Řadu let patří září ve světě smartphonů americkému Applu. V tomto období výrobce z Cupertina představuje řadu novinek, mezi nimiž jsou i ikonické iPhony. Letošní rok jsme se dočkali již sedmnácté generace (pokud bereme, že každý rok již od 2007 dorazila nová generace – pozn. redakce), která skrývá čtyři modely.
Nám se do redakce dostal iPhone 15, tedy základní verze. Oproti minulému roku nabízí Apple v novém telefonu řadu změn. Směle by se tedy dalo říci, že iPhone 15 není jen pouhým evolučním modelem. Jaké novinky nabízí a pro koho vlastně je?
Konstrukce | hliník + sklo, 147,6 × 71,6 × 7,8 mm, 171 g, odolnost IP68 |
---|---|
Displej | 6,1″, OLED Super Retina XDR, 60 Hz, 2556 × 1179 px, 461 ppi |
Operační systém | iOS 17 |
Čipset | 6jádrový (2× 3,46 GHz + 4×2,02 GHz), Apple A16 Bionic |
Paměť | 6 GB RAM, 128/256/512 GB úložiště |
Fotoaparát | dvojitý (48 Mpx hlavní 26 mm + 12 Mpx ultraširoký 120°), clona f/1.6 + f/2.4, OIS, 2× hybridní zoom, Dual LED dioda; HDR; přední 12 Mpx, clona f/1.9 |
Technologie | podpora 5G sítí, hybridní Dual SIM (nanoSIM + eSIM), Bluetooth 5.3, MagSafe, Wi‑Fi 6 (802.11ax), GPS, NFC, 3D čtečka tváře Face ID, stereo reproduktory |
Baterie | 3 349 mAh, nabíjení až 20 W, bezdrátové nabíjení až 7,5 W / MagSafe až 15 W |
Cena a dostupnost | od 23 990 Kč, 19. září 2023 |
V roce 2020 s iPhony 12 Apple zásadně okleštil balení svých smartphonů. V tomto trendu bohužel pokračuje i v aktuálním roce. Po otevření boxu iPhonu 15 na zákazníka vykoukne nejprve samotný smartphone, pod ním je potřebná dokumentace, nálepka s logem společnosti, jehla na SIM a opletený USB-C / USB-C kabel. A to je vše, nic víc nehledejte.
Design iPhonů jsou ve světě technologií opravdu ikonický. Jakmile Apple zvolí určitý vzhledový směr, drží se jej řadu let. Proto i letošní iPhone 15 navazuje na své předchůdce. Telefon se dobře drží i v případě, že máte menší ruce. Jistému úchopu pomáhají i ostře řezané hrany, přičemž kraje jsou lehce zaobleny. Apple našel ideální balanc mezi atraktivními ostrými hranami a pohodlnou ergonomií.
Rám je následně vyroben z hliníku, jenž konstruktéři matně upravili. Nový iPhone 15 nám do redakce dorazil ve světle zeleném provedení. Telefon díky tomu působí svěže a zároveň elegantně. Rozložení ovládacích prvků je stejné již řadu let.
To znamená přítomnost zamykacího tlačítka na pravé straně, zatímco dvojice pro ovládání hlasitosti si domovinu našla na levé straně. Pod nimi je umístěn šuplík na SIM kartu. Velké změny se ale odehrály vespod. Léta užívaný Lightning nahradil konektor USB-C. Po levici hostí průduch pro mikrofon. Napravo je naopak hlasitý a hlavně kvalitní reproduktor, jemuž v práci pomáhá druhý reproduktor nad displejem.
Opomenout samozřejmě nesmíme ani zadní stranu. Ta je designově čistá, uprostřed se nachází logo Applu a v levém horním rohu je decentní modul fotoaparátu. Záda jsou vyrobena ze skla a nesou matnou úpravu.
