Recenze Samsung Galaxy Z Fold 5 – Jediný přístroj, který reálně potřebujete
- Samsung Galaxy Z Fold 5 dotahuje skládací konstrukci svých předchůdců
- Grafická nadstavba usnadňuje multitasking
- K dokonalosti chybí snad jen nižší cena

Je to už dlouho, co jsem měl u nějakého telefonu autentickou chuť ho otestovat. Ve světě mobilních přístrojů jsem se postupem času dopracoval do pozice spokojeného dinosaura. V pozici středního managementu beru zavděk přiděleným služebním iPhonem, který rozšiřuji ještě o iPad, a s pomocí služebního notebooku s Windows zvládám bez většího úsilí všechna úskalí, co mi život přinese.
Samsung Galaxy Z Fold 5: specifikace
Konstrukce | kov a sklo, skládací konstrukce, rozloženo: 154,9 × 129,9 × 6,1 mm, složeno: 154,9 × 67,1 × 13,4 mm, 253 g, zvýšená odolnost IPX8 |
---|---|
Displej | vnitřní: 7,6″, Foldable Dynamic AMOLED 2X, HDR10+, 120 Hz, 1812 × 2176 px, jemnost 373 ppi vnější: 6,2″, Dynamic AMOLED 2X, 120 Hz, 904 × 2316 px |
Operační systém | Android 13 + One UI 5 |
Čipset | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 |
Paměť | 8/12 GB RAM, úložiště 256 GB/512 GB /1 TB |
Fotoaparát | trojitý (50 Mpx hlavní + 12 Mpx širokoúhlý 123° + 10 Mpx telephoto), OIS, Dual Pixel AF |
Technologie | 5G, Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3, NFC, GPS, USB-C, stereo reproduktory, čtečka otisků na boku, čtečka tváře |
Baterie | 4 400 mAh, rychlonabíjení 25 W, bezdrátové nabíjení 15 W, 4,5W reverzní |
Cena a dostupnost | od 47 990 Kč, červenec 2023 |
Přesto nejsem zcela spokojený. iPhone 13 mini, používám jen proto, aby se mi pohodlně nosil v kapse. Kvůli jeho rozměrům se mi na něm špatně píše. S nostalgií vzpomínám na doby, kdy jsem mohl bez omezení používat telefony od BlackBerry s jejich nepřekonatelnou fyzickou klávesnicí. Na Samsungy řady Note, které ve spojení s SPen tvořily v jiném období mého života a kariéry jediný přístroj, který jsem potřeboval. A v neposlední řadě i na většinovou společností zcela zapomenutý koncept Motorola Milestone – podlouhlý telefon, který se dal vysunutím klávesnice předělat na něco, čemu se za mých mladých let říkalo „komunikátor“.
Po dvou týdnech ve společnosti posledního skládacího Samsungu ale musím konstatovat, že pro nostalgické truchlení přestává být důvod. Koncept „jediného zařízení, které potřebujte“, je totiž zpět. A pokud se nacházíte v situaci, kdy při získání nového přístroje nemusíte řešit otázku rozpočtu, Samsung Galaxy Z Fold 5 by rozhodně neměl ujít Vaší pozornosti.
Malý velký telefon
Jsou to přibližně dva milimetry, a co to udělá. Mluvím o rozdílu v tloušťce současného Foldu a jeho předchůdce. Zasvěcení však už ale tuší, že nejde jen o milimetry. Nový Fold 5 je totiž konečně možné složit tak, že k sobě obě dvě poloviny jeho těla doléhají rovnoběžně. U čtyřky se musel majitel smířit s tím, že obě části spolu svíraly po zavření mírně ostrý úhel, což muselo jedince s náběhem na OCD dovádět k šílenství. Vím, o čem mluvím…
I tak ovšem Galaxy Z Fold 5 vypadá ve světě klasických telefonů trochu bizarně. Než se obě „motýlí křídla“ rozevřou, jedná se o podlouhlou nudli, která víc než co jiného připomíná ovladač k televizoru. Smích však není na místě. Stačí pár dní nosit Fold v kapse a zjišťuji, že ho při chůzi necítím o nic víc než svůj stávající kompaktní iPhone. A může za to právě ztenčená konstrukce v kombinaci s naprosto minimální šířkou.

