Recenze Xiaomi Mi 11 Lite – Lehká váha ve vyšší lize
- Xiaomi letos představilo vlajkovou řadu Mi 11
- Ta krom drahých modelů obsahuje také jeden dostupnější
- Jedná se o Mi 11 Lite, které se pokusí navázat na úspěchy levnějších telefonů
- Jestli se to novince podaří, se dozvíte v naší nové recenzi na Mobilizujeme.cz!

Společnost Xiaomi je na našem trhu již pěknou řádku let. Za dobu svého působení si získala jak mnoho fanoušků, tak ale i uznání konkurence. Modely Lite patří každoročně k absolutním bestsellerům. Ty v sobě skloubí prémiové funkce, přičemž výrobce se snaží šetřit v jiných partií. Například v materiálech. Častokrát tak zákazníci volí právě tyto modely. Dá se totiž říct, že jde o jakousi zlatou střední cestu.
Jak je to ale v případě Xiaomi Mi 11 Lite? Telefon nabízí solidní výbavu, která nezapomíná ani na moderní 5G připojení. Máme tu i zadní trojnásobný fotoaparát či prémiový materiál. Kde tedy výrobce ušetřil a čím že si vlastně zmiňovaný telefon zasloužil cejch Lite modelu? A podaří se Mi 11 Lite zaujmout právoplatné místo vládce střední třídy? To se dozvíte v dnešní recenzi!
Xiaomi Mi 11 Lite: specifikace
Konstrukce | plast a sklo, 160,53 × 75,72 × 6,81 mm, 159 g |
---|---|
Displej | 6,55″, AMOLED, 90 Hz, 2400 × 1080 px, poměr stran 20:9, jemnost 402 PPI |
Operační systém | Android 11 + MIUI 12.5 |
Čipset | 8jádrový, 2,4 GHz, Qualcomm Snapdragon 780G |
Paměť | 8 GB RAM, 128/256 GB úložiště (UFS 2.2) + MicroSD karty (až 512 GB) |
Fotoaparát | trojitý (64 Mpx hlavní + 8 Mpx ultraširokoúhlý + 5 Mpx makro), clona f/1.79 + f/2.2 + f/2.4, dualní LED blesk; přední 20 Mpx, clona f/2.2 |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | Dual SIM, 5G, Bluetooth 5.1, NFC, Wi-Fi 6E, GPS, infraport, USB-C, čtečka otisků v bočním tlačítku, čtečka tváře |
Baterie | 4 250 mAh, rychlonabíjení 33 W |
Cena a dostupnost | 4G: od 7 499 Kč / 5G: od 9 999 Kč, květen 2021 |
Obsah balení
- telefon Xiaomi Mi 11 Lite
- 33W adaptér pro nabíjení
- USB-C/USB-A kabel
- jehla na SIM
- průhledný plastový kryt
- technická brožurka a základní průvodce
- adaptér z USB-C na 3,5mm jack
Prémiová včelička
Na první pohled by se mohlo zdát, že Mi 11 Lite je tuctovka jako každý druhý smartphone na trhu. Pokud se zaměříme na přední stranu telefonu, tak tomu tak skutečně je. Máme tu pochopitelně displej, jenž je narušen pouze malým průstřelem v levém horním rohu. Samotné rámečky jsou následně poměrně úzké. To samé platí pro bradu telefonu.

