ať už jde například o horší optimalizaci systému, méně praktické ovládání kvůli příliš nízko umístěné čtečce otisků prstů a příliš silné vibrační odezvě, nebo špatné automatické regulaci jasu. U konkurence najdeme mnohem vyváženější telefony, které jsou téměř bez chyb. Navíc cena Nokie 6.1 je nastavena při startu prodeje poměrně dost vysoko. Slušela by jí spíše pořizovací cena někde kolem 5-6 tisíc korun.

A teď konkurence, o které zatím nebyla řeč. Jde hlavně o Xiaomi Redmi 5 Plus (recenze), které za necelých 5 tisíc korun disponuje celokovovým tělem s velkým 5,99″ displejem s moderním poměrem stran 18:9, dále odladěným systémem MIUI, velmi slušným 13 Mpx fotoaparátem, či větší 4 000 mAh baterií. Telefon nemá žádných výraznějších praktických chyb. Potom tady máme smartphony od Huawei a Honoru, a sice Honor 7X (recenze), který za zhruba 7 tisíc korun přináší v celokovovém těle například 5,93″ displej s poměrem stran 18:9, dále slušně odladěnou nadstavbu EMUI od Huawei, duální 16+2 Mpx fotoaparát, či 3340 mAh baterii. Taktéž nemá žádných výraznějších chyb. Nebo se dá tisícovka připlatit a pořídit Huawei Mate 10 Lite (recenze), který je také celkem povedený. A nakonec nemusí být špatný ani Samsung Galaxy J7 2017 (recenze) taktéž za 7 tisíc korun, pokud nemusíte ani jednu z čínských alternativ.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
 unikátní design  horší optimalizace systému
 Android 8.1 s budoucími aktualizacemi  méně praktické ovládání (umístění čtečky otisků, silná vibrační odezva)
 slušný fotoaparát  špatná automatická regulace jasu
 chybí notifikační dioda

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."

Recenze Nokia 6.1: modelka v zápasnickém ringu

Nástupce první novodobé chytré Nokie se pokouší po roce o reparát, což prozrazuje už samotné číselné označení telefonu. Nicméně i vylepšená Nokia 6.1 má k dokonalosti poměrně dost daleko a v silné střední třídě to nebude mít vůbec jednoduché. A to ani se svými poměrně unikátními zbraněmi. Více prozradí naše dnešní recenze.

Loňská Nokia 6 (recenze) se nesmazatelně zapsala do novodobé historie slavné finské značky, když společnost HMD Global k potěšení mnohých fanoušků oživila nejen tlačítkové, ale také chytré telefony Nokia. Jenže Achillovou patou prvního smartphonu byl jednoznačně low-endový procesor a celkový výkon zařízení, kromě ještě pár dalších nedostatků. Za necelých 7 tisíc korun tak rozhodně nešlo o jednu z nejlepších voleb. Letošní nástupce se tedy snaží napravit chyby a nahrazuje slabý starý procesor za novější výkonnější. A podle tabulky na tom není ani v dalších ohledech již vůbec špatně. Zkušenosti ovšem prozradí ledacos, co může nebo naopak nemusí překvapit případné zájemce.

Nokia 6.1: specifikace

Konstrukce celokovové tělo, 149 x 76 x 8,15 mm, 172 g
Displej 5,5″, IPS LCD, 1920 x 1080 px, poměr 16:9, jemnost 403 ppi
Operační systém Android 8.1 Oreo
Procesor 8 jádrový, 2,2 GHz, Qualcomm Snapdragon 630
Paměť 4 GB RAM, 32 GB úložiště, microSD karty (až 128 GB)
Fotoaparát 16 Mpx, 2x blesk, f/2.0 + přední 8 Mpx
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie dual SIM, Bluetooth 5, USB-C, NFC, Wi-Fi, GPS, čtečka otisků
Baterie 3000 mAh, rychlonabíjení
Cena a dostupnost 6 999 Kč, duben 2018

Design a zpracování: kráska, ale nepraktická

Nový model od Nokie je po vzhledové stránce velmi podobný tomu loňskému. Celohliníkové tělo má opět ostré hrany, které při držení v ruce celkem nepříjemně řežou do dlaně. Na druhou stranu, design je svým způsobem unikátní a telefon tak nevypadá jako každý druhý. A co teprve zvýrazněné hrany s měděným nádechem? Na pohled je to opravdu krása, akorát se pro ni musí trochu trpět. Což platí tentokrát ještě v případě čtečky otisků prstů, kterou u Nokie 6.1 najdeme nikoliv v domovském tlačítku pod displejem, ale na zádech a umístěnou až příliš nízko, kvůli čemuž budete muset ukazováček vždy nepříjemně zlomit. K dobré ergonomii pak nepřispívá ani větší 5,5palcový displej s klasickým poměrem stran 16:9. Zlaté moderní 18:9 displeje, které jsou podstatně užší, a v tomhle ohledu příjemnější. A jednoruční režim zde pro jistotu chybí.