Vlajkový smartphone musí excelovat v mnoha ohledech. Jednou z nejhlavnějších oblastí je dozajista displej. V této kategorii ale Apple prakticky nikdy neměl problém. A jak je tomu u recenzovaného telefonu? Do základního modelu kalifornský výrobce nasadil kompaktní 6,1palcový Super Retina displej s rozlišením 2 556 × 1 179 pixelů.
Máme zde tedy dostatečně jemný panel (461 ppi) se špičkovým podáním barev. Ty jsou syté a oku lahodící. Skvěle funguje i technologie True Tone, která automaticky upravuje barvy panelu na základě okolních podmínek.
Displej se pyšní i skvělou svítivostí. Konkrétně se bavíme o 1 600 nitech. Pohodlné viditelnosti tudíž nezabrání ani přímý sluneční svit. Skvrnou na kráse tohoto povedeného displeje je ale rozhodně jeho obnovovací frekvence. U telefonu s cenou přes dvacet tisíc byste zkrátka očekávali alespoň 90 Hz.
Bohužel, nový iPhone 15 stále běží pouze na 60 Hz. Rychlejší frekvence by telefonu rozhodně slušela. Podívanou narušuje průstřel zvaný Dynamic Island, ve kterém je ukryto Face ID, přední fotoaparát a potřebné senzory.
Smartphony značky Apple reprezentují jakýsi druhý břeh, kdy na dálku soupeří s konkurenčním Androidem. Aktuálním bojovníkem je iOS 17, jehož přítomnost hlásí i iPhone 15. Samotný systém na to jde po svém a svým zákazníkům přináší různé užitečné funkce zabalené do líbivého a funkčního designu.
Jak jsme si u telefonů značky Apple zvykli, systém běží bez sebemenších problémů. Telefon ideálně skloubil dostatek výkonu se skvělou optimalizací a přináší zákazníkům ničím nerušený zážitek. Načítání aplikací a přepínání mezi nimi funguje naprosto bezchybně. To platí i pro průchod systémem, který učiníte pomocí známých gest, jež tu jsou s námi od iPhonu X.
Aplikace jsou rozmístěny na domovské obrazovce, přičemž po přesunutí prstem směrem doleva lze zobrazit knihovnu aplikací. Notifikace zobrazíte tahem prstu z levé horní strany směrem dolů. Stejným gestem provedeným vpravo vyvoláte ovládací centrum. Pro náhled běžících aplikací stačí zespod displeje popojet nahoru a prst přidržet. Provedením stejného gesta bez přidržení se vždy vrátíte na domovskou obrazovku.
Ačkoliv nové iOS 17 nepřináší revoluční změny, novinek je poměrně dost. Některé z nich jsou následně dosti šikovné. Například pohlednice kontaktu. Apple nově nabízí možnost upravit svůj vlastní kontakt, načež úpravy uvidí i ostatní kontakty. Novinkou je možnost zanechat videozprávu v aplikaci FaceTime.
Apple zapracoval i na widgetech, které umisťujete na domovskou obrazovku. Nově jsou interaktivní a lze s nimi pracovat i v malém okně, tedy aniž byste museli otevírat aplikaci. Kupříkladu lze označit úkol či podobně. Skvělou novinkou se stal klidový režim (StandBy). Umístíte-li telefon vertikálně na MagSafe nabíječku, obrazovka se přepne do speciálního režimu se zobrazením widgetů.
Velkou devízou Apple produktů zůstává provázanost s ostatními produkty společnosti. Spárování s hodinkami nebo sluchátky je bezproblémové stejně jako jejich následné používání. Smartphone také získává plusové body díky spolupráci s MacBooky a ostatními počítači značky Apple.
Apple nikdy nebyl výrobcem, jenž by se před konkurencí honosně chlubil výkonem svých smartphonů. Přesto ale jeho smartphony patří výkonnostně mezi absolutní špičku. Totéž platí i pro iPhone 15. V útrobách sice nalezneme loňský procesor A16 Bionic, nicméně jeho výkon je stále na té nejvyšší úrovni a několik následujících let ještě bude. Ke spolupráci čip dostal 6 GB RAM.
