Honor je oficiálně zpátky a s Google funkcemi, tvrdí masivní reklamní kampaň
Prvním novým telefonem znovuzrozeného Honoru je model Honor 50
Bude návrat Google aplikací a služeb tím „pravým ořechovým“, co zákazníci hledají?
Honor a jeho hlásné trouby provolávají „velký návrat“. Ve skutečnosti o žádný „návrat“ nejde, výrobce totiž z českého trhu nikdy neodešel. Jediné co, že kvůli partnerství s Huawei nemohl nabízet své smartphony s předinstalovanými Google službami. Tomu je teď konec, Honor se osamostatnil a mobil Honor 50 je důkazem toho, že značka je zpět a chce se rvát o vaši přízeň. Jak se nový telefon podařil?
Honor 50: specifikace
Konstrukce
plast, 159,96 × 73,76 × 7,78 mm, 175 g
Displej
6,57″, OLED, 120 Hz, 2340 × 1080 px, poměr stran 19,5:9, jemnost 392 PPI
čtyři snímače (108 Mpx hlavní + 8 Mpx ultra-širokoúhlý 120° + 2 Mpx makro + 2 Mpx hloubka), clona f/1.9 + f/2.2 + 2× f/2.4, LED blesk; přední 32 Mpx, clona f/2.2
LTE
800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie
5G, Dual SIM, Bluetooth 5.2, Wi-Fi 6, GPS, USB-C, NFC, čtečka otisků v displeji, čtečka tváře
Baterie
4 300 mAh, rychlonabíjení 66 W
Cena a dostupnost
od 12 990 Kč, listopad 2021
Obsah balení
telefon Honor 50
jehla na SIM
66W adaptér pro nabíjení
USB-A / USB-C kabel
technická brožurka a základní průvodce
silikonový obal
https://www.youtube.com/watch?v=EM85Lhticeo
Honor jako by z oka vypadl Huawei
Honor se ve svých marketingových materiálech chlubí tím, že smartphone Honor 50 dokázal vyprodukovat za 8 měsíců. Bodejť by ne, vždyť smartphone zcela okatě vychází z modelu Huawei Nova 9. A to nic ve zlém proti Honoru, jen by se prostě slušelo to přiznat.
Pojďme si v krátkosti sjet postupně každý záhyb Honoru 50. Vpředu je velký 6,57palcový displej, přední centrálně umístěná kamerka a trochu i bradička – nic hrozného. Mimochodem, čtečka otisků prstů je umístěna přímo v displejovém panelu a k jejímu fungování nemám výhrady. Vzadu je potom to hlavní, co Honor 50 připodobňuje ke smartphonu Nova 9 – podlouhlý fotomodul rozdělený do dvou částí a obsahující čtveřici objektivů.
Co dalšího nabízí tělo novinky? Nahoře jenom sada mikrofonků, infraport se bohužel ze starších telefonů výrobce nedožil. Na útlé bočnici vpravo najdeme klasickou kolébku pro regulaci hlasitosti a vypínací tlačítko, ta druhá strana je čistá. Dole pak dobře dosažitelné USB-C, slot pro dvě nanoSIM a bohužel žádnou MicroSD kartu a nakonec mřížka reproduktoru (audiojack tu nenajdete). Ten přehrává hudbu velmi špatně, zvuk je plechový, divně jakoby rezonuje a doporučuji jej pouze jako nouzové řešení. Pro mluvené slovo nevadí.
Tato kapitola je ale většinou také o designu jako takovém. Já mohu s klidným srdcem říct, že se mi telefony jako Honor 50 líbí. Tento žiletkoidní zúžený tvar už tak celkem tenoučkého smartphonu (7,7 milimetru v pase) působí v každém ohledu prémiově a navíc se i dobře drží v ruce. Vlajka od Honoru je lehoučká jen 175 gramů a kromě plastového rámu se honosí skleněnými plochami. Velmi pěkný a hodnotně vypadající přístroj!
Displej jednoznačně potěší
Honor musel po letech s IPS LCD panely vložit do vývoje displeje trochu víc peněz a ukázat, že v tomto ohledu nemusíme očekávat kompromisy. A to se rozhodně podařilo! Pokud u telefonu za 13 tisíc korun nečekáte Quad HD+ rozlišení, budete pravděpodobně spokojeni.
Honor 50 dorazil s displejem s 6,57palcovou diagonálou. K nejdůležitějším hodnotám patří jednak bezpečně dostačující rozlišení Full HD+, dále poměr stran 19,5:9 a samozřejmě i 120Hz obnovovací frekvence. Tu umí telefon aktivovat buď bez ustání, anebo nastavit dynamickou, která volně přepíná mezi 60 a 120 Hz.
