Recenze Huawei Mate 10 Lite: velkoplošný displej není vše

Bezesporu největším lákadlem je u nového telefonu Huawei Mate 10 Lite jeho rozměrný 5,9″ FullVision displej s poměrem stran 18:9 a pouze minimálními rámečky a tedy moderním designem, či rovnou čtveřice kamerek využívající sestavu dvou duálních fotoaparátů, se kterými je taktéž tento stroj celkem trendní. Nicméně v některých dalších disciplínách už na konkurenty trochu ztrácí. Bude vám to vadit, nebo ne? To opět prozradí naše recenze.

Pokud jde o modely s přídomkem Lite, u čínského výrobce Huawei patří mezi nejpopulárnější a nejznámější odlehčené varianty vlajkových modelů řady P, např. P7 Lite, P8 Lite, P9 Lite, či P10 Lite apod. Bylo tedy zřejmě jen otázkou času, než se něco podobného objeví také u vlajkové řady Mate. A v loňském roce jsme se poprvé dočkali, tedy ne tak úplně. Model Mate 9 Lite se na český trh oficiálně nepodíval. Ovšem v letošním roce výrobce neodolal a nový Mate 10 Lite už Čechům přivezl. Bude to opět trefa do černého, jako v případě zmíněných Lite variant u řady P?

Huawei Mate 10 Lite: specifikace

Konstrukce celokovové tělo, 156 x 75 x 7,5 mm, 164 g
Displej 5,9″, IPS LCD, 2160 x 1080 px, jemnost 407 ppi
Operační systém Android 7.0 Nougat + EMUI 5.1
Procesor 8 jádrový, 2,36 GHz, Huawei Kirin 659
Paměť 4 GB RAM, 64 GB úložiště, microSD slot (až 256 GB)
Fotoaparát duální (16+2) Mpx, 2x blesk + přední duální (13+2) Mpx
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie hybridní dual SIM, Bluetooth 4.2, Wi-Fi, GPS, čtečka otisků
Baterie 3340 mAh, rychlonabíjení
Cena a dostupnost 9 999 Kč, listopad 2017

Design a zpracování: na jedničku

Mate 10 Lite možná stojí méně než polovinu toho, co dáte za samotný vlajkový model Mate 10 Pro (recenze), ovšem po vzhledové a konstrukční stránce není levnější sourozenec o moc pozadu. Místo opravdu prémiového skleněno-kovového těla je Lite varianta vyvedena celá z pevného kovu, takže bude dost možná o něco odolnější na pády než samotná Pro verze, ovšem majitelé se zde musejí obejít bez praktické voděodolnosti, či dokonalé prachotěsnosti. Kterou ale mimochodem například konkurenční Samsungy přináší, takže jde v tomto směru o jistý ústupek.

Na oko však i levnější sourozenec vypadá vskutku moderně. Čínští inženýři ho taktéž vybavili rozměrným téměř celoplošným displejem s jen minimálními rámečky. Jde o moderní řešení, které nejen hezky vypadá (až skoro připomíná Infinity displeje od jihokorejského výrobce, které mají například modely Galaxy S8 a S8+), ale díky nudlovitému poměru stran 18:9 se i překvapivě dobře drží v ruce. Obrazovka totiž narostla hlavně do výšky, nikoliv do šířky. A pokud by přeci jen někomu působila menší potíže při jednoručním ovládání, není nic jednoduššího, než posunutím prstu po spodní liště s tlačítky přepnout obrazovku do menšího jednoručního režimu.

Díky zaobleným hranám se i cenově výhodnější Mate drží poměrně dobře, při ovládání pak možná oceníte také lehce zaoblené kraje krycího skla. Na pády si však musíte dávat dobrý pozor, neboť telefon není vybaven žádným odolnějším sklem typu Gorilla Glass apod. A z výroby nalepenou ochrannou fólii taktéž nepovažuji za úplně šťastné řešení, protože se mi už se během prvního týdne začala sama odlepovat. Jako dost nesmyslný krok mi pak přijde i zachování starého microUSB konektoru pro nabíjení či připojení k počítači, když už většina výrobců přešla na modernější oboustranné USB-C, a to nemluvím jen o těch nejdražších telefonech, ale i o střední třídě. O absenci NFC nemluvě.

