Recenze Redmi Note 11 Pro – Svěží vánek ve střední třídě

Tomáš Rajnoch
  • Redmi Note 11 Pro je nejnovější kousek populární řady Note
  • Telefon vsází na osvědčenou taktiku, a sice „cena versus výkon“
  • Zaujme trojnásobným fotoaparátem, krásným displejem, ale i výkonem
Redmi Note 11 Pro balení recenze
Redmi Note 11 Pro balení recenze

Asijský gigant Xiaomi si za léta působení v Evropě vybudoval víc než silné jméno. Většinu svých sil zaměřuje na telefony, které spadají do střední třídy. A není se čemu divit, tento segment totiž výrobci přináší největší zisk. Z velké části pak tuto část trhu vytváří. Jejich novinka Redmi Note 11 Pro opět míří do těchto vod. Z minulosti již víme, že modely Note zažívají pravidelný úspěch, díky cenové politice a specifikacím, které za své peníze dostanete.

Na papíře novinka působí opravdu úchvatně. Máme zde totiž krásný velký displej, solidní vnitřní výbavu nebo trojici schopných fotoaparátů na zádech. To vše je navíc zabaleno do líbivého těla z prémiových materiálů. Cena pak opět zůstala při zemi. Má tedy aktuálně testovaný kousek Redmi Note 11 Pro potenciál uspět ve vodách plných žraloků? To se dozvíte v právě začínající recenzi na Mobilizujeme.cz!

Redmi Note 11 Pro 5G: specifikace

Konstrukceplast, 164,19 × 76,1 × 8,12 mm, 202 g, zvýšená odolnost IP53
Displej6,67″, AMOLED, 120 Hz, HDR10, 2400 × 1080 px, poměr stran 20:9, jemnost 395 PPI
Operační systémAndroid 12 + MIUI 13
Čipset8jádrový, 2,2 GHz, Qualcomm Snapdragon 695
Paměť8 GB RAM (+ 3 GB formou virtuálního rozšíření), 128 GB úložiště + MicroSD slot
Fotoaparáttři (108 Mpx hlavní + 8 Mpx ultra-širokoúhlý 118° + 2 Mpx makro), clona f/1.8 + f/2.2 + 2× f/2.4, LED blesk, umělá inteligence; přední 16 Mpx , clona f/2.4
LTE800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
TechnologieDual SIM, Bluetooth 5.0, Wi-Fi, GPS, USB-C, čtečka otisků na boku, čtečka tváře, 3,5mm jack, stereo reproduktory, NFC
Baterie5 000 mAh, rychlonabíjení 67 W
Cena a dostupnostod 7 999 Kč, březen 2022

Obsah balení

  • telefon Redmi Note 11 Pro
  • jehla na SIM
  • 67W adaptér pro nabíjení
  • USB-A / USB-C kabel
  • technická brožurka a základní průvodce
  • měkký plastový obal
Redmi Note 11 Pro nabíječka recenze
Redmi Note 11 Pro nabíječka recenze

Design Redmi Note 11 Pro – líbivá cihlička

První dojem je u telefonu opravdu důležitý. Toho jsou si zřejmě vědomi taktéž designéři a konstruktéři z Xiaomi. Na vzhledu nového Redmi Note 11 Pro si tedy dali stoprocentně záležet. K výrobě smartphonu se rozhodli použít prémiové materiály jako je kov a sklo. Na oko telefon působí opravdu líbivě a v ruce vyvolává poctivý dojem. Tomu dozajista pomáhá ostře řezaný rám telefonu. Hrany připomínají takovou menší cihličku a při troše štěstí také dokážete telefon bez opory postavit. Boky smartphonu jsou následně matně upraveny.

Tyto boky pak pochopitelně nesou vše potřebné. Začneme levou stranou, která zůstala prázdná a všechny periferie tak Xiaomi rozložilo mezi zbylé tři strany. Na té protější máme zamykací tlačítko umístěné v horní polovině. V této klávese se taktéž nachází senzor otisků prstů. Ten bohužel není tak spolehlivý, jak by bylo vhod. S rychlostí sice problém není, nicméně správné rozpoznání proběhne tak v sedmi z deseti případů. Nad senzorem nalezla své místo kolébka pro ovládání hlasitosti.

