Samsung Galaxy Tab 10.1 – recenze nezapomenutelného tabletu
Samsung Galaxy Tab 10.1 vybočuje z řady běžných tabletů s Androidem, a to natolik, že jej Apple raději zakázal, i když mu to nakonec zcela neprošlo. Přečtěte si recenzi tohoto nezapomenutelného tabletu, který se do historie zapíše nejen soudními spory, ale i svojí perfektní výbavou a funkcemi.
Samsung představil tablet Galaxy Tab na únorovém kongresu MWC 2011 v Barceloně, a to hned v několika provedeních (ve verzi pouze s Wi-Fi a ve verzi s Wi-Fi i 3G) a různých velikostech (8,9“ a 10.1“). Našemu redakčnímu testu jsme podrobili model s číselným označením P7510, což je Wi-Fi verze Galaxy Tabu 10.1. Pokud se díváte po jiném ze zmíněné čtveřice modelů, tak i pro vás bude jistě tato recenze přínosná.
Samsung Galaxy Tab 10.1 – oficiální fotografie
Galaxy Tab 10.1 patří se svojí funkční výbavou k současné špičce. Je vybaven tabletovou verzí operačního systému Android 3.1 Honeycomb s grafickou nadstavbou TouchWiz UX, výkonným dvoujádrovým 1 GHz procesorem Nvidia Tegra 2, operační 1 GB RAM pamětí, 3,2 Mpx fotoaparátem s autofocusem a bleskem, Wi-Fi a v případě dražší verze pak i podporou 3G. I přes slot pro SIM kartu si však s 3G verzí tabletu nezavoláte.
Tablet Samsung Galaxy Tab 10.1 si můžete zakoupit na oficiálním eShopu Samsung.
Základní parametry – Samsung Galaxy Tab 10.1
Rozměry | 257 x 175 x 8,6 mm |
---|---|
Hmotnost | 565 g |
Displej | dotykový (kapacitní, multi-touch), TFT, rozlišení WXGA (800 x 1280 px), 16 milionů barev, úhlopříčka 10.1“ |
Procesor a paměť | 1 GHz procesor Nvidia Tegra 2, grafika ULP GeForce 1 GB RAM, 16/32/64 GB vnitřní |
Operační systém | Android 3.1 Honeycomb + TouchWiz UX |
Fotoaparát | 3,2 Mpx (2048 x 1536 px), autofocus, 1x LED blesk |
Obsah balení | návod, baterie, nabíječka, stereo headset se špuntovými sluchátky, datový kabel |
Cena a dostupnost | 14 300 Kč, září 2011 |
Krátké postřehy z testování Samsungu Galaxy Tab 10.1:
Co se nám líbilo: kvalitní provedení a pevné tělo, stereo reproduktory, obohacující nadstavba TouchWiz UX se speciálními widgety a mini aplikacemi, výborný hudební i video přehrávač, přepracovaný Android Market, aplikace poznámky s grafikou pro kreslení, aplikace Polaris Office 3.0 v plné verzi, výborný internetový prohlížeč s plnohodnotným Adobe Flash 10.3, pohybové funkce (naklonění pro zoomování v galerii či prohlížeči, posouvání pro přemístění widgetů)
Co se nám nelíbilo: chybí slot pro paměťové karty, občasné možné zaseknutí systému (je potřeba se o systém dobře starat a ukončovat náročnější aplikace)
Obsah balení: jen to nejnutnější
Samsung v balení s Galaxy Tabem 10.1 dodává návod, baterii, adaptér pro nabíječku, stereo headset se špuntovými sluchátky a datový kabel, který spolu s adaptérem vytvoří klasickou nabíječku. Další příslušenství je podle potřeby nutné dokoupit. Mezi nejzajímavější doplňky rozhodně patří dock s klávesnicí či ochranné pouzdro. Hodit by se také mohl čistící ubrousek pro odstranění často zapatlaného dotykového displeje.
