Recenze Tecno Camon 18 Premier – Čechům se chce zalíbit hlavně cenou
- Zhruba před měsícem vstoupil na český trh nový hráč jménem Tecno
- Jedná se o čínskou značku ověřenou především trhy v Africe
- Nové zákazníky se pokusí nalákat kvalitními smartphony za příznivou cenu
- Má jejich střední třída Tecno Camon 18 Premier šanci na úspěch?

Společnost Tecno je v našich končinách opravdu neznámým výrobcem. Pro mnohé by se tak mohlo zdát, že se jedná o mladou značku, která to nyní zkouší se smartphony. Není to ale úplně tak pravda. Zmiňovaná firma byla totiž založena již v roce 2006 v Číně v Shenzhenu a od svého počátku se zaměřuje na výrobu telefonů. Jako primární trhy si následně vybrala pochopitelně Asii, Latinskou Ameriku a Afriku, kde se jim taktéž daří nejvíce. Letos se tak rozhodla zamířit i na starý kontinent, tedy do Evropy, kde je ale čeká ta nejtěžší práce. Trh je zde zkrátka nelítostný a v kategorii střední třídy vládnou značky jako Xiaomi, Realme nebo Samsung.
Úkol Tecna tedy není jednoduchý a může se zdát, že i skoro až nemožný. Minimálně ale český zákazník rád slyší na příznivou cenovou politiku, kterou tento nový hráč zvolil. Na trh přivezl pětici modelů. Rovnou nejdražší kousek Tecno Camon 18 Premier za 8 999 korun se dostal i k nám do redakce. Jaký dojem tedy tento kousek zanechal? A má vlastně šanci uspět na takto náročném trhu, jakým Evropa dozajista je? To se dozvíte v této recenzi na Mobilizujeme.cz!
Tecno Camon 18 Premier: specifikace
Konstrukce | sklo + plast, 163,8 × 75,9 × 8,2 mm, 200 g |
---|---|
Displej | 6,7″, AMOLED, 120 Hz, 2400 × 1080 px, poměr stran 20:9, jemnost 393 PPI |
Operační systém | Android 11 + HiOS 8.0 |
Čipset | 8jádrový, 2,2 GHz, MediaTek Helio G93 |
Paměť | 8 GB RAM, úložiště 256 GB + MicroSD |
Fotoaparát | tři(64 Mpx hlavní + 12 Mpx ultraširokoúhlý 123° + 8 Mpx teleobjektiv), clona f/1.6 + f/2.2 + f/3.5, gimbal OIS, PDAF, umělá inteligence, LED blesk; přední 32 Mpx, clona f/2.2 |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | hybridní Dual SIM, Bluetooth 5.1, NFC, Wi-Fi 5, GPS, USB-C, čtečka otisků v bočním tlačítku, čtečka tváře |
Baterie | 4 750 mAh, rychlonabíjení 33 W |
Cena a dostupnost | 8 999 Kč, duben 2022 |
Obsah balení
- telefon Tecno Camon 18 Premier
- jehla na SIM
- silikonový průhledný obal
- USB-A / USB-C kabel
- technická brožurka a základní průvodce
- drátová pecková sluchátka

Tecno Camon 18 Premier je tuctovka s masivním baťůžkem
Vymyslet originální design smartphonu, který by se zároveň fanouškům zamlouval, je opravdu těžké. I proto dnes máme na trhu spoustu telefonů, které je občas těžké mezi sebou rozeznat, natož tak poznat, od kterého výrobce ten či onen smartphone je. Bohužel tato neoriginalita se nevyhnula ani modelu Tecno Camon 18 Premier. Neberte to ale zle, pokud je telefon dobře zpracován, tak i obyčejný design může být nakonec uspokojující.