V pohodě si zahrajete všechny náročné tituly na nejvyšší detaily. Zde opět zamrzí absence rychlejšího displeje, která by povýšila herní zážitek na další úroveň. Telefon jsme samozřejmě prohnali různými benchmark testy včetně populárního AnTuTu. Z tohoto testu si iPhone 15 odnesl krásných 1 260 532 bodů.
Pod skleněnými zády iPhonu 15 nasadil Apple 3 349mAh baterii. Ve světě Android smartphonů by se jednalo o podprůměr. V Applu ale s baterií pracují jinak, a tak je tato kapacita naprosto dostačující. Důkazem se stane i výsledná výdrž na jedno nabití. I při vyšší denní zátěži s vámi iPhone 15 drží krok. Přes den můžete trávit hodiny brouzdáním po internetu, sledování videí či focení, přičemž telefon skončí den se zhruba 50 %.
Pohodlně tudíž můžete odstartovat i následující den. Celý ale již nevydrží. Pokud se ale uskromníte a k baterii se budete chovat šetrněji, odmění vás iPhone 15 až dvěma dny. A co dobíjení? To nově probíhá skrze moderní USB-C konektor. Apple jej ale malinko přiškrtil a rychlost se zastavila na pouhých 20 W. Alespoň nám tu nechybí bezdrátové MagSafe nabíjení o rychlosti 15 W.
Základní Apple iPhone 15 nese na svých zádech dva fotoaparáty. V dnešní době sice nabízí telefony této cenové relace i tři snímače, nicméně na počtu opravdu nezáleží. Apple nám již mnohokrát dokázal, že v oblasti fotoaparátů patří mezi absolutní špičku.
Do svého nového modelu nasadil 48Mpx senzor, který poslouží pro každodenní focení. Druhým členem party je následně 12Mpx ultraširoký snímač se 120° záběrem. A to je vše. Apple ale dokáže oba fotoaparáty kombinovat a poskytnout plnohodnotný fotografický zážitek. Jak si tedy iPhone 15 vede v každodenním použití?
Výsledky jsou opravdu skvělé. V případě dostatku přírodního světla jsou fotky krásně barevné a věrohodné. Dále jsou snímky dostatečně detailní a ostré. Focení je navíc bleskurychlé a neunikne vám žádná momentka. A to i díky funkci Live Photo, kdy iPhone udělá několik snímků a vybere ten nejlepší. Při prohlížení fotek v galerii to navíc vypadá jakoby se fotografie hýbaly.
Zpět ale ke kvalitě. Telefony od Applu dlouhodobě excelují v zachycení portrétů. V novém iPhonu 15 povýšili inženýři onen režim na novou úroveň. Můžete klasicky fotit, zatímco snímač pobere informace i o hloubce ostrosti, kterou můžete posléze sami upravovat.
A co 12Mpx ultraširokoúhlý senzor? Ten je stejný jako v minulých letech. Jistý upgrade by si sice zasloužil, nicméně kvalita fotografií snese i tak přísné měřítko. Výsledné fotky potěší reálným podáním barev, detaily i ostrostí. Čipu nedělá problém ani kraje fotek.
Zajímavé je, že telefon nabízí zoom i přes absenci teleobjektivu. Novinka toho dosáhla díky 48Mpx snímači. V tento moment iPhone 15 vyfotí fotku v maximálním rozlišení a následně použije dvojnásobně přiblížený výřez. Díky vysokému rozlišení zůstává fotka velice kvalitní a absenci teleobjektivu prakticky v tomto případě nepoznáte. S větším přiblížením ale samozřejmě ano a na vyloženě zoomové fotky není iPhone 15 stavěný.
O kvalitách fotografií často rozhoduje noc a to, jak se s touto podmínkou senzory (a software) popasují. U iPhonu 15 si vedou opravdu dobře. Hlavní snímač poskytuje velice kvalitní snímky s prokreslenými detaily, věrnými barvami a skvělou ostrostí. To platí i pro 2× zoom, který má jen o malinko horší detaily. Skvěle navíc funguje noční režim, jenž z fotky dokáže vytáhnout ještě lepší výsledek.