Redmi Note 11 Pro recenze
Redmi Note 11 Pro recenze

V horní části je dominantní mřížka reproduktoru, kterou doplňuje druhý reproduktor ve spodní části. Poskytovaný zvuk je následně lehce nadprůměrný, stejně jako jeho maximální hlasitost. Zvuk v sobě občas ukrývá náznaky basů, které se nevytrácejí ani v maximální hlasitosti. Dále máme v horní části infraport pro ovládání domácí elektroniky. Nechybí ani 3,5mm Jack konektor. Připojení vašich oblíbených drátových sluchátek tak není problém a staromilce dozajista potěší.

Spodní část jsme již díky reproduktoru sice lehce nakousli, nicméně audio není to jediné, co tato část skrývá. Uprostřed máme samozřejmě USB-C konektor pro dobíjení akumulátoru. V neposlední řadě zde své místo naleznul také potřebný slot pro SIM kartu. Ten je posléze oboustranný, přičemž druhá strana je hybridní. To znamená, že zde můžete vložit buďto druhou SIM kartu nebo paměťovku.

Nejpůsobivější je ale rozhodně zadní strana, která je vyrobena ze skla a má matnou povrchovou úpravu. V námi testované černé variantě Redmi Note 11 Pro díky tomu působí opravdu prémiově. Matný povrch má i další výhodu, neulpívají zde otisky prstů. Povedeně vypadá také modul se třemi fotoaparáty. Bohužel vystupuje nad zbytek těla, a to rovnou ve dvou případech. První výstupek nese dva snímače, LED blesk, nápis AI a upozornění na 108Mpx fotoaparát. Ten má své místo v onom druhém výstupku. Při položení na stůl se tak telefon nepříjemně kýve. Přední strana disponuje následně krásným velkým displejem s minimálními rámečky a malým průstřelem pro přední fotoaparát.

Displej – Krásně barevný a rychlý

Displej je prvkem, na který se pochopitelně nejvíc upírá zrak. Řečeno jak obrazně, tak i prakticky. Je tedy důležité, aby byl panel minimálně vzhledem k ceně přiměřeně kvalitní. Z toho důvodu máme v Redmi Note 11 Pro velký 6,67palcovým AMOLED zobrazovač s rozlišením 2 400 × 1 080 pixelů, což nám dává ve výsledku jemnost 395 pixelů na palec. Čísla jsou to pěkná, co to ale znamená v praxi? Displej je krásně jemný a rastr nepozorovatelný. Barevné podání je pak opravdu líbivé a syté. To je ostatně doménou AMOLED panelů. Živé barvy však nemusí vyhovovat každému. V nastavení si proto můžete barvy přizpůsobit k obrazu svému.

Redmi Note 11 Pro recenze
Redmi Note 11 Pro recenze

Co se týče viditelnosti, tak s tím nemá telefon potažmo displej žádný problém. Podíváme-li se na papírové specifikace, tak tu máme svítivost 1 200 nitů. Pro srovnání můžeme například využít iPhone 13, jenž se chlubí stejnými čísly. Už to samo o sobě vypovídá, že displeji nebude dělat problém ani přímý sluneční svit. Problém vyvstává jen s automatickou regulací jasu. Ta nefunguje dle představ. Je zkrátka o něco pomalejší, než by bylo třeba. Stejný problém nastává i v opačném případě a telefonu nepříjemně dlouho trvá, než jas stáhne na přijatelnou úroveň.

Rozhodně také potěší funkce pro používání telefonu v nočních hodinách. O tomto čase dokáže smartphone upravit barvy a eliminovat modré světlo, které brání tvorbě melatoninu, což má za následek méně kvalitní spánek. Tento režim tak doporučuji všemi deseti. Využít také můžete automatiky, kdy se funkce sama zapne v závislosti na východu a západu slunce. Pakliže vám toto nevyhovuje, tak můžete noční režim ovládat manuálně.