Ihned poté, co ale Mi 11 Lite uchopíte do dlaně, tak pochopíte, že je tady něco jinak. A jsou to rozměry. Na výšku má sice telefon něco málo přes 16 centimetrů, což je vesměs standard, šířka a váha se ale již vymykají normálu. Začneme váhou, kdy má telefon pouze 153 gramů. Smartphone je tak opravdu lehounký. Naštěstí to nemá nějakou nevýhodu ohledně pohodlí při držení v ruce. Nevýhodou není ani tloušťka, která je pouze 6,8 milimetrů. Z profilu tak telefon působí opravdu velice tenkým dojmem, což zesiluje také fakt, že například koncovka USB-C kabelu je téměř stejně silná.
Když už jsem nakousl USB-C konektor, tak ten se pochopitelně nachází ve spodní části vedle reproduktoru a slotu pro SIM kartu. Pravý bok následně hostí vše důležité. Tedy kolébku hlasitosti v horní části, pod kterou má své místo zamykací tlačítko. V tom se mimochodem nachází také čtečka otisků prstů, která funguje na 99 %. Rychlost je taktéž ukázková. V horní části je umístěn mikrofon a infraport pro ovládání domácí elektroniky. Levá strana je posléze prázdná a nabízí pouze svou blyštivou úpravu. Sluší se také říci, že rám je z plastu. Luxusnější materiály musíme hledat jinde.
Třeba na zádech, zde totiž máme sklo, což rozhodně není normálem v této cenové kategorie. Zde je to navíc vyšperkované k dokonalosti. Úprava skla je totiž matná, díky čemuž téměř nejdou vidět otisky prstů na zádech. Takzvané mléčné sklo navíc v ruce působí velice dobře a působí prémiovým dojmem, který má kolikrát problém navodit i mnohonásobně dražší konkurence. V námi testované žluté variantě to navíc telefonu neskutečně sekne. Pod různými úhly a dopady světla se barva lehce mění a telefon tak za každé situace vypadá jinak a zároveň pořád skvěle.
Samotná záda následně v boční rám přecházejí velice ostře, což opět jen zlepšuje dojem. Zde možná malinko lehce utrpěla ergonomie, nicméně daň za krásu je to v tomto případě malá. Skvěle zde zapadá také modul fotoaparátu, jenž sice vystupuje nad zbytek těla, není to ale nic nepříjemného. Z poloviny je modul taktéž žlutý, přičemž druhá polovina obsahuje dva hlavní fotoaparáty, které ještě mírně vystupují. Celkově to ale opravdu působí dobře a Mi 11 Lite se hrdě vyrovnává vlajkovému segmentu.

Hudební premiant
Jak již bylo zmíněno, tak reproduktor se umístil ve spodní hraně telefonu. K reprodukci zvuku na to však není sám. Doplňuje ho taktéž repráček umístěn ve sluchátku nad displejem. Výsledek je následně špičkový. Na maximální hlasitost telefon rozhodně nepřeslechnete. Zde jen trošku zvuk trpí a je lepší poslouchat s malinko nižší hlasitostí. V onen moment je zvuk plný, basy i výšky zní dobře. Ochuzení nejsou ani vyznavači drátových sluchátek. Jack konektor zde sice nenalezneme, nicméně Mi 11 Lite v balení nabízí adaptér z USB-C na 3,5mm jack. Na své si tak přijde každý uživatel bez rozdílu.
Displej bez zaváhání
Hlavní dominantou přední strany je pochopitelně displej. V případě modelu Mi 11 Lite se bavíme o 6,55palcovém AMOLED zobrazovači s Full HD+ rozlišením. Při relativně průměrné úhlopříčce se jedná o velice kvalitní podívanou. Na viditelný rastr tedy zapomeňte. Technologie AMOLED navíc zaručuje pěkné barvy se špičkovou černou. Jak jistě ale Xiaomi znáte, tak vám může být jasné, že to není jediný trumf v rukávu.