Tato novinka má poměrně masivní rozměry, především co se týče výšky, která činí téměř 168 mm. Ani hmotnost není nejnižší. Bavíme se zde totiž o zařízení, jenž váží úctyhodných 200 g. Výrobci se ale váhu podařilo dobře rozložit, a v ruce tak telefon nepůsobí těžce. Obecně dojem v ruce zanechala novinka Tecno Camon 18 Premier dobrý. Hrany smartphonu jsou příjemně zaobleny a lesklá úprava naštěstí nijak neklouže. Úchop je tedy jistý i přes větší rozměry. Samotný rám následně taktéž přechází ostrou hranou k zádům, což vyvolává poměrně prémiový pocit ze zařízení.
Pakliže se podíváme na boky smartphonu, tak jsou zde pochopitelně všechny potřebné prvky. To znamená, že v tom levém je umístěn slot pro SIM kartu. Navíc zde můžete vložit dvě SIM karty i paměťovku. Po této stránce tedy rozhodně palec nahoru. Horní část zařízení je téměř nenarušena a je zde pouze malý otvor pro mikrofon.
O poznání zajímavější je pravý bok telefonu. V horní třetině je totiž umístěna kolébka hlasitosti. Stisk tohoto tlačítka je jistý, nic nevrže ani se nepříjemně nekývá. Pod sebou následně hostí zamykací klávesu, která v sobě obsahuje taktéž senzor otisků prstů. Opět se jedná o kvalitně zpracované tlačítko, jehož funkčnost je rychlá i bezchybná. Nejbohatší je však spodní strana této žhavé novinky. Uprostřed se pochopitelně nachází konektor USB-C pro dobíjení zařízení. Po své levici následně hostí 3,5mm jack pro připojení drátových sluchátek. Opačnou stranu posléze opanuje reproduktor. Jeho kvality ale bohužel nejsou nejlepší. Chybí jakýkoliv náznak basů, přičemž zvuk je dosti plechový. Jeho maximální hlasitost je ale opravdu vysoká a vyzvánění tak prakticky nemůžete přeslechnout.
Po přesunutí na zadní stranu nás přivítá prémiový materiál, konkrétně sklo. Smartphone Tecno Camon 18 Premier nám do redakce přišel v tyrkysovém provedení, což tomuto kousku neskutečně sekne. Designově povedeně působí také masivní modul fotoaparátu, jenž má malinko jiný barevný odstín než ona záda. Bohužel z těla poměrně dosti vystupuje, přičemž to samé platí taktéž pro jednotlivé čočky snímačů. V podstatě tu tak máme dva schůdky. Při položení na stole se tedy telefon nepříjemně viklá ze strany na stranu. Kolem senzorů se navíc usazuje prach, což kazí celkový dojem z designu zadní strany.
Pár slov se sluší ztratit také o displeji, o kterém se však více dozvíte později. Rámečky kolem tohoto zobrazovače jsou opravdu malé, včetně spodní hrany. V horní části je následně malý průstřel pro přední kamerku, nad kterým se v rámečku ukryl ještě reproduktor pro hovory. Panel je posléze příjemně rovný a ovládání je tedy opravdu pohodlné.
Displej by mohl být čitelnější na slunci
Displej je pochopitelně jeden z nejdůležitějších parametrů telefonu. Šetřit peníze se v této kategorii výrobci rozhodně nevyplatí. Toho si je očividně vědomo také Tecno, které tak do své novinky nasadilo opravdu velký 6,7palcový zobrazovač. Použilo navíc technologii AMOLED, což by mělo zaručit několik výhod, o kterých se dozvíte později. Z dalších technologií tu pak máme podporu 120Hz obnovovací frekvence. Rozlišení zmiňovaného displeje je FullHD+ – 2400 × 1080 pixelů, což nám dává výslednou jemnost 393 bodů na palec. Výčet specifikací displeje tedy na papíře vypadá povedeně. Jak tomu ale je s kvalitami v reálném použití?
Technologie AMOLED je rozhodně vítaná. Máme tu tedy displej, jenž dokáže poskytnout věrnou černou, což zákazník využije především v tmavém prostřední operačního systému. Pokud jde o barevné schopnosti, tak se jedná spíše o lehce podprůměrný panel. Barvy bohužel nevylepšíte ani v nastavení. Máme tu totiž pouze jeden režim pro barevné podání. Popravdě řečeno, v první moment zobrazovač působí spíše jako IPS panel.