Dá se ovládat i jednou rukou
Ve složeném stavu je navíc Fold 5 jako předurčen pro ovládání jednou rukou. Už dlouho jsem nebyl v odepisování na zprávy tak rychlý, jako právě s Fold 5. V metru se stále můžete držet jednou rukou madla, a když už potřebujete napsat delší text, stačí telefon otevřít. V této souvislosti si nelze nepostesknout, že ani po letech se nepoučili jak tvůrci UX samotného Androidu, tak grafické nadstavby Samsung One UI a většina aplikací má stále ovládací prvky na horní hraně displeje. Tam je samozřejmě při výšce telefonu končící na 154 milimetrech člověku s běžnýma rukama nedostupná.
Jinak však ani u vnější, a vlastně sekundární obrazovky, není důvod ke stížnostem. Její poměr 22:9, úhlopříčka 6,2 palce při rozlišení 2316 × 904 pixelů je naprosto dostatečná k jakékoli práci. Pro prohlížení feedů sociálních sítí je pak díky své „portrait“ orientaci dokonce vhodnější než vnitřní, primární displej. Díky maximálnímu jasu 1200 nitů nezaostává ani čitelností na přímém slunečním světle. Mimochodem – touto hodnotou nový Fold 5 překovává i primární, vnitřní displej svého předchůdce, Fold 4. U něj se museli uživatelé smířit s „pouhými“ 1000 nity.

Tablet? Jak si račte přát
Už několikrát jsem zmínil, že primární obrazovkou zůstává displej, který se objeví po rozevření pomyslných stránek knihy tvořené oběma částmi těla telefonu. 7,6 palce, rozlišení 2176 × 1812 pixelů a maximální jas 1750 nitů. Už tyto hodnoty dávají napovědět tomu, že více času asi každý uživatel foldu bude trávit s telefonem otevřeným než zavřeným.
A tak tomu bylo i u mě. Můj iPad zůstal pohozený v koutě. Fold jsem začal otevírat i na naprosto běžné úkony, jako je čtení zpráv. Věděl jsem totiž, že na ně zvládnu odpovědět rychle a hlavně bez překlepu. Prohlížení webu najednou dostává úplně jiný rozměr, když můžete s jakýmkoli prohlížečem pracovat na mobilním zařízení v de facto desktopovém formátu.

V tomto smyslu si ovšem nelze nepostěžovat na to, že to zdaleka neplatí pro všechny aplikace. Trestuhodně nevyužitý nechávají vnitřní displej například klienti pro sociální sítě. Jejich UI si totiž ponechává podobu pro mobilní telefony a nedovede se přizpůsobit tabletovskému rozlišení. Na téměř osmipalcovém displeji tak proto například na Instagramu uvidíte jednu fotografii roztaženou na celou šířku displeje, nikoli už však zbytek feedu.
Naštěstí však Galaxy Z Fold 5 tento neduh dokáže kompenzovat za vývojáře aplikací. Nejnovější korejská skládačka je totiž opravdickou multitaskovací bestií. Velký displej ke spuštění několika aplikací naráz přímo vybízí a v Samsungu tuto hozenou rukavici nenechali ležet ladem. Do telefonu přibalili nejnovější čip Snapdragon 8 Gen 2 a 12GB RAM.

Dokonalý multitasking
Hlavní roli v multitaskingu hraje lišta se zástupci aplikací na spodní hraně obrazovky. V primárním nastavení ji dokonce nepřekrývají ani spuštěné aplikace, a tak je permanentně připravena k tomu nabídnout další program ke spuštění. Podobně jak jsme zvyklí u UI moderních tabletů ji doplňuje také čtveřice ikon naposledy spuštěných aplikací – aspoň pro mě primární místo, odkud jsem aplikace v režimu multitaskingu spouštěl.