Co je však skvělé a v Číně si za to zaslouží metál, je čtečka otisků prstů. Patří totiž s přehledem mezi ty nejrychlejší a nejpřesnější, jaké dnes v telefonu najdete. Navíc opět přináší praktické ovládání, kdy swipnutím například stáhnete dolů horní lištu s notifikacemi a rychlými přepínači, nebo s ní můžete ovládat i další funkce. Ještě tak, kdyby čtečka našla své místo nikoliv na zádech, ale na přední straně, odkud je lépe dosažitelná, pokud smartphone leží na stole. Ale je to i věc vkusu a osobních preferencí. A zapomenout bych neměl ani na praktickou notifikační diodu, která pomocí různých barev dokáže velmi dobře upozorňovat na nové události. Always-on displej to sice není, ale aspoň něco.

Displej, prostředí a baterie: pár chyb se najde

Obří FullVision displej zní parádně. A pokud se podíváme na jeho Full HD+ rozlišení 2160 x 1080 px dosahující jemnosti 409 ppi, můžeme pokračovat v superlativech. Ovšem jakmile dojde řeč některé další disciplíny, hned je poznat, že výrobce na panelu zkrátka šetřil. Nejvíce si asi všimnete barev, které nejsou tak věrohodné a přesné, jako u dražších přístrojů, nebo zamrzí horší fungování světelného čidla, které neznámo proč nastavuje automaticky jinou úroveň jasu pro webový prohlížeč než pro zbytek prostředí, nebo má obecně tendence nastavovat nižší jas, než by bylo potřeba. To zřejmě za účelem dosažení delší výdrže baterie. Pochválit ale můžu přítomnost praktického filtru pro odstranění modrého světla, což se hodí ve večerních hodinách, abyste své oči tolik neunavovali a lépe se vyspali.

Pokud jde o rozměrnější displej, možná si říkáte, jak je ve skutečnosti využitelný. V první řadě bych řekl, že Huawei Mate 10 Lite dokáže prakticky jakoukoliv aplikaci roztáhnout do atypického poměru 18:9 (tedy 2:1), tedy pokud jde čistě o aplikaci jako takovou. Nenarazil jsem na aplikaci, kterou by telefon zvětšit nedokázal nebo by to znamenalo jakékoliv problémy. Nicméně pokud si pustíte například video na YouTube, která v poměru 18:9 samozřejmě zatím moc nejsou, tak se vám malé rámečky kolem displeje o něco zvětší a telefon bude vypadat, jako nemoderní smartphony s běžnými displeji s poměrem stran např. 16:9. Doufejme, že zde pomohou samotní vývojáři aplikací, neboť například Google již u iPhonu X umožňuje zvětšení přehrávaných videí tak, aby vyplnily opravdu celý nudlovitý displej, leč na úkor částečného oříznutí videa.

 

Operačním systémem je Android 7.0 Nougat s uživatelskou nadstavbou EMUI 5.1, takže nechybí některé staré známé funkce a vychytávky jako u mnoha jiných sesterských modelů od Huawei. Praktický je režim rozdělené obrazovky Multi-window, kdy stačí jen přejet kloubem prstu zhruba v polovině obrazovky a rozdělit si ji tak na dvě části, na kterých poběží dvě různé aplikace současně. V případě velkého 5,9palcového displeje to dává smysl. Praktické je také ovládání pohybem, kdy přetočením telefonu displejem dolů můžete například ztišit vyzvánění, časovač, nebo budík. Co mi však velmi chybělo, jsou nerušená upozornění v případě příchozích hovorů, v podobě tzv. pop-up okna. Když zrovna něco děláte na displeji, příchozí hovor vás zkrátka přeruší a vy nemůžete dokončit myšlenku, jedině až po vašem odmítnutí či ukončení hovoru druhou stranou. Některé nové funkce snad přinese aktualizace na Android 8.0 Oreo, kterou sice výrobce zatím oficiálně neslíbil, ale divili bychom se, kdyby se ji Huawei Mate 10 Lite nedočkal.