A co sekundární snímač? Ten již takovými kvality bohužel nedisponuje. Na čip se nedostane tolik světla a díky tomu nemá snímek dostatek detailů. Ve svých krajích objekty lehce splývají. I zde ale dokáže výrazně pomoci automatický noční režim.
V oblasti videa jsou iPhony oproti konkurenci vždy o krůček napřed. Nový iPhone 15 kvality potvrzuje i při natáčení v maximálním 4K rozlišení při 60 fps. Video je ostré a problém nečiní ani rychlé přeostřování. Optická stabilizace obrazu funguje na jedničku. Zaznamenaný zvuk je taktéž velice kvalitní a výsledné video se rozhodně nemusíte bát prezentovat. Malinké rýpnutí si ale i přesto dovolím – konkurence dnes umí i 8K videa.
Zákazníky potěší i nový filmový režim. Při natáčení si telefon automaticky hraje s hloubkou ostrosti a přeostřováním. Tato data následně neustále ukládá a hloubku záběru lze stejně jak u fotografií později upravit.
Ti, co hledají malý telefon, budou s iPhonem 15 dozajista spokojeni. Novinka boduje krásným displejem s Dynamic Islandem, vysokým výkonem a moderním designem doplněným o perfektní zpracování. Velice dobře na tom je telefon taktéž s baterií.
Máme tu ale samozřejmě i negativní stránky. Například pomalý 60Hz displej. A i přes kvalitní fotoaparát by si novinka rozhodně zasloužila teleobjektiv. A baterie? V dnešní době je rychlost dobíjení akumulátoru opravdu pomalá.
Za zapůjčení telefonu Apple iPhone 15 děkujeme e-shopu Mobil Pohotovost.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
design a zpracování | pomalý displej |
výdrž baterie | pomalé nabíjení |
povedený fotoaparát | absence teleobjektivu |
iOS 17 | |
moderní displej s funkcí Dynamic Island |
Řadu let patří září ve světě smartphonů americkému Applu. V tomto období výrobce z Cupertina představuje řadu novinek, mezi nimiž jsou i ikonické iPhony. Letošní rok jsme se dočkali již sedmnácté generace (pokud bereme, že každý rok již od 2007 dorazila nová generace – pozn. redakce), která skrývá čtyři modely.
Nám se do redakce dostal iPhone 15, tedy základní verze. Oproti minulému roku nabízí Apple v novém telefonu řadu změn. Směle by se tedy dalo říci, že iPhone 15 není jen pouhým evolučním modelem. Jaké novinky nabízí a pro koho vlastně je?
Konstrukce | hliník + sklo, 147,6 × 71,6 × 7,8 mm, 171 g, odolnost IP68 |
---|---|
Displej | 6,1″, OLED Super Retina XDR, 60 Hz, 2556 × 1179 px, 461 ppi |
Operační systém | iOS 17 |
Čipset | 6jádrový (2× 3,46 GHz + 4×2,02 GHz), Apple A16 Bionic |
Paměť | 6 GB RAM, 128/256/512 GB úložiště |
Fotoaparát | dvojitý (48 Mpx hlavní 26 mm + 12 Mpx ultraširoký 120°), clona f/1.6 + f/2.4, OIS, 2× hybridní zoom, Dual LED dioda; HDR; přední 12 Mpx, clona f/1.9 |
Technologie | podpora 5G sítí, hybridní Dual SIM (nanoSIM + eSIM), Bluetooth 5.3, MagSafe, Wi‑Fi 6 (802.11ax), GPS, NFC, 3D čtečka tváře Face ID, stereo reproduktory |
Baterie | 3 349 mAh, nabíjení až 20 W, bezdrátové nabíjení až 7,5 W / MagSafe až 15 W |
Cena a dostupnost | od 23 990 Kč, 19. září 2023 |
V roce 2020 s iPhony 12 Apple zásadně okleštil balení svých smartphonů. V tomto trendu bohužel pokračuje i v aktuálním roce. Po otevření boxu iPhonu 15 na zákazníka vykoukne nejprve samotný smartphone, pod ním je potřebná dokumentace, nálepka s logem společnosti, jehla na SIM a opletený USB-C / USB-C kabel. A to je vše, nic víc nehledejte.
Design iPhonů jsou ve světě technologií opravdu ikonický. Jakmile Apple zvolí určitý vzhledový směr, drží se jej řadu let. Proto i letošní iPhone 15 navazuje na své předchůdce. Telefon se dobře drží i v případě, že máte menší ruce. Jistému úchopu pomáhají i ostře řezané hrany, přičemž kraje jsou lehce zaobleny. Apple našel ideální balanc mezi atraktivními ostrými hranami a pohodlnou ergonomií.
Rám je následně vyroben z hliníku, jenž konstruktéři matně upravili. Nový iPhone 15 nám do redakce dorazil ve světle zeleném provedení. Telefon díky tomu působí svěže a zároveň elegantně. Rozložení ovládacích prvků je stejné již řadu let.
To znamená přítomnost zamykacího tlačítka na pravé straně, zatímco dvojice pro ovládání hlasitosti si domovinu našla na levé straně. Pod nimi je umístěn šuplík na SIM kartu. Velké změny se ale odehrály vespod. Léta užívaný Lightning nahradil konektor USB-C. Po levici hostí průduch pro mikrofon. Napravo je naopak hlasitý a hlavně kvalitní reproduktor, jemuž v práci pomáhá druhý reproduktor nad displejem.
Opomenout samozřejmě nesmíme ani zadní stranu. Ta je designově čistá, uprostřed se nachází logo Applu a v levém horním rohu je decentní modul fotoaparátu. Záda jsou vyrobena ze skla a nesou matnou úpravu.
Vlajkový smartphone musí excelovat v mnoha ohledech. Jednou z nejhlavnějších oblastí je dozajista displej. V této kategorii ale Apple prakticky nikdy neměl problém. A jak je tomu u recenzovaného telefonu? Do základního modelu kalifornský výrobce nasadil kompaktní 6,1palcový Super Retina displej s rozlišením 2 556 × 1 179 pixelů.
Máme zde tedy dostatečně jemný panel (461 ppi) se špičkovým podáním barev. Ty jsou syté a oku lahodící. Skvěle funguje i technologie True Tone, která automaticky upravuje barvy panelu na základě okolních podmínek.
Displej se pyšní i skvělou svítivostí. Konkrétně se bavíme o 1 600 nitech. Pohodlné viditelnosti tudíž nezabrání ani přímý sluneční svit. Skvrnou na kráse tohoto povedeného displeje je ale rozhodně jeho obnovovací frekvence. U telefonu s cenou přes dvacet tisíc byste zkrátka očekávali alespoň 90 Hz.
Bohužel, nový iPhone 15 stále běží pouze na 60 Hz. Rychlejší frekvence by telefonu rozhodně slušela. Podívanou narušuje průstřel zvaný Dynamic Island, ve kterém je ukryto Face ID, přední fotoaparát a potřebné senzory.
Smartphony značky Apple reprezentují jakýsi druhý břeh, kdy na dálku soupeří s konkurenčním Androidem. Aktuálním bojovníkem je iOS 17, jehož přítomnost hlásí i iPhone 15. Samotný systém na to jde po svém a svým zákazníkům přináší různé užitečné funkce zabalené do líbivého a funkčního designu.
Jak jsme si u telefonů značky Apple zvykli, systém běží bez sebemenších problémů. Telefon ideálně skloubil dostatek výkonu se skvělou optimalizací a přináší zákazníkům ničím nerušený zážitek. Načítání aplikací a přepínání mezi nimi funguje naprosto bezchybně. To platí i pro průchod systémem, který učiníte pomocí známých gest, jež tu jsou s námi od iPhonu X.