Pouhým potažením prstu z ikony na příslušnou část displeje se otevře okno s požadovaným programem. Dohromady se na primární obrazovku Foldu vejdou tři aplikace – jedna na polovině displeje, další dvě na té druhé. Přirozenou hranici mezi nimi tvoří prohlubeň ve skladu obrazovky.
Mezi spuštěními aplikacemi jde přesouvat obsah metodou drag´n´drop, případně i jen jedním kliknutím měnit jejich pozici na rozdělené obrazovce, případně i jejich velikostní poměr. Standardem se tak pro mě stalo spouštění browseru a některého messengeru vedle sebe. Tomu ostatně nahrává i funkcionalita, kterou známe ještě z dob modelů Note – možnost naráz spouštět předem definované skupiny aplikací jedním kliknutím.
Chcete notebook? Taktéž není problém
Už na začátku textu jsem použil slovo komunikátor. V době, kdy každý mobilní telefon představuje de facto plnohodnotnou pracovní stanici, je už tento výraz mírně řečeno obsoletní. Proto krátké připomenutí – tímto termínem ještě v minulém tisíciletí označoval tehdejší lídr trhu, finská Nokia, přístroje, které kombinovaly na tehdejší dobu obrovský displej a fyzickou klávesnici. Tehdejší komunikátory se po vzoru přenosných počítačů rozevíraly směrem k uživateli a měly za úkol plnit i jiné úkoly, než jen telefonování.

Sbohem, komunikátore…
Postupem času evoluce potřeb zákazníků vytlačila z veřejného povědomí jak fyzické klávesnice, tak i koncept komunikátoru jako takový. Samsung Galaxy Z Fold 5 ale přináší koncept komunikátoru zpět, aniž by ho však nějak nahlas komunikoval. Opravdovou tajnou zbraní Foldu totiž není jeho rozevření a proměna na osmipalcový tablet, nýbrž jeho přelomení do pseudonotebookové formy. Právě v této poloze se totiž uživatelům telefonu otevírají nové možnosti použití, které přesně zapadnou do pracovních rutin profesionálů, kteří si jako jedni z mála mohou dovolit šílenou cenovku za tento přístroj bezbolestně zaplatit.

Kouzlo Flex módu
První usecase, který každého napadne je samotný fakt, že je telefon možné používat jako fotoaparát se stativem – znamená to tedy konec obav o to, zda je telefon pevně ukotvený. Překvapivě pohodlné je v této poloze i psaní delších textů. Samozřejmě nelze čekat psaní všema deseti. Datlovat dvěma prsty se dá ale slušně a dokonce i držení mobilu v obou rukách jev přelomené formě tak nějak přirozenější a pohodlnější.
Ta pravá kouzla ale přijdou při aktivaci tzv. Flex Mode. Tehdy Fold 5 donutí některé aplikace naplno využít potenciál dvou separátních částí displeje. Ve většině aplikací je možné využít touchpad, která se objeví na horizontální polovině a kurzor, který jím je ovládán na polovině horní. To je však bylo málo.

V aplikaci fotoaparátu lze například na spodní půlce displeje ihned začít vyfocené fotografie editovat. Videopřehrávač zase vespod zobrazí kompletní ovládání aplikace a videoobsah běží na horní polovině podobně, jako na běžném notebooku. Nejraději jsem ale Flex Mode používal v komunikační aplikaci MS Teams. Pokud telefon přelomíte, horní půlka obrazovky zůstane vyhrazena sdíleném obsahu meetingu a vespod stále vidíte nezmenšené obličeje účastníků schůzky.
Právě během videohovoru ponejvíc využijete přirozenou funkcionalitu stativu, a navíc není problém si díky pokročilému multitaskingu ihned ze schůzky pořizovat meeting minutes. Velmi často jsem proto začal navštěvovat videokonference i z jiného prostředí než jen od sebe z domova. S trochou tolerance lze tedy říct, že Fold 5 je vlastně ultimátním pracovním nástrojem na cesty. A to zejména, pokud si k němu přikoupíte ještě novou generaci samsungovského stylusu SPen. Ten je oproti předchozí verzi kompaktnější a skvěle zapadne i do nově designovaného pouzdra. Ani jedno z těchto příslušenství však bohužel Samsung k telefonu nedodává a musíte si je dokoupit zvlášť.