 

O výkon nouze není, systém jako takový běží svižně, ať už jde o spouštění aplikací, přepínání mezi nimi, či rychlost animací. Ale je potřeba se o telefon s Androidem pravidelně starat. Huawei zde opět přináší aplikaci pro pročištění paměti a optimalizování systému, kdy dojde například k promazání některých dočasných dat v aplikacích, nebo ukončení některých aplikací. Pokud se tímto způsobem o Huawei Mate 10 Lite starat nebudete, pak počítejte, že se vám během několika týdnů či měsíců začne viditelně zpomalovat. Ale můžete si toho všimnout klidně i dříve, pokud budete telefon zaměstnávat podobně vydatně jako já. Holt čínský výrobce svůj méně vybavený model neobohatil o umělou inteligenci, se kterou se tak chlubí v případě Mate 10 Pro (recenze). Ten prý dokáže běžet jako nový i po roce používání, jako jeden z mála Androidů. Nicméně zatím to nikdo ještě nevyzkoušel, takže si na slibované výsledky teprve budeme muset počkat.

 

U vybavenějšího sourozence pak najdeme obří 4000 mAh, o kterou je bohužel levnější Mate 10 Lite ochuzen. Vystačit si musí s kapacitou 3340 mAh. A jak se dalo čekat, jeho výdrž není už tak výjimečná, jako u Mate 10 Pro. Při náročnějším pracovním zatížení jsem byl nucen telefon dobíjet prakticky téměř každý den, neboť zhruba 1,5denní výdrž znamená, že se Mate nemusí dožít druhého večera, nebo byste se museli během druhého dne omezovat. Každopádně skvelá je podpora praktického rychlonabíjení, kdy s dodávanou rychlonabíječkou s maximálním dvouampérovým proudem při pěti voltech v zásuvce stačí z 15 na 100 % zhruba 2 hodiny a 15 minut.

Fotoaparát: moderní zepředu i zezadu

Mate 10 Lite je jedním z mála telefonů, které se mohou chlubit hned čtyřmi fotoaparáty – dvěma snímači vpředu (13+2 Mpx) a dvěma snímači vzadu (16+2 Mpx). Duální řešení však pouze přispívá k tomu, aby bylo možné pořizovat snímky s tzv. bokeh efektem, tedy focení s různou hloubkou ostrosti. A i vzhledem k tomu, že sekundární snímače vpředu i vzadu mají shodně jen 2 Mpx, tak ani od jednoho z duálních fotoaparátů zkrátka nelze čekat zázraky. Bylo by to až příliš pošetilé. Snímky od konkurence v této cenové relaci mají například lepší drobnokresbu, či jsou barevně vyváženější a přesnější. A pokud dojde na focení za horších světelných podmínek, rozdíl je ještě větší.

Oba duální fotoaparáty sice kvalitou příliš neoslní, nicméně potěší svými možnostmi. V případě hlavního fotoaparátu, tedy toho na zádech telefonu, je k dispozici například celkem svižný a kvalitní HDR režim, ale nechybí ani manuální režim, malování světlem, či zpomalené záběry. Přední fotoaparát pak zase láká na praktické zkrášlení, které se jistě bude hodit při focení selfie snímků, nebo možnost přidání různých masek přímo na váš obličej. S oběma, respektive všemi čtyřmi fotoaparáty je celkem zábava, ovšem nečekejte tak kvalitní výsledky, jako u některých cenou srovnatelných konkurenčních telefonů. V tomto směru jsou bohužel čtyři fotoaparáty z velké části jen marketing.

