K Samsungu nyní upírá zraky celý svět. Má za sebou představení možná nejočekávanějšího smartphonu tohoto roku – Galaxy Note 9. A možná právě to je ten pravý čas vyzkoušet také trošku nižší cenovou hladinu korejské kuchyně. A tak jsme sáhli po Galaxy A6, telefonu z vyšší-střední třídy s cenovkou kolem 8 000 korun. Jak obstál smartphone, který není pro ty nejnáročnější, ale přesto má co nabídnout?
Korejská společnost Samsung již několikáté léto okupuje první zlatou příčku v žebříčku celosvětových prodejů. Samsung má ohromně propracovaný systém prodejů, marketingu a také vývoje. Výrobce přesně ví, jaký telefon vyrobit a jakou mu dát cenovku. A tento sofistikovaný systém dává Samsungu ohromnou výhodu před konkurencí. V současnosti tak například Apple nemá jedinou šanci Samsung překonat. Korejci mají vojska rozmístěná na všech frontách, Apple pouze na jednom bojišti; a i tam prohrává. A je to právě onen neuvěřitelně spletitý systém výroby a prodeje, který vdechl život i našemu dnešnímu testovanému kusu jménem Samsung Galaxy A6.
Konstrukce | kov, 149 x 70 x 7,7 mm, 159 g |
---|---|
Displej | 5,6″, Super AMOLED, 720 x 1480 px, 18,5:9, 294 ppi |
Operační systém | Android 8.0 Oreo + Samsung Experience 9 |
Procesor | 8 jádrový, 1,6 GHz, Exynos 7870 |
Paměť | 3 GB RAM, 32 GB úložiště, microSD karty až 256 GB |
Fotoaparát | 16 Mpx, blesk, f/1,7, přední 16 Mpx, blesk, f/1,9 |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | Bluetooth 4.2, Wi-Fi, NFC, GPS, čtečka otisků |
Baterie | 3000 mAh |
Cena a dostupnost | 7 990 Kč, květen 2018 |
Od doby, kdy jsem posledně používal telefon od Samsungu, uplynulo již pěkně dlouho. Byl jím Samsung Galaxy A8 (recenze) a šlo o telefon, který je v hierarchii Samsungu přímo pod vlajkovými modely S a Note. Tím se Galaxy A6 pyšnit nemůže, ten je totiž hned pod A8kou. Tak nějak mi však připadalo, že je dobře, že Galaxy A6 se netváří jako vlajková loď, což o Galaxy A8 říci nelze. V tuto chvíli nás vůbec nemusí zajímat výkon či operační systém, totiž to, co se vašich dojmů dotkne na prvním místě, je pochopitelně design. Pevné kovové tělo a evidentní plastové předěly na zádech dávají jasně znát, že tady jsme hluboko ve střední třídě. Neberte mě ale špatně, přítomnost Galaxy A6 je totiž pro střední třídu hotová pocta.
Telefon je neobyčejně pěkný, má pevnou kovovou konstrukci, na povrchu jednolité hliníkové šasi, vpředu odolné sklo s praktickou ochranou proti ulpívání otisků prstů. Galaxy A6 se neprohýbá ani při vyvinutí větší síly, nevydá ani hlásku, k tomu se díky nudlovitému poměru stran drží výborně v ruce a všechny tlačítka jsou velmi dobře umístěna. Rád bych zmínil i oblázkovitý tvar, který způsobuje, že při držení přístroj neřeže do rukou a je hladký po všech stránkách. Dost často si zákazníci i recenzenti stěžují, že cena telefonů s logem Samsung je moc vysoká. Zcela upřímně, telefon není levný, ale při testování modelu Galaxy A6 mi došla zásadní myšlenka. Objevil jsem pro sebe něco, co bych rád nazval uživatelským komfortem. Když vezmete telefon do ruky, v mozku by se vám měla okamžitě vyplavit úleva a jakýsi blažený pocit. To je ukázka toho, že telefon je kvalitní a instantně vám dokáže zařídit spokojenost. Podobný pocit uživatelského komfortu nebudete mít u telefonu za 4 000 korun, musíte si za něj totiž zaplatit. A vězte, že ať už je to cokoliv, stojí za to utratit peníze navíc, protože smartphone je věc, kterou používáme každý den, chodíme s ním spát, vstáváme s ním a naše závislost na něm se bude postupem let už jen zvyšovat, nikoliv snižovat. A na to je dobré dbát při výběru nového přístroje, protože subjektivní spokojenost by měla být na prvním místě.