Je vážně dokonalý?
Leckdo by se mohl hněvat, že mé dojmy ze Samsungu Galaxy Z Fold 5 jsou až příliš nekritické. Pravda je totiž taková, že setkání se Samsungem Galaxy Z Fold 5 pro mě bylo doslova zlomovým zážitkem. Do této chvíle jsem měl za to, že skládací telefony jsou pozérskou hračičkou pro geeky a jako módní vlna zanedlouho odejdou na smetiště dějin. Korejskou skládačku ale opouštím s jinou myšlenkou. Skládací displeje jsou podle mého budoucností mobilních přístrojů.
Samsungu se podařilo skloubit neskutečně kvalitní materiály s prvotřídním zpracováním. Už jen na zpracování kloubu telefonu a zvuku, který se ozve když k sobě obě dvě poloviny při zavírání „zaklapnou“, je vidět, že na prémiovém dojmu odůvodňující šílenou cenovku si v Soulu dali záležet. Skládací displej už s sebou navíc nenese mnoho kompromisů. Prohlubeň mezi oběma částmi displeje je minimální, ve většině případů zakřivení nezpůsobuje žádné nežádoucí zkreslení obrazu. I vnitřní sklo by mělo být nepoškrabatelné a Fold 5 disponuje stupněm krytí IPX8. Pravda, na prachotěsnosti se prý stále ještě pracuje pro budoucí modely a použití pro outdoorové sporty bude proto v případě páté generace Foldu trochu omezené – ale kdo by si tento přístroj pořizoval jako cyklocomputer.

Ani při rozběhnutí několika aplikací naráz a zároveň použití telefonu jako hotspotu se nezadýchá. A přitom na jedno nabití jeho 4400mAh baterie vydrží bez problémů celý den – po pěti hodinách běžícího displeje, kdy jsem jej nijak nešetřil, jsem vždy dorazil z práce domů s přibližně 40% nabité kapacity.
Zklamán jsem nebyl ani ze sestavy fotoaparátů. Hnidopich by mohl říct, že pro lepší foťák si stačí pořídit levnější telefon – v tomto případě Samsung Galaxy S23 Ultra. Fold ale primárně nevnímám jako fotomobil, ale jako pracovní nástroj, a proto jsem byl s výsledkem spokojený. Opět se setkáváme s typicky Samsungovsky saturovanými barvami a trochu uměle působícím portrétním módem a šumem v nočním režimu. Osobně mi to vše ale vynahradily šikovné softwarové hračky, jako například asistent co nejlepší kompozice.
Jediným skutečným negativem Samsungu Galaxy Z Fold 5 tak pro mě zůstává jeho cenovka. Na českém trhu se prodává od přibližně 45 000 korun za verzi s 256GB pamětí, až po omračujících 53 000 korun za terabajtovou variantu. Však si tuto skutečnost dobře uvědomili v Samsungu. Ti, kdo si telefon předobjednali, dostali automaticky vyšší paměťovou variantu za cenu nižší. A i v současnosti nabízí Samsung automaticky při koupi Foldu i slevu na své další výrobky, nebo výkupní bonus.

Pár vybraných fotek
Závěr a konkurence
Zkušenost se Samsungem Galaxy Z Fold 5 dokáže běžnému uživateli otevřít oči ve smyslu, kam se ještě dále může posouvat vývoj hardwaru mobilních zařízení. Pokud bych si jej ale měl koupit za své peníze, budu hodně váhat. Za cenu jediného přístroje totiž zvládnete pořídit velmi slušný telefon a tablet, které vám ve výsledku dokážou poskytnout stejnou službu. Další kolo přemýšlení o podobném přístroji proto odstartuji až poté, co se za 50 000 korun naučí i odolávat prachu a výrobci skel vymyslí stejně odolné řešení jako pro rovné, tak pro skládací obrazovky.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() |