Recenze Xiaomi Mi Band 5: už jsme se viděli?
Xiaomi k nám poslalo náramek, na kterém posedává pár much, ale za pakatel nabídne přesně to nejdůležitější, co byste na fitness náramku chtěli mít. Pokusím se také najít, co se oproti minulé generaci zlepšilo. Vítejte u recenze Xiaomi Mi Band 5!

Za zapůjčení děkujeme e-shopu Xiaomi-Czech.cz, u kterého produkt zakoupíte.
Designově je náramek oválného tvaru, vyroben z polykarbonátu, velký 47,2 × 18,5 × 12,4 mm (tedy vlastně malý) a váží sotva citelných 11,9 gramů. Když sedí na ruce, registrujete jen lehký dotyk spodní částí. Tam se nachází vystouplá senzorová plocha se dvěma LED.
Asi je to záměr, nicméně anatomicky to v případě přitažení náramku pořádně ke kůži znamená otlačení tohoto obrysu, takže raději o jeden otvor řemínek povolíte. To ostatně doporučuje i návod, jelikož materiál náramku nepropouští vlhkost a vedl by k zapaření pokožky.
Řemínek je z termoplastické gumy (syntetické) a ani na zpocené ruce jsem nezaznamenal žádné svědění apod., takže i pro citlivější kůži je nositelný celý den. Podle obvodu zápěstí jde řemínek zacvaknout do 13 poloh v rozsahu 155 až 219 mm, výstupek ho poté drží na místě tak akorát.

Mechanismus je z hliníkové slitiny. Kolem tohoto „čepu“ jsem si ke konci testování všiml mikroskopické praskliny, nicméně ta nikterak nenarůstala a netuším, kdy se objevila a jestli mým zaviněním.
Plastová skořepina náramku se zdá být dostatečně odolná předpokládanému užití. Náramek samozřejmě přežije sprchování a plavání, potápět se můžete do 50 metrů, tedy maximálního tlaku 5 atmosfér.
Jak se to vypne?
Mi Smart Band 5 disponuje připojením Bluetooth 5.0 BLE, k připojení je nezbytně nutná aplikace Mi Fit, kterou stáhnete na smartphony nejméně s Androidem 5 nebo iOS 10. Tím konektivita končí, žádné další bezdrátové připojení zde nenajdete. Kupodivu zde ale naprosto chybí možnost letového režimu nebo vypnutí Bluetooth. Náramek nejde vypnout jinak, než totálním vybitím.

Displej je typu AMOLED, na kategorii zařízení kvalitní, barevný, velký 1,1 palce a má rozlišení 294 × 126 pixelů. Jas lze regulovat ručně v pěti krocích, čitelnost na slunci je na maximum dobrá. Nicméně, ono toho zas tak moc na displeji vidět stejně není kvůli designérské rozdvojené osobnosti. Na hlavní obrazovce je vše obrovské přes celý displej, ale písmo v jednotlivých podnabídkách je titěrné, aby se vešly čtyři řádky nad sebe.
Uvolněte představivost
Na hlavní obrazovce jsou pochopitelně hodiny, status odemčení/zamčení náramku, připojení k telefonu, počet kroků a srdeční tep. Obrazovku je možné si modifikovat dle svého uvážení a v případě zájmu o kompletní redesign stačí zavítat do obchodu s motivy. Postupným rolováním dolů se dál odkrývá počítadlo kroků, PAI, srdeční tep, oznámení, stres, dýchání, události, počasí, cvičení a nastavení.
Rolováním doprava procházíte nejoblíbenější funkce, což nastavíte v telefonu. Například rychlé ovládání hudby funguje na jakýkoliv přehrávač dobře, změna hlasitosti, zastavení – je to podobné jako na dodávaných sluchátkách k telefonům.
Je důležité si říct, že ač je prostředí náramku velmi prosté, neumí česky. Možná se to změní, ale zatím je to nevýhoda. S českými znaky je prostředí obecně na štíru a neumí je ani zobrazit, takže třeba text utrpí na srozumitelnosti.
Bez aplikace ani ránu?
Co se týče obslužné aplikace, ta obstarává v podstatě veškerou interakci s náramkem. Po spárování se na výchozí stránce Cvičení ukazuje v podstatě rozšířená informační tabulka s daty z hodinek, uprostřed jsou Přátelé a úplně vpravo Profil, kde je možné nastavovat aplikaci a rozkliknout jednotlivá připojená zařízení.
Ukazuje se zde poslední nabití náramku, je možné spustit Obchod, nastavit automatické odemykání, upozornění na příchozí hovory nebo na došlá oznámení.
Zde bych dodal, že mezi telefonem a náramkem i přes nejkratší nastavené zpoždění byla znát při příchozím volání několikasekundová prodleva, takže nedočkaví volající to nemusí vydržet. To samé se týká i oznámení, jelikož jsem většinou na telefonu nebo počítači, většinou vše vyřídím dřív, než oznámení stihlo doputovat.
Praktická je na první pohled možnost oboustranného „prozvonění“, když spárované zařízení někde zapomenete. Bohužel náramek umí jen slabě zavibrovat a já bych ho tedy spíš nenašel. Naopak telefon křičí pěkně na maximum. V dalším nastavení ještě vypíchnu možnost aktivovat rozsvícení displeje při otočení zápěstí a beta funkci ovládání fotoaparátu v telefonu.
Diskotékové měření tepu
Náramek je schopný měřit srdeční tep a hladinu stresu; nasycení kyslíkem zde není. Líbí se mi možnost nastavení základní frekvence měření (1/5/10/30 minut) a automatické zjištění aktivity, při jejímž zjištění se interval zkrátí. Měření poznáte podle dvou blikajících zelených diod, u kterých se ještě blikání mění z pomalého na zběsilé. Pokud by náramek vyhodnotil tep jako nepřiměřeně vysoký situaci, měli byste dostat varování. Za dobu testování se mi to nestalo.