Jak fotí Huawei Mate 10 Lite?

Zhodnocení

Odlehčený model Mate 10 Lite je výrazně cenově levnější, než samotný vlajkový model, ovšem nenechte se zmást – podobností je mezi nimi jen pár a nejde tedy o jednoznačně skvělou nabídku. Huawei si největší pochvalu zaslouží za moderní celoplošný displej, skvělé zpracování, čtečku otisků, či bohaté možnosti při focení s předními i zadními fotoaparáty. Na druhou stranu ale případní zájemci musejí skousnout hned několik kompromisů, ať už méně kvalitní fotoaparáty nebo absenci nových technologií USB-C či NFC, které zbytečně snižují hodnocení jinak celkem povedeného stroje.

Pokud jde o konkurenci, za startovací cenu necelých 10 tisíc korun seženete celou řadu celkově povedenějších smartphonů. Například téměř bezkonkurenční je nabídka zlevněného Samsungu Galaxy S7 (recenze), který vyjde nyní jen na necelých 11 tisíc korun a kromě možná trochu méně moderního designu s většími rámečky kolem displeje ve všech ostatních směrech jasně dominuje. Ale neméně atraktivní pro někoho může být i sesterský Honor 9 (recenze), který taktéž za necelých 11 tisíc korun přináší skvělou výbavu s jen minimem přešlapů.

Zatím se tedy vyplatí alespoň tisícovku připlatit a mít některý z konkurenčních modelů, které možná nemají nejmodernější vzhled, ale mají dotaženější výbavu a podstatně více funkcí, anebo si počkat, až výrobce svůj Huawei Mate 10 Lite zlevní. Myslím si, že to z důvodu horší konkurenceschopnosti nebude dlouho trvat.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
 rozměrný displej s malými rámečky  méně kvalitní fotoaparáty
 pevné celokovové tělo  staré microUSB
 bohaté možnosti focení  chybí NFC
 bleskurychlá čtečka otisků

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."

Recenze Huawei Mate 10 Lite: velkoplošný displej není vše

Bezesporu největším lákadlem je u nového telefonu Huawei Mate 10 Lite jeho rozměrný 5,9″ FullVision displej s poměrem stran 18:9 a pouze minimálními rámečky a tedy moderním designem, či rovnou čtveřice kamerek využívající sestavu dvou duálních fotoaparátů, se kterými je taktéž tento stroj celkem trendní. Nicméně v některých dalších disciplínách už na konkurenty trochu ztrácí. Bude vám to vadit, nebo ne? To opět prozradí naše recenze.

Pokud jde o modely s přídomkem Lite, u čínského výrobce Huawei patří mezi nejpopulárnější a nejznámější odlehčené varianty vlajkových modelů řady P, např. P7 Lite, P8 Lite, P9 Lite, či P10 Lite apod. Bylo tedy zřejmě jen otázkou času, než se něco podobného objeví také u vlajkové řady Mate. A v loňském roce jsme se poprvé dočkali, tedy ne tak úplně. Model Mate 9 Lite se na český trh oficiálně nepodíval. Ovšem v letošním roce výrobce neodolal a nový Mate 10 Lite už Čechům přivezl. Bude to opět trefa do černého, jako v případě zmíněných Lite variant u řady P?

Huawei Mate 10 Lite: specifikace

Konstrukce celokovové tělo, 156 x 75 x 7,5 mm, 164 g
Displej 5,9″, IPS LCD, 2160 x 1080 px, jemnost 407 ppi
Operační systém Android 7.0 Nougat + EMUI 5.1
Procesor 8 jádrový, 2,36 GHz, Huawei Kirin 659
Paměť 4 GB RAM, 64 GB úložiště, microSD slot (až 256 GB)
Fotoaparát duální (16+2) Mpx, 2x blesk + přední duální (13+2) Mpx
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie hybridní dual SIM, Bluetooth 4.2, Wi-Fi, GPS, čtečka otisků
Baterie 3340 mAh, rychlonabíjení
Cena a dostupnost 9 999 Kč, listopad 2017

