Recenze Redmi Note 9T – 5G do každé rodiny
- Xiaomi se snaží 5G dostat i mezi nižší střední třídu – k tomu má pomoci Redmi Note 9T
- Konzervatismus zařízení je požehnáním i prokletím zároveň
- MIUI opět staví zeď mezi fanoušky a zapřisáhlé odpůrce
- Kvalita fotoaparátů je pro úspěch klíčová. Potěší nové Redmi, nebo spíš zklame?

5G pro masy! 5G je budoucnost! 5G je současnost! Že jsou to přehnaná slova? V Čechách ano, ale nové telefony ukazují, kam vyspělá část světa kráčí. Ještě rychlejší data (a hlavně nová pásma) jsou to, co má restartovat trh, který už dlouho nějaké větší zemětřesení nezažil. Xiaomi Redmi Note 9T má být přesně tím smartphonem pro každého, co nestojí mnoho, ale nové technologii rozumí. Ovšem co jinde uspěje, u nás může mít jepičí život.
Redmi Note 9T: specifikace
Konstrukce | plast, 161,96 × 77,25 × 9,05 mm, 199 g, odolnost proti postříkání vodou |
---|---|
Displej | 6,53″, IPS LCD, 2340 × 1080 px, poměr stran 19,5:9, jemnost 395 ppi |
Operační systém | Android 10 + MIUI 12 |
Čipset | 8jádrový, 2,2 GHz, Dimensity 800U |
Paměť | 4 GB RAM, úložiště 64/128GB + MicroSD slot (až 1 TB) |
Fotoaparát | trojitý (48 Mpx hlavní + 2 Mpx makro + 2 Mpx hloubka), clona f/1.79 + 2× f/2.4, LED blesk; přední 13 Mpx, clona f/2.25 |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | 5G, Dual SIM, Wi-Fi, GPS, Bluetooth 5.0, USB-C, NFC, 3,5mm jack, infraport, stereo reproduktory, čtečka otisků v bočním tlačítku |
Baterie | 5 000 mAh, rychlonabíjení 18 W |
Cena a dostupnost | od 6 499 Kč, leden 2021 |
Produkty značky Xiaomi, které na český trh dodává distributor Witty Trade, zakoupíte na Xiaomi.cz!
Obsah balení
- telefon Redmi Note 9T
- jehla na SIM
- 22,5W adaptér na nabíjení
- USB-A / USB-C kabel
- plastový průhledný kryt
- technická brožurka a základní průvodce
Obyčejněji to snad ani nejde
Xiaomi má jednu vlastnost, kterou u této značky obdivuji: chovat se logicky a pragmaticky. Výjimky by se určitě našly, ale Redmi Note 9T je střední, či možná nižší třída a nijak to netají. Při prvním kontaktu vám Redmi Note 9T jako vesnický prosťáček z pohádky řekne, co je zač i to, co není. Neuhýbá pohledem ani odpověďmi, nelakuje věci na růžovo, vše servíruje na stříbrném podnosu a nestydí se za to.

Jinými slovy plast vypadá jako plast, IPS displej vypadá jako LCD, které známe už deset let, a ani po ergonomické stránce nedošlo k žádným excesům. Pokud máte rádi metafory, používat Note 9T 5G je jako ubytovat se v kempové chatce. Jednou to zažijete a v žádné další už nezabloudíte.
V praxi to znamená, že telefon vybalíte z krabičky a ruce rovnou a bez přemýšlení ovládají, co je třeba. Zapnout stiskem po pravé straně, o centimetr výše upravit hlasitost, sluchátka s jackem zajedou do levého spodního rohu, nahoře můžete bliknout na televizi infraportem a levý bok nakrmíte dvěma SIMkami a paměťovkou, vespod zapojíte nabíječku s USB-C.

