Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Wi-Fi Direct – objevte možnosti nové technologie (vědecké okénko)

  |  6 komentářů  |  autor: David Kovařík

Technologie Wi-Fi Direct je nové certifikační označení, které schválila organizace Wi-Fi Alliance. To umožňuje přenos dat mezi různými zařízeními, bez nutnosti vytváření přístupového bodu – tzv. acces pointu. Stává se tak jakýmsi ekvivalentem k technologii Bluetooth, oproti které však nabízí větší přenosové rychlosti, větší dosah a hlavně lepší zabezpečení přenosu.

V našem pravidelném seriálu vás seznamujeme se zajímavostmi dnešní elektroniky. Samotnou bezdrátovou technologii Wi-Fi zná v dnešní době téměř každý. Jedná se o pojmenování standardů IEEE 802.11, které popisují bezdrátovou komunikaci v počítačových sítích. Ta k přenosu dat vzduchem využívá frekvenční pásma od 2,4 do 5 GHz.

Původní myšlenka při zavádění Wi-Fi bylo vzájemné bezdrátové propojení přenosných zařízení  a případné připojení k lokální síti (LAN), či k celé síti Internet. Toho bylo v praxi dosaženo pomocí přístupových bodů – acces pointů. Nejčastěji tvoří přístupový bod takzvaný Wi-Fi router, pomocí kterého je bezdrátová komunikace v dané síti uskutečňována.

Z toho vyplývá, že přenos dat mezi dvěma zařízeními pomocí Wi-Fi není přímý – data totiž putují navíc ještě přes zmíněný přístupový bod. Tento princip však mění nově zavedená technologie. S příchodem Wi-Fi Direct tedy odpadá potřeba přístupového bodu jako takového a je zavedena možnost komunikace přímé, podobně jako tomu je u jiné bezdrátové technologie – Bluetooth. A byl to právě Bluetooth, který se díky jednoduchosti nastavení přenosu stal masově rozšířeným.


Srovnávací tabulka standardů pro bezdrátový přenos dat

Se stejným trendem nyní přichází také Wi-Fi Direct. Nejenže tedy odpadá potřeba složité konfigurace přístupového bodu, na rozdíl od Bluetooth lze navíc očekávat mnohem vyšší přenosové rychlosti, větší dosah signálu a v neposlední řadě také lepší zabezpečení celého přenosu. Celý přenos je totiž zabezpečen šifrovací metodou WPA2, což je v současnosti nejpoužívanější šifrování i na klasických Wi-Fi sítích. Je tak zajištěna mnohem větší ochrana než u technologie Bluetooth, která byla za své (ne)zabezpečení mnohokrát kritizována.

Na první pohled by tento princip přenosu dat mohl připomínat takzvaný ad-hoc režim. Na rozdíl od něj však Wi-Fi Direct nabízí vyšší přenosové rychlosti, jednodušší a rychlejší nastavování, nebo možnost být zároveň připojen do jiné sítě, například internetové.

Přenosem dat však potenciál nové technologie ani zdaleka nekončí. Mezi nejzajímavější možnosti patří například bezdrátový tisk fotografií a dokumentů z vašeho mobilního telefonu přes tiskárnu, streamování videa ve vysokém rozlišení přímo z vašeho smartphonu na DLNA TV, či připojení digitálního rámečku na mobilní telefon či fotoaparát k uploadu nově pořízených fotografií. Využití této technologie je však prakticky neomezené.


Video demonstrující nové možnosti Wi-Fi Direct

Další skvělou zprávou je, že většina dnešních zařízení s Wi-Fi čipem bude schopna Wi-Fi Direct bez problémů provozovat, stačí pouze nahrání příslušného firmwaru od výrobce a správného nastavení. Skvělým příkladem je operační systém Android, který od verze 4.0 umožňuje Wi-Fi Direct provozovat takřka všem chytrým telefonům s tímto systémem. Prvním produktem, který měl tuto technologii implementovanou, byl Samsung Galaxy S a přidává se k němu stále více zařízení. Vyjmenujme například Samsung Galaxy S II, LG Optimus Black, Optimus Hub, Optimus Sol, či nejnovější mobilní telefon od společnosti Google – Galaxy Nexus. První tiskárnou nesoucí certifikaci Wi-Fi Direct je model Samsung SCX-3400, v oblasti televizorů jsou to pak nové modely Sony Bravia. Kompletní seznam všech podporovaných produktů naleznete zde.


První mobilní telefon s certifikací Wi-Fi Direct – Samsung Galaxy S

Ani uživatelé bez softwarové podpory Wi-Fi Direct však nemusí zoufat. K přímému přenosu dat mezi několika zařízeními bude stačit, když tuto certifikaci bude splňovat pouze jedeno z nich, to bude plnit funkci tzv. mini-acces pointu, na který se budou následně ostatní klienti napojovat.

Díky veliké hardwarové podpoře, kdy základní hardwarové požadavky splňuje téměř každé zařízení s Wi-Fi čipem, lze v příštích měsících očekávat masové rozšíření této technologie do mnoha odvětví elektroniky. Můžeme se tak společně těšit na novou éru bezdrátové komunikace.

ČLÁNKY:, ,

Diskuze

6
Komentujte

avatar
5 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
makyMartinDavid Kovaříkdavid.phonza Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
DRGman
DRGman

velmi prijemna sprava – BT 2 uz prakticky nepouzivam prave kvoli rychlosti. wifi direct je ale niekde inde – skvele !

honza
honza

znamená to tedy že po aktualizaci na ICS budu moct z nexusu s sdílet do smart tv přes DLNA?

david.p
david.p

Hmmm a Nokia tam není, to je fakt super. :-/

Martin
Martin

Na Gsmart Rey R3 funguje skvele! :D

maky
maky

dobry den. mam dotaz ohledne vzdaleneho propojeni. mam smartphone i smart tv a když chci propojit zelefon přes wifi direct tak my to automaticky vypne wifi v telefonu…jde to nějak prenastavit? děkuji

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Xiaomi Mi Pad 4 prý dostane silný čipset a 8" displej

Xiaomi Mi Pad 4 prý dostane silný čipset a 8″ displej

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

To, že Xiaomi chystá nový tablet Mi Pad 4, již víme. Do dnešního dne však bylo toto zařízení vcelku zahaleno tajemstvím.…

Další únik ZTE Nubia Z18. Že by bezrámečkový design?

Další únik ZTE Nubia Z18. Že by bezrámečkový design?

DNES  |  Vlastimil Šlosar  |  diskuze (0)

Zatímco předchozí uniklé snímky telefonu Nubia Z18 od společnosti ZTE ukazovaly výřez v displeji ve stylu Essential Phone, nové fotky dávají…

Xiaomi Redmi 6 Pro se ukazuje na podrobných renderech

Xiaomi Redmi 6 Pro se ukazuje na podrobných renderech

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Čínské Xiaomi chrlí jeden telefon za druhým. Aktuálně se tak můžeme těšit na model Redmi 6 Pro, který se pokusí zaujmout…

Mobilní zobrazení