Velice dobře je na tom ale panel s rychlostí. Výrobce zde totiž nasadil moderní 120Hz technologii. Díky tomu tak průchod samotným systémem vypadá opravdu svižně a působivě. V této cenové relaci je sice rychlý displej již pomalu standardem, nicméně Tecno to ještě malinko okořenilo. Automaticky totiž dokáže přepínat mezi 120 a 60 Hz. Telefon zkrátka sám pozná, kdy stačí využít pomalejší frekvence. To sebou přináší taktéž pozitivní vliv na výdrž akumulátoru.
Možná nejhůře ale na tom displej je na sluníčku. Svítivost tohoto panelu je opravdu malá. Konkrétně se tu bavíme o 550 nitech, což zkrátka nestačí. Jen pro srovnání, podobně drahé Redmi Note 11 Pro má svítivost až 1 200 nitů. Recenzovanému kousku tak dělá problém s viditelností při přímém slunečním osvětlení. Automatická regulace sice ihned zareaguje a displej rozsvítí na maximum, to však ale bohužel nestačí. V lepších světelných podmínkách je to pochopitelně obstojnější. Na slunci je ale kvalita neuspokojivá. Dokonce jsem musel občas vyhledat i nějaký stín, abych na displeji něco viděl. To se mi nestalo již opravdu dlouho. Tento problém se svítivostí tak opravdu kazí celkový dojem z displeje, jenž je v podstatě v jiných aspektech minimálně dostačující.
HiOS nemá hlavu, ani patu
Společnost Tecno dovezla na český trh tedy pět smartphonů. Bohužel ani v jednom se nedostalo na aktuální Android 12. Máme tu tak postarší Android 11. Odhalit jeho přítomnost je ale téměř nemožné. Tak jako u většiny asijských výrobců, tak i zde bylo vsazeno na masivní grafickou nadstavbu, která nenechá kámen na kameni. Konkrétně zde běží nadstavba pojmenována HiOS ve verzi 8.0.

Tato grafická úprava operačního systému s sebou přináší spoustu užitečných, ale i otravných funkcí. Po zapnutí telefonu vás tedy uvítají domovské stránky, na kterých jsou rozmístěny všechny aplikace. Nechybí ale ani klasické tlačítko pro vyvolání menu, na své si tedy přijde každý. Pokud se zastavím u samotných aplikací, tak zde si Tecno zaslouží první napomenutí. Proč je jich tak moc? Před instalovaných a nepotřebných aplikací je zde více než dost, z nichž se některé se i překrývají. Máme tu například internetový prohlížeč Hi Browser i Google Chrome, Palm Store a Obchod Play nebo Fotky a Galerii. Tolik balastu nemá snad žádný výrobce.
Abych ale nebyl jen negativní, tak nadstavba v sobě skrývá spoustu možností. Přejdeme-li klasické možnosti jako tmavý režim, ovládání gesty, zobrazení notifikací až po rozpoznání tváře, tak se dostaneme k zajímavým věcem. Například panel s oblíbenými aplikacemi. Uděláte-li gesto zpět a prst podržíte na displeji, tak se vám tato možnost zobrazí na boku panelu. Pochopitelně zde máme také možnost zobrazit dvě aplikace naráz, nebo jednu zmenšit na pohyblivé okno. Nechybí ani funkce Always-On. Na displeji je tak stále zobrazený čas i potřebné informace.
V momentě, kdy potřebujete zvýšit výkon, je pro vás připraveno MemFusion. Zde si můžete navýšit kapacitu paměti RAM až o 5 GB, kdy si ony gigabajty vezme telefon ze svého úložiště. Dále jsou tu fíčurinky jako měnič hlasu. K čemu? Asi jen pro zábavu. Ale můžete to využít u hovorů přes WhatsApp. Užitečnější jsou již duální aplikace, kdy například na Facebooku můžete mít jednoduše přihlášené dva účty. Využitelně působí taktéž MOL, tedy překlad z cizího jazyku, například pokud máme cizojazyčné příspěvky na Instagramu. Toto však funguje otřesně. Prakticky za celou dobu se mi funkci nepodařilo využít.