Staromilce potěší i zvuk vypínače s integrovanou čtečkou otisků, připomíná klávesnici legendární Nokie 3310. To volume už poskytuje běžnější zpětnou vazbu. Obě klávesy stoprocentně trefíte i bez jakéhokoli přehmatávání.
Záda telefonu už se pokusila trochu odlišit. Xiaomi Redmi Note 9T totiž mixuje “moderní” batůžek s objektivy s tradičnějším kulatým uspořádáním. Vypadá to, jako když pejsek s kočičkou vařili dort: kruhový černý výřez ve fialové, jemně vroubkované ploše, z něj o milimetr vystupuje válec, který je nahoře a dole seřízlý, aby jeho dominantu tvořila čtvercová matice tří fotoaparátů a jedné diody.
Toto uspořádání napomáhá stabilní poloze na stole. Pokud nebudete tlačit na horní rohy, mobily se ani nehne. A po nasazení krytu, který drží jak helvétská víra, se nehne za žádných okolností. Občas se zkrátka vyplatí neobjevovat kolo ani Ameriku a vydat se prozkoumanou cestičkou.
Cena ale low-endu úplně neodpovídá a je dobře, že si to Xiaomi uvědomilo. Užitečnou hodnotu tak dohánělo sice maličkostmi, ale praktickými: reproduktory zvládají hrát stereo a navíc je tělo telefonu pokryto vrstvou zabraňující vniknutí vodě. Těžko říct, co vám v servisu řeknou na oxidaci, když zmíníte slovo „splash-proof“, ale snad aspoň nejběžnějším malérům tato úprava zabrání.
Levně, jednoduše a tradičně, tak se na displej musí
Displej na Xiaomi ukazuje, že na rozdíl od ergonomie se u obrazovek změnilo hodně. Výřez v displeji? Kde je mu konec, jen Apple si ho troufne vzít do společnosti a nikoho tím neurazí. Svět Androida už přešel na kapkovitý výřez, nebo ještě lépe – průstřel. Vlevo, vpravo, uprostřed, dvakrát vedle sebe… Xiaomi zamířilo do levého horního rohu, takže stavová lišta zůstává souvislá za všech okolností. Opět nic extravagantního, ale funkce má prioritu.

Co se velikosti týče, 6,53 palce znamená velkou plochu. Konzervativní uživatelé sice dlouhodobě preferují podstatně menší velikosti, ale Redmi Note 9T může sloužit jako důkaz, že není důvod se delší diagonály bát. I díky poměru stran 19,5:9 je ovládání jednou rukou vcelku pohodlné.
Rozlišení zvolené úhlopříčce odpovídá: 2340 × 1080 pixelů je už dlouholetý průměr a ani většina dražších smartphonů o vyšší jemnost, než zdejších 395 PPI neusiluje.
Použitá technologie už může zamrzet – OLED je na koni, IPS hraje druhé housle. Žádný velký hendikep to neznamená, nepřekvapí to nikoho, ale už tak Note 9T nemá moc prvků, které by dokázaly nadchnout a displej k nim mohl patřit.

Objevily se informace, že telefon zvládne zobrazovat frekvencí 90 Hz, výrobce se o ní ale nezmiňuje a ani v telefonu o ní zmínka není. Zato objevíte hromadu možností, jak si displej přizpůsobit, např. jestli chcete používat světlé či tmavé téma, filtrovat modré světlo, upravovat sytost barev, jestli se má obrazovka rozsvítit poklepáním nebo zvednutím telefonu… Vyřádí se asi každý.
MIUI je optimalizované bludiště
Software Xiaomi snad není třeba dlouze představovat. Redmi Note 9T 5G používá MIUI ve verzi 12.0.1 postavené nad Androidem 10. V době psaní recenze jsme měli nainstalované listopadové bezpečnostní záplaty. Samotnou bezpečnost zařízení řeší čtyřmi způsoby. Klasické heslo, otisk prstu, který kvůli kapacitní technologii funguje naprosto bezproblémově, rozpoznání obličeje a spárované Bluetooth zařízení.