A pak je tu přímo zobrazovací kvalita displeje. Vzhledem k faktu, že se jedná o OLED panel, očekávejte znamenitou černou a všechny barvičky obecně sytější a tak nějak uvěřitelnější. Svítivost je dostatečná i za bílého dne, takže na obrazovce krásně všechno vidíte a nemusíte si dělat z ruky stínítko. Displej je jednoznačně silnou stránkou telefonu a během celé doby používání jsem si na něj nemohl stěžovat. Pro uživatele s menšíma rukama by však mohl být příliš velký.
Skutečný Android a velká nadstavba
Při vší úctě k Huawei a smartphonu Nova 9, ze kterého Honor 50 oficiálně-neoficiálně vychází, je z hlediska softwarové vybavenosti Honor v tomto ohledu prostě lepší. Na rozdíl od Huawei, který vsází na vlastní služby a nativní aplikace, Honor přichází s licencovaným Android 11 a nadstavbou Magic UI 4.2 a říjnovou bezpečnostní záplatou. Co to znamená? Že na vás na Google Play bez jakýchkoliv starostí čekají důležité aplikace, které znáte a chcete používat.
Ani řešení Huawei není zcestné a rozhodně se ukázalo jako funkční, ale Honor to vyřešil jednodušeji pro zákazníka. V každém případě tu máme stejnou snůšku základních nativních aplikací, které známe z Magic UI již v minulosti. Honor má vlastní galerii, telefonní aplikaci, foto-appku, e-mailový klient, průzkumník souborů a Obchod HONOR, který vás přenese na oficiální web výrobce.
Já obecně rád používám nativní aplikace jednotlivých výrobců a nejsem za to, že musím mít non-plus ultra od Googlu nebo Microsoftu. Aplikace v telefonu Honor se používají snadno a lze s nimi vyžít pro základní úkony. Cokoliv dalšího si pohodlně sáhnete z Google Play Storu. Co je možná důležité zmínit, telefon má NFC a s aplikací Google Pay tak můžete provádět bezkontaktní platby přes prakticky libovolnou banku.
Výkon bez limitů
Smartphone svým lesklým prémiovým vzezřením jasně odkazuje na to, že jde o vlajkový model. A tak tomu i je. Zatímco v Česku jde o jeden ze dvou prodávaných telefonů Honoru (pomineme-li minulost bez Googlu a ještě starší historii), v globálu nad „padesátkou“ stojí ještě Honor 50 Pro. Ten však pro účely naší recenze nepotřebujeme – co do použitého čipsetu jsou totiž Pro i ne-Pro model shodné.
Honor zde využil čipovou sadu Snapdragon 778G s rozšířenou podporou na hraní her a samozřejmě také s 5G modemem. Zájemci o technologie budoucnosti tak nepřijdou o nic. A co k výkonu samotnému? V AnTuTu telefon skóroval zhruba 520 tisíci body, což dobře odpovídá jeho kvalitám. V průchodu systémem záseky nenajdete, podle předpokladů dokonce ani v náročných mobilních hrách. Limity se možná objeví za rok běžného používání, pro tuto chvíli takřka neexistují.
V námi testované verzi měl Honor 50 6 GB RAM a 128GB úložiště. Velikost úložné paměti pominu, to je na uvážení každého uživatele, kolik potřebuje. Mně osobně ze 128 předepsaných systém snědl 17 GB a uložená data spořádala dalších 10 GB. S operační pamětí jsem za celou dobu testování problém nezaznamenal, dobře funguje i několik otevřených aplikací na pozadí v průběhu celého dne. Přímo šokujícím je však zjištění, že telefon neumí rozdělit obrazovku na dvě souběžně fungující aplikace (buď pod sebe nebo vedle sebe na šířku – pozn. redakce).
Průměrná baterie v neprůměrném světě
Kyselé jablíčko tohoto telefonu – a nejen něj – chtělo by se říct. Ukázalo se, že výrobci po celém světě letos nasedli na stejný trend: ať už jde o Honor 50, Huawei Nova 9, Motorola Edge 20 nebo třeba Xiaomi 11 Lite 5G NE, všechny symbolizuje pozoruhodně malý akumulátor.