V HiOS 8.0 je tak opravdu mnoho funkcí a hračičky si tak jisto jistě rádi vyhrají. Vše ale nefunguje přesně podle představ. Naštěstí se to alespoň vývojářům podařilo optimalizovat a s během softwaru nejsou téměř žádné problémy.
Ztraceno v překladu
K funkčnostem a optimalizaci HiOS 8.0 jako takového jsem se již vyjádřil, nicméně je tu jeden nepříjemný problém. A tím je překlad do češtiny. Pokud se podíváte do hlubšího nastavení telefonu, tak se vytratí čeština. Nemusíte mít ale strach z čínštiny. Systém je v těchto chvílích alespoň v anglickém jazyce. I tak se ale jedná o neprominutelný fakt, jenž by společnost vstupující se smartphony na český trh měla eliminovat. Naštěstí tento problém podle našich informací již koncem května vyřeší plánovaná aktualizace, která má přinést kompletní počeštění celého prostředí. Ve druhé polovině roku by měl telefon navíc obdržet i novější Android 12.
S hrami kamarádi nebudete
Po stránce výkonu Tecno u této novinky se jménem Camon 18 Premier vsadil na spolupráci se společností MediaTek. Ta do tohoto kousku poslala svůj osmijádrový procesor Helio G93, který ke spolupráci dostal štědrých 8 GB RAM. V této třídě se tak jedná o nadprůměr. Na bezproblémový chod operačního systému jako takového to tedy bohatě stačí.
A co hry? Nejedná se o herní telefon, a tak nemůžete čekat zázraky. Moderní tituly jako Asphalt 9 nebo PUBG si sice zahrajete, nicméně detaily nejsou nejlepší. Občas se taktéž vyskytne nějaký ten záškub, což rozhodně škodí celkovému zážitku z hraní. Telefon se navíc nepříjemně zahřívá a procenta baterie doslova mizí před očima. Pakliže vás zajímají čísla, tak jsme Tecno Camon 18 Premier samozřejmě prohnali AnTuTu benchmarkem, kde si model vysloužil 337 169 bodů, což je lehkým zklamáním.
Ani o hodinu déle
Do tohoto poměrně štíhlého telefonu byla nasazena 4 750mAh baterie, která na první dobrou působí jako průměrný akumulátor. Stačí to však na pohánění takto náročného telefonu? Celý den s telefonem dáte, a to i při rychlejší 120Hz obnovovací frekvenci. Víc ale nečekejte. A to překvapivě i při snížení na 60 Hz, což vám dá maximálně hodinku k dobru. Pokud ale telefonu dáte opravdu zátěž, tím je myšleno hraní her, focení a prohlížení internetu, tak budete nabíječku hledat již zhruba ve tři hodiny odpoledne. Samotné nabití však díky bohu netrvá dlouho. Technologie 33W dobíjení dokáže tuto baterku napumpovat z 20 % na 100 % za jednu hodinku, to není zlé.
Fotoaparát je příjemným překvapením
Jak můžete v tabulce specifikací vyčíst, tak Tecno Camon 18 Premier disponuje trojicí zadních fotoaparátů. O hlavní slovo se přihlásil 64Mpx senzor, jenž disponuje pár zajímavými technologiemi. Tak například světelnost je nebývale nízká, konkrétně se bavíme o čísle f/1.6. Standardem v této kategorii není ani optická stabilizace obrazu, kterou zde máme. Papírové specifikace však nerozhodují o kvalitách. Jak na tom tedy onen snímač je? V momentě, kdy fotíte ve dne a máte přirozené světlo, tak vás telefon odmění kvalitními výsledky. Fotky jsou detailní po celé ploše a velice barevně prokreslené, což ale působí malinko nereálně.