Nechci být hnidopich, ale přišel jsem i na pár dalších, tentokrát spíše menších prohřešků. Tak například boční tlačítka pro regulaci hlasitosti a vypínací klávesa jsou až příliš zapuštěny a zvuk, který po stisknutí vydávají, nezní ani trochu hodnotně, spíše přesně naopak. Pak jsem se příliš neskamarádil s vibrační odezvou telefonu, například po stisknutí softwarových ovládacích tlačítek na spodní liště nebo psaní na klávesnici docházelo k tak silným a rušivým vibracím, že jsem je musel po pár dnech úplně vypnout. Stejný proces čekal i ovládání gesty v případě čtečky na zádech, které jsem se omylem kvůli špatnému umístění velmi často dotýkal. Přitom jde o funkci, která může být soudě podle mých zkušeností z telefonů jiných značek velmi praktická. Tak snad si pro příště dají inženýři z Finska pozor a čtečku dají na správné místo.

Co se ale naopak docela povedlo, je například ambientní displej – zobrazí nové notifikace na “částečně” probuzeném displeji, či po zvednutí ukáže na zhasnutém displeji čas a notifikace. K jednoduchému probuzení displeje můžete buď dvakrát poklepat na obrazovku, nebo použít postranní vypínací klávesu, popřípadě rovnou přiložit prst na čtečku otisků prstů. Jediným zádrhelem je snad jen absence notifikační diody, kvůli čemuž budete muset telefon probouzet – minimálně pro tzv. ambientní zobrazení. Škoda, že výrobce notifikační diodu na rozdíl od konkurenčních telefonů s Androidem vynechal.

Displej, prostředí a baterie: téměř beze změn

Loňská a letošní generace Nokie 6 jsou si opravdu v mnohém velmi podobné. Třeba pokud jde o displej, který má 5,5palcovou úhlopříčku s Full HD rozlišením 1920 x 1080 px a poměrem stran stále ještě 16:9. Na moderní 18:9 zobrazovač se nedostalo, ale kromě horší ergonomie je zase naopak vhodnější například pro sledování videí či prohlížení fotek. Záleží tedy podle chuti. Nicméně co se opakuje, je v dané cenové kategorii přinejlepším průměrná kvalita zobrazovače, ne-li podprůměrná. Zamrzí hlavně vybledlé barvy, ale také horší čitelnost na slunečním světle. A co teprve světelné čidlo, které podobně jako u první generace telefonu nefunguje stoprocentně dobře. Někdy nastavuje až příliš vysoký jas, jindy zase příliš nízký. Uživatel tak má práci navíc, aby podsvícení ručně reguloval. Někdy navíc telefonu trvá až příliš dlouho, než začne podsvícení regulovat, a to i v těch nejjednoznačnějších případech, při přechodu z přímého světla do tmy, či naopak.

Silnou zbraní nové Nokie 6.1 je ovšem operační systém, který je v telefonu díky projektu Android One při zahájení prodeje nejnovější, tedy Android 8.1 Oreo. Respektive původně měl mít Android 7.1, ale do redakce nám přišel již s Androidem 8.0 Oreo a během prvních pár dnů rovnou obdržel aktualizaci na úplně nejnovější 8.1 Oreo, včetně nejnovějšího dubnového zabezpečení. Rychlé aktualizace by přitom měly zůstat i v případě dalších verzí Androidu, ale také bezpečnostních balíčků. Kdyby se tak od Nokie inspirovali také ostatní výrobci. Do té doby budou patřit Android telefony od finského výrobce mezi nejlépe aktualizované, což může celá řada uživatelů vyhledávat.

 

Jenže není všechno zlato, co se třpytí. Ani nejnovější Android, v téměř stoprocentně čisté podobě bez přidané nadstavby, a navíc včetně nového výkonnějšího procesoru (podle Nokie je o 60 % výkonnější, což ale vzhledem k porovnání s tragickým low-endovým procesorem může být dost zavádějící) nezajistily u nové Nokie 6.1 dokonale plynulé, svižné, a zkrátka celkově skvěle optimalizované prostředí. Někdy nejsou animace plynulé, což se ještě dá přežít, ale horší je to s čekací dobou na spuštění některých aplikací, které ne vždy zůstanou uložené v paměti a pak se načítají znovu, samozřejmě velmi pomalu. Na otevření některých běžně používaných aplikací si budete muset vyhradit třeba 3 vteřiny, někdy i více. A to už je u smartphonu střední třídy zkrátka moc. Snažil jsem se najít důvod, ale všechno nasvědčuje tomu, že jde zkrátka o špatnou optimalizaci od samotného výrobce. Výkonu by bylo dost, ale Nokia s ním neumí zacházet.