Pojďme si nyní Samsung Galaxy A6 prohlédnout po všech jeho dimenzích, neboť minimálně jedna z nich mi pěkně zamotala hlavu. A začneme právě tou, která mě tolik zaskočila. Spodní strana skýtá pohled na tři zdířky. Tou nejmalichernější je malinký otvor pro mikrofon. Vedle něj je 3,5mm audiojack konektor, který mě veskrze potěšil, neboť hudbu poslouchám velmi rád a stále jsem ještě nepřešel na bezdrátové Bluetooth poslouchání. Přesto by mě ale absence tohoto konektoru vůbec nepřekvapila a vlastně ani nezklamala, protože již mám zkušenost s redukcemi a ty pro mne nepředstavují žádný problém. Do třetice však přichází smutek. Vidíme totiž klasický starý microUSB nabíjecí otvor. Netvrdím, že telefony za 3 000 či 4 000 korun musí nutně disponovat USB-C portem, nicméně u telefonu, který s hrdostí a klidem v duši zaškatulkuji do kategorie vyšší-střední třída, bych něco takového čekal a bral za samozřejmost. Bohužel neděje se tak a Galaxy A6 budete nuceni nabíjet klasickým microUSB, namísto novějšího USB-C. To je pro mne osobně škraloup, který nejde sloupnout.
Nenechme si však touto nepříjemností znechutit zbytek telefonu. Na levé bočnici najdeme dvojici separátních tlačítek pro regulaci hlasitosti a pod nimi duo přihrádek. Jedna je na nanoSIM kartu, druhá na microSD kartu; žádná věda. Na pravé straně je jen velmi dobře umístěné zamykací tlačítko a nad ním, lehce nezvykle, mono reproduktor. Ten, i přes své menší rozměry, hraje velmi čistě ale i hlasitě, má však jiný problém. Je tak nešikovně umístěn, že se mi nejednou přihodilo, například při sledování videí na YouTube, že jsem si jeho průduch přikryl prstem a ozvučení rázem ustalo. Horní strana je prázdná. Přední straně dominuje 5,6″ displej, který Samsung nazval Infinty, i když od Infinity displeje u Galaxy S9 (recenze) ještě má co dohánět. Dolní i horní rámečky jsou pochopitelně zde, protože Samsung se zuby nehty brání bezrámečkovému trendu. Vzadu je situace veselejší. Jak jsem již zmínil, prim hraje hliníkové šasi, které na zádech vynechalo prostor pro osově souměrné plastové anténní předěly, také pro jednu čočku fotoaparátu, přisvětlovací diodu a čtečku otisků prstů. Ta je pro mne decentním zklamáním. Ne snad, že by nefungovala jak má, funguje skvěle, v porovnání s konkurencí však nemá šanci bodovat. Konkurenční čtečky jsou rychlejší a i lépe čtou otisky. Rozhodně však nejde o něco, kvůli čemu bych neměl Galaxy A6 doporučit. Telefon je to totiž velmi pěkný a extrémně kvalitně zpracovaný, škoda jen starého microUSB; ten mi opravdu leží v žaludku.
K telefonům Samsung jsem mýval kdysi jakýsi neopodstatněný odpor. Snad mi bylo proti srsti jejich veselé užívání plastu, i když Sony či Apple už dávno prodávali smartphony z kovu a skla. Kdo ví. Časy se ale změnily a já nyní mohu říct, že Samsung dělá dobré telefony. Jde to vidět například na displeji, který měl Samsung vždy prvotřídní. Ten zdejší se pyšní hned několika zajímavými hodnotami: úhlopříčka 5,6″, technologie zobrazování Super AMOLED, rozlišení 720 x 1480 pixelů a jemnost 294 pixelů na palce. Uznávám, že rozlišení by mohlo být větší a opět povolám na pomoc argumentační chvat za tu cenu by to chtělo něco víc.
Ovšem naprosto odzbrojující byla již zmíněná technologie zobrazovače Super AMOLED. Ať si říká kdo chce co chce, v tomhle Samsung vždy vévodil a nikdo ho nedokázal z trůnu sesunout. A to ani nyní. Když jsem po pár dnech testování Galaxy A6 vzal do ruky svůj iPad Air (ano, přiznávám, už taky pěkný stařík) s Retina displejem, jen jsem civěl, jak nový telefon ze střední třídy od Samsungu dokáže lépe vykreslit barvy. Jak říkám, tak tesám do kamene: displej je u Galaxy A6 znamenitý, nižší rozlišení a tudíž i jemnost sice způsobují občasný rastr, ten však zahlédne jen zkušené oko; mnohem více se budete zaměřovat na skvělé vykreslení barev, které za to jednoduše stojí.