Tím jsme de facto vyčerpali jednu ze dvou klíčových funkcí náramku. Tou druhou je měření kroků, které probíhá tak, jak byste si ho představili. Přesnost záznamu je slušná a počet kroků nebyl příliš vzdálený od mého telefonu. Když náramek nosíte opravdu pořád, možná vás mile překvapí, kolik kroků denně nachodíte po domě, ideálně cestami pro jídlo.
Vzhůru kamkoliv
Co se týče měření sportovních aktivit, úspěch je závislý na schopnostech vašeho telefonu. V této cenové kategorii není možné doufat v nasazení samostatného GPS čipu, takže veškerá data proudí z telefonu, který se tak logicky rychleji vybíjí. K dispozici je jedenáct režimů (chůze, běh venku nebo na páse, kolo, veslování, vzpírání…)
Ze zdravotních funkcí je zajímavý tzv. PAI (index fyzické aktivity), podle studie HUNT by měli fyzicky zdraví lidé udržovat hodnotu nad 100 pro ideální zdraví a kondici. Skóre vám nejvíce zvýší intenzivní výdej, tedy činnost s tepovou frekvencí 160/min a vyšší. Dále je to měření spánku, které funguje z logiky věci lépe než na telefonu (náramek je těsně na kůži).
Náramek rozlišuje lehký, hluboký a REM spánek, výsledkem je opět určité skóre spánku a aplikace vám dá tipy na zlepšení vaší spánkové hygieny. A pokud se zaevidujete jako žena, můžete sledovat svůj menstruační cyklus.
Týden nemusí jít z ruky
Když jsem zmínil, že s náramkem můžete kamkoliv, klidně ho jde vzít i na pár dní mimo civilizaci. Pokud ho budete mít jen jako mini hodinky, vydrží deklarované dva týdny. Při větším používání a silně rozsvíceném displeji jsem dobíjel jednou v týdnu. Nabíjení probíhá pomocí dvou pinů na spodní straně náramku. Tady jsem narazil na to, že dodávaný kabel je krátký (asi 40 cm) a jiný podobný pravděpodobně mít nebudete. Naštěstí ale Xiaomi ustoupilo od nabíjecí kolébky z předešlé generace.

Zhodnocení
Náramek bych uzavřel jako celkem dobrou prodlouženou ruku telefonu. Fitness funkce fungují v rámci možností hardwaru slušně. Pokud oželíte absenci NFC a GPS, může být za tisíc a nějakou stovku takové zařízení šikovné. Jinak se musíte poohlédnout v segmentu chytrých hodinek. Škoda, že placení, hlasové ovládání a měření nasycení krve kyslíkem zůstalo jen pro Čínu a v Evropě je v prodeji ta méně vybavená verze.

Z ostatních modelů na trhu lze vybírat ze starší generace Mi Band 4 (recenze), oproti které jsou inovace sotva znatelné. Konkurence toho nemá málo – s cenou do 1 000 Kč je tu Niceboy X-fit Active, iGET Fit F2 nebo Honor Band 5 a našli byste i další podobné náramky. Pokud stojíte o profláklejšího výrobce, Fitbit Inspire už sahá na 1 400 Kč.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |