Recenze Xiaomi Redmi 5 Plus: to nejlepší pod 5 tisíc?
Čínské Xiaomi vždy patřilo mezi výrobce, kteří dokáží nabídnout telefon s opravdu zajímavým poměrem cena versus výkon. Nové Redmi 5 Plus je toho jasným důkazem, a tuto hranici posouvá na nový level. Co vše se dá totiž nacpat do ceny okolo 5ti tisíc, je opravdu fascinující.
O společnosti Xiaomi je známo, že se snaží cílit hlavně na zákazníky, kteří nechtějí za telefon utrácet celou výplatu. V této cenové kategorii je přitom opravdu velká a nepříjemná konkurence. Častokrát tak o úspěchu či neúspěchu jednotlivého modelu rozhodují maličkosti. Je tak otázkou, jak si zde povede Redmi 5 Plus.
Na papíře to ale vypadá opravdu skvěle a moderně. Zdá se tak, že novinka od Xiaomi nemá v podstatě žádnou závažnější chybu, která by mohla Redmi 5 Plus připravit o úspěch. Je tomu ale opravdu tak? Nebo tento kousek disponuje něčím, čím by mohl odradit potenciálního kupce? Na to si odpovíme v právě začínající recenzi.
Xiaomi Redmi 5 Plus: specifikace
Konstrukce | kovové tělo, 158,5 x 75,5 x 8,1 mm, 180 g |
---|---|
Displej | 5,99″, IPS LCD, 18:9, 2160 x 1080 px, jemnost 403 ppi |
Operační systém | Android 7.1.2 Nougat + MIUI 9.2 |
Procesor | 8 jádrový, 2 GHz, Qualcomm Snapdragon 625 |
Paměť | 3 GB RAM, 32 GB úložiště, microSD karty (až 128 GB) |
Fotoaparát | 13 Mpx, blesk, f/2.0 + přední 8 Mpx |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | hybridní dual SIM, Bluetooth, micro USB, Wi-Fi, GPS, čtečka otisků |
Baterie | 4 000 mAh |
Cena a dostupnost | cca 4 700 Kč |
Za zapůjčení děkujeme eshopu XM.cz, u kterého telefon zakoupíte.
Design a zpracování: skvěle zpracovaný dlouhán
Oblé tvary, které jsou pro Xiaomi Redmi 5 Plus typické, mají za úkol jednu věc. A to zlepšení celkové ergonomie. Přece jenom rozměry 158,5 mm na výšku a 75,5 mm na šířku neznačí zrovna kompaktnost zařízení. Nové Redmi 5 Plus je tak opravdu velkým telefonem. I přesto ale při držení vzbuzuje důvěru, díky které nemáte strach z pádu zařízení. Díky tomuto designu se však po vzhledové stránce jedná o dnes již vcelku typickou tuctovku s nudloidním displejem. Což je pro mnohé dobře, pro mnohé se naopak jedná o slabinu.
Celé tělo této novinky je vyrobeno z kovu. Tento design pak narušují pouze dva plastové anténní předěly na zádech. Dnes se tak setkáváme se smartphony, které za cenu okolo 5 000 korun nabízí opravdu kvalitní zpracování. Redmi 5 Plus je toho skvělým příkladem, vše lícuje tak jak má, nic nevrže, v ruce se drží pohodlně. Nabízí se tak otázka, co víc si přát?
Pokud se zaměříme na zadní stranu, spatříme zde čočku fotoaparátu, naneštěstí z těla vystupuje. I když tento problém je řešitelný, a vyřešit vám ho pomůže samotné Xiaomi. V balení je totiž dodáván silikonový obal, díky kterému čočka „zapadne“ a nevystupuje. Pod fotoaparátem již klasicky nalezneme čtečku otisků prstů.
U snímače otisků se ještě ale pozastavím. I přesto, že Redmi 5 Plus je poměrně velký smartphone, s pohodlným dosahem na tento senzor nebyl žádný problém. Ještě více mě ale potěšila její funkčnost. Dalo by se říci, že mi téměř vyrazila dech. Její rychlost? Opravdu špičková. Za takovou čtečku by se nemuseli stydět ani smartphony za desítky tisíc.
Při pohledu na přední stranu vás dozajista zaujme displej. O něm se sice budeme bavit až později, nicméně sluší se Xiaomi pochválit, že naběhlo na trend zmenšování rámečků. Navíc hrany jsou příjemně zaobleny a zobrazovač tak naprosto zapadá do celkového designu. Celý zobrazovač je navíc kryt krycím sklíčkem Corning Gorilla Glass. Nemusíte se tak bát, že by se displej lehce poškrábal.
