Recenze Acer Liquid Z6 Plus: maratonec ve zbroji

Ve střední třídě se objevil další poměrně zajímavý přírůstek. Nový smartphone Acer Liquid Z6 Plus nabízí masivní celokovové tělo, velký 5,5″ Full HD displej, čtečku otisků prstů nebo kapacitní baterii s dlouhou výdrží. Za necelých 7 tisíc korun jde o celkem povedenou alternativu k zejména agresivním čínským značkám, které můžete na českém trhu také zakoupit.

Acer sice nepatří mezi největší výrobce telefonů a dokonce u něj nenajdeme žádný high-endový model, který by se mohl rovnat těm nejlepším vlajkovým lodím od konkurence, nicméně jeho produkty nejsou v žádném případě pouze do počtu. Tchajwanský výrobce se spíše snaží najít volná místečka na trhu, kde může přinést více než ostatní. A to se u modelu Z6 Plus celkem povedlo.

Acer Liquid Z6 Plus recenze

Liquid Z6 Plus se v mnohém podobá velmi povedenému Smart Ultra 7 (recenze) od Vodafonu, má také například 5,5″ Full HD displej, osmijádrový procesor, Android 6.0, LTE či 13 Mpx fotoaparát. Jenže telefon od Aceru za příplatek zhruba 2 tisíce korun přináší navíc luxusnější celokovové tělo, moderní čtečku otisků prstů nebo i větší baterii. Více prozradí naše praktická recenze.

Acer Liquid Z6 Plus: specifikace

Konstrukce kovové tělo, 154 x 75 x 8,5 mm, 168 g
Displej 5,5″, IPS LCD, 1920 x 1080 px, jemnost 400 ppi
Operační systém Android 6.0 Marshmallow
Procesor 8 jádrový, 1,3 GHz, MediaTek 6753
Paměť 3 GB RAM, 32 GB úložiště, microSD karty (až 128 GB)
Fotoaparát 13 Mpx, LED blesk + přední 5 Mpx
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie Bluetooth 4.0, Wi-Fi, GPS, čtečka otisků prstů
Baterie 4 080 mAh, rychlonabíjení
Cena a dostupnost cca 6 990 Kč s DPH, prosinec 2016

Design a zpracování: v kovové zbroji

Asi mi dá každý da pravdu, že nový phablet od Aceru nejspíše nebude brázdit přehlídková mola. U inženýrů tentokrát dostala přednost jistá účelnost – a to je jedině dobře. Masivní celokovové tělo Liquidu Z6 Plus je poměrně bytelné – obsahuje kapacitní baterii s více než 4 000 mAh zaručující dlouhou výdrž. Výrobce však musel zaplatit daň v podobě nepatrně vyšší hmotnosti 168 g, naopak tloušťku udržel na velmi dobré hodnotě 8,5 mm.

Acer Liquid Z6 Plus recenze

Při srovnání s povedeným Smart Ultra 7 se rozhodně sluší zmínit, že má Acer o něco kompaktnější rozměry (leč naopak vyšší hmotnost kvůli kapacitnější baterii). V ruce se mi “plusková zetšestka” držela dobře, přisoudil bych to nejen “menším rozměrům”, ale také zaobleným hranám. A tchajwanský výrobce si zaslouží kladné body i za takové maličkosti, jako je použití moderního po hranách mířně zakřiveného krycího skla displeje, či nahrazení “iphonovských” plastových předělů za celoplastové čelo a bradu.

Acer Liquid Z6 Plus recenze

Pokud bych měl telefonu přeci jenom něco vytknout, byla by to domovská klávesa pod displejem. Občas se stane, že se při jejím stisknutí ozve poněkud “laciné” cvaknutí, rozhodně bych uvítal tlačítko, které bude mít vyšší tuhost a bude tišší. Naštěstí se ale dá telefon ovládat i bez něj – telefon lze probudit swipe gestem, kdy potáhnete prstem po displeji směrem nahorů, a v systému můžete použít kromě ovládacích tlačítek také šikovnou senzorovou plochu na home buttonu, která vás vrátí vždy o krok zpátky.

