Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Android 9 Pie | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Samsung vyvíjí 5G sítě, rychlosti budou v desítkách Gb/s

  |  3 komentáře  |  autor: Jakub Vrbický

Samsung je známý jako největší výrobce mobilních telefonů na světě. Portfolio jím nabízených produktů je hned celá řada. Co se týče telefonů, nezaměřuje se jen na jejich výrobu, ale snaží se dokonce podpořit infrastrukturu sítí. Nyní to vypadá, že bude prvním, kdo přijde s bezdrátovými sítěmi páté generace.

V neděli Samsung oznámil, že vyvinul technologii, která umožní, aby byl přenos až stokrát rychlejší, než tomu je u sítí 4G LTE. Tato technologie, nazývaná jako 5G, je sice na samém počátku, Samsung je však prý v jejím vývoji úspěšný.

Technologie podle uvedených zdrojů pracuje na 28 GHz vlnové délce. Stahovací a přenosová rychlost se vyšplhá až na desítky gigabitů za sekundu (Gb/s), zatímco sítě 4G dosahují nejvyšší rychlosti 75 Mb/s. V praxi by to mohlo znamenat, že budeme poměrně kapacitně náročné Full HD video stahovat rychlostí, která bude znamenat dokončení stahování v řádu sekund.

samsung-logo

Tyto sítě by měly být připraveny k používání do konce roku 2020, což znamená, že si ještě nějakou tu chvíli počkáme. Samsung samozřejmě není jediným, kdo takovéto sítě připravuje, NTT DoCoMo pracuje na 10 Gb rychlostní síti operující na frekvenci 11 GHz.

Uvidíme tedy, jak to vývojem nových technologií na poli telefonních sítí bude nakonec vypadat, my můžeme jen doufat, že se do našich přístrojů pohrnou data čím dál rychleji a spolehlivěji. Vzhledem k tomu, že ale většina území není kvalitně zasíťovaná ani 3G signálem natož 4G, budeme si muset ještě nějakou tu chvíli na 5G počkat.

Zdroj: appleinsider.com

ČLÁNKY:, , , ,

Diskuze

avatar
2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
PastelkaMilanZdeněk Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Zdeněk
Zdeněk

Chvíli počkat? Jelikož je náš trh podle operátorů velmi specifický možná se do roku 2020 dočkáme plného pokrytí G3 a všechna okresní města G4. G5 už se nedočkáme protože než se rozhodnou naši pantáti bude 10 let zastaralá. Prognóza dle dosavadního vývoje.

Milan
Milan

Můžu se zeptat, jaká je zhruba prostupnost 28GHz signálu krajinou? (kolik stovek metrů nebo kilometru ???). 28GHz to je vlastně mikrovlnka a takové vlny se docela dobře pohlcují, pokud nemám přímou viditelnost.

Pastelka
Pastelka

S tou mikrovlnnou troubou je to cca o jedno desetinné místo vedle :) – vzdáleně jsou sice v podobné kategorii (3-30 GHz), ale podobnost v působení je minimální. Jinak ano, frekvence je to vysoká. Celé řešení spoléhá na velké množství antén (ovšem nikde jsem se nedopátral, jestli tím myslí vysílací prvky jedné antény, nebo samostatné antény) a to až 64. Této frekvenci hodně vyhovuje pevný materiál a množství generovaných odrazů – tedy ideální do zástavby. Tomu nasvědčuje i plánovaný dosah „až“ 2 km.

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Nubia Z18S nabídne druhý displej na zádech pro selfie

Nubia Z18S nabídne druhý displej na zádech pro selfie

VČERA  |  Vlastimil Šlosar  |  diskuze (0)

Doba zužování rámečků kolem displeje pomalu finišuje a výrobci se snaží docílit 100% podílu displeje vůči přední straně. Většinu…

Nejapný vtip? Huawei dává k nákupu nových iPhonů powerbanku

Nejapný vtip? Huawei dává k nákupu nových iPhonů powerbanku

VČERA  |  Tomáš Rajnoch  |  6 komentářů

Konkurenční boj mezi výrobci je neúprosný. Každá možnost, jak se zviditelnit na úkor konkurence, společnosti vítají s otevřenou náruční.…

V Instagram zprávách nyní budete moci posílat GIFy

V Instagram zprávách nyní budete moci posílat GIFy

22. 9. 2018  |  Lucie Poláčková  |  diskuze (0)

Instagram neusíná na vavřínech a se svými direct messages se chce s novými updaty stále přibližovat ke klasickým chatovacím…

Mobilní zobrazení