Recenze Samsung Galaxy A8 (2018): vlajková loď generace Y

Korejský Samsung je společnost s dlouholetou tradicí. Celosvětový úspěch si vydobyly její vlajkové modely “S”, naposledy model Galaxy S8. Co ale dělat, když nechcete sahat moc hluboko do kapsy, přesto však cílíte na kvalitní zpracování a perfektní výkon? Pro takové případy má Samsung v rukávu modelovou řadu Galaxy A, která slibuje kvalitu vyšší střední třídy s cenovkou pod 15 tisíc korun. Vyzkoušeli jsme její poslední výstřelek – model Galaxy A8 (2018). Jak dopadl v naší recenzi?

V portfoliu společnosti Samsung je obrovské množství smartphonů a dalo by se říct, že si bez problémů vybere každý. Modely “A”, ke kterým spadá i náš dnešní kousek Galaxy A8 (2018), se vyvíjely opravdu zajímavě. V současnosti jde o smartphony, které svým výkonem a často i cenovkou cílí na mladší populaci. Konkrétně námi testovaný Galaxy A8 (2018) chce být smartphonem generace Y, do které spadají lidé narození koncem 80. let 20. století a později, zhruba až do konce 90. let. Zde se však zdvihají otazníky – je snad toto tím, co přesně taková sorta zákazníků hledá?

Než si na tuto otázku v následujícím textu odpovíme, není na škodu zmínit se i o samotné řadě Galaxy A. V současnosti totiž smartphony z řady Galaxy A najely na trend inspirace “Skovými” modely, čímž vlastně “Ačkové” modely ztratily původní originalitu. Neříkám hned, že je to úplně špatně, dle mého názoru naopak, ale často jsem měl při používání testovaného modelu pocit, že spíše než Galaxy A8 držím o něco pomalejší Galaxy S8. Pojďme se nyní podívat, zdali se evoluce ve střední třídě Samsungu povedla, či nikoliv.

Samsung Galaxy A8 (2018): specifikace

Konstrukce skleněno-kovový, 149 x 70,6 x 8,4 mm, 172 g, voděodolný a prachotěsný
Displej 5,6″, Super AMOLED, 2220 x 1080 px, jemnost 441 ppi
Operační systém Android 7.1.1 Nougat, plánovaný upgrade na Android 8.0
Procesor 8 jádrový, 2,2 GHz, Exynos 7885 Octa
Paměť 4 GB RAM, 32/64 GB úložiště, microSD slot (až 256 GB)
Fotoaparát 16 Mpx, blesk, f/1.7 + přední duální (16 + 8 Mpx), f/1.9
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie dual SIM, Bluetooth 5.0, Wi-Fi, GPS, čtečka otisků, USB-C
Baterie 3000 mAh, rychlonabíjení
Cena a dostupnost 12 990 Kč, leden 2018

Design a zpracování: líbivá lesklá placka

Prohlídka prodejního balení je bez překvapení, neboť skýtá pouze průměrně hrající sluchátka, adaptér do zásuvky, USB-C kabel, četbu na úvod a zařízení samotné. Díky tomu se však můžeme rovnou pustit do prvotního průzkumu smartphonu. Nebudu napínat, můj zrak při prvním ohledání uchvátil tzv. Infinity displej, tak tomu tedy alespoň říká Samsung. Jedná se o metodu, při které je průměrně velké zařízení osekané o boční rámečky a zůstává tak pouze čelo a brada. Kouzlo infinity displeje spočívá v tom, že samotný smartphone dosahuje příjemné velikosti 149 mm x 70,6 mm, avšak díky absenci zbytečných rámečků na bocích se na přední stranu vměstnal opravdu velký 5,6palcový displej. Nechci ale předbíhat; o displeji bude řečeno ještě mnoho.

Samo tělo smartphonu je totiž také plné zajímavostí. Předně k designu. Výrobce se inspiroval u svých vlajkových lodí Galaxy S8 a Galaxy Note 8 a přináší tak design těchto lesklých nádher i do střední třídy. Mně osobně se volba lesklých skleněných zad líbí téměř v každém případě, i když je jasné, že se uživatel bude muset mít na pozoru před nepříjemnými otisky či pádem z větší výšky. Když už jsme u zadní strany, můžeme započít naši dimenzionální prohlídku hned zde. Dominantou je pochopitelně čočka fotoaparátu, které sousedí jak přisvětlovací LED diodka, tak čtečka otisků prstů, v tomto případě umístěna hned pod fotoaparátem. Pod těmito instrumenty vidíme jen šedivé logo Samsung, které nijak nevyčnívá a nekazí tak dojem z na oko příjemných zad. Než se přesuneme dál, přeci jen si dovolím jednu palčivou poznámku k zádům. Sklo, které chrání zadní plochu, mi nepřijde tak odolné jako to, které chrání displej, neboť po několika dnech používání se na zádech (podotýkám na černočerných zádech) začaly objevovat drobné, avšak proti světlu snadno viditelné vlasové škrábance. Domnívám se, že to by se dít nemělo, neboť při delším používání může mít, byť sebezdvořilejší chování k zádům, nedozírné následky.