Stejně tak jako displej je v cenové kategorii do 8 000 korun velmi povedený, výkon také. Ten je rozhodně výše než průměrný telefon ze střední třídy, proto jej vcelku citlivě řadím spíše do vyšší-střední třídy. A s tím souhlasí i výkon, který je, jak již zaznělo, velmi povedený. O sílu smartphonu Galaxy A6 se na prvním místě stará osmijádrový procesor Exynos 7870 s taktem 1,6 GHz. Paměť zde zastávají 3 GB RAM a také 32 GB vnitřního úložiště; kdyby to někomu bylo málo, může si paměť rozšířit až 256GB microSD kartou. Samotný výkon telefonu stačí na drtivou většinu operací, ke kterým Galaxy A6 přinutíte. Ať už jde o surfování, sledování sociálních sítí, videí, hraní her, s ničím nemá telefon problém. Těm, co by stále nevěřili, by mohl dopomoct úctyhodný výsledek 62 105 bodů v žebříčku AnTuTu.
Svá pozitiva si uzme také operační systém Android 8.0 Oreo, zde, jak je u Samsung telefonů zvykem, také obohacen o nadstavbu Samsung Experience 9. Matně si vzpomínám, že už v recenzi na Samsung Galaxy A8 jsem mluvil o tom, že se mi nadstavba Samsung Experience líbí. A krom povedeného zevnějšku je tu i kopa zajímavých funkcí. Základní Galaxy A6 sice nenabízí klasiku v podobě “Always On” displeje, ta zůstává pro vyšší modely a Galaxy A6+, i přesto jsem však objevil interesantní klenot. Abyste provedli telefonní hovor, nemusíte klikat na nic, stačí přejít do vlákna zpráv a zvednout telefon k uchu, který ihned na to zavibruje a tímto gestem započne vytáčení zvolenému volajícímu. Ve finále jde o malichernost, kterou dost možná ani nepoužijete a ani na ní nenarazíte, ale mně se moc líbila. Za zmínku dále stojí i výborná aplikace na zápisky Samsung Notes, anebo appka Smart Things, která vám dokáže shromáždit produkty ve vaší chytré domácnosti. Tuto aplikaci jsem vyzkoušel s chytrou televizí od Samsungu, se kterou Galaxy A6 komunikoval naprosto bez problémů a během chvilky dokázal veškerý obsah zrcadlit na obrazovku televize. Na konec jsem telefon přinutil hovořit i se starší chytrou televizí od LG, přes tu ale jen přehrával prezentaci fotek. Nebylo to nijak svižné, funkce ale přišla k duhu.
Velkým pozitivem je pro mne i baterie a její kapacita. Nutno zprvu podotknout, že při takovémto počasí, kdy každý den teploty venku přesahují 30°C, se dobře nedýchá žádné baterii, ta v Galaxy A6 je však bytelná a hodně vydrží. Byť se to vůbec nemusí zdát, nabízí totiž jen průměrnou hodnotu 3000 mAh, dokáže vydržet mnohem víc, než by kdo čekal. Na prvním místě se baterie vůbec nezahřívá, i když záda jsou celá z hliníku, který dobře vodí teplo, zahřátá baterie ani moc nebyla znát. Pokud jde o výdrž telefonu v praxi, dokázal jsem vydržet klidně celý den, když jsem se na to zaměřoval, napočítal jsem 26 hodin bez nabíjení, než se objevila hláška s posledními 5 % baterie. Přitom jsem se telefon snažil používat přesně tak, jak bych čekal, že jej budou typičtí zákazníci používat. Na každý pád, nejedná se o kdovíjak přestřelenou nadprůměrnou baterii, jako je tomu i některých telefonů od Xiaomi, takže powerbanka by měla být na blízku, je-li ji potřeba, ale v mém případě častěji spíše nebylo a tudíž s radostí a veselým úsměvem konstatuji, že výdrž na baterku je dobrá, ne-li rovnou velmi chvalitebná.