Podíváme-li se na fotografie v noci, tak s těmi to není nejlepší. Sice tu máme režim super noc, kdy se prodlouží uzávěrka pro zachycení více světla, i přesto jsou ale výsledky lehce podprůměrné. Výraznější šum by šel ještě pochopit, nicméně často jsou fotky rozmazané a dostatečně kvalitní snímek dostanete až na několikátý pokus. Občas se navíc fotka nepříjemně zeleně zbarvila. Ve výsledku to pak připomínalo nějakou noční bezpečností kamerku. Tento jev ale naštěstí nebyl častý.
Jako další tu máme 12Mpx ultra široký senzor se záběrem 123°. Jeho využití doporučuji především pro focení panoramatu. V jiných případech to není zrovna optimální. Rybí oko je výrazné a v noci se snímač prakticky nedá dobře použít. Malinko lépe si vede 8Mpx teleobjektiv s 5× optickým a až 60× digitálním přiblížením. Výsledky tohoto senzoru jsou lehce lepší, než je tomu u konkurence v podobné cenové relaci. Při pěti násobném přiblížení má fotka dostatek detailů, přičemž ani barvy nejsou výrazně odlišené od reality. S větším přiblížením se již samozřejmě kvalita postupně vytrácí. Ono 60× přiblížení je pak spíše takovou blbůstkou, se kterou můžete maximálně machrovat před přáteli.
Pokud jde o selfie fotoaparát, tak ten se pyšní 32Mpx rozlišením. Jeho výsledky jsou posléze naprosto dostačující, na sociální sítě úplně v pořádku. Jsou zde navíc přítomné různé zkrášlovací efekty, které dokáží fotku malinko vylepšit. Zaměříme-li se na video, tak maximální pořizovací rozlišení je 2K při 30 fps. V tomto režimu je video krásně ostré i pevné, OIS dělá svou práci velice obstojně. Taktéž přeostření nedělá snímači problém. Za video si tak telefon zaslouží pochvalu.
Jak fotí Tecno Camon 18 Premier?
Ukázka: ultra širokoúhlé snímky
Ukázka: 5× optický zoom (poslední foto 60×)
Ukázka: noční fotografie (poslední foto je ultra široké)
Tecno Camon 18 Premier má před sebou hodně práce
Nejdražší telefon tohoto nového výrobce na českém trhu zanechal smíšené dojmy. Za cenu zhruba 9 tisíc korun totiž dostanete zařízení, které je dobře zpracované, má spoustu funkcí a poměrně kvalitní fotoaparáty. Na druhou stranu je zde ale slabší výdrž na jedno nabití, problémy s překladem operačního systému a výkonu taktéž není zrovna na rozdávání. V této cenové relaci se navíc nachází tvrdá konkurence, která novince nedaruje nic zadarmo.
Ve zkratce novince Tecno Camon 18 Premier chybí nějaký ten faktor, který by vás výraznějším způsobem, než jen cenou v relativně nízkých vodách, přesvědčil o koupi. Není tu bohužel nic, co by nezvládala konkurence. A mnohdy i lépe. A o kom je vlastně řeč?
Například OnePlus Nord 2 s krásným 6,43palcovým AMOLED displejem, procesorem Dimensity 1200, zadním trojitým fotoaparátem, 4 500mAh baterií nebo čtečkou otisků prstů. Za zmínku stojí i Honor 50. Ten se pyšní procesorem Snapdragon 778G, 6,57palcovým OLED panelem, 4 300mAh baterií či hlavním 108Mpx snímačem na zadní straně. Alternativy by se tedy našly, nicméně rozhodnutí je samozřejmě jako vždy až na osobních preferencích.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
Autor článku

Zajímám se o technologie všeho druhu. Mám rád ověřené produkty, ale i gadgety, které je potřeba teprve pořádně objevit. Kromě věnování se vychytávkám všeho druhu pracuji v elektrotechnickém zaměstnání. Ve volných chvílích rád sleduji fotbal a cestuji.
Zajímám se o technologie všeho druhu. Mám rád ověřené produkty, ale i gadgety, které je potřeba teprve pořádně objevit. Kromě věnování se vychytávkám všeho druhu pracuji v elektrotechnickém zaměstnání. Ve volných chvílích rád sleduji fotbal a cestuji.