Vzhled a konstrukce: kopíruje nebo nekopíruje Apple?
Design Galaxy Tabu 10.1 je v posledních týdnech jednou z nejdiskutovanějších oblastí. Německý okresní soud totiž vydal nejprve jen předběžné opatření, které následně vyšlo v platnost, že Samsung Galaxy Tab 10.1 porušuje průmyslový vzor týkající se designu iPadu a jeho prodej musí být zakázán. Nejprve se jednalo o celou EU, ovšem vzápětí vyšlo najevo, že německý okresní soud nemá právo zasahovat do legislativ ostatních zemí. V současné době se tak Galaxy Tab 10.1 nesmí prodávat jen v Německu, v ostatních zemích EU včetně ČR je od září oficiálně v prodeji.
Přední strana Samsungu Galaxy Tab 10.1 může někomu připomínat iPad, ovšem pokud dáme oba tablety vedle sebe, jsou na první pohled postřehnutelné rozdíly – samotná velikost a poměr stran, umístění například kamerky, tlačítek atd. Zadní strana Galaxy Tabu pak vypadá zcela jinak. Nebudeme ale zabíhat do detailů, pojďme zpátky k recenzi Galaxy Tabu 10.1.
Rozměry tabletu činí kompaktních 257 x 175 x 8,6 milimetrů, všimněte si hlavně tloušťky pouhých 8,6 mm, což je dokonce méně než v případě tenkého smartphonu Galaxy S II, a hmotnost pak také velmi nízkých 565 gramů. Jedná se tak rozhodně o jeden z nejkompaktnějších tabletů v dané kategorii. Kvůli velikosti displeje 10,1“ však Galaxy Tab 10.1 jen tak nedostanete do kapsy od saka či kabátu, jako v případě předchůdce Galaxy Tabu s úhlopříčkou 7“, a budete tak muset tablet nosit v ruce, v tašce nebo kabelce.
Konstrukční provedení Galaxy Tabu 10.1 je skvělé. Výrobce sice zvolil plastové šasi, které většinou působí lacinějším dojmem, ale v případě Galaxy Tabu 10.1 to neplatí. Na výběr je z dvojice barevných variant – konzervativní černé a luxusnější bílé. Námi testovaná bílá varianta s lesklým povrchem překvapivě netrpěla uchycováním otisků prstů, respektive otisky a jiné nečistoty nebyly na bílém povrchu většinou viditelné.
Na přední straně tabletu je k dispozici pouze 10,1“ dotykový displej a kamerka pro videohovory. V případě, že držíme tablet na šířku, najdeme na spodním boku 30-pinový konektor pro připojení nabíječky, redukce na HDMI či pro propojení tabletu s dockem. Na pravém a levém boku v horní části jsou umístěné stereo reproduktory. Horní bok pak přináší vypínací tlačítko, klávesy pro regulaci hlasitosti a 3,5 mm konektor Jack. Na zadní straně nechybí fotoaparát s LED bleskem.
Displej a ovládání: displej stále slabinou tabletů
Samsung Galaxy Tab 10.1 je vybaven dotykovým kapacitním TFT displejem s podporou multi-touch ovládání, s rozlišením WXGA (800 x 1280 px), schopností zobrazit až 16 milionů barev a úhlopříčkou 10.1“. Zmíněné rozlišení a úhlopříčka znamenají jemnost displeje 149 ppi (pixelů na palec), což je sice s nejjemnějším displejem v mobilních zařízeních – Retina displejem u iPhonu 4 s hodnotou ppi přes 300, mnohem horší údaj, ale při práci to vůbec nevadí.
Displej je krytý ochranným sklíčkem Gorilla Glass, které odolá i hrubšímu zacházení. A skutečně, ani po měsíci jsem na displeji neobjevil žádný škrábanec. Jedinou slabinou všech tabletů potažmo Galaxy Tabu 10.1 zatím je, že díky typu displeje TFT trpí horší čitelností na přímém slunečním světle. Pokud je slunečný den, tak venku na sluníčku je displej skutečně velmi špatně čitelný a příliš nepomůže ani nastavení jasu displeje na maximum. Změna by měla nastat až u modelu Galaxy Tab 7.7, který disponuje vynikajícím Super AMOLED Plus displejem. Tuto novinku výrobce uvede zřejmě koncem letošního roku.
Baterie a výdrž: lepší, než u smartphonů
Výdrž se u dnešních nejvybavenějších smartphonů dostává až na méně než jeden den. Situace u tabletů je naštěstí jiná. Podobně jako iPad vydrží i Samsung Galaxy Tab 10.1 kolem 10 hodin plné práce. Energii tabletu dodává baterie s kapacitou 7000 mAh a podle údajů výrobce by měla zajistit až 9 hodin přehrávání videa či až 72 hodin hudby. V praxi je tablet s běžnou denní zátěží nutné dobíjet zhruba po dvou či třech dnech, ale pokud jej budete využívat jen příležitostně, není problém se dostat i na pracovní týden. Naopak s pracovním nasazením je možné tablet vybít i za jeden či jeden a půl dne.
Android 3.1 Honeycomb a TouchWiz UX: to pravé pro tablet
Galaxy Tab 10.1 od Samsungu je poháněn výkonným dvoujádrovým procesorem Nvidia Tegra 2 (skládá se z dvojice procesorů ARM Cortex-A9), který doplňuje grafika ULP GeForce a 1 GB operační paměti RAM. Hardwarová konfigurace tak je rozhodně velmi dobře zvolena. Operačním systémem je Android v tabletové verzi 3.1 Honeycomb, kterou obohacuje grafická nadstavba TouchWiz UX od Samsungu.
Systém reaguje celkově poměrně svižně, i když občas se prostředí na krátký moment lehce sekne. Bývá to způsobeno tím, že je spuštěno více aplikací a případně že dochází paměť RAM. Je tedy potřeba více se systémem pracovat a nepoužívané aplikace občas pomocí správce aplikací ukončovat, popřípadě uvolňovat paměť RAM jejím vymazáním opět přes správce úloh. Po spuštění tabletu je k dispozici z celkově dostupných 724 MB přes 300 MB, což většinou stačí. Pokud se uživatel o tablet dobře stará, je s ním práce velmi pohodlná.
Samsung svojí tabletovou nadstavbou TouchWiz UX vylepšuje původní Android Honeycomb. Mezi největší změny patří obohacená vyjíždějící stavová lišta v pravém dolním rohu, dále spodní lišta s mini aplikacemi, které se objeví po přejetí prstu od spodní lišty nahoru, nové widgety na plochách či pozměněná nabídka s nastavením. Změn je však více a všechny celkově dělají práci s tabletem mnohem příjemnější. Podívejte se na video s prohlídkou prostředí.
Galerie, hudební přehrávač a hry
Galaxy Tab je pro multimediální soubory vybaven vnitřní pamětí o velikosti 16, 32 nebo 64 GB (záleží na zakoupené verzi) a rozšiřující slot pro paměťové karty microSD nemá. Vzhledem k dostatečně velkým vnitřním pamětem by to však nemělo tolik vadit. Veškeré soubory najdeme v přehledném správci souborů. Pokud si ale chceme prohlédnout například obrázky, pak je lepší zavítat rovnou do přehlednější galerie.
Hudební přehrávač podporuje formáty MP3, AAC, AAC+, eAAC+, WMA, RA a třídí skladby podle ID3 tagů do sekcí skladby, seznamy skladeb, alba, interpreti, žánry, složky, skladatelé a roky. V nastavení přehrávače nechybí ekvalizér s několika přednastavenými režimy i možností vlastního nastavení a aktivace zvukových režimů. Když k tomu připočteme stereo reproduktory, možnost připojení sluchátek přes univerzální 3,5 mm konektorem Jack a slušnou kvalitu reprodukce, mohli bychom tablet Galaxy Tab 10.1 směle označit za hudební.
Zábavu ve volných chvílích jistě obstarají hry. Z Android Marketu a portálu Samsung Apps je možné stáhnout desítky zajímavých her, horší to ovšem zatím je s rozlišením na dané úhlopříčce displeje. Galaxy Tab 10.1 má totiž rozlišení 1280 x 800 px na 10,1“ úhlopříčce, což nejsou zrovna parametry, pro které by každý tvůrce připravoval hry. S těmi nejproslulejšími jako jsou Angry Birds, to však problém není a vychutnat si můžete i vysokou kvalitu obrazu. Postupem času se snad začne objevovat více her určených přímo pro tablety.
Video přehrávač a YouTube kanál
Samsung Galaxy Tab 10.1 je ideálním zařízením na sledování videí. Podporuje video formáty MP4, DivX, Xvid, H.264 a H.263, takže ve většině případů ani není před zkopírováním videa do tabletu nutné video převádět do některého z podporovaných formátů. Během přehrávání je možné zobrazit také titulky včetně české diakritiky. V nastavení si pak lze pohrát s barevným nádechem videa a viditelností na venkovním světle. Na Galaxy Tabu si každý jistě oblíbí i videa z YouTube kanálu. Připravená aplikace velmi pěkně zobrazuje 3D galerii s desítkami videí, další pak lze vyhledat či procházet podle různých kategorií.
GPS navigace: Google Mapy
V každém zařízení s operačním systémem Android od Googlu nemůžou chybět Google Mapy. Samsung Galaxy Tab 10.1 není výjimkou. Mapy Googlu využijí vestavěný GPS čip a digitální kompas, v České republice je navíc již několik měsíců zdarma dostupná i plnohodnotná GPS navigace včetně hlasových pokynů. Stále ovšem musí být uživatel s přístrojem připojen k internetu, pokud chce navigaci použít. Bez připojení k internetu lze pouze využívat předem stažené mapové podklady ve zvolené čtvercové oblasti. Co se týče použitého GPS čipu, je poměrně přesný, a ve spojení se zapnutou funkcí A-GPS dokáže tablet najít aktuální pozici během pár vteřin. Pro navigaci například do auta jde o ideální řešení.
Fotoaparát: nejen jako doplněk
Samsung Galaxy Tab 10.1 disponuje fotoaparátem s rozlišením 3,2 Mpx (2048 x 1536 px), autofocusem a 1x LED bleskem. Ve výbavě má i funkce jako je geotagging, detekce tváře a úsměvu, různé efekty, panoramu a scény pro focení. Co se týče kvality snímků, sice trpí přepálením bílé barvy a občasným zrněním, jinak ale nemají větší nedostatky. Po celkové stránce tak fotoaparát Galaxy Tabu 10.1 svůj účel splňuje a rozhodně může pomoci v případě, kdy si s sebou nevezmete telefon a je potřeba vyfotit ať už krajinu, místnost či text.
S nahráváním videa jde o něco podobného. Samsung nahrává videa v rozlišení HD 720p (1280 x 720 px) s 30 snímky za sekundu a jejich kvalita je spíše průměrná.
Zkušební fotografie – Samsung Galaxy Tab 10.1:
Organizační funkce: tablet nejen místo bloku
Tablety jsou dnes díky svým velikostem pohodlné nejen pro hraní her či sledování videí, ale také pro řadu organizačních funkcí. Samsung Galaxy Tab 10.1 konkrétně přináší přehledný kalendář s denním, týdenním a měsíčním přehledem a možností přidat na některou z úvodních ploch widget s nadcházejícími událostmi, dále obvyklý budík s možností nastavení opakování v určitých dnech či jednoduchou kalkulačku.
Z netradičních či vylepšených aplikací pak stojí za zmínku aplikace eBook pro stahování elektronických knih, obyčejný poznámkovník a poznámky s grafikou či prohlížeč Office dokumentů Polaris Office 3.0 (Word, Excel, PowerPoint) včetně možnosti editovat a vytvářet nové dokumenty. Zapomenout nesmíme ani na velmi kvalitního emailového klienta, ve kterém lze nastavit několik schránek současně. Prostředí s emaily je přehledné, v levém sloupci jsou vidět poslední emaily, v pravé části se vám pak otevírají, přičemž velikost jednotlivých oken můžete posunem lišty šikovně měnit.
Datové funkce a webový prohlížeč: minimálně stejně pohodlné jako na PC
Výrobce prodává tablet ve dvou verzích odlišných konektivitou – první verzi s přídomkem Wi-Fi v názvu a druhé s 3G v názvu. Zmíněná 3G verze ale podporuje kromě 3G i GPRS/EDGE, v sítích 3G pak nabízí i nadstavbu HSPA (HSDPA download až 21 Mb/s, HSUPA upload až 5,76 Mb/s). I přes slot na SIM kartu si ovšem ani s jednou verzí nezavoláte. SIM karta je však dobrá pro obstarání mobilního připojení k internetu ať už jste kdekoliv na cestách. K internetu se dá připojit i přes oblíbené Wi-Fi (standardy a/b/g/n), které podporuje nově i Dual-band (pásma 2.4GHz a 5GHz).
Internetový prohlížeč je u tabletu Samsung Galaxy Tab 10.1 silnou zbraní. Na rozdíl od iPadu totiž podporuje Flash (Adobe Flash 10.3), takže zobrazení webových stránek na tabletu je pak téměř srovnatelné s PC. Nechybí ani horní lišta se záložkami (lze mít spuštěno několik záložek současně) a záložky si nechat synchronizovat se svým desktopovým prohlížečem Chrome od Googlu. Mezi zkušebními funkcemi pak stojí za povšimnutí například „nejnavštěvovanější stránky“, což je pás stránek, který se zobrazí vždy po otevření prázdné nové záložky, dále dynamické vyhledávání na Googlu či rychlé ovládání gesty. Celkově patří prohlížeč mezi nejlepší na trhu.
Závěr recenze Samsungu Galaxy Tab 10.1
Samsung Galaxy Tab 10.1 je prvotřídní tablet jak po stránce designu, tak i výbavy a možnosti volitelného příslušenství. Majitelé tohoto tabletu si zcela jistě oblíbí tenké a kvalitní provedení, vysoký výkon díky dvoujádrovému 1 GHz procesoru Nvidia Tegra 2 a operační systém Android 3.1 Honeycomb vylepšený o nadstavbu TouchWiz UX, která tablet dostatečně odlišuje od ostatních tabletů s Androidem na palubě.
Galaxy Tab 10.1 má jen jednu větší nevýhodu, kterou však trpí zatím všechny prodávané tablety, a to displej hůře čitelný na přímém slunečním světle. Změnit by to měl až chystaný Galaxy Tab 7.7 se Super AMOLED Plus displejem, jehož prodej očekáváme do konce letošního roku. V současné době to však nic nemění na tom, že Galaxy Tab 10.1 patří mezi špičku a ještě nějakou tu dobu bude.
Nejnovější tablety od Samsungu zaručeně znamenají velké nebezpečí pro průkopníka na trhu – iPad. Apple si je toho dobře vědom a snaží se tablety od Samsungu přemoci zatím jen právními spory. V Evropě se mu to ovšem podařilo jen v Německu, kde se Galaxy Tab 10.1 nesmí prodávat. V ostatních zemích šel tablet od Samsungu již do prodeje, takže se naštěstí soudní bitva obou společností zatím koncových spotřebitelů tolik nedotkne.
Nyní jistě bude zajímavé sledovat, do jaké míry si lidé tento nezapomenutelný tablet od Samsungu oblíbí a jakých dosáhne prodejních výsledků v porovnání s „nedotknutelným“ iPadem.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | |
![]() | |
![]() | |
![]() | |
![]() |
Autor článku

Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.
Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.