I schopnosti fotoaparátu pro mne byly velkým překvapením. Než se ale pustím do jejich rozboru, měl bych vám představit to, jak já fotím. Nejsem žádný poloprofík, natož profík; co se focení týče, jsem naprostý amatér. Zrcadlovku jsem držel v ruce jen párkrát, a když jsem od jejího majitele slyšel výklad o tom, k čemu slouží to či ono tlačítko, raději jsem foťák rychle položil a hleděl si svého. Jsem tedy tak nenáročný uživatel fotoaparátu v mobilním telefonu, jak jen mohu být. A i proto rád vítám smartphony, jako je Galaxy A6, které nabízí extrémně snadnou cestu k vytvoření jednoduchého, avšak velice kvalitního snímku.
Ale fotoaparát Samsungu Galaxy A6 je vskutku překvapivý. Na prvním místě je zde pouze jeden jediný; i když v této cenové kategorii je již naprostým standardem dvojice zadních fotoaparátů, Samsung vsadil na jediný. A rozhodně nejde o chybný krok, nač totiž nutně potřebovat dva, když stačí připravit jeden, ale propracovaný. Kamera Galaxy A6 nabízí rozlišení 16 Mpx, nicméně tento číselný údaj rychle zapomenete při pohledu na snímky, které přístroj produkuje. Fotky jsou s minimálním okolním šumem, nešetří ostrostí a jsou nemálo reprezentativní, což je přesně to, co od fotek chcete. A pominu-li nešikovnost mých rukou, umím si představit, že Galaxy A6 se v rukou zkušeného mobilního fotografa může přetransformovat do skvělého stroje na focení kdejakých momentek i pěkných panoramat.
Za zmínku stojí i přední kamera, která je ideální na všemožná selfíčka, ať už s filtrem, či bez něj. Krom všemožných AR úprav umí přední selfie kamera i slušný bokeh efekt, který se u jediného zadního fotoaparátu vůbec nevyskytuje. K funkcím předního fotoaparátu nutno také přičíst schopnost odemykání displeje tváří. Tato funkcionalita je zde ve své nejprimitivnější verzi, snímač neskenuje trojrozměrný model vašeho obličeje, jako to dělá například mnohem dražší konkurence, ale registruje jen 2D obraz. Nikdo nepředpokládá, že se bude jednat o vaši primární metodu biometrie, kvůli tomu je na zádech čtečka otisků prstů, ale když nemáte možnost odemykat telefon rukama, vaše tvář službu udělá také. Krom jiného Samsung Galaxy A6 umí natáčet dobrá videa, vhodná však spíše pro domácí sledování u televize, například jako záznam z dovolené; YouTube kariéru s tím neuděláte. V neposlední řadě se do fotoaplikace procpal i chytrý pomocník Bixby, který nabízí mód Bixby Vision. To je chytrá funkce, která vám například převede text na fotce na běžný formát, či vyhledá informace jen z přiložené fotky. Jakousi příjemnou zhůvěřilostí pro mě byla schopnost naskenovat vinětu, ze které Bixby vytáhne všechny podstatné informace o víně, které se chystáte nalít do žil. Malá, byť příjemná a praktická pomůcka pro začínající vinaře.
K Samsungu jsem v minulosti nikdy nepřilnul. Vždy jsem více tíhnul k Applu. A i když můj pozitivní postoj k americkému jablečnému gigantovi se jen tak nezmění, Samsung v mém osobním žebříčku rozhodně poskočil. A to že o dost. Tak nějak jsem se ujistil v tom, že kdyby neexistoval Apple a já nebyl pevně (a dobrovolně) lapen do jeho sítí, našel bych to největší zalíbení právě v Samsungu. A testovaný smartphone Galaxy A6 mi v tomto prozření setsakramentsky pomohl.
Tento telefon totiž naprosto skvěle ukazuje, jak moc kvalitní telefony Samsung vyrábí. A to není samozřejmost. Mnoho výrobců, nechci jmenovat, si dává opravdu záležet pouze na vlajkovém modelu, ale už ne na těch masových smartphonech. Samsung Galaxy A6 je jedním takovým masákem, ale ani za nic byste to do něj neřekli. Je svižný, výkonný, velmi příjemný na pohled i na omak, umí skvěle fotit; jednou větou je uživatelsky přívětivý. Nebýt chybek jako nešikovně položený repráček či absence USB-C, bylo by to za plný počet, i takhle je to ale více než skvělé.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
skvělé dílenské zpracování | absence USB-C |
úctyhodný výkon | možná pro někoho vyšší cena |
nadprůměrný fotoaparát | trošku větší rozměry |
krasný displej |
K Samsungu nyní upírá zraky celý svět. Má za sebou představení možná nejočekávanějšího smartphonu tohoto roku – Galaxy Note 9. A možná právě to je ten pravý čas vyzkoušet také trošku nižší cenovou hladinu korejské kuchyně. A tak jsme sáhli po Galaxy A6, telefonu z vyšší-střední třídy s cenovkou kolem 8 000 korun. Jak obstál smartphone, který není pro ty nejnáročnější, ale přesto má co nabídnout?