Aplikace jsou rozmístěny na domovské obrazovce, přičemž po přesunutí prstem směrem doleva lze zobrazit knihovnu aplikací. Notifikace zobrazíte tahem prstu z levé horní strany směrem dolů. Stejným gestem provedeným vpravo vyvoláte ovládací centrum. Pro náhled běžících aplikací stačí zespod displeje popojet nahoru a prst přidržet. Provedením stejného gesta bez přidržení se vždy vrátíte na domovskou obrazovku.
Ačkoliv nové iOS 17 nepřináší revoluční změny, novinek je poměrně dost. Některé z nich jsou následně dosti šikovné. Například pohlednice kontaktu. Apple nově nabízí možnost upravit svůj vlastní kontakt, načež úpravy uvidí i ostatní kontakty. Novinkou je možnost zanechat videozprávu v aplikaci FaceTime.
Apple zapracoval i na widgetech, které umisťujete na domovskou obrazovku. Nově jsou interaktivní a lze s nimi pracovat i v malém okně, tedy aniž byste museli otevírat aplikaci. Kupříkladu lze označit úkol či podobně. Skvělou novinkou se stal klidový režim (StandBy). Umístíte-li telefon vertikálně na MagSafe nabíječku, obrazovka se přepne do speciálního režimu se zobrazením widgetů.
Velkou devízou Apple produktů zůstává provázanost s ostatními produkty společnosti. Spárování s hodinkami nebo sluchátky je bezproblémové stejně jako jejich následné používání. Smartphone také získává plusové body díky spolupráci s MacBooky a ostatními počítači značky Apple.
Apple nikdy nebyl výrobcem, jenž by se před konkurencí honosně chlubil výkonem svých smartphonů. Přesto ale jeho smartphony patří výkonnostně mezi absolutní špičku. Totéž platí i pro iPhone 15. V útrobách sice nalezneme loňský procesor A16 Bionic, nicméně jeho výkon je stále na té nejvyšší úrovni a několik následujících let ještě bude. Ke spolupráci čip dostal 6 GB RAM.
V pohodě si zahrajete všechny náročné tituly na nejvyšší detaily. Zde opět zamrzí absence rychlejšího displeje, která by povýšila herní zážitek na další úroveň. Telefon jsme samozřejmě prohnali různými benchmark testy včetně populárního AnTuTu. Z tohoto testu si iPhone 15 odnesl krásných 1 260 532 bodů.
Pod skleněnými zády iPhonu 15 nasadil Apple 3 349mAh baterii. Ve světě Android smartphonů by se jednalo o podprůměr. V Applu ale s baterií pracují jinak, a tak je tato kapacita naprosto dostačující. Důkazem se stane i výsledná výdrž na jedno nabití. I při vyšší denní zátěži s vámi iPhone 15 drží krok. Přes den můžete trávit hodiny brouzdáním po internetu, sledování videí či focení, přičemž telefon skončí den se zhruba 50 %.
Pohodlně tudíž můžete odstartovat i následující den. Celý ale již nevydrží. Pokud se ale uskromníte a k baterii se budete chovat šetrněji, odmění vás iPhone 15 až dvěma dny. A co dobíjení? To nově probíhá skrze moderní USB-C konektor. Apple jej ale malinko přiškrtil a rychlost se zastavila na pouhých 20 W. Alespoň nám tu nechybí bezdrátové MagSafe nabíjení o rychlosti 15 W.
Základní Apple iPhone 15 nese na svých zádech dva fotoaparáty. V dnešní době sice nabízí telefony této cenové relace i tři snímače, nicméně na počtu opravdu nezáleží. Apple nám již mnohokrát dokázal, že v oblasti fotoaparátů patří mezi absolutní špičku.
Do svého nového modelu nasadil 48Mpx senzor, který poslouží pro každodenní focení. Druhým členem party je následně 12Mpx ultraširoký snímač se 120° záběrem. A to je vše. Apple ale dokáže oba fotoaparáty kombinovat a poskytnout plnohodnotný fotografický zážitek. Jak si tedy iPhone 15 vede v každodenním použití?