Tím dalším je obnovovací frekvence displeje. V této třídě se ještě častokrát setkáváme s displeji, které mají klasických 60 Hz. A co víc, kolikrát zde máme dokonce ještě IPS LCD displej. Zde je tomu však jinak, krom AMOLED technologie Mi 11 Lite disponuje také 90Hz obnovovací frekvencí. Díky tomu telefon působí velice svižně. Ona zvýšená frekvence je navíc velice návyková. Pokud si tedy na 90 Hz zvyknete, tak těžko budete přecházet k nižším hodnotám. Jakmile ale telefon poprvé spustíte, tak si musíte 90Hz aktivovat v nastavení manuálně.
Zobrazovací schopnosti zde použitého AMOLEDu jsou na výborné úrovni. Barvy jsou vyvážené, přičemž mají lehké sklony k teplejším tónům. Barevné podání si ale můžete jednoduše přizpůsobit. Jsou zde tedy například sytější nebo studenější barvy. Nechybí ani barevné podání dle okolního osvětlení. Něco jako TrueTone u konkurenčních iPhonů. Osobně pak doporučuji právě tento režim. Umělá inteligence zde totiž funguje na jedničku.
Co se týče viditelnosti na slunci, tak Mi 11 Lite v podstatě nemá žádný problém. Přímý sluneční svit zvládá naprosto v pohodě a podívaná není nijak rušena. Výtku bych ale našel u automatické regulaci jasu. Ta sice dokáže jas zvýšit a naopak snížit na přesnou hodnotu jakou potřebujete, jen to onomu senzoru malinko trvá. V praxi to znamená, že pokud telefon vytáhnete z kapse na přímé sluníčko, tak displeji trvá zhruba pět vteřin, než se dostane na takovou svítivost, jaká je v dané situaci adekvátní. Problém je to i v opačném směru. V noci se tak může stát, že panel na vaše oči zasvítí více, než by bylo záhodno.
Zaměříme-li se na řeč čísel, tak panel u tohoto kousku disponuje svítivostí 800 nitů. To sice není nejvíce a například levnější Redmi Note 10 Pro (recenze) má 1200 nitů, i tak se ale jedná o dostatečný standard. Někde se zkrátka ušetřit muselo. Je tedy jen dobře, že Xiaomi zvolilo tuto cestu a ještě k tomu ne příliš drastickou.
Systém neví, kde mu hlava stojí
Nikoho asi nepřekvapí, že v Mi 11 Lite nalezneme klasickou nadstavbu MIUI, kterou Xiaomi využívá snad u všech svých modelů. Zde se konkrétně bavíme o MIUI 12.0.1, které je postaveno na Androidu 11. A co říci k samotné nadstavbě? Jedním slovem by se dala popsat jako masivní. Na druhou stranu jako užitečná. Někteří by se ji také nebáli otitulovat slovem přeplácaná. Všechna tato přirovnání ale na MIUI dokonale sedí.

V tomto čínském softwaru je toho opravdu hodně. Kolikrát se v tom dokonce můžete ztratit. Možnosti nastavení jsou snad nekonečná. Různě si můžete personalizovat zobrazení notifikací. Při příchozí zprávě se tak například může rozsvítit displej nebo jen jeho okraje. Na malou chvíli lze také zobrazit always-on displej. Ačkoliv ten není až tak „always“, jak by se mohlo zdát. Hodiny a upozornění na displeji nezůstanou pořád a zobrazí se jen na deset vteřin po klepnutí na displej. Jen neklepejte dvakrát, to zase aktivujete displej celý.
Z dalších možností nastavení rychle zmíním třeba druhý prostor. V podstatě máte v jednom zařízení dva účty, mezi kterými přepínáte pomocí různých otisků prstů. Jako samozřejmost se dají brát také gesta pro ovládání systému. Z nějakého důvodu však Xiaomi tlačí softwarová tlačítka a gesta si musíte zapnout v nastavení.
Optimalizace jako taková je u tak masivní nadstavby určitě nesnadným úkolem. Na druhou stranu, není to první pokus Xiaomi a za léta působení by měla firma vědět, jak na to. To se více méně také potvrzuje. Chod systému je vcelku bezproblémový a svižný. Zde 90Hz displej rozhodně pocitově napomáhá. Nějaký ten záškub se ale přece jen občas našel. Co se však stávalo víckrát, než by bylo milé, je zamrzávání notifikační lišty. Jakmile jsem se ji pokusil stáhnout, tak se jakoby stáhla jen na půl. Ikonky na displeji se klasiky rozmazaly, nicméně ovládací tlačítka v liště se neobjevila. Doufám tedy, že tento bug Xiaomi co nejdříve opraví.
Do nekonečna a ještě dál
Různých možností nastavení je tu opravdu mnoho a popis každého by zabral na další recenzi. Zmíním tak jen ty nejdůležitější. V Mi 11 Lite si například můžete zvolit, jestli chcete mít aplikace rozházené na ploše, či byste rádi využili obvyklé menu. Upravit lze také notifikační lišta ve stylu iPhonů. Z levého rohu tedy stáhnete veškerá oznámení, přičemž z toho pravého naopak ovládací centrum. Nemusíte se ale bát, v nastavení je také klasická lišta tak, jak ji většina uživatelů Androidu zná. MIUI 12.0.1 je přívětivé také ke starším osobám a nabízí zjednodušený režim. Zde ovládáte telefon systémovými tlačítky, přičemž ikonky jednotlivých aplikací jsou mnohem větší a přehlednější.
S výkonem si vystačí každý
Jak již bylo v předchozích řádcích napsáno, tak MIUI 12 běží vesměs bez větších problémů. Z části je to určitě dobře odvedenou optimalizací, nicméně hardware si taky zaslouží zmínku. Pod kapotou tohoto tenkého krasavce tedy nalezneme dostatečně výkonný procesor Qualcomm Snapdragon 732G, jenž dostal k dispozici 6 GB RAM. Benchmarkové fanoušky pak jistě bude zajímat, že v AnTuTu telefon získal úctyhodných 563 tisíc bodů.
Těm, kterým tato čísla příliš neříkají, či je příliš nezajímají stačí říct, že telefon téměř nemá problém s žádnou graficky náročnou hru. Herní tituly jako PUBG či Asphalt 9 si tedy v klidu zahrajete. Jen pozor na maximální nastavení. Grafiku si budete muset lehce stáhnout. V opačném případě se klidně může stát, že se hra bude občas kousat. Což v cílové rovince závodu rozhodně neoceníte. Za zmínku také stojí fakt, že po zhruba 20 minutách náročného hraní již telefon malinko hřeje. Nejde ale o nic abnormálního, zvláště pak v této cenové kategorii.