Pojďme se však přesunout dále, a sice na boky telefonu. Horní hrana skrývá pouze šuplíček pro jednu ze SIM karet a microSD kartu a samozřejmě tečku v podobě mikrofonu. Na pravé straně sekunduje skvěle položenému zamykacímu tlačítku ještě pět výřezů, ze kterých se při používání linou libé zvuky, a vy velice záhy zjistíte, že se jedná o velmi nestandardně položený reproduktor. Ten nehraje špatně, má ale problém s hlasitostí a sluchátka tak nakonec jistě přijdou vhod. Levá strana se nese ve znamení kolébkového tlačítka pro ovládání hlasitosti a dalšího šuplíčku, tentokrát ale na druhou (případně první) SIM kartu, protože Galaxy A8 (2018) spadá do kategorie dual SIM. Zajímavé věci se dějí i na dolní straně, kterou krášlí nejen 3,5mm audio konektor a další zdířka pro mikrofon, ale i zástrčka pro USB-C kabel, který je připraven v balení. Pro pořádek ještě prolétneme přední stranou, která mimo displej obsahuje i dvojici selfie kamerek, sluchátko pro telefonování a několikero senzorů.

Odpustit si nemohu ani pár letmých slov k ergonomii. Zařízení se drží pohodlně a používá příjemně, i když občas holt bude třeba tzv. ručkovat, a to i když disponujete poměrně velkýma rukama, jako je tomu u mé maličkosti. Potěším i odpůrce zahnutých displejů, to protože Galaxy A8 (2018) tento trend od svých duchovních vzorů nepřebírá a přední displejová část je tak jen příjemně oblá, nikoliv však zahnutá. Rovněž bych chtěl pochválit poměr stran 18,5:9, což je, alespoň za mě, nejlepší poměr stran, kterého u smartphonu lze docílit. Nový trendový rozměr vám totiž dá pocit, že telefon je pevně v objetí vašich prstů a vy se tak nemusíte bát vypadnutí či vyklouznutí. K tomu se na telefonu mnohem lépe konzumuje obsah, především co se týče textů, to bych si ale přeci jen nechal do kapitolky displej. Celkově hodnotím podobu a zpracování smartphonu kladně – je vidět, že Samsungu kombinace lesklého skla sluší a ačkoliv je to zcela subjektivní soud, dovolím si tvrdit, že Korejci hezké telefony umí a Galaxy A8 (2018) je toho důkazem.

Displej, prostředí a baterie: průměr pro mladé

Zcela logicky, při prvním pohledu na jakýkoliv smartphone vás na prvním místě zaujme displej. Zpravidla buď svými rozměry, nebo klidně kvalitou zobrazování obsahu, takže vlastně rozlišením či jemností. Galaxy A8 (2018) kombinuje oba fenomény. Začneme s rozměry. Displej je velký, konkrétně 5,6palcový, naštěstí stroj celkově nijak nepřesahuje normu, z části díky velmi útlým rámečkům. Po rozsvícení celého displeje navíc zjišťujeme, že je na pohled velice pěkný, za což vděčíme hlavně rozlišení 2220 x 1080 pixelů a jemnosti 441 ppi. Sečteno podtrženo, displej je velmi slušný a svou službu splňuje dokonale. Osobně bych ještě vyzdvihl efekt oblých hran; podobnou estetickou třešničkou disponuje i bezrámečkový iPhone X. Málem bych ale zapomněl na ještě jednu zajímavost týkající se displeje, kterou má shodou okolností Galaxy A8 (2018) také podobnou s jubilejním “jablíčkem”, a tou je poměr stran. Standardní 16:9 velmi rychle nahrazuje 18:9, respektive 18,5:9, což je hodnota, kterou disponuje i náš testovaný model. Samsung tuto změnu prozkoušel již u svých vlajkových modelů a zjistil, že je vcelku přínosná, na displeji s poměrem stran 18,5:9 se totiž velmi příjemně čte a i když vám zprvu může displej svými rozměry připomínat nudli, poměrně brzy zjistíte, jak zajímavý a vlastně dosti povedený krok to je.

Všeho moc škodí, na místě je tak i negativní kritika. Ta míří, jako již obvykle, k vývojářům softwaru. Když vyvíjí smartphone s poměrně velkým displejem, jako v našem případě, musí jim být jasné, že nebude kompletně ovladatelný jednou rukou; a když už, tak na úkor pohodlí. Proč tedy inženýři ze Samsungu nenainstalovali do vlastnoručně upraveného Androidu featury, které by práci na tak velkém displeji usnadnily? Je mi jasné, že to vzhledem ke konkurenčnímu boji není vhodné, i přesto ale musím dát za vzor iOS, kde je pro všechny velké iPhony (přesahující úhlopříčku displeje 4″) dostupná funkce jakéhosi sesunutí obsahu do poloviny. Faktem je, že tahle výtka není cílena jen na Samsung, ale i na jiné výrobce, každopádně nenapadá mne jediný větší trendseter, než je právě korejský gigant, který by mohl podobnou funkci do Androidu přinést. Bohužel nepřinesl a za to má body dolů.