Design a zpracování: na jedničku

Mate 10 Lite možná stojí méně než polovinu toho, co dáte za samotný vlajkový model Mate 10 Pro (recenze), ovšem po vzhledové a konstrukční stránce není levnější sourozenec o moc pozadu. Místo opravdu prémiového skleněno-kovového těla je Lite varianta vyvedena celá z pevného kovu, takže bude dost možná o něco odolnější na pády než samotná Pro verze, ovšem majitelé se zde musejí obejít bez praktické voděodolnosti, či dokonalé prachotěsnosti. Kterou ale mimochodem například konkurenční Samsungy přináší, takže jde v tomto směru o jistý ústupek.

Na oko však i levnější sourozenec vypadá vskutku moderně. Čínští inženýři ho taktéž vybavili rozměrným téměř celoplošným displejem s jen minimálními rámečky. Jde o moderní řešení, které nejen hezky vypadá (až skoro připomíná Infinity displeje od jihokorejského výrobce, které mají například modely Galaxy S8 a S8+), ale díky nudlovitému poměru stran 18:9 se i překvapivě dobře drží v ruce. Obrazovka totiž narostla hlavně do výšky, nikoliv do šířky. A pokud by přeci jen někomu působila menší potíže při jednoručním ovládání, není nic jednoduššího, než posunutím prstu po spodní liště s tlačítky přepnout obrazovku do menšího jednoručního režimu.

Díky zaobleným hranám se i cenově výhodnější Mate drží poměrně dobře, při ovládání pak možná oceníte také lehce zaoblené kraje krycího skla. Na pády si však musíte dávat dobrý pozor, neboť telefon není vybaven žádným odolnějším sklem typu Gorilla Glass apod. A z výroby nalepenou ochrannou fólii taktéž nepovažuji za úplně šťastné řešení, protože se mi už se během prvního týdne začala sama odlepovat. Jako dost nesmyslný krok mi pak přijde i zachování starého microUSB konektoru pro nabíjení či připojení k počítači, když už většina výrobců přešla na modernější oboustranné USB-C, a to nemluvím jen o těch nejdražších telefonech, ale i o střední třídě. O absenci NFC nemluvě.

Co je však skvělé a v Číně si za to zaslouží metál, je čtečka otisků prstů. Patří totiž s přehledem mezi ty nejrychlejší a nejpřesnější, jaké dnes v telefonu najdete. Navíc opět přináší praktické ovládání, kdy swipnutím například stáhnete dolů horní lištu s notifikacemi a rychlými přepínači, nebo s ní můžete ovládat i další funkce. Ještě tak, kdyby čtečka našla své místo nikoliv na zádech, ale na přední straně, odkud je lépe dosažitelná, pokud smartphone leží na stole. Ale je to i věc vkusu a osobních preferencí. A zapomenout bych neměl ani na praktickou notifikační diodu, která pomocí různých barev dokáže velmi dobře upozorňovat na nové události. Always-on displej to sice není, ale aspoň něco.

Displej, prostředí a baterie: pár chyb se najde

Obří FullVision displej zní parádně. A pokud se podíváme na jeho Full HD+ rozlišení 2160 x 1080 px dosahující jemnosti 409 ppi, můžeme pokračovat v superlativech. Ovšem jakmile dojde řeč některé další disciplíny, hned je poznat, že výrobce na panelu zkrátka šetřil. Nejvíce si asi všimnete barev, které nejsou tak věrohodné a přesné, jako u dražších přístrojů, nebo zamrzí horší fungování světelného čidla, které neznámo proč nastavuje automaticky jinou úroveň jasu pro webový prohlížeč než pro zbytek prostředí, nebo má obecně tendence nastavovat nižší jas, než by bylo potřeba. To zřejmě za účelem dosažení delší výdrže baterie. Pochválit ale můžu přítomnost praktického filtru pro odstranění modrého světla, což se hodí ve večerních hodinách, abyste své oči tolik neunavovali a lépe se vyspali.