Výsledky jsou opravdu skvělé. V případě dostatku přírodního světla jsou fotky krásně barevné a věrohodné. Dále jsou snímky dostatečně detailní a ostré. Focení je navíc bleskurychlé a neunikne vám žádná momentka. A to i díky funkci Live Photo, kdy iPhone udělá několik snímků a vybere ten nejlepší. Při prohlížení fotek v galerii to navíc vypadá jakoby se fotografie hýbaly.
Zpět ale ke kvalitě. Telefony od Applu dlouhodobě excelují v zachycení portrétů. V novém iPhonu 15 povýšili inženýři onen režim na novou úroveň. Můžete klasicky fotit, zatímco snímač pobere informace i o hloubce ostrosti, kterou můžete posléze sami upravovat.
A co 12Mpx ultraširokoúhlý senzor? Ten je stejný jako v minulých letech. Jistý upgrade by si sice zasloužil, nicméně kvalita fotografií snese i tak přísné měřítko. Výsledné fotky potěší reálným podáním barev, detaily i ostrostí. Čipu nedělá problém ani kraje fotek.
Zajímavé je, že telefon nabízí zoom i přes absenci teleobjektivu. Novinka toho dosáhla díky 48Mpx snímači. V tento moment iPhone 15 vyfotí fotku v maximálním rozlišení a následně použije dvojnásobně přiblížený výřez. Díky vysokému rozlišení zůstává fotka velice kvalitní a absenci teleobjektivu prakticky v tomto případě nepoznáte. S větším přiblížením ale samozřejmě ano a na vyloženě zoomové fotky není iPhone 15 stavěný.
O kvalitách fotografií často rozhoduje noc a to, jak se s touto podmínkou senzory (a software) popasují. U iPhonu 15 si vedou opravdu dobře. Hlavní snímač poskytuje velice kvalitní snímky s prokreslenými detaily, věrnými barvami a skvělou ostrostí. To platí i pro 2× zoom, který má jen o malinko horší detaily. Skvěle navíc funguje noční režim, jenž z fotky dokáže vytáhnout ještě lepší výsledek.
A co sekundární snímač? Ten již takovými kvality bohužel nedisponuje. Na čip se nedostane tolik světla a díky tomu nemá snímek dostatek detailů. Ve svých krajích objekty lehce splývají. I zde ale dokáže výrazně pomoci automatický noční režim.
V oblasti videa jsou iPhony oproti konkurenci vždy o krůček napřed. Nový iPhone 15 kvality potvrzuje i při natáčení v maximálním 4K rozlišení při 60 fps. Video je ostré a problém nečiní ani rychlé přeostřování. Optická stabilizace obrazu funguje na jedničku. Zaznamenaný zvuk je taktéž velice kvalitní a výsledné video se rozhodně nemusíte bát prezentovat. Malinké rýpnutí si ale i přesto dovolím – konkurence dnes umí i 8K videa.
Zákazníky potěší i nový filmový režim. Při natáčení si telefon automaticky hraje s hloubkou ostrosti a přeostřováním. Tato data následně neustále ukládá a hloubku záběru lze stejně jak u fotografií později upravit.
Ti, co hledají malý telefon, budou s iPhonem 15 dozajista spokojeni. Novinka boduje krásným displejem s Dynamic Islandem, vysokým výkonem a moderním designem doplněným o perfektní zpracování. Velice dobře na tom je telefon taktéž s baterií.
Máme tu ale samozřejmě i negativní stránky. Například pomalý 60Hz displej. A i přes kvalitní fotoaparát by si novinka rozhodně zasloužila teleobjektiv. A baterie? V dnešní době je rychlost dobíjení akumulátoru opravdu pomalá.
Za zapůjčení telefonu Apple iPhone 15 děkujeme e-shopu Mobil Pohotovost.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
design a zpracování | pomalý displej |
výdrž baterie | pomalé nabíjení |
povedený fotoaparát | absence teleobjektivu |
iOS 17 | |
moderní displej s funkcí Dynamic Island |