Jako poslední se zastavím možná u největší zbraně tohoto displeje. Tím je zvýšená 120Hz obnovovací frekvence. Při běžném používání Redmi Note 11 Pro tak telefon působí opravdu plynule a svižně. Zvýšenou frekvenci oceníte také při hraní podporovaných her. Pokud však tuto funkcionalitu nedokážete ocenit, tak můžete zůstat u fádnější 60Hz obnovovací frekvence. Průchod systémem již sice nebude působit tak ladně, nicméně ušetříte nějaké to procento baterie, které se vám může později hodit.

Systém MIUI ve své nejaktuálnější podobě

Po úvodním zdlouhavém nastavení všeho potřebného na vás v Redmi Note 11 Pro vykoukne postarší Android 11, jenž je zde překryt masivní grafickou nadstavbou MIUI 13. Pokud již se zařízením značky Xiaomi máte nějaké zkušenosti, tak je vám určitě jasné, že přítomnost Androidu by zde rozpoznal jen málokdo. Nadstavba MIUI patří totiž mezi ty nejmasivnější. Vývojáři si zde pohrají téměř se vším a vše přizpůsobí tak, jak si přeje samotné Xiaomi. Ukočírovat všechny možnosti přizpůsobení však není pro vývojáře jednoduchým úkolem.

Redmi Note 11 Pro recenze
Redmi Note 11 Pro recenze

U tohoto asijského giganta však pravděpodobně pracuje špička ve svém oboru. Optimalizace je na nejvyšší úrovni a s chodem systému není žádný problém. A to v žádném případě. To znamená, že pokud máte otevřeno několik aplikací, tak telefon to na sobě nedá nijak znát. Práce s multitaskingem pak funguje taktéž spolehlivě a uspané aplikace se otevírají bleskurychle. Práce s jednotlivými aplikacemi je pak velice příjemná díky různým užitečným funkcím. Bezproblémově můžete využít například dvě aplikace v jeden moment. V jakýkoliv okamžik navíc lze otevřít plovoucí okno, které jste schopni libovolně zvětšit.

Užitečných funkcí a možností nastavení v MIUI 13 je opravdu mnoho. Za zmínku rozhodně stojí notifikační centrum. Máme zde totiž dvě možnosti, jak může vypadat. První klasické má ovládací části v horní čtvrtině, zatímco příchozí zprávy, ovládání hudby a podobně se nachází pod zmiňovanou ovládacím centrem. Pak tu ale máme vzhled alá iPhone. Tedy v levé části notifikace a v pravé všechny ovládací přepínače. Mezi těmito polovinami pak můžete swipnutím jednoduše přepínat.

Z dalších vychytávek stojí za zmínku třeba druhý prostor. Užitečná funkce v moment, kdy telefon využívá i někdo jiný, než vy samotní. V druhém prostoru může mít uživatel své aplikace i účty. Pro starší generaci je připravena také jednoduchá varianta systému. V tomto případě tu máme větší ikony, text a jednodušší ovládání. Potěší také Always-On displej, kdy se na zhasnutém displeji zobrazuje čas, datum a notifikace. Možnosti přizpůsobení jsou pak opět obrovské.

Na notifikacích pak vývojáři taktéž svědomitě zapracovali. V rychlosti by se dalo říci, že tu chybí jen notifikační LED dioda, kterou jsme již však dlouho neviděl jak u Xiaomi telefonů, tak ani u konkurence. Kromě zvukového upozornění tak telefon Redmi Note 11 Pro na příchozí zprávy upozorní taktéž probliknutím hran displeje ve vypnutém stavu. Pro zaznamenání příchozí notifikace slouží i onen zmiňovaný Always-On displej.

To vše pak v Redmi Note 11 Pro běží naprosto bez problémů. Optimalizace si zaslouží velikou pochvalu. Díky onomu 120Hz displeji je chod systému opticky ještě o kousíček lepší a používání MIUI 13 je pak opravdu příjemné.