Po přesunu na spodní hranu telefonu nalezneme bohužel postarší microUSB konektor. Tomuto kousku by ale určitě více slušelo modernější USB-C. Nicméně někde se šetřit muselo. Po stranách nabíjecího konektoru se nachází dvě mřížky, ačkoliv zvuk vychází pouze z jedné. Na pravém boku je potom klasické rozestavení tlačítek. Přesně na úrovni palce je zamykací klávesa. Nad ní je potom kolébka hlasitosti. Opačný bok smartphonu skrývá pouze šuplíček pro microSD kartu a SIM kartu.
Zajímavější je to již na horní straně. Jak již jsme od Xiaomi zvyklí, i v těch nejlevnějších kouscích nalezneme infraport. A ten je samozřejmě přítomen i zde. Pomocí něj tak můžete ovládat televizi či jiné domácí spotřebiče. V Xiaomi navíc nezapomněli ani na 3,5 mm jack, který se pomalinku stává téměř nadstandardním prvkem smartphonu.
Displej, prostředí a baterie: v hlavní roli výdrž
Kapitolu displeje jsme již lehce nakousli. Stále jsem však neprozradil, jakou má úhlopříčku. Xiaomi Redmi 5 Plus zdobí opravdu velký 5,99palcový IPS displej s rozlišením 2160 x 1080 pixelů. Poměr stran zobrazovače je potom moderních 18:9. Zpět ale k rozlišení, při takto velkém displeji, jsou tato čísla naprosto dostačující. Výsledná jemnost je příjemných 403 bodů na palec. Zapomeňte tak na viditelný rastr. Na papíře to tak vypadá, že zobrazovač nemá žádnou výraznější chybičku.
A to můžu potvrdit i z uživatelského hlediska. Zobrazovací schopnosti tak pravděpodobně nikoho nezklamou. Na přímém slunci je jas dostačující. I když malinko větší svítivost by neuškodila. Nestalo se však, že bych měl problém něco přečíst. A co v noci? Zde nemám jedinou výtku. Jas displeje lze nastavit opravdu nízko. Nicméně o to se ani nemusíte starat sami, jelikož je zde dobře fungující čidlo pro regulaci. Sami si ale můžete nastavit noční režim, kdy obraz „zežloutne“, aby byl pro oči ještě příjemnější. Můžete si tak například zadat časový harmonogram, od kdy do kdy bude tento režim zapnut.
Nad displejem, neboli v horním rámečku je přítomna také notifikační dioda. Trošku mě však zamrzelo, že si ji nemůžete barevně přizpůsobit, a musíte se tak spolehnout na defaultní nastavení. Škoda, možnost nastavení by určitě telefonu dodala více „šmrncu“.
Teď již ale k tomu, na co se můžeme na zobrazovači podívat. O softwarovou stránku se zde postaral Android 7.1.2 Nougat. Jeho přítomnost by zde však odhalil jen málokdo. Xiaomi totiž ve svých smartphonech používá masivní nadstavbu MIUI. A jinak tomu není ani zde, konkrétně se zde setkáváme s verzí 9.2.
Grafická nadstavba MIUI 9.2 naprosto překopává design samotného Androidu. Ve světě je tak velice oblíbená. A není se čemu divit. Systém šlape vcelku svižně. Ačkoliv je pravda, že občas se s nějakým zaseknutím nebo pádem aplikace setkáte. Snad to vyřeší nějaká příští softwarová aktualizace.
Co se týče samotného prostředí, všechny aplikace naleznete na domovské obrazovce. Na systému MIUI pak potěší, že máte téměř volnou ruku s nastavováním. Můžete si zde přizpůsobit téměř vše. Například dvojitým stlačením zamykacího tlačítka můžete zapnout blesk. Přejetí ze strany na stranu po softwarových tlačítkách naopak zmenšíte displej pro ovládání jednou rukou. Což se párkrát hodilo, když si připomeneme jak velký displej je. Nastavení systému je zkrátka rozmanité, a projití všech možností pár minutek zabere.
A jak je na tom Redmi 5 Plus s výkonem? Na to, že se jedná o smartphone s cenou do pěti tisíc, je ho zde možná i s nadsázkou nadbytek. Pod kapotou nalezneme osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 625, jemuž sekunduje 3 GB paměti RAM. Po spuštění oblíbeného benchmarku Antutu, nám tato kombinace dává velice solidní číslo – 76 706. Pro nenáročného uživatele se tak jedná o naprosto vyhovující hodnotu.