   

Operační systém Android nalezneme na smartphonech drtivé většiny výrobců. Nejinak tomu je i u korejského Samsungu. Ten dlouhou dobu používal ještě vlastní grafickou nadstavbu TouchWiz, kterou v poslední době nahradila nová modifikace jménem Samsung Experience. Ta se poprvé objevila u smartphonu Galaxy S7 a od té doby proniká na všechny Galaxy smartphony. Osobně vidím právě grafickou nadstavbu Samsung Experience za nejlepší pozitivum uživatelského rozhraní na testovaném Galaxy A8 (2018), to už ale předbíhám. Daleko důležitější je, že Galaxy A8 (2018) běží na poněkud postarším Androidu 7.1.1, ovšem výrobce slibuje, že první velký update bude právě na Android 8.0 Oreo, o trvanlivost systému se tak bát nemusíme.

  

Při testování jsem se však nezaměřoval na aspekty, které přináší klasický Android, nýbrž na funkce a vychytávky, které připravili inženýři v Samsungu. Tím nejzásadnějším, kterému se při používání Galaxy A8 (2018) pravděpodobně nevyhnete, je chytrý asistent Bixby. Speciální tlačítko ad hoc Bixby mají sice pouze vlajkové modely, i přesto se budete s tímto pomocníkem setkávat více než často. Nejlépe vám v praxi poslouží obrazovka Bixby Home, kterou zobrazíte potažením na ploše doprava. Bixby zde shromažďuje odkazy z aplikací, ať už jde o nová videa z YouTube, zprávy, události z kalendáře, případně i nastavení aktuálního budíku. Bixby Home přináší jakýsi nový koncept widgetů; žel bohu ne neokoukaný od konkurenčního Applu. Při zmínce o Bixby nelze opomenout i službu Bixby Vision, obdobu kdysi oblíbených Goggles od Googlu. Stačí zamířit na objekt, vyfotit jej a Google vám již nabídne množství informací či podobné produkty ke koupi. Upřímně musím potvrdit, že používání Google Goggles je daleko příjemnější a Bixby Vision ještě má co dohánět; stále se ale jedná o mladou technologii, jejíž čas teprve nadejde.

   

Samozřejmě, že finální dojem z telefonu umocňuje vždy pocit z průchodu prostředím. U Samsungu hraje “první housle” grafická nadstavba Samsung Experience, nástupce někdejší TouchWiz. Zatímco starší TouchWiz byla často terčem posměchu za to, že není kdovíjak nadčasová a krade pro svůj vlastní výkon nadbytečné množství operační paměti, současná grafická nadstavba na to jde jinak. Samsung Experience působí svižně a odladěně, přitom však neztrácí na své barevnosti a jednoduchosti. Já ji zcela subjektivně stavím na první příčku fiktivního žebříčku androidových grafických modifikací, čímž se zároveň omlouvám těm, kteří Samsung Experience nemohou ani vystát. Mně se holt líbí a uznávám, že obdivuhodně využívá potenciálu AMOLED displejů. V úvodní části jsem zdůrazňoval, že smartphone je cílen na mladé lidi a umím si představit, že tato cílová skupina může, stejně jako já, neb do ní sám spadám, najít v barvičkami naplněné grafice zalíbení.

Ve chvíli, kdy je na řadě výkonností stránka smartphonu, přichází mírné zklamání. Nechtěl jsem to původně takhle vykřiknout hned na úvod, je nicméně logické, že od zařízení, které svou cenovkou převyšuje 12 tisíc korun, čekáte pořádný výkon. Což o to, při běžném chodu zařízení šlape jako hodinky a povětšinou si na pomalý systém stěžovat nebudete. Špatný pocit mám spíše z poměru cena x výkon, jenž si za 13 tisíc korun představuje asi každý trochu jinak. Přístroj pohání veskrze silný osmijádrový čipset Exynos 7885 s podporou grafického čipu Mali G71 a 4 GB RAM. V cenové relaci kolem 13 tisíc korun se jedná o slušnou výbavu, ovšem konkurence v podobě Nokie, Sony či Applu dokáže v tomto lítém boji komponent Samsung nemálo potrápit.

   

Jestliže může být výkon “Aosmičky” pro někoho překvapením, při zkoumání výdrže se neděje žádný šok. Výdrž na baterii je průměrná a dosahuje hodnoty 3000 mAh; mohu vás ujistit, že nabíjet budete vesměs každý den. Na druhou stranu ale telefon vydrží vcelku dobře přelouskat celý váš obvyklý denní koloběh a ještě mu zbude slušných 20 %, což znamená, že powerbanku ani klasickou dobíječku s sebou potřebovat nebudete. S baterií však souvisí ještě jeden z posledních zajímavých prvků modelu Galaxy A8 (2018), potažmo i vlajkových lodí Galaxy S a Galaxy Note, a tím je technologie Always On Display. Důvod, proč jsem si tento špíček nechal až na posledních pár řádků druhé kapitoly je ten, že má velkou zásluhu na finální praktické výdrži telefonu.

Always On Display funguje v zásadě tak, že místo toho, abyste displej smartphonu nepřetržitě rozsvěceli a opět zhasínali za účelem zjištění času či přečtení notifikací, “svítí” na jinak zhasnutém displeji pouze čas, datum, úroveň dobití baterie a odznáčky notifikací. V takovém případě tak nemusíte pro zjištění těchto primárních informací celý displej rozsvěcet, ale stačí se podívat na váš stále zapnutý – Always On – displej. Šetříte tím jednak baterii a jednak také displej samotný, který se pak nemusí potýkat s vypalováním či s barevnými skvrnami. Funkce Always On je jedním ze stěžejních bodů celého softwaru pod taktovkou Samsungu a odděluje Korejce od konkurence; a to je přesně to, co Galaxy A8 (2018) potřebuje.

Fotoaparát: jistota, která potěší

Již jsem nastínil, komu se bude Samsung snažit smartphone Galaxy A8 (2018) inzerovat nejvíce, a sice mladým lidem, sám je nazývá generací Y. Mnohé analýzy potvrdily, že kromě surfování po internetu a chatování na sociálních sítích je mezi generací Y nejpopulárnější právě focení. Chce-li se Samsung prohlašovat za oblíbence u studentů a mladých dospělých, musí jim v tomto trendu jít naproti. To se Korejcům daří a jejich “vlajková loď pro mladé” fotí poměrně pěkné a ostré snímky. V řeči čísel nabízí Galaxy A8 (2018) průměrný počet 16 megapixelů na zadní kameře, plus 16 a 8 megapixelů na dvou předních selfie kamerkách.

Zájem cílit na mladší generaci je cítit hlavně v oblasti fotoaparátu. Ke dvojici selfie kamerek, ze kterých je cítit důraz na focení oblíbených selfie fotek, se přidává i rozmanitý výběr filtrů či módů pro focení. Specifický mód má smartphone pro focení jídla, sportu, gifů, panoramat anebo nočního focení. Naprostou absurditou je potom mód pro focení selfie fotek zadní kamerou. Avšak tento speciální režim, podobně jako několik dalších, je ke stažení z jinak prázdnotou zejícího obchodu Galaxy Apps. Snaha Samsungu přitakat mladistvým v zálibách s focením je sympatická a ačkoliv bych Galaxy A8 (2018) rozhodně nezařadil do pětice nejlepších fotomobilů na trhu, v kapse žádného mladého (a vlastně i staršího) mobilního fotografa nebude dělat ostudu.

Jak fotí Samsung Galaxy A8 (2018)?

   

Závěr a konkurence

Testovaný Galaxy A8 (2018) je vlastně vcelku zranitelné zařízení. Hlavní nebezpečí na něj číhá ve vlastní cenové skupině, tedy vyšší střední třídě. Po celou dobu mého testování jsem si v hlavě opakoval, že kdyby na zádech tohoto smartphonu nebylo logo Samsungu, ale třeba Nokia nebo LG, zařízení by stálo méně. Cena 13 tisíc korun není malá a smartphone Galaxy A8 (2018) si ji obhájí jen v případě, že se bude moc a moc snažit. A právě zde naráží kosa na kámen. Konkurence volá jasně: Nokia 8 (recenze), Sony Xperia ZX1 Compact (recenze) a iPhone 6S (recenze). Všechny tři vyjmenované se s cenou vejdou do 13 500 Kč, přesto však nabízí minimálně stejné, často spíše lepší komponenty, které dohromady tvoří silný komplet. Samsung Galaxy A8 (2018) je konkurenceschopný, ale poměr jeho ceny a výkonu mu bude předhozen nejednou.

Zpět ale k hlavnímu jádru věci. Na začátku jsem tvrdil, že Samsung se snažil udělat smartphone, který potěší a bude patřit do rukou či kapes zástupcům generace Y, studentům – tedy mladým dospělým. Obrázek o tom, zdali se mu to povedlo či nikoliv nechám samozřejmě na vás, ale já jsem toho názoru, že ano. Telefon je plný mládí, chce upoutat, chce být agresivní a jde mu to dobře. Zaujme designem (převzatým z Galaxy S8) i výkonem, zásadní problém mám však s cenou. Ne že by telefon snad nestál za 13 tisíc korun, sice výkonnostně kulhá za konkurencí v této cenové rodině, ale stále je to Samsung, v současnosti nejúspěšnější výrobce smartphonů, to je jistá prestiž. Spíše mám obavy o to, aby si průměrný student mohl a vlastně i chtěl takový telefon dovolit. To je ale, s odpuštěním, má vlastní fabulace a na podobnou otázku si musí každý odpovědět sám. Nesmíme ale zapomínat, že mimo zmiňovanou cílovou skupinu je tu i hojně zastoupená vrstva klasických zákazníků, kteří si chtějí dopřát kvalitní stroj s cenou, která neatakuje 20 tisíc korun, a tím Galaxy A8 (2018) nepochybně je.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
inovativní displej poměr cena/výkon
nadstavba Samsung Experience absence ovládacích prvků většího displeje
design a poměr stran

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."

Recenze Samsung Galaxy A8 (2018): vlajková loď generace Y

Korejský Samsung je společnost s dlouholetou tradicí. Celosvětový úspěch si vydobyly její vlajkové modely “S”, naposledy model Galaxy S8. Co ale dělat, když nechcete sahat moc hluboko do kapsy, přesto však cílíte na kvalitní zpracování a perfektní výkon? Pro takové případy má Samsung v rukávu modelovou řadu Galaxy A, která slibuje kvalitu vyšší střední třídy s cenovkou pod 15 tisíc korun. Vyzkoušeli jsme její poslední výstřelek – model Galaxy A8 (2018). Jak dopadl v naší recenzi?

V portfoliu společnosti Samsung je obrovské množství smartphonů a dalo by se říct, že si bez problémů vybere každý. Modely “A”, ke kterým spadá i náš dnešní kousek Galaxy A8 (2018), se vyvíjely opravdu zajímavě. V současnosti jde o smartphony, které svým výkonem a často i cenovkou cílí na mladší populaci. Konkrétně námi testovaný Galaxy A8 (2018) chce být smartphonem generace Y, do které spadají lidé narození koncem 80. let 20. století a později, zhruba až do konce 90. let. Zde se však zdvihají otazníky – je snad toto tím, co přesně taková sorta zákazníků hledá?

Než si na tuto otázku v následujícím textu odpovíme, není na škodu zmínit se i o samotné řadě Galaxy A. V současnosti totiž smartphony z řady Galaxy A najely na trend inspirace “Skovými” modely, čímž vlastně “Ačkové” modely ztratily původní originalitu. Neříkám hned, že je to úplně špatně, dle mého názoru naopak, ale často jsem měl při používání testovaného modelu pocit, že spíše než Galaxy A8 držím o něco pomalejší Galaxy S8. Pojďme se nyní podívat, zdali se evoluce ve střední třídě Samsungu povedla, či nikoliv.

Samsung Galaxy A8 (2018): specifikace

Konstrukce skleněno-kovový, 149 x 70,6 x 8,4 mm, 172 g, voděodolný a prachotěsný
Displej 5,6″, Super AMOLED, 2220 x 1080 px, jemnost 441 ppi
Operační systém Android 7.1.1 Nougat, plánovaný upgrade na Android 8.0
Procesor 8 jádrový, 2,2 GHz, Exynos 7885 Octa
Paměť 4 GB RAM, 32/64 GB úložiště, microSD slot (až 256 GB)
Fotoaparát 16 Mpx, blesk, f/1.7 + přední duální (16 + 8 Mpx), f/1.9
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie dual SIM, Bluetooth 5.0, Wi-Fi, GPS, čtečka otisků, USB-C
Baterie 3000 mAh, rychlonabíjení
Cena a dostupnost 12 990 Kč, leden 2018

Design a zpracování: líbivá lesklá placka

Prohlídka prodejního balení je bez překvapení, neboť skýtá pouze průměrně hrající sluchátka, adaptér do zásuvky, USB-C kabel, četbu na úvod a zařízení samotné. Díky tomu se však můžeme rovnou pustit do prvotního průzkumu smartphonu. Nebudu napínat, můj zrak při prvním ohledání uchvátil tzv. Infinity displej, tak tomu tedy alespoň říká Samsung. Jedná se o metodu, při které je průměrně velké zařízení osekané o boční rámečky a zůstává tak pouze čelo a brada. Kouzlo infinity displeje spočívá v tom, že samotný smartphone dosahuje příjemné velikosti 149 mm x 70,6 mm, avšak díky absenci zbytečných rámečků na bocích se na přední stranu vměstnal opravdu velký 5,6palcový displej. Nechci ale předbíhat; o displeji bude řečeno ještě mnoho.

Samo tělo smartphonu je totiž také plné zajímavostí. Předně k designu. Výrobce se inspiroval u svých vlajkových lodí Galaxy S8 a Galaxy Note 8 a přináší tak design těchto lesklých nádher i do střední třídy. Mně osobně se volba lesklých skleněných zad líbí téměř v každém případě, i když je jasné, že se uživatel bude muset mít na pozoru před nepříjemnými otisky či pádem z větší výšky. Když už jsme u zadní strany, můžeme započít naši dimenzionální prohlídku hned zde. Dominantou je pochopitelně čočka fotoaparátu, které sousedí jak přisvětlovací LED diodka, tak čtečka otisků prstů, v tomto případě umístěna hned pod fotoaparátem. Pod těmito instrumenty vidíme jen šedivé logo Samsung, které nijak nevyčnívá a nekazí tak dojem z na oko příjemných zad. Než se přesuneme dál, přeci jen si dovolím jednu palčivou poznámku k zádům. Sklo, které chrání zadní plochu, mi nepřijde tak odolné jako to, které chrání displej, neboť po několika dnech používání se na zádech (podotýkám na černočerných zádech) začaly objevovat drobné, avšak proti světlu snadno viditelné vlasové škrábance. Domnívám se, že to by se dít nemělo, neboť při delším používání může mít, byť sebezdvořilejší chování k zádům, nedozírné následky.

Pojďme se však přesunout dále, a sice na boky telefonu. Horní hrana skrývá pouze šuplíček pro jednu ze SIM karet a microSD kartu a samozřejmě tečku v podobě mikrofonu. Na pravé straně sekunduje skvěle položenému zamykacímu tlačítku ještě pět výřezů, ze kterých se při používání linou libé zvuky, a vy velice záhy zjistíte, že se jedná o velmi nestandardně položený reproduktor. Ten nehraje špatně, má ale problém s hlasitostí a sluchátka tak nakonec jistě přijdou vhod. Levá strana se nese ve znamení kolébkového tlačítka pro ovládání hlasitosti a dalšího šuplíčku, tentokrát ale na druhou (případně první) SIM kartu, protože Galaxy A8 (2018) spadá do kategorie dual SIM. Zajímavé věci se dějí i na dolní straně, kterou krášlí nejen 3,5mm audio konektor a další zdířka pro mikrofon, ale i zástrčka pro USB-C kabel, který je připraven v balení. Pro pořádek ještě prolétneme přední stranou, která mimo displej obsahuje i dvojici selfie kamerek, sluchátko pro telefonování a několikero senzorů.

Odpustit si nemohu ani pár letmých slov k ergonomii. Zařízení se drží pohodlně a používá příjemně, i když občas holt bude třeba tzv. ručkovat, a to i když disponujete poměrně velkýma rukama, jako je tomu u mé maličkosti. Potěším i odpůrce zahnutých displejů, to protože Galaxy A8 (2018) tento trend od svých duchovních vzorů nepřebírá a přední displejová část je tak jen příjemně oblá, nikoliv však zahnutá. Rovněž bych chtěl pochválit poměr stran 18,5:9, což je, alespoň za mě, nejlepší poměr stran, kterého u smartphonu lze docílit. Nový trendový rozměr vám totiž dá pocit, že telefon je pevně v objetí vašich prstů a vy se tak nemusíte bát vypadnutí či vyklouznutí. K tomu se na telefonu mnohem lépe konzumuje obsah, především co se týče textů, to bych si ale přeci jen nechal do kapitolky displej. Celkově hodnotím podobu a zpracování smartphonu kladně – je vidět, že Samsungu kombinace lesklého skla sluší a ačkoliv je to zcela subjektivní soud, dovolím si tvrdit, že Korejci hezké telefony umí a Galaxy A8 (2018) je toho důkazem.

Displej, prostředí a baterie: průměr pro mladé

Zcela logicky, při prvním pohledu na jakýkoliv smartphone vás na prvním místě zaujme displej. Zpravidla buď svými rozměry, nebo klidně kvalitou zobrazování obsahu, takže vlastně rozlišením či jemností. Galaxy A8 (2018) kombinuje oba fenomény. Začneme s rozměry. Displej je velký, konkrétně 5,6palcový, naštěstí stroj celkově nijak nepřesahuje normu, z části díky velmi útlým rámečkům. Po rozsvícení celého displeje navíc zjišťujeme, že je na pohled velice pěkný, za což vděčíme hlavně rozlišení 2220 x 1080 pixelů a jemnosti 441 ppi. Sečteno podtrženo, displej je velmi slušný a svou službu splňuje dokonale. Osobně bych ještě vyzdvihl efekt oblých hran; podobnou estetickou třešničkou disponuje i bezrámečkový iPhone X. Málem bych ale zapomněl na ještě jednu zajímavost týkající se displeje, kterou má shodou okolností Galaxy A8 (2018) také podobnou s jubilejním “jablíčkem”, a tou je poměr stran. Standardní 16:9 velmi rychle nahrazuje 18:9, respektive 18,5:9, což je hodnota, kterou disponuje i náš testovaný model. Samsung tuto změnu prozkoušel již u svých vlajkových modelů a zjistil, že je vcelku přínosná, na displeji s poměrem stran 18,5:9 se totiž velmi příjemně čte a i když vám zprvu může displej svými rozměry připomínat nudli, poměrně brzy zjistíte, jak zajímavý a vlastně dosti povedený krok to je.

Všeho moc škodí, na místě je tak i negativní kritika. Ta míří, jako již obvykle, k vývojářům softwaru. Když vyvíjí smartphone s poměrně velkým displejem, jako v našem případě, musí jim být jasné, že nebude kompletně ovladatelný jednou rukou; a když už, tak na úkor pohodlí. Proč tedy inženýři ze Samsungu nenainstalovali do vlastnoručně upraveného Androidu featury, které by práci na tak velkém displeji usnadnily? Je mi jasné, že to vzhledem ke konkurenčnímu boji není vhodné, i přesto ale musím dát za vzor iOS, kde je pro všechny velké iPhony (přesahující úhlopříčku displeje 4″) dostupná funkce jakéhosi sesunutí obsahu do poloviny. Faktem je, že tahle výtka není cílena jen na Samsung, ale i na jiné výrobce, každopádně nenapadá mne jediný větší trendseter, než je právě korejský gigant, který by mohl podobnou funkci do Androidu přinést. Bohužel nepřinesl a za to má body dolů.

   

Operační systém Android nalezneme na smartphonech drtivé většiny výrobců. Nejinak tomu je i u korejského Samsungu. Ten dlouhou dobu používal ještě vlastní grafickou nadstavbu TouchWiz, kterou v poslední době nahradila nová modifikace jménem Samsung Experience. Ta se poprvé objevila u smartphonu Galaxy S7 a od té doby proniká na všechny Galaxy smartphony. Osobně vidím právě grafickou nadstavbu Samsung Experience za nejlepší pozitivum uživatelského rozhraní na testovaném Galaxy A8 (2018), to už ale předbíhám. Daleko důležitější je, že Galaxy A8 (2018) běží na poněkud postarším Androidu 7.1.1, ovšem výrobce slibuje, že první velký update bude právě na Android 8.0 Oreo, o trvanlivost systému se tak bát nemusíme.

  

Při testování jsem se však nezaměřoval na aspekty, které přináší klasický Android, nýbrž na funkce a vychytávky, které připravili inženýři v Samsungu. Tím nejzásadnějším, kterému se při používání Galaxy A8 (2018) pravděpodobně nevyhnete, je chytrý asistent Bixby. Speciální tlačítko ad hoc Bixby mají sice pouze vlajkové modely, i přesto se budete s tímto pomocníkem setkávat více než často. Nejlépe vám v praxi poslouží obrazovka Bixby Home, kterou zobrazíte potažením na ploše doprava. Bixby zde shromažďuje odkazy z aplikací, ať už jde o nová videa z YouTube, zprávy, události z kalendáře, případně i nastavení aktuálního budíku. Bixby Home přináší jakýsi nový koncept widgetů; žel bohu ne neokoukaný od konkurenčního Applu. Při zmínce o Bixby nelze opomenout i službu Bixby Vision, obdobu kdysi oblíbených Goggles od Googlu. Stačí zamířit na objekt, vyfotit jej a Google vám již nabídne množství informací či podobné produkty ke koupi. Upřímně musím potvrdit, že používání Google Goggles je daleko příjemnější a Bixby Vision ještě má co dohánět; stále se ale jedná o mladou technologii, jejíž čas teprve nadejde.

   

Samozřejmě, že finální dojem z telefonu umocňuje vždy pocit z průchodu prostředím. U Samsungu hraje “první housle” grafická nadstavba Samsung Experience, nástupce někdejší TouchWiz. Zatímco starší TouchWiz byla často terčem posměchu za to, že není kdovíjak nadčasová a krade pro svůj vlastní výkon nadbytečné množství operační paměti, současná grafická nadstavba na to jde jinak. Samsung Experience působí svižně a odladěně, přitom však neztrácí na své barevnosti a jednoduchosti. Já ji zcela subjektivně stavím na první příčku fiktivního žebříčku androidových grafických modifikací, čímž se zároveň omlouvám těm, kteří Samsung Experience nemohou ani vystát. Mně se holt líbí a uznávám, že obdivuhodně využívá potenciálu AMOLED displejů. V úvodní části jsem zdůrazňoval, že smartphone je cílen na mladé lidi a umím si představit, že tato cílová skupina může, stejně jako já, neb do ní sám spadám, najít v barvičkami naplněné grafice zalíbení.

Ve chvíli, kdy je na řadě výkonností stránka smartphonu, přichází mírné zklamání. Nechtěl jsem to původně takhle vykřiknout hned na úvod, je nicméně logické, že od zařízení, které svou cenovkou převyšuje 12 tisíc korun, čekáte pořádný výkon. Což o to, při běžném chodu zařízení šlape jako hodinky a povětšinou si na pomalý systém stěžovat nebudete. Špatný pocit mám spíše z poměru cena x výkon, jenž si za 13 tisíc korun představuje asi každý trochu jinak. Přístroj pohání veskrze silný osmijádrový čipset Exynos 7885 s podporou grafického čipu Mali G71 a 4 GB RAM. V cenové relaci kolem 13 tisíc korun se jedná o slušnou výbavu, ovšem konkurence v podobě Nokie, Sony či Applu dokáže v tomto lítém boji komponent Samsung nemálo potrápit.

   

Jestliže může být výkon “Aosmičky” pro někoho překvapením, při zkoumání výdrže se neděje žádný šok. Výdrž na baterii je průměrná a dosahuje hodnoty 3000 mAh; mohu vás ujistit, že nabíjet budete vesměs každý den. Na druhou stranu ale telefon vydrží vcelku dobře přelouskat celý váš obvyklý denní koloběh a ještě mu zbude slušných 20 %, což znamená, že powerbanku ani klasickou dobíječku s sebou potřebovat nebudete. S baterií však souvisí ještě jeden z posledních zajímavých prvků modelu Galaxy A8 (2018), potažmo i vlajkových lodí Galaxy S a Galaxy Note, a tím je technologie Always On Display. Důvod, proč jsem si tento špíček nechal až na posledních pár řádků druhé kapitoly je ten, že má velkou zásluhu na finální praktické výdrži telefonu.