 

Když už jsem zmínil, že Nokia 6.1 používá téměř dokonale čistý Android, tak se také sluší zmínit, že díky nejnovější verzi přináší i několik praktických vychytávek. Jejich nastavení je v položce Gesta v nastavení, a jedná se například o funkci, kdy při otočení telefonu displejem dolů dojde automaticky k odmítnutí hovoru, dále při zvednutí telefonu ze stolu se automaticky ztlumí vyzvánění, přejetím prstu po čtečce na zádech můžete stáhnout dolů notifikační lištu s oznámeními, zvednutím telefonu ze stolu dojde k zobrazení některých informací na tzv. ambientním displeji, či dvojitým stisknutím vypínací klávesy spustíte fotoaparát, ať už jste na jakékoliv obrazovce, v aplikaci, nebo třeba máte telefon zrovna zamknutý a zhasnutý. To je ale asi tak vše, žádné další zjednodušení ovládání, ať už jde třeba o jednoruční režim apod., v telefonu nenajdete.

 

Baterie se stejnou 3000 mAh kapacitou jako u předchůdce také neznamená žádné velké změny. Jen konektor microUSB byl konečně nahrazen oboustranným USB-C portem. Při reálném používání pak čekejte opět zhruba 1,5 dne výdrže při běžném pracovním zatížení, v některých případech při nejlepším 2 dny. Naopak pokud se budete snažit, Nokia 6.1 se dá klidně vybít i za jediný den, o čemž jsem se sám přesvědčil. Následné nabíjení může být poměrně rychlé, pokud tedy použijete rychlonabíječku. S neoriginální rychlonabíječkou (2A) to trvalo z 15 % na 100 % necelé 2 hodiny. Ale bohužel nám výrobce v krabičce nedodal originální, a ani žádnou jinou nabíječku, takže výsledky se mohou nakonec o něco lišit. Stejně tak, jako když si půjčíte nabíječku od kamaráda, který zřejmě také nebude mít totožnou nabíječku, jako v originálním balení dodávanou.

Fotoaparát: celkem slušný

Telefony v cenové kategorii kolem 7 tisíc už dnes dokážou fotit velmi dobře a Nokia 6.1 je toho důkazem. Disponuje 16 Mpx snímačem doplněným o objektiv se světelností f/2.0 a hlavně pak, alespoň pokud jde o marketingovou stránku, věhlasnou značkou Zeiss, která se prý na fotoaparátu nějakým způsobem podílela. Při focení je potřeba být trochu trpělivější a nechat si nějaký čas na ostření, které není ani trochu rychlé. A to mluvím také o celkem slunečném dni, nemluvě pak o scéně s nedostatkem světla. Pomalejší je pak také závěrka, což při focení s HDR režimem nemusí vykouzlit moc pěkné výsledky. A občas jsem zaznamenal také problémy se zaostřením makro snímku v případě nějakého menšího předmětu, který fotoaparát Nokie 6.1 zkrátka nezaznamenal. Nicméně celkem jde o slušný fotoaparát, který oproti konkurenčním zařízení ve stejné cenové kategorii patři minimálně do průměru, ne-li do nadprůměru.

Jak fotí Nokia 6.1?

Zhodnocení

Nokia zahájila svou cestu po znovuzrození velmi dobře, o čemž svědčí i nečekaně dobrá prodejní čísla v prvním roce. Jenže s novým modelem 6.1 zřejmě společnost větší díru do světa neudělá. Jde prakticky o takový model, který tu měl být už před rokem, pak by měl šance na lepší ohodnocení. Pomyslný reparát má totiž stále příliš mnoho dílčích chyb, které se ve střední třídě zkrátka neodpouštějí, ať už jde například o horší optimalizaci systému, méně praktické ovládání kvůli příliš nízko umístěné čtečce otisků prstů a příliš silné vibrační odezvě, nebo špatné automatické regulaci jasu. U konkurence najdeme mnohem vyváženější telefony, které jsou téměř bez chyb. Navíc cena Nokie 6.1 je nastavena při startu prodeje poměrně dost vysoko. Slušela by jí spíše pořizovací cena někde kolem 5-6 tisíc korun.

A teď konkurence, o které zatím nebyla řeč. Jde hlavně o Xiaomi Redmi 5 Plus (recenze), které za necelých 5 tisíc korun disponuje celokovovým tělem s velkým 5,99″ displejem s moderním poměrem stran 18:9, dále odladěným systémem MIUI, velmi slušným 13 Mpx fotoaparátem, či větší 4 000 mAh baterií. Telefon nemá žádných výraznějších praktických chyb. Potom tady máme smartphony od Huawei a Honoru, a sice Honor 7X (recenze), který za zhruba 7 tisíc korun přináší v celokovovém těle například 5,93″ displej s poměrem stran 18:9, dále slušně odladěnou nadstavbu EMUI od Huawei, duální 16+2 Mpx fotoaparát, či 3340 mAh baterii. Taktéž nemá žádných výraznějších chyb. Nebo se dá tisícovka připlatit a pořídit Huawei Mate 10 Lite (recenze), který je také celkem povedený. A nakonec nemusí být špatný ani Samsung Galaxy J7 2017 (recenze) taktéž za 7 tisíc korun, pokud nemusíte ani jednu z čínských alternativ.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
 unikátní design  horší optimalizace systému
 Android 8.1 s budoucími aktualizacemi  méně praktické ovládání (umístění čtečky otisků, silná vibrační odezva)
 slušný fotoaparát  špatná automatická regulace jasu
 chybí notifikační dioda

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."