Teď již ale asi k tomu nejlepšímu, co Redmi 5 Plus nabízí – baterie. Její kapacita je 4 000 mAh, což již dnes není až tak nadstandardní číslo, nicméně Xiaomi s touto hodnotou dokázala kouzlit. Při plné zátěži vydrží telefon bez problému dva dny. S trochou úspory a šetření se dostaneme i na dny tři. To je opravdu chvályhodné. Takto velká kapacita má však i jedno mínus. Tím je rychlost nabíjení. Ze zhruba 20 % na 100 % to trvá zhruba dvě a čtvrt hodinky. Což je opravdu škoda, avšak chápu, že někde Xiaomi muselo cenu stlačit.
Fotoaparát: nad očekávaní
Fotoaparát je jedním z nejdůležitějších prvků smartphonu. O úspěchu jednotlivých modelů rozhodují právě fotografické schopnosti telefonu. Xiaomi tak u Redmi 5 Plus nasadilo snímač s rozlišením 13 Mpx, přičemž clona objektivu je f/2.0. V této cenové kategorii se tak jedná o naprostý standard. Jak jsou na tom ale výsledné snímky? Musím uznat, že fotografie jsou vcelku povedené. Nechybí jím ostrost, věrné barevné podání či detaily. Za dobrých světelných podmínek tak Redmi 5 Plus rozhodně nezklame.
To se týče i režimu makro, kdy při focení na vzdálenost zhruba 15 cm dokáže telefon rychle zaostřit a následně scénu zachytit. Horší je to ale samozřejmě s přibývající tmou. To je však neduh téměř všech smartphonů. Na snímcích se zkrátka začne objevovat více šumu. Častokrát se také stalo, že fotografie byly lehce máznuté.
Nesmím také zapomenout na přední selfie kamerku, která nabízí rozlišení 8 Mpx. Její výsledku jsou pak vcelku obstojné. Je zde ale jeden velice zajímavý bonus, a to v podobě předního led blesku. Selife tak mají dostatečné osvětlení i za zhoršených světelných podmínek.
Jak fotí Xiaomi Redmi 5 Plus?
Velice povedená je však aplikace pro focení. Její kouzlo spočívá v jednoduchosti, kdy vše máte doslova po ruce. Jako například přepnutí do režimu HDR. Hned na úvodní obrazovce si můžete zvolit, zda-li bude tento režim zapnut či vypnut. Nutno také podotknout, že při focení s HDR trvá vyfotografování o něco déle. Aplikaci fotoaparátu si však oblíbí milovníci různých efektů. Těch je tady opravdu mnoho, a vybere si tak téměř každý.
Zhodnocení
Celkově bych Xiaomi Redmi 5 Plus zhodnotil jako velice povedené zařízení. V podstatě mu nechybí nic, co by měl dnešní moderní smartphone obsahovat. Zvláště bych vypíchnul displej, který je na svou cenovou kategorii opravdu nadstandardní. To samé by se pak dalo říci i o baterii. Velice slušně je na tom telefon také s fotoaparátem.
Co mě ale na telefonu malinko zamrzelo, by nemožnost nastavení led indikátoru či absence moderního USB-C konektoru. Malinko hůře si telefon vede také po softwarové stránce. Systém byl občas zkrátka pomalý. Nezbývá tak než doufat, že tento problém vyřeší některá z budoucích aktualizací. I přesto neduhy se však jedná o velice povedený telefon, který zatopí veškeré konkurenci, která se pohybuje v této cenové relaci. A o koho se jedná?
Za podobnou cenu jako Redmi 5 Plus se dá sehnat i stájový kolega Xiaomi Mi A1 (recenze). Tento telefon se snaží zaujmout především svým čistým Androidem. O aktualizace se navíc stará sám Google. Co se týče výkonu, ten obstarává osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 625, jemuž sekunduje 4 GB paměti. Podívanou má zde na starosti 5,5palcový displej.
Za menší příplatek pak můžete začít uvažovat o povedeném Honoru 9 Lite (recenze). Hlavní dominantou telefonu je dozajista 5,65palcový displej s poměrem stran 18:9. Dále zde najdeme tovární procesor Kirin 659 nebo 3 GB paměti RAM. Po softwarové stránce je zde přítomen Android 8 Oreo s typickou nadstavbou EMUI. Pochlubit se smartphone může také zadním duálním fotoaparátem s rozlišením 13+2 Mpx.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | |
![]() |
Autor článku

Zajímám se o technologie všeho druhu. Mám rád ověřené produkty, ale i gadgety, které je potřeba teprve pořádně objevit. Kromě věnování se vychytávkám všeho druhu pracuji v elektrotechnickém zaměstnání. Ve volných chvílích rád sleduji fotbal a cestuji.
Zajímám se o technologie všeho druhu. Mám rád ověřené produkty, ale i gadgety, které je potřeba teprve pořádně objevit. Kromě věnování se vychytávkám všeho druhu pracuji v elektrotechnickém zaměstnání. Ve volných chvílích rád sleduji fotbal a cestuji.