Vodí zákazníky za nos. Největších prohřešků se na Black Friday dopustil Kaufland
- Slevové šílenství v rámci akce Black Friday se blíží ke konci
- Letos probíhaly slevy vůbec poprvé v mezích nového zákona
- Bohužel, ne všichni prodejci se nově nastavenými mantinely řídí

Slevy v rámci Black Friday vyvolávají od nepaměti kontroverze. Tyto slevy totiž bývaly dříve velmi často jen jako, naoko. Prodejce svůj produkt před započetím akce Black Friday uměle zdražil, aby ho pak s velkou pompou zlevnil na původní (mnohdy ještě o něco vyšší) cenu. Nový zákon měl tomuto podvodnému jednání v letošní sezóně BF slev zamezit. Jaká byla ale pravda?
Nový zákon, který chrání zákazníky
Slevové akce Black Friday, jenž jsou v našich končinách velmi populární, byly letos vůbec poprvé prováděny pod záštitou nových pravidel. Letos v lednu totiž vešla v platnost novela zákona o ochraně spotřebitele, která obchodníkům jasně určuje, jakým způsobem mají své slevy počítat. Jejím úkolem je pochopitelně ochránit koncového uživatele před podvodem.
Primární podmínkou a hlavním aspektem, jenž tato novela zákona obchodníkům nařizuje, je to, že slevy musí počítat z nejnižší ceny uvedenou u výrobku v posledním měsíci. To by mělo zamezit umělému navyšování cen na poslední chvíli a následnou aplikaci falešné slevy. Jak to tedy u tuzemských prodejců vypadalo v prvním roce, kdy jsou slevy hlídány zákonem?

Čtěte také: Jak zálohovat WhatsApp? Existují 2 rychlé způsoby
Prodejci nový zákon z velké části ctí
Na serveru apify.com vyšla velmi zajímavá analýza toho, jak jednotlivé e-shopy, tedy ty největší u nás, reflektovaly výše zmíněnou novelu zákona. Dobrou zprávou je, že největší e-shopy v tuzemsku nový zákon ctí a slevy byly počítány v souladu s platnými předpisy, ale rozhodně to neplatilo pro všechny. Našly se i výjimky s velmi nejasně určenými slevami.
Nejlépe si v poměru uváděné a reálné slevy vedla Alza, Mall.cz, CZC, Lidl, KnihyDobrovský, Benu a Megapixel. U nich odpovídaly reálné slevy těm uváděným na webu (odchylky byly v řádu jednotek procent), takže realita odpovídala slibům. Průměrné slevy letos dosahovaly na 20 %, a kdo uváděl přes 25 %, tak jen díky nekalým praktikám a v rozporu se zákonem.
Ne všichni ale hrají poctivě
Suverénně nejhůře si vedl v tomto ohledu Kaufland, který uváděl průměrné slevy ve výši 31 %, no reálné slevy se pohybovaly pouze okolo hranice 5 %. Špatně na to byla také Pilulka.cz (30 % vs 22 %) a mezi problematické e-shopy patřily například Okay.cz, Notino.cz nebo TetaDrogerie.cz, kde bylo velmi obtížné spočítat reálné slevy.
Jak je tedy vidět, novela zákona o ochraně spotřebitele v oblasti slev výrazně pomohla, ale pořád se našly subjekty, které na poctivost zrovna dvakrát nedají. Nákupu u nich se tedy raději vyhněte.
Autor článku

Jsem příznivcem veškeré elektroniky, hlavně telefonů, počítačů a hardwaru obecně. Dále pak hráč tělem i duší, občasný sportovec a velký filmový fanda.
Jsem příznivcem veškeré elektroniky, hlavně telefonů, počítačů a hardwaru obecně. Dále pak hráč tělem i duší, občasný sportovec a velký filmový fanda.