Korejská společnost Samsung již několikáté léto okupuje první zlatou příčku v žebříčku celosvětových prodejů. Samsung má ohromně propracovaný systém prodejů, marketingu a také vývoje. Výrobce přesně ví, jaký telefon vyrobit a jakou mu dát cenovku. A tento sofistikovaný systém dává Samsungu ohromnou výhodu před konkurencí. V současnosti tak například Apple nemá jedinou šanci Samsung překonat. Korejci mají vojska rozmístěná na všech frontách, Apple pouze na jednom bojišti; a i tam prohrává. A je to právě onen neuvěřitelně spletitý systém výroby a prodeje, který vdechl život i našemu dnešnímu testovanému kusu jménem Samsung Galaxy A6.
Konstrukce | kov, 149 x 70 x 7,7 mm, 159 g |
---|---|
Displej | 5,6″, Super AMOLED, 720 x 1480 px, 18,5:9, 294 ppi |
Operační systém | Android 8.0 Oreo + Samsung Experience 9 |
Procesor | 8 jádrový, 1,6 GHz, Exynos 7870 |
Paměť | 3 GB RAM, 32 GB úložiště, microSD karty až 256 GB |
Fotoaparát | 16 Mpx, blesk, f/1,7, přední 16 Mpx, blesk, f/1,9 |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | Bluetooth 4.2, Wi-Fi, NFC, GPS, čtečka otisků |
Baterie | 3000 mAh |
Cena a dostupnost | 7 990 Kč, květen 2018 |
Od doby, kdy jsem posledně používal telefon od Samsungu, uplynulo již pěkně dlouho. Byl jím Samsung Galaxy A8 (recenze) a šlo o telefon, který je v hierarchii Samsungu přímo pod vlajkovými modely S a Note. Tím se Galaxy A6 pyšnit nemůže, ten je totiž hned pod A8kou. Tak nějak mi však připadalo, že je dobře, že Galaxy A6 se netváří jako vlajková loď, což o Galaxy A8 říci nelze. V tuto chvíli nás vůbec nemusí zajímat výkon či operační systém, totiž to, co se vašich dojmů dotkne na prvním místě, je pochopitelně design. Pevné kovové tělo a evidentní plastové předěly na zádech dávají jasně znát, že tady jsme hluboko ve střední třídě. Neberte mě ale špatně, přítomnost Galaxy A6 je totiž pro střední třídu hotová pocta.
Telefon je neobyčejně pěkný, má pevnou kovovou konstrukci, na povrchu jednolité hliníkové šasi, vpředu odolné sklo s praktickou ochranou proti ulpívání otisků prstů. Galaxy A6 se neprohýbá ani při vyvinutí větší síly, nevydá ani hlásku, k tomu se díky nudlovitému poměru stran drží výborně v ruce a všechny tlačítka jsou velmi dobře umístěna. Rád bych zmínil i oblázkovitý tvar, který způsobuje, že při držení přístroj neřeže do rukou a je hladký po všech stránkách. Dost často si zákazníci i recenzenti stěžují, že cena telefonů s logem Samsung je moc vysoká. Zcela upřímně, telefon není levný, ale při testování modelu Galaxy A6 mi došla zásadní myšlenka. Objevil jsem pro sebe něco, co bych rád nazval uživatelským komfortem. Když vezmete telefon do ruky, v mozku by se vám měla okamžitě vyplavit úleva a jakýsi blažený pocit. To je ukázka toho, že telefon je kvalitní a instantně vám dokáže zařídit spokojenost. Podobný pocit uživatelského komfortu nebudete mít u telefonu za 4 000 korun, musíte si za něj totiž zaplatit. A vězte, že ať už je to cokoliv, stojí za to utratit peníze navíc, protože smartphone je věc, kterou používáme každý den, chodíme s ním spát, vstáváme s ním a naše závislost na něm se bude postupem let už jen zvyšovat, nikoliv snižovat. A na to je dobré dbát při výběru nového přístroje, protože subjektivní spokojenost by měla být na prvním místě.
Pojďme si nyní Samsung Galaxy A6 prohlédnout po všech jeho dimenzích, neboť minimálně jedna z nich mi pěkně zamotala hlavu. A začneme právě tou, která mě tolik zaskočila. Spodní strana skýtá pohled na tři zdířky. Tou nejmalichernější je malinký otvor pro mikrofon. Vedle něj je 3,5mm audiojack konektor, který mě veskrze potěšil, neboť hudbu poslouchám velmi rád a stále jsem ještě nepřešel na bezdrátové Bluetooth poslouchání. Přesto by mě ale absence tohoto konektoru vůbec nepřekvapila a vlastně ani nezklamala, protože již mám zkušenost s redukcemi a ty pro mne nepředstavují žádný problém. Do třetice však přichází smutek. Vidíme totiž klasický starý microUSB nabíjecí otvor. Netvrdím, že telefony za 3 000 či 4 000 korun musí nutně disponovat USB-C portem, nicméně u telefonu, který s hrdostí a klidem v duši zaškatulkuji do kategorie vyšší-střední třída, bych něco takového čekal a bral za samozřejmost. Bohužel neděje se tak a Galaxy A6 budete nuceni nabíjet klasickým microUSB, namísto novějšího USB-C. To je pro mne osobně škraloup, který nejde sloupnout.
Nenechme si však touto nepříjemností znechutit zbytek telefonu. Na levé bočnici najdeme dvojici separátních tlačítek pro regulaci hlasitosti a pod nimi duo přihrádek. Jedna je na nanoSIM kartu, druhá na microSD kartu; žádná věda. Na pravé straně je jen velmi dobře umístěné zamykací tlačítko a nad ním, lehce nezvykle, mono reproduktor. Ten, i přes své menší rozměry, hraje velmi čistě ale i hlasitě, má však jiný problém. Je tak nešikovně umístěn, že se mi nejednou přihodilo, například při sledování videí na YouTube, že jsem si jeho průduch přikryl prstem a ozvučení rázem ustalo. Horní strana je prázdná. Přední straně dominuje 5,6″ displej, který Samsung nazval Infinty, i když od Infinity displeje u Galaxy S9 (recenze) ještě má co dohánět. Dolní i horní rámečky jsou pochopitelně zde, protože Samsung se zuby nehty brání bezrámečkovému trendu. Vzadu je situace veselejší. Jak jsem již zmínil, prim hraje hliníkové šasi, které na zádech vynechalo prostor pro osově souměrné plastové anténní předěly, také pro jednu čočku fotoaparátu, přisvětlovací diodu a čtečku otisků prstů. Ta je pro mne decentním zklamáním. Ne snad, že by nefungovala jak má, funguje skvěle, v porovnání s konkurencí však nemá šanci bodovat. Konkurenční čtečky jsou rychlejší a i lépe čtou otisky. Rozhodně však nejde o něco, kvůli čemu bych neměl Galaxy A6 doporučit. Telefon je to totiž velmi pěkný a extrémně kvalitně zpracovaný, škoda jen starého microUSB; ten mi opravdu leží v žaludku.
K telefonům Samsung jsem mýval kdysi jakýsi neopodstatněný odpor. Snad mi bylo proti srsti jejich veselé užívání plastu, i když Sony či Apple už dávno prodávali smartphony z kovu a skla. Kdo ví. Časy se ale změnily a já nyní mohu říct, že Samsung dělá dobré telefony. Jde to vidět například na displeji, který měl Samsung vždy prvotřídní. Ten zdejší se pyšní hned několika zajímavými hodnotami: úhlopříčka 5,6″, technologie zobrazování Super AMOLED, rozlišení 720 x 1480 pixelů a jemnost 294 pixelů na palce. Uznávám, že rozlišení by mohlo být větší a opět povolám na pomoc argumentační chvat za tu cenu by to chtělo něco víc.
Ovšem naprosto odzbrojující byla již zmíněná technologie zobrazovače Super AMOLED. Ať si říká kdo chce co chce, v tomhle Samsung vždy vévodil a nikdo ho nedokázal z trůnu sesunout. A to ani nyní. Když jsem po pár dnech testování Galaxy A6 vzal do ruky svůj iPad Air (ano, přiznávám, už taky pěkný stařík) s Retina displejem, jen jsem civěl, jak nový telefon ze střední třídy od Samsungu dokáže lépe vykreslit barvy. Jak říkám, tak tesám do kamene: displej je u Galaxy A6 znamenitý, nižší rozlišení a tudíž i jemnost sice způsobují občasný rastr, ten však zahlédne jen zkušené oko; mnohem více se budete zaměřovat na skvělé vykreslení barev, které za to jednoduše stojí.