Vítejte v budoucnosti
Novinka Mi 11 Lite nenechala nic náhodně a tak se poctivě pustila také do konektivity. Ve zkratce to znamená, že nechybí USB-C, Bluetooth 5.0 GPS ani infraport. Jediným chybějící je 3,5mm audiojack, který ale nahrazuje dodávaný konektor. Trumfem v rukávu se zde ale stává přítomnost podpory 5G sítí. Tedy připojení nové generace. Její funkčnost jsem ale vzhledem k pokrytí operátora v mém bydlišti nemohl odzkoušet. Je však dobré vědět, že i telefon za deset tisíc je připraven na budoucnost. Teď je řada na operátorech!
Každému už asi muselo dojít, že tenký design sebou nese jednu nevýhodu. A tím je samozřejmě baterie, respektive její kapacita. V útlém těle se tedy nachází 4 250mAh akumulátor. Ještě před pár lety by se jednalo o nadstandard. Dnes již tomu tak ale není. Výdrž tedy není nejslavnější, zvláště vzhledem k 90Hz displeji. Při plné zátěži se tedy může stát, že již kolem sedmé hodiny večerní po vás telefon bude chtít připojit ke šťávě.
Uspokojí většinu
Jelikož Mi 11 Lite vychází z vlajkového modelu Mi 11, tak by fotoaparáty měly být na úrovni. Inženýři v Číně se o to snažili, jak jen mohli. Všem ale musí být jasné, že telefon za desítku nebude hrát stejnou ligu jako špičková zařízení zmiňovaného giganta. I přesto tu ale máme velice slušnou sestavičku. V trojici snímačů hraje hlavní roli velký 64Mpx senzor se světelností f/1.8. Neméně užitečným je následně super širokoúhlý senzor o rozlišení 8 Mpx se záběrem 119 stupňů. Posledním v partě je následně 5Mpx makro, které slouží především pro detailní snímky.