Problémy s výkonem zde nenajdete

Na ocet zde nepřijdou ani hráči mobilních her. Díky procesoru Snapdragon 695 a 8 GB RAM telefonu nedělá problém jakýkoliv herní titul. Na mysli mám i náročnější hry jako Asphalt 9, PUBG nebo Call of Duty. V podporovaných titulech běží obraz taktéž při 120 snímcích za vteřinu. Při delším hraní se navíc smartphone nijak zvlášť nezahřívá a hernímu zážitku tak nic nebrání.

Pokud však přeci jen narazíte na nedostatek výkonu, tak pomůže herní režim, jenž telefon optimalizuje a přenese všechen potřebný výkon do hry. Pakliže ani toto nepomůže, tak je zde poslední možnost. A tou je virtuální paměť RAM. V základu tu máme paměť o kapacitě 8 GB, tu lze však rozšířit o 3 GB. Ty si telefon vezme z uživatelské paměti. Rozšíření je zapnuto již v základu. V nastavení jej však můžete vypnout. Vzhledem k tomu, že zde máme 128GB úložiště, vám však ony 3 GB zřejmě chybět nebudou.

Skvělá baterie a ještě lepší nabíjení

Do této sympaticky vzhlížející cihličky se výrobci podařilo vměstnat velký akumulátor o kapacitě 5 000 mAh. To nám dává při klasické zátěži telefonu, tím je myšleno občasné hraní, focení, sociální sítě, zhruba 2 dny na jedno nabití. Pokud ale telefonu dáte větší zatížení, tak se výdrž pochopitelně zkrátí. Za jakýchkoliv podmínek se však můžete spolehnout na celý den s Redmi Note 11 Pro. Výdrž následně můžete ovlivnit několika způsoby. Přejít na 60Hz obnovovací frekvenci nebo vypnout Always-On displej.

V případě, že potřebujete akumulátor nabít, tak tato novinka podporuje 67W drátovou technologii. To je opravdu rychlé nabíjení. Z nějakých 20 % kapacity se na plných 100 % dostanete za zhruba 45 minut. V případě, že telefon píchnete na nabíječku jen na deset minut, tak vás nabíječka odvděčí cca 30 procenty.

Je Redmi Note 11 Pro nejlepší fotomobil své kategorie?

Podle papírových předpokladů by měla záda Redmi Note 11 Pro hostit největší zbraň tohoto telefonu. Máme tu totiž rovnou tři senzory, z nichž ten hlavní disponuje 108Mpx rozlišením. Mezi jeho další přednosti patří světelnost f/1.9 nebo PDAF. Jako druhý snímač tu výrobce nasadil 8Mpx ultra široký senzor se záběrem 118°. Na panoramatické fotografie jako dělaný. Posledním členem party je 2Mpx makro pro detailní fotografie. Opomenout však nesníme ani přední fotoaparát v malém průstřelu v displeji. Ten dostal rozlišení 16 Mpx. Jeho výsledky jsou pak lehce nadstandardní a při dobrém světle uděláte na sociálních sítí dozajista parádu.

Redmi Note 11 Pro recenze
Redmi Note 11 Pro recenze

Podíváme-li se z blízka na onen 108Mpx fotoaparát, tak v rychlosti by se dalo říci, že výsledky jsou poměrně dost kvalitní. Při dobrém světle jsou snímky krásně prokreslené, detailní i ostré. Redmi pak malinko zkrášluje realitu a barvy jsou sytější, než tomu ve skutečnosti je. Pokud navíc zapnete umělou inteligenci (AI), tak jsou snímky ještě barevnější. Možná se až malinko vymykají realitě. Pakliže s tímto senzorem budete fotit v nočních hodinách, tak musíte počítat s poněkud horšími výsledky. Fotky již nejsou tak ostré a pochopitelně se objevuje také šum. Naštěstí je zde noční režim, jenž fotkám malinko pomůže.

Sluší se také říci, že v základu fotíte rozlišením 27 Mpx, načež telefon udělá 4 fotografie, které následně spojí dohromady. Pokud chcete fotit rovnou do 108 Mpx, tak to musíte v nastavení aplikace zapnout a zároveň se smířit s větším souborem, cca 10 MB.

