Mobilizujeme.cz

Trendy: Maraton soutěží | jak vybrat telefon + vánoční speciál | iPhone X | bezrámečkový telefon | Android Oreo aktualizace

Wi-Fi Direct – objevte možnosti nové technologie (vědecké okénko)

  |  6 komentářů  |  autor: David Kovařík

Technologie Wi-Fi Direct je nové certifikační označení, které schválila organizace Wi-Fi Alliance. To umožňuje přenos dat mezi různými zařízeními, bez nutnosti vytváření přístupového bodu – tzv. acces pointu. Stává se tak jakýmsi ekvivalentem k technologii Bluetooth, oproti které však nabízí větší přenosové rychlosti, větší dosah a hlavně lepší zabezpečení přenosu.

V našem pravidelném seriálu vás seznamujeme se zajímavostmi dnešní elektroniky. Samotnou bezdrátovou technologii Wi-Fi zná v dnešní době téměř každý. Jedná se o pojmenování standardů IEEE 802.11, které popisují bezdrátovou komunikaci v počítačových sítích. Ta k přenosu dat vzduchem využívá frekvenční pásma od 2,4 do 5 GHz.

Původní myšlenka při zavádění Wi-Fi bylo vzájemné bezdrátové propojení přenosných zařízení  a případné připojení k lokální síti (LAN), či k celé síti Internet. Toho bylo v praxi dosaženo pomocí přístupových bodů – acces pointů. Nejčastěji tvoří přístupový bod takzvaný Wi-Fi router, pomocí kterého je bezdrátová komunikace v dané síti uskutečňována.

Z toho vyplývá, že přenos dat mezi dvěma zařízeními pomocí Wi-Fi není přímý – data totiž putují navíc ještě přes zmíněný přístupový bod. Tento princip však mění nově zavedená technologie. S příchodem Wi-Fi Direct tedy odpadá potřeba přístupového bodu jako takového a je zavedena možnost komunikace přímé, podobně jako tomu je u jiné bezdrátové technologie – Bluetooth. A byl to právě Bluetooth, který se díky jednoduchosti nastavení přenosu stal masově rozšířeným.


Srovnávací tabulka standardů pro bezdrátový přenos dat

Se stejným trendem nyní přichází také Wi-Fi Direct. Nejenže tedy odpadá potřeba složité konfigurace přístupového bodu, na rozdíl od Bluetooth lze navíc očekávat mnohem vyšší přenosové rychlosti, větší dosah signálu a v neposlední řadě také lepší zabezpečení celého přenosu. Celý přenos je totiž zabezpečen šifrovací metodou WPA2, což je v současnosti nejpoužívanější šifrování i na klasických Wi-Fi sítích. Je tak zajištěna mnohem větší ochrana než u technologie Bluetooth, která byla za své (ne)zabezpečení mnohokrát kritizována.

Na první pohled by tento princip přenosu dat mohl připomínat takzvaný ad-hoc režim. Na rozdíl od něj však Wi-Fi Direct nabízí vyšší přenosové rychlosti, jednodušší a rychlejší nastavování, nebo možnost být zároveň připojen do jiné sítě, například internetové.

Přenosem dat však potenciál nové technologie ani zdaleka nekončí. Mezi nejzajímavější možnosti patří například bezdrátový tisk fotografií a dokumentů z vašeho mobilního telefonu přes tiskárnu, streamování videa ve vysokém rozlišení přímo z vašeho smartphonu na DLNA TV, či připojení digitálního rámečku na mobilní telefon či fotoaparát k uploadu nově pořízených fotografií. Využití této technologie je však prakticky neomezené.


Video demonstrující nové možnosti Wi-Fi Direct

Další skvělou zprávou je, že většina dnešních zařízení s Wi-Fi čipem bude schopna Wi-Fi Direct bez problémů provozovat, stačí pouze nahrání příslušného firmwaru od výrobce a správného nastavení. Skvělým příkladem je operační systém Android, který od verze 4.0 umožňuje Wi-Fi Direct provozovat takřka všem chytrým telefonům s tímto systémem. Prvním produktem, který měl tuto technologii implementovanou, byl Samsung Galaxy S a přidává se k němu stále více zařízení. Vyjmenujme například Samsung Galaxy S II, LG Optimus Black, Optimus Hub, Optimus Sol, či nejnovější mobilní telefon od společnosti Google – Galaxy Nexus. První tiskárnou nesoucí certifikaci Wi-Fi Direct je model Samsung SCX-3400, v oblasti televizorů jsou to pak nové modely Sony Bravia. Kompletní seznam všech podporovaných produktů naleznete zde.


První mobilní telefon s certifikací Wi-Fi Direct – Samsung Galaxy S

Ani uživatelé bez softwarové podpory Wi-Fi Direct však nemusí zoufat. K přímému přenosu dat mezi několika zařízeními bude stačit, když tuto certifikaci bude splňovat pouze jedeno z nich, to bude plnit funkci tzv. mini-acces pointu, na který se budou následně ostatní klienti napojovat.

Díky veliké hardwarové podpoře, kdy základní hardwarové požadavky splňuje téměř každé zařízení s Wi-Fi čipem, lze v příštích měsících očekávat masové rozšíření této technologie do mnoha odvětví elektroniky. Můžeme se tak společně těšit na novou éru bezdrátové komunikace.

ČLÁNKY:, ,

Diskuze

Komentujte

avatar
Třídit dle:   nejnovější | nejstarší | nejlépe hodnocené
DRGman
DRGman

velmi prijemna sprava – BT 2 uz prakticky nepouzivam prave kvoli rychlosti. wifi direct je ale niekde inde – skvele !

honza
honza

znamená to tedy že po aktualizaci na ICS budu moct z nexusu s sdílet do smart tv přes DLNA?

david.p
david.p

Hmmm a Nokia tam není, to je fakt super. :-/

Martin
Martin

Na Gsmart Rey R3 funguje skvele! :D

maky
maky

dobry den. mam dotaz ohledne vzdaleneho propojeni. mam smartphone i smart tv a když chci propojit zelefon přes wifi direct tak my to automaticky vypne wifi v telefonu…jde to nějak prenastavit? děkuji

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Google ukončuje projekt Tango. Jeho náhradou je ARCore

Google ukončuje projekt Tango. Jeho náhradou je ARCore

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Před třemi lety představil Google světu projekt Tango. Jedná se AR, jenž je určená pro smartphony. V reálném…

Vernee X: Infinity displej, čtečka tváře, či gigantických 6 200 mAh

Vernee X: Infinity displej, čtečka tváře, či gigantických 6 200 mAh

DNES  |  Martin Skořepa  |  2 komentáře

Nový smartphone od Vernee se drží posledních trendů a nezapomíná při tom na nízkou cenovku. Vernee X se…

První čtečku otisků prstů pod displejem přinese čínské Vivo

První čtečku otisků prstů pod displejem přinese čínské Vivo

VČERA  |  Tomáš Rajnoch  |  2 komentáře

Společnost Synaptics je lídrem v oblasti biometrických technologií. Před pár dny pak představila snímač otisků prstů, který je…

Mobilní zobrazení