Stejně tak jako displej je v cenové kategorii do 8 000 korun velmi povedený, výkon také. Ten je rozhodně výše než průměrný telefon ze střední třídy, proto jej vcelku citlivě řadím spíše do vyšší-střední třídy. A s tím souhlasí i výkon, který je, jak již zaznělo, velmi povedený. O sílu smartphonu Galaxy A6 se na prvním místě stará osmijádrový procesor Exynos 7870 s taktem 1,6 GHz. Paměť zde zastávají 3 GB RAM a také 32 GB vnitřního úložiště; kdyby to někomu bylo málo, může si paměť rozšířit až 256GB microSD kartou. Samotný výkon telefonu stačí na drtivou většinu operací, ke kterým Galaxy A6 přinutíte. Ať už jde o surfování, sledování sociálních sítí, videí, hraní her, s ničím nemá telefon problém. Těm, co by stále nevěřili, by mohl dopomoct úctyhodný výsledek 62 105 bodů v žebříčku AnTuTu.
Svá pozitiva si uzme také operační systém Android 8.0 Oreo, zde, jak je u Samsung telefonů zvykem, také obohacen o nadstavbu Samsung Experience 9. Matně si vzpomínám, že už v recenzi na Samsung Galaxy A8 jsem mluvil o tom, že se mi nadstavba Samsung Experience líbí. A krom povedeného zevnějšku je tu i kopa zajímavých funkcí. Základní Galaxy A6 sice nenabízí klasiku v podobě “Always On” displeje, ta zůstává pro vyšší modely a Galaxy A6+, i přesto jsem však objevil interesantní klenot. Abyste provedli telefonní hovor, nemusíte klikat na nic, stačí přejít do vlákna zpráv a zvednout telefon k uchu, který ihned na to zavibruje a tímto gestem započne vytáčení zvolenému volajícímu. Ve finále jde o malichernost, kterou dost možná ani nepoužijete a ani na ní nenarazíte, ale mně se moc líbila. Za zmínku dále stojí i výborná aplikace na zápisky Samsung Notes, anebo appka Smart Things, která vám dokáže shromáždit produkty ve vaší chytré domácnosti. Tuto aplikaci jsem vyzkoušel s chytrou televizí od Samsungu, se kterou Galaxy A6 komunikoval naprosto bez problémů a během chvilky dokázal veškerý obsah zrcadlit na obrazovku televize. Na konec jsem telefon přinutil hovořit i se starší chytrou televizí od LG, přes tu ale jen přehrával prezentaci fotek. Nebylo to nijak svižné, funkce ale přišla k duhu.
Velkým pozitivem je pro mne i baterie a její kapacita. Nutno zprvu podotknout, že při takovémto počasí, kdy každý den teploty venku přesahují 30°C, se dobře nedýchá žádné baterii, ta v Galaxy A6 je však bytelná a hodně vydrží. Byť se to vůbec nemusí zdát, nabízí totiž jen průměrnou hodnotu 3000 mAh, dokáže vydržet mnohem víc, než by kdo čekal. Na prvním místě se baterie vůbec nezahřívá, i když záda jsou celá z hliníku, který dobře vodí teplo, zahřátá baterie ani moc nebyla znát. Pokud jde o výdrž telefonu v praxi, dokázal jsem vydržet klidně celý den, když jsem se na to zaměřoval, napočítal jsem 26 hodin bez nabíjení, než se objevila hláška s posledními 5 % baterie. Přitom jsem se telefon snažil používat přesně tak, jak bych čekal, že jej budou typičtí zákazníci používat. Na každý pád, nejedná se o kdovíjak přestřelenou nadprůměrnou baterii, jako je tomu i některých telefonů od Xiaomi, takže powerbanka by měla být na blízku, je-li ji potřeba, ale v mém případě častěji spíše nebylo a tudíž s radostí a veselým úsměvem konstatuji, že výdrž na baterku je dobrá, ne-li rovnou velmi chvalitebná.