Pokud jde o rozměrnější displej, možná si říkáte, jak je ve skutečnosti využitelný. V první řadě bych řekl, že Huawei Mate 10 Lite dokáže prakticky jakoukoliv aplikaci roztáhnout do atypického poměru 18:9 (tedy 2:1), tedy pokud jde čistě o aplikaci jako takovou. Nenarazil jsem na aplikaci, kterou by telefon zvětšit nedokázal nebo by to znamenalo jakékoliv problémy. Nicméně pokud si pustíte například video na YouTube, která v poměru 18:9 samozřejmě zatím moc nejsou, tak se vám malé rámečky kolem displeje o něco zvětší a telefon bude vypadat, jako nemoderní smartphony s běžnými displeji s poměrem stran např. 16:9. Doufejme, že zde pomohou samotní vývojáři aplikací, neboť například Google již u iPhonu X umožňuje zvětšení přehrávaných videí tak, aby vyplnily opravdu celý nudlovitý displej, leč na úkor částečného oříznutí videa.

 

Operačním systémem je Android 7.0 Nougat s uživatelskou nadstavbou EMUI 5.1, takže nechybí některé staré známé funkce a vychytávky jako u mnoha jiných sesterských modelů od Huawei. Praktický je režim rozdělené obrazovky Multi-window, kdy stačí jen přejet kloubem prstu zhruba v polovině obrazovky a rozdělit si ji tak na dvě části, na kterých poběží dvě různé aplikace současně. V případě velkého 5,9palcového displeje to dává smysl. Praktické je také ovládání pohybem, kdy přetočením telefonu displejem dolů můžete například ztišit vyzvánění, časovač, nebo budík. Co mi však velmi chybělo, jsou nerušená upozornění v případě příchozích hovorů, v podobě tzv. pop-up okna. Když zrovna něco děláte na displeji, příchozí hovor vás zkrátka přeruší a vy nemůžete dokončit myšlenku, jedině až po vašem odmítnutí či ukončení hovoru druhou stranou. Některé nové funkce snad přinese aktualizace na Android 8.0 Oreo, kterou sice výrobce zatím oficiálně neslíbil, ale divili bychom se, kdyby se ji Huawei Mate 10 Lite nedočkal.

 

O výkon nouze není, systém jako takový běží svižně, ať už jde o spouštění aplikací, přepínání mezi nimi, či rychlost animací. Ale je potřeba se o telefon s Androidem pravidelně starat. Huawei zde opět přináší aplikaci pro pročištění paměti a optimalizování systému, kdy dojde například k promazání některých dočasných dat v aplikacích, nebo ukončení některých aplikací. Pokud se tímto způsobem o Huawei Mate 10 Lite starat nebudete, pak počítejte, že se vám během několika týdnů či měsíců začne viditelně zpomalovat. Ale můžete si toho všimnout klidně i dříve, pokud budete telefon zaměstnávat podobně vydatně jako já. Holt čínský výrobce svůj méně vybavený model neobohatil o umělou inteligenci, se kterou se tak chlubí v případě Mate 10 Pro (recenze). Ten prý dokáže běžet jako nový i po roce používání, jako jeden z mála Androidů. Nicméně zatím to nikdo ještě nevyzkoušel, takže si na slibované výsledky teprve budeme muset počkat.

 

U vybavenějšího sourozence pak najdeme obří 4000 mAh, o kterou je bohužel levnější Mate 10 Lite ochuzen. Vystačit si musí s kapacitou 3340 mAh. A jak se dalo čekat, jeho výdrž není už tak výjimečná, jako u Mate 10 Pro. Při náročnějším pracovním zatížení jsem byl nucen telefon dobíjet prakticky téměř každý den, neboť zhruba 1,5denní výdrž znamená, že se Mate nemusí dožít druhého večera, nebo byste se museli během druhého dne omezovat. Každopádně skvelá je podpora praktického rychlonabíjení, kdy s dodávanou rychlonabíječkou s maximálním dvouampérovým proudem při pěti voltech v zásuvce stačí z 15 na 100 % zhruba 2 hodiny a 15 minut.