Detekce tváře sama o sobě nepotřebuje mnoho světla, i v noci před počítačem a lampičkou vás telefon pozná. Horší je to s konzistencí samotného procesu odemykání. Když telefon odemknete tváří, telefon ukáže, že je odemčený, ale zůstanete na zamykací obrazovce, abyste mohli ovládat widgety. Pokud ale odemykáte otiskem, rovnou se přesunete na domovskou obrazovku. Zvolit si nemůžete, takže odemykací metody se spíš nahrazují, než doplňují.
A to není jediné chování, které ve mně vzbuzuje otazníky. Třeba na krabičce se Xiaomi chlubí, že telefon je „with easy acces to the Google apps you use most“ (znamenaje s jednoduchým přístupem k vašim oblíbeným aplikacím Google – pozn. redakce). Proč asi. Ale služby Googlu Číně asi tolik nevoní, takže ke Google Protect si Xiaomi přidává ještě vlastní vrstvu, respektive vrstvu Avastu.
Spojení se zvučným jménem možná někteří uživatelé uvítají, stejně jako důkladnou správu chování aplikací, kdy je možné zastavit automatický start aplikací, čističe pamětí, blokovat hovory, řízení čerpání dat apod., jen se bojím, že tato cesta je částečně matoucí, částečně nedůvěryhodná, částečně zbytečná – laik se může ptát, proč se mu aplikace instalují „dvakrát“. A toho bloatwaru!
Bohužel takových kliček, odboček a falešného značení je v MIUI požehnaně. Třeba v Kontrole zabezpečení je možnost Optimalizace baterie, kde je tlačítko nazvané Zchladit. Ale odvede vás do sekce věnované Baterii. Tam je sice fajn, že můžete zapnout dvě úrovně spořiče baterie nebo naplánovat vypnutí a zapnutí telefonu, ale pořád k žádnému chlazení nedochází. Akci provádí teprve tlačítko Optimalizovat, které ale řeší věci, jako vypnutí GPS nebo vibrační odezvy. A tak bloudíte skrz menu a vlastně nevíte, kam vás další kliknutí zavede a co způsobí.
Hodně mě rovněž pobavilo, jak akční je správce volného místa. Věřili byste, že vám nabídne odstranění aplikace okamžitě po její instalaci? Ale podobný žalozpěv na MIUI opakuji i v jiných recenzích. Fanoušci této nástavby snad prominou, ostatní si snad dokážou udělatět vlastní názor.
Suma sumárum, MIUI umí spoustu věcí, většinu z nich praktických, ale je těžké je najít, objevit, kam směřují a kde se duplikují. Čistý Android má tyhle věci pořešené přehledněji. Ke cti však Xiaomi slouží, že k odemykání bootloaderů, rootování a nahrávání neoficiálních ROM se staví přívětivě.

Procesor Dimensity příjemně překvapil
Xiaomi Redmi Note 9T 5G je jedním z prvních telefonů poháněných čipsetem MediaTek Dimensity 800U (dle klasického značení MT6853T). Jedná se o tedy o zástupce řady, která poprvé přešla na 7nm litografii, což by mělo zaručit méně tepla, vyšší výkon, menší spotřebu. Znáte to…
U hodnocení výkonu se můžeme odpíchnout od výsledku benchmarku AnTuTu. Xiaomi získalo 299 265 bodů. Pro srovnání, Sony Xperia XZ2 se Snapdragonem 845 má cca 320 tisíc, Samsung Galaxy S9 280 tisíc. Skoro už typickým rysem MediaTeků je slabší výkon grafiky, kterou u Dimensity 800U reprezentuje Mali-G57 MC3, skóre zase dotahuje větší paměť.
Ta operační má velikost 4 GB LPDDR4X, ta uživatelská 128 GB, ze kterých zůstává 107 GB volných. Obě hodnoty odpovídají ceně telefonu, pokud byste však chtěli šetřit, v prodeji se objeví i varianta se 64 GB interní paměti. Vyšší konfigurace pak bude mít odemčený rychlejší zápis díky UFS 2.2, ta s měnší pamětí jen UFS 2.1. Tolik hovoří syntetické testy.
Praxe už tak přesně popsat nejde, ale nebál bych se ji shrnout slovem „pohoda“. Doby, kdy byly procesory MediaTek pomalé, neuměly navigovat a neměřily chůzi jsou dávno fuč. Třeba je to dáno i tím, že aktuálně má u telefonů hardware náskok před potřebami aplikací, takže i náročné hry si zahrajete plynule. Zkoušel jsem PUBG, hrál jsem Asphalt 9 a obojí bylo plynule hratelné. Co víc chtít?
Baterku! Pořádnou, neošizenou, velkou baterku. A tak se i stalo, respektive nestal se opak. 5 000 mAh asi neposlouží jako powerbanka pro celou posádku osobního vozidla, ale ani to není kapacita, která by vás nutila tahat po kapsách powerbanky a hledat kabel u jakéhokoli zdroje elektřiny.
Pravdou jest, že dlouhá výdrž je dána i agresivní správou aplikací. Často se mi stalo, že po probuzení se znovu spouštěla i aplikace, která běžela v popředí. Což je situace řešitelná. Pořád si zároveň musím připomínat cílovou skupinu Redmi Note 9T. Je to obyčejný telefon. Na práci se nehodí, multitasking pohodlný nebude, ale pokud taháte smartphone z kapsy kvůli v tu chvíli jedinému účelu, nic vás brzdit nebude.
Fotoaparát – Hlavně jednoduše!
Zatím projelo Xiaomi Redmi Note 9T palbou kritiky jako Mark I zákopy. Někdy ale narazit musel, cena nedovolí levný přístroj bez kompromisů. A ano, dle očekávání je slabým článkem fotoaparát. Při použití binningu už jeho rozlišení ohromí jen laiky, stejně jako počet objektivů.

Ve srovnání s tři roky starými smartphony to zní jako pohádka. Tři objektivy plus 48 Mpx, to je minimálně trojnásobné zlepšení! Pohádka zvážní, když zjistíte, že dva doplňkové objektivy používají rozlišení 2 Mpx. A přejde v depresivní konec, když si potvrdíte, že jeden slouží pro bokeh efekt, druhý pro makro. A že ani to makro moc neumí.
Jinými slovy zbývá jeden použitelný objektiv a portréty můžete fotit s rozostřeným pozadím. Širokoúhlé snímky se nekonají, zoom desetinásobný, leč digitální a nekvalitní.
Na úvahy, kterým objektivem pořídíte nejkvalitnější fotku, zapomeňte. Xiaomi jako kdyby šeptalo: “Nekomplikuj si to, prostě ten foťák někam namiř a zmáčkni spoušť…” Vcelku i věřím, že 9T takhle fungovat může. Za dobrých světelných podmínek fotka vyjde, v přírodě se trochu srazí detaily, v nočním režimu se občas dočkáte fajn výsledků, ale nakonec bude poměr dobrých a špatných fotek oscilovat okolo 50 %.
S telefonem se fotí příjemně, swipem si najdete potřebný režim, hodit se může i skenování dokumentů (ignorující barvu papíru), časosběr, slowmotion v 720p až do 960 FPS, ve Full HD ve 120 FPS, rychle najdete přepínání HDR, optimalizace scény, ale chybějící detaily ani umělá inteligence z vody neuvaří.
Jak fotí Redmi Note 9T?
Ukázka: noční snímky
Ukázka: video, Full HD, 30 FPS
Podprůměr s 5G je pořád jen podprůměr
Redmi Note 9T je telefon, který nenadchne, ani neurazí. Podobných telefonů prodává Xiaomi hromady, jmenovat můžu Redmi Note 9S, Note 9 Pro, Poco X3 nebo Note 8 Pro. Rozdíly jsou minimální, jeden je o pár stovek levnější, druhý má lepší foťák a RAM, třetí je stejný jako druhý, …
Recenzovaný model je jen kopií všeho, co ve střední třídě výrobce vyprodukoval v posledním roce, doplněnou o 5G modem. Jenže co je zásadní inovací jinde ve světě, u nás neposlouží. Mít tu rozšířené chytré domácnosti, mít tu alespoň funkční infrastrukturu páté generace, za zvážení by snad Note 9T stál. Do té doby ale nemá, co nabídnout, a částku investovanou do 5G je pro ČR lepší přesunout do schopností kamery. I tak budete mít z čeho vybírat.

Pokud preferujete funkce grafického rozhraní a design, ale oželíte trochu výkonu a výdrže, zkuste Samsung Galaxy A51 (recenze). Pokud chcete hrát, sáhněte po Realme 7 (recenze) s 90Hz displejem a 8 GB RAM. Pokud jste věrní Xiaomi, zahrňte do výběru Mi 10 Lite (recenze), chcete-li čistý Android, nabízí se Motorola Moto G. Ale argumenty, proč si vybrat právě Note 9T nevidím. Snad jen pokud fandíte naivní upřímnosti.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() |