Always On Display funguje v zásadě tak, že místo toho, abyste displej smartphonu nepřetržitě rozsvěceli a opět zhasínali za účelem zjištění času či přečtení notifikací, “svítí” na jinak zhasnutém displeji pouze čas, datum, úroveň dobití baterie a odznáčky notifikací. V takovém případě tak nemusíte pro zjištění těchto primárních informací celý displej rozsvěcet, ale stačí se podívat na váš stále zapnutý – Always On – displej. Šetříte tím jednak baterii a jednak také displej samotný, který se pak nemusí potýkat s vypalováním či s barevnými skvrnami. Funkce Always On je jedním ze stěžejních bodů celého softwaru pod taktovkou Samsungu a odděluje Korejce od konkurence; a to je přesně to, co Galaxy A8 (2018) potřebuje.

Fotoaparát: jistota, která potěší

Již jsem nastínil, komu se bude Samsung snažit smartphone Galaxy A8 (2018) inzerovat nejvíce, a sice mladým lidem, sám je nazývá generací Y. Mnohé analýzy potvrdily, že kromě surfování po internetu a chatování na sociálních sítích je mezi generací Y nejpopulárnější právě focení. Chce-li se Samsung prohlašovat za oblíbence u studentů a mladých dospělých, musí jim v tomto trendu jít naproti. To se Korejcům daří a jejich “vlajková loď pro mladé” fotí poměrně pěkné a ostré snímky. V řeči čísel nabízí Galaxy A8 (2018) průměrný počet 16 megapixelů na zadní kameře, plus 16 a 8 megapixelů na dvou předních selfie kamerkách.

Zájem cílit na mladší generaci je cítit hlavně v oblasti fotoaparátu. Ke dvojici selfie kamerek, ze kterých je cítit důraz na focení oblíbených selfie fotek, se přidává i rozmanitý výběr filtrů či módů pro focení. Specifický mód má smartphone pro focení jídla, sportu, gifů, panoramat anebo nočního focení. Naprostou absurditou je potom mód pro focení selfie fotek zadní kamerou. Avšak tento speciální režim, podobně jako několik dalších, je ke stažení z jinak prázdnotou zejícího obchodu Galaxy Apps. Snaha Samsungu přitakat mladistvým v zálibách s focením je sympatická a ačkoliv bych Galaxy A8 (2018) rozhodně nezařadil do pětice nejlepších fotomobilů na trhu, v kapse žádného mladého (a vlastně i staršího) mobilního fotografa nebude dělat ostudu.

Jak fotí Samsung Galaxy A8 (2018)?

   

Závěr a konkurence

Testovaný Galaxy A8 (2018) je vlastně vcelku zranitelné zařízení. Hlavní nebezpečí na něj číhá ve vlastní cenové skupině, tedy vyšší střední třídě. Po celou dobu mého testování jsem si v hlavě opakoval, že kdyby na zádech tohoto smartphonu nebylo logo Samsungu, ale třeba Nokia nebo LG, zařízení by stálo méně. Cena 13 tisíc korun není malá a smartphone Galaxy A8 (2018) si ji obhájí jen v případě, že se bude moc a moc snažit. A právě zde naráží kosa na kámen. Konkurence volá jasně: Nokia 8 (recenze), Sony Xperia ZX1 Compact (recenze) a iPhone 6S (recenze). Všechny tři vyjmenované se s cenou vejdou do 13 500 Kč, přesto však nabízí minimálně stejné, často spíše lepší komponenty, které dohromady tvoří silný komplet. Samsung Galaxy A8 (2018) je konkurenceschopný, ale poměr jeho ceny a výkonu mu bude předhozen nejednou.

Zpět ale k hlavnímu jádru věci. Na začátku jsem tvrdil, že Samsung se snažil udělat smartphone, který potěší a bude patřit do rukou či kapes zástupcům generace Y, studentům – tedy mladým dospělým. Obrázek o tom, zdali se mu to povedlo či nikoliv nechám samozřejmě na vás, ale já jsem toho názoru, že ano. Telefon je plný mládí, chce upoutat, chce být agresivní a jde mu to dobře. Zaujme designem (převzatým z Galaxy S8) i výkonem, zásadní problém mám však s cenou. Ne že by telefon snad nestál za 13 tisíc korun, sice výkonnostně kulhá za konkurencí v této cenové rodině, ale stále je to Samsung, v současnosti nejúspěšnější výrobce smartphonů, to je jistá prestiž. Spíše mám obavy o to, aby si průměrný student mohl a vlastně i chtěl takový telefon dovolit. To je ale, s odpuštěním, má vlastní fabulace a na podobnou otázku si musí každý odpovědět sám. Nesmíme ale zapomínat, že mimo zmiňovanou cílovou skupinu je tu i hojně zastoupená vrstva klasických zákazníků, kteří si chtějí dopřát kvalitní stroj s cenou, která neatakuje 20 tisíc korun, a tím Galaxy A8 (2018) nepochybně je.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
inovativní displej poměr cena/výkon
nadstavba Samsung Experience absence ovládacích prvků většího displeje
design a poměr stran

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."