Fotoaparát: moderní zepředu i zezadu

Mate 10 Lite je jedním z mála telefonů, které se mohou chlubit hned čtyřmi fotoaparáty – dvěma snímači vpředu (13+2 Mpx) a dvěma snímači vzadu (16+2 Mpx). Duální řešení však pouze přispívá k tomu, aby bylo možné pořizovat snímky s tzv. bokeh efektem, tedy focení s různou hloubkou ostrosti. A i vzhledem k tomu, že sekundární snímače vpředu i vzadu mají shodně jen 2 Mpx, tak ani od jednoho z duálních fotoaparátů zkrátka nelze čekat zázraky. Bylo by to až příliš pošetilé. Snímky od konkurence v této cenové relaci mají například lepší drobnokresbu, či jsou barevně vyváženější a přesnější. A pokud dojde na focení za horších světelných podmínek, rozdíl je ještě větší.

Oba duální fotoaparáty sice kvalitou příliš neoslní, nicméně potěší svými možnostmi. V případě hlavního fotoaparátu, tedy toho na zádech telefonu, je k dispozici například celkem svižný a kvalitní HDR režim, ale nechybí ani manuální režim, malování světlem, či zpomalené záběry. Přední fotoaparát pak zase láká na praktické zkrášlení, které se jistě bude hodit při focení selfie snímků, nebo možnost přidání různých masek přímo na váš obličej. S oběma, respektive všemi čtyřmi fotoaparáty je celkem zábava, ovšem nečekejte tak kvalitní výsledky, jako u některých cenou srovnatelných konkurenčních telefonů. V tomto směru jsou bohužel čtyři fotoaparáty z velké části jen marketing.

Jak fotí Huawei Mate 10 Lite?

Zhodnocení

Odlehčený model Mate 10 Lite je výrazně cenově levnější, než samotný vlajkový model, ovšem nenechte se zmást – podobností je mezi nimi jen pár a nejde tedy o jednoznačně skvělou nabídku. Huawei si největší pochvalu zaslouží za moderní celoplošný displej, skvělé zpracování, čtečku otisků, či bohaté možnosti při focení s předními i zadními fotoaparáty. Na druhou stranu ale případní zájemci musejí skousnout hned několik kompromisů, ať už méně kvalitní fotoaparáty nebo absenci nových technologií USB-C či NFC, které zbytečně snižují hodnocení jinak celkem povedeného stroje.

Pokud jde o konkurenci, za startovací cenu necelých 10 tisíc korun seženete celou řadu celkově povedenějších smartphonů. Například téměř bezkonkurenční je nabídka zlevněného Samsungu Galaxy S7 (recenze), který vyjde nyní jen na necelých 11 tisíc korun a kromě možná trochu méně moderního designu s většími rámečky kolem displeje ve všech ostatních směrech jasně dominuje. Ale neméně atraktivní pro někoho může být i sesterský Honor 9 (recenze), který taktéž za necelých 11 tisíc korun přináší skvělou výbavu s jen minimem přešlapů.

Zatím se tedy vyplatí alespoň tisícovku připlatit a mít některý z konkurenčních modelů, které možná nemají nejmodernější vzhled, ale mají dotaženější výbavu a podstatně více funkcí, anebo si počkat, až výrobce svůj Huawei Mate 10 Lite zlevní. Myslím si, že to z důvodu horší konkurenceschopnosti nebude dlouho trvat.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
 rozměrný displej s malými rámečky  méně kvalitní fotoaparáty
 pevné celokovové tělo  staré microUSB
 bohaté možnosti focení  chybí NFC
 bleskurychlá čtečka otisků

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."