A začneme rovnou u posledně zmiňovaného senzoru. Ten tedy využijete především při focení detailů. K věci, kterou fotíte, se můžete přiblížit na velice blízkou vzdálenost. Zhruba 2 až 5 centimetrů. Výsledná fotka je navíc opravdu ostrá. Jen musíte mít pevnou ruku a trpělivost, ne každý snímek se totiž povede. To samé se dá říci o širokoúhlém fotoaparátu. Zde se taktéž nepovede každá fotka. Občas je výsledek lehce máznutý, především v kraji fotografie. V noci to taktéž není nejlepší a nějaké prokreslenější detaily zapomeňte. Abych ale jen nekritizoval, fotky jsou kvalitní při dobrém slunečním osvětlení. Zde nechybí detaily ani věrné barevné podání. Na snímky přírody tedy jako dělané. Jen pozor na rybí oko!
Teď již ale k tomu hlavnímu, tedy k onomu 64Mpx fotoaparátu. Hned z kraje si musíme říct, že v základu fotí na rozlišením 16 Mpx a spojuje tak čtyři pixely do jednoho. I tak jsou ale fotky velice dobré. Barvy jsou sice občas výraznější, což ve výsledku působí dojmem, že fotografie je pěknější než realita. Barevné podání bych trochu přirovnal k tomu, které nabízí konkurenční Samsung. Detaily a ostrost jsou následně na vysoké úrovni. Podobné hodnocení platí i pro focení v noci. Jen zde zapněte noční režim. Fotce to velice pomůže. Hlavně dokáže vytáhnout lepší detaily. Při klasickém focení se občas stalo, že byla fotka lehce zamazaná a neostrá. Na noční režim tedy rozhodně nezapomínejte, oplatí vám to stokrát.
Výtku tak mám jen k fotoaplikaci. Proč je režim pro 64Mpx focení k dispozici po dvojitém slidu na pravou stranu? Zde jsou mimochodem také režimy jako noc, panorama, duální video atd. A kde je makro? To se musíte vrátit zpět a rozbalit ikonku nastavení v pravém horním rohu. Proč vše není na stejném místě? Xiaomi v tom dělá zmatek. Tohle ale již Čínané dělají dlouho a ke spokojenosti zákazníků by to měli honem rychle upravit.
Video neurazí ani nenadchne
Video v telefonu je neméně důležitou součástí. Mi 11 Lite tak zvládá natáčet v rozlišení 4K při 30 FPS. Výsledek je následně takový, jaký by se dal od desetitisícového telefonu čekat. To znamená, že video má pěkné barvy a nedělá mu problém přeostření. Barvy jsou sice možná lehce teplejší než by bylo nutno, není to však nic zlého. Při maximálním rozlišení není velkým problémem ani elektronická stabilizace obrazu. Při nižších rozlišení je to sice malinko lepší, ale rozdíl není až tak velký. Celkově bych tak video zhodnotil pozitivně a výsledky vašich režisérských schopností se tak rozhodně nemusíte stydět sdílet.
Jak fotí Xiaomi Mi 11 Lite?
Ukázka: noční režim
Ukázka: video, 4K, 30 FPS
Xiaomi potvrzuje místo na výsluní
Řada Lite od Xiaomi vždy vzbuzovala zájem. Jinak tomu není ani u modelu Mi 11 Lite. Zde to má jen telefon o něco těžší, než v minulých letech. Tak především, cena okolo deseti tisíc už nemusí být pro zákazníky zrovna „light“. Co se tedy u tohoto modelu povedlo a naopak nepovedlo? Velké plus jde samozřejmě za design a zpracování, které je jedním slovem úchvatné. S tím se ale pojí také baterie, která není nejlepší. Naopak fotoaparát je na velice dobré úrovni . To samé se ale nedá říci o systému MIUI, které zkrátka opakuje staré chyby. Celkový dojem je ale velice dobrý a Xiaomi opět ukázalo, že vyšší-střední třída je segment, ve kterém se cítí jako doma.

Konkurence ale nikdy nespí. Zvláště když tu máme například Galaxy A52 5G (recenze) od Samsungu. To totiž nabízí krásný 6,5palcový AMOLED, tři kvalitní fotoaparáty, 4 500mAh baterii či povedenější nadstavbu OneUI 3.0. Za zmínku stojí také Moto G100 (recenze) se špičkovým procesorem Snapdragonem 870 a velkou 5 000mAh baterií. Dalším zbraněmi telefonu jsou tři zadní fotoaparáty, téměř čistý Android 11 s oblíbenými funckemi Moto, 5G připojení ale i 3,5mm jack a desktopová platforma Ready For.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | |
![]() |
Autor článku

Zajímám se o technologie všeho druhu. Mám rád ověřené produkty, ale i gadgety, které je potřeba teprve pořádně objevit. Kromě věnování se vychytávkám všeho druhu pracuji v elektrotechnickém zaměstnání. Ve volných chvílích rád sleduji fotbal a cestuji.
Zajímám se o technologie všeho druhu. Mám rád ověřené produkty, ale i gadgety, které je potřeba teprve pořádně objevit. Kromě věnování se vychytávkám všeho druhu pracuji v elektrotechnickém zaměstnání. Ve volných chvílích rád sleduji fotbal a cestuji.