Honor 50 má baterii o kapacitě 4 300 mAh. Dnešní zhýčkanou optikou, kdy 5 000 mAh je nový standard, to možná vypadá jako málo, ale mobil sám vás rychle vyvede z omylu. Tohle je vlastně celkem pohodová kapacita baterie. Smartphone díky tomu zvládne určitě víc než jeden den, ale určitě méně než tři plné dny. Cokoliv mezi tím je bez problému.
https://youtu.be/Y5PtYl3x80A
Čínská firma ale potěší i 66W rychlonabíjecím adaptérem v balení, protože přesně tuto stropovou výkonnost Honor 50 umožňuje. Z 0 na 100 % jej tak s klidem dobijete pod 60 minut. Prvních 60 % naskočí už po půl hodince na nabíječce. Co však schází, je bezdrátové nabíjení. Alespoň tím se mohl Honor odlišit od Huawei a prakticky od veškeré konkurence v této cenové třídě. Tak třeba příště!
Pomůže síla 108 megapixelů?
Když už jsem tu několikrát zmínil Nova 9, hodilo by se říct, že Honor 50 oproti konkurenčnímu Huawei telefonu přináší papírově silnější 108Mpx hlavní fotoaparát. Ten má skutečně o dost silnější míru detailu, přestože základní snímky fotí v rozlišení 11,4 Mpx. Pochvalu Honor zaslouží také za barevné vyvážení jednotlivých snímků.
A důraz byl kladen také na noční režim. À propos, Honor 50 je velmi zdatný noční fotomobil. Reputaci mu trochu kazí přehnaný fokus na pevné držení telefonu při pořizování nočních obrázků. Spoušť většinou pracuje 3 až 6 sekund v závislosti na okolním světle a po tuto dobu musíte smartphone držet přímo skálopevně. Výsledek ale kolikrát stojí za to, fotky postrádají šum a najdeme zde i dobrou hloubku ostrosti.
Co se nepovedlo?
Ani Honor 50 ale není bez chyby. Mírným zklamáním je superširokoúhlý fotoaparát s rozlišením 8 Mpx a záběrem 120 stupňů. Kvalita fotek jde oproti základnímu snímači rapidně dolů a prakticky i v dobrých světelných podmínkách se objevuje slévání textur a nerealistické zbarvení. To samé platí o nočních širokoúhlých snímcích.
Druhým velikým zklamáním jsou dva zbývající fotoaparáty. Jeden pro portréty a druhý pro makro – oba však s úsměvným rozlišením 2 Mpx. U portrétních snímků neumí telefon perfektně oddělit pozadí od popředí. U těch makro zase bodá do očí nedostatečná ostrost způsobená špatnou elektronickou stabilizací.
Další vlogovací telefon
Nakonec čelní selfie kamerka, která má rozlišení 32 Mpx, nativně však fotí v 8 Mpx. Výsledek rozhodně není k zahození, ale již tolikrát propíraná Nova 9 pořizuje selfíčka rovnou v plném rozlišení – u Honoru na tuto volbu musíte manuálně přepnout.
Na samotný závěr je tu video, u kterého Honor protěžuje hlavně rádoby znovuobjevený vlogovací režim, tj. oblíbené picture-in-picture. Ano, Honor 50 umí natáčet přední i zadní kamerou zároveň a vytvořit tak jakýsi vlogovací efekt, to stejné ale zvládá i Motorola nebo Xiaomi; jen Huawei Nova 9 tuto funkci nemá, to se musí nechat.
Jak fotí Honor 50?
Ukázka: noční focení
Ukázka: makro
Ukázka: video, režim dvě kamery – tzv. vlogovací mód
https://youtu.be/Hi1A8GkYqw4
Návrat v umírněném stylu
Honor je tedy zpátky, teď už oficiálně. Zároveň můžeme potvrdit, že jejich nový vstupní smartphone Honor 50 se povedl! Není perfektní, přál bych si větší důraz na fotoaparát (ne jen na primární snímač) a také na bezdrátové nabíjení nebo lepší reproduktor.
To nejsou tak nereálné cíle a Honor by díky nim možná způsobil kýžený „wow“ efekt. Ten u mě novinka Honor 50 jaksi nezpůsobila. Je to určitě dobrý stroj pro „návrat“ na český trh, Google služby jsou příjemnou třešničkou na dortu. Mnohem větší zájem ale může vzbudit právě dvojička Xiaomi 11 Lite 5G NE & Motorola Edge 20.
Anebo, jdete-li primárně po vysokém výkonu, poohlédněte se i po Realme GT Neo 2 nebo Xiaomi 11T. Na druhou stranu, jak říkám, ani s Honorem 50 chybu neuděláte a třeba pro zaryté fanoušky značky to je konečně ten zaslíbený telefon, na který čekali.