Redmi Note 11 Pro recenze
Redmi Note 11 Pro recenze

Co se týče ultra širokého senzoru, tak ten bohužel v ničem nevyniká. Oproti konkurenci ale naštěstí ani nezaostává. Ve výsledku tu tedy máme kvalitní fotky při dobrých světelných podmínkách. Jen si dávejte pozor na objekty v krajích fotografie. Tím eliminujete nepříjemný efekt rybího oka. V noci jsou fotky následně silně průměrné. Fotkám chybí ostrost i detaily. Jako poslední nám Redmi nasadil makro senzor, jenž se postará o detailní a krásně prokreslené fotografie ze zhruba čtyřcentimetrové vzdálenosti. Jen musíte mít kvalitní osvětlení.

V krátkosti se zmíním také o videu, které Redmi Note 11 Pro dokáže natáčet v rozlišení Full HD ve 30 snímcích za vteřinu. To je menší zklamání, 60 snímků by telefonu slušelo více. Nicméně obraz je kvalitní a stabilita je taktéž na úrovni. Na videa z dovolených a podobně to tedy bohatě postačí.

Zjednodušení by přišlo vhod

Foto aplikace Redmi je již nějakou dobu takovou menší achillovou patou tohoto výrobce. Ne, že by zde něco chybělo, naopak. Máme tu ovládání AI, HDR, blesku, Google Lens, Makra, zpomalená či naopak zrychlená videa a mnoho dalšího. Jen je v tom malinko nepořádek. Například přepnutí na plné 108Mpx rozlišení nebo makro fotoaparát byste čekali ve stejné části. Omyl, Redmi je umístilo každé jinam. A podobně je to i s dalšími funkcemi. Snad zde udělají vývojáři do budoucna pořádek.

Jak fotí Redmi Note 11 Pro?

Ukázka: 108Mpx snímky

Ukázka: ultra širokoúhlé snímky

Ukázka: makro

Ukázka: noční snímky

Redmi Note 11 Pro

Novinka Redmi Note 11 Pro skutečně ví, jak zaujmout zákazníky a jde na to ověřenou cestou. Do sympatické ceny 7 999 až 8 999 korun (v závislosti na paměťové variantě) totiž Xiaomi, potažmo Redmi nacpalo opravdu hodně. Máme zde krásný displej, solidní vnitřní výbavu či poměrně kvalitní fotoaparáty. Rozhodně potěší taktéž podpora moderního 5G připojení. Co naopak v tomto telefonu nemusí zrovna potěšit, jsou fotografie v noci, které jsou v podstatě jedinou vážnější kaňkou na kráse tohoto jinak povedeného kousku. Konkurence to zkrátka nebude mít proti tomuto telefonu jednoduché, a o kom je řeč?

Redmi Note 11 Pro recenze
Redmi Note 11 Pro recenze

Třeba takový Samsung Galaxy A52 s 6,5palcovým 90Hz AMOLED displejem, procesorem Snapdragon 720G, čtečkou otisků prstů v displeji a podporou 5G připojení. Mezi jeho další přednosti následně patří také zadní čtyř násobný fotoaparát v čele s 64Mpx senzorem. Telefon od Samsungu pak vyjde na 8 999 korun.

Za zmínku rozhodně stojí také Motorola Edge 20. Ta v podobné cenové relaci nabízí krásný a hlavně velký 6,7palcový OLED displej se 144Hz obnovovací frekvencí. Dále telefon potěší svým 108Mpx fotoaparátem nebo 4 000mAh baterií s rychlým 30W dobíjením.

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus sympatická cenaPlus fotky v noci
Plus rychlý 120Hz displejPlus automatická regulace jasu
Plus dostatečný výkonPlus čtečka otisků prstů
Plus hlavní fotoaparát
Plus rychlost nabíjení
Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Tomáš Rajnoch - Redaktor

Zajímám se o technologie všeho druhu. Mám rád ověřené produkty, ale i gadgety, které je potřeba teprve pořádně objevit. Kromě věnování se vychytávkám všeho druhu pracuji v elektrotechnickém zaměstnání. Ve volných chvílích rád sleduji fotbal a cestuji.


Komentáře


Nejnovější články