I schopnosti fotoaparátu pro mne byly velkým překvapením. Než se ale pustím do jejich rozboru, měl bych vám představit to, jak já fotím. Nejsem žádný poloprofík, natož profík; co se focení týče, jsem naprostý amatér. Zrcadlovku jsem držel v ruce jen párkrát, a když jsem od jejího majitele slyšel výklad o tom, k čemu slouží to či ono tlačítko, raději jsem foťák rychle položil a hleděl si svého. Jsem tedy tak nenáročný uživatel fotoaparátu v mobilním telefonu, jak jen mohu být. A i proto rád vítám smartphony, jako je Galaxy A6, které nabízí extrémně snadnou cestu k vytvoření jednoduchého, avšak velice kvalitního snímku.
Ale fotoaparát Samsungu Galaxy A6 je vskutku překvapivý. Na prvním místě je zde pouze jeden jediný; i když v této cenové kategorii je již naprostým standardem dvojice zadních fotoaparátů, Samsung vsadil na jediný. A rozhodně nejde o chybný krok, nač totiž nutně potřebovat dva, když stačí připravit jeden, ale propracovaný. Kamera Galaxy A6 nabízí rozlišení 16 Mpx, nicméně tento číselný údaj rychle zapomenete při pohledu na snímky, které přístroj produkuje. Fotky jsou s minimálním okolním šumem, nešetří ostrostí a jsou nemálo reprezentativní, což je přesně to, co od fotek chcete. A pominu-li nešikovnost mých rukou, umím si představit, že Galaxy A6 se v rukou zkušeného mobilního fotografa může přetransformovat do skvělého stroje na focení kdejakých momentek i pěkných panoramat.
Za zmínku stojí i přední kamera, která je ideální na všemožná selfíčka, ať už s filtrem, či bez něj. Krom všemožných AR úprav umí přední selfie kamera i slušný bokeh efekt, který se u jediného zadního fotoaparátu vůbec nevyskytuje. K funkcím předního fotoaparátu nutno také přičíst schopnost odemykání displeje tváří. Tato funkcionalita je zde ve své nejprimitivnější verzi, snímač neskenuje trojrozměrný model vašeho obličeje, jako to dělá například mnohem dražší konkurence, ale registruje jen 2D obraz. Nikdo nepředpokládá, že se bude jednat o vaši primární metodu biometrie, kvůli tomu je na zádech čtečka otisků prstů, ale když nemáte možnost odemykat telefon rukama, vaše tvář službu udělá také. Krom jiného Samsung Galaxy A6 umí natáčet dobrá videa, vhodná však spíše pro domácí sledování u televize, například jako záznam z dovolené; YouTube kariéru s tím neuděláte. V neposlední řadě se do fotoaplikace procpal i chytrý pomocník Bixby, který nabízí mód Bixby Vision. To je chytrá funkce, která vám například převede text na fotce na běžný formát, či vyhledá informace jen z přiložené fotky. Jakousi příjemnou zhůvěřilostí pro mě byla schopnost naskenovat vinětu, ze které Bixby vytáhne všechny podstatné informace o víně, které se chystáte nalít do žil. Malá, byť příjemná a praktická pomůcka pro začínající vinaře.
K Samsungu jsem v minulosti nikdy nepřilnul. Vždy jsem více tíhnul k Applu. A i když můj pozitivní postoj k americkému jablečnému gigantovi se jen tak nezmění, Samsung v mém osobním žebříčku rozhodně poskočil. A to že o dost. Tak nějak jsem se ujistil v tom, že kdyby neexistoval Apple a já nebyl pevně (a dobrovolně) lapen do jeho sítí, našel bych to největší zalíbení právě v Samsungu. A testovaný smartphone Galaxy A6 mi v tomto prozření setsakramentsky pomohl.
Tento telefon totiž naprosto skvěle ukazuje, jak moc kvalitní telefony Samsung vyrábí. A to není samozřejmost. Mnoho výrobců, nechci jmenovat, si dává opravdu záležet pouze na vlajkovém modelu, ale už ne na těch masových smartphonech. Samsung Galaxy A6 je jedním takovým masákem, ale ani za nic byste to do něj neřekli. Je svižný, výkonný, velmi příjemný na pohled i na omak, umí skvěle fotit; jednou větou je uživatelsky přívětivý. Nebýt chybek jako nešikovně položený repráček či absence USB-C, bylo by to za plný počet, i takhle je to ale více než skvělé.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
skvělé dílenské zpracování | absence USB-C |
úctyhodný výkon | možná pro někoho vyšší cena |
nadprůměrný fotoaparát | trošku větší rozměry |
krasný displej |