Acer Liquid Z6 Plus recenze

Čtečka otisků prstů, kterou Acer integroval do domovské klávesy, se pak povedla na jedničku – funguje spolehlivě, pod různými úhly a celkem bleskurychle. Jen je vždy potřeba telefon stisknutím klávesy nejprve probudit, což už třeba u některých čínských telefonů (které mají čtečku umístěnou na zádech) nemusíte. Osobně mám však radši, když čtečku najdu rovnou pod displejem, tedy stejně jako například u iPhonu nebo třeba i u Samsungů.

Displej, prostředí a baterie: sprinter i maratonec

Velká IPS LCD obrazovka s Full HD rozlišením dosahuje jemnosti 400 ppi. To nejsou parametry, které by v dané cenové relaci způsobily v roce 2016 nějaké pozdvižení, ale stejně tak ani neurazí. Displej má každopádně ostrý obraz a také poměrně syté barvy, jen s čitelností na venkovním světle to není zdaleka nejlepší, ale s tím se bohužel u většiny smartphonů stále musí počítat. Občas pak ještě trochu pozlobí automatická regulace jasu, která nastaví třeba při lehkém zatažení oblohy neuvěřitelně nízké podsvícení a vy skoro nic nepřečtete. Naopak přínosný pro někoho může být režim pro redukci modrého světla, které zejména při sledování displeje v noci příliš unavuje oči.

 

Pokud jde o operační systém, Acer Z6 Plus přináší odladěný a dá se říct, že po roce i časem prověřený, Android 6.0 Marshmallow s nadstavbou výrobce. Ta zasahuje nepatrně do grafiky prostředí a po funkcionální stránce přidává navíc třeba šikovná náhledová okna (pokud například píšete zprávu a někdo vám začne volat, můžete zprávu nejprve dopsat a hovor přijmout až posléze), praktická pop-up okna s novou zprávou (která se zobrazí uprostřed displeje, nikoliv v horní liště jako u klasického Androidu, což by se u většího displeje ovládalo o něco složitěji) nebo speciální obrazovku na ploše, na které můžete jednoduše sledovat novinky ze sociálních sítí, zprávy, a další obsah.

 

Acer coby přední počítačový výrobce pak ukazuje, že rád spolupracuje s dalšími předními technologickými společnostmi – Googlem a Microsoftem. První jmenovaný získal v telefonu exkluzivní pozici na všech plochách s widgetem Google vyhledávání (který bohužel nelze odstranit, pokud nezačnete používat jiný launcher), druhý pak aplikaci Microsoft Apps (která představuje snadnou možnost jak poznat a začít používat aplikace od Microsoftu pro Android, například: Word, Excel, OneDrive, Cortana, Skype, Wunderlist, Arrow launcher a další). V telefonu pak samozřejmě nechybí ani obchod Google a mnohé další aplikace, které jsou však spíše jen bloatwarem, kterého se bohužel nezbavíte.

 

Systém Z6 Plus fungoval bezproblémově a celkem svižně, skoro by se o něm dalo mluvit coby o sprinterovi střední třídy. Zároveň však Acer dokáže být i jakýmsi maratoncem. S jeho větší 4 080 mAh baterií mi telefon běžně vydržel celé dva dny, jen při větší zátěži jsem se dostal na zhruba 1,5 dne. V žádném případě se mi však nepovedlo zařízení vybít za jediný den, a to je velmi dobrý výsledek. Navíc ještě můžu pochválit rychlonabíjení, díky kterému trvá telefon dobít ze zhruba 15 % na plných 100 % jen zhruba 2 hodiny, což je při větší kapacitě baterie vynikající, ale hlavně velmi praktické.

Fotoaparát: za ty peníze

Od fotoaparátů, které přinášejí telefony střední třídy, určitě nelze čekat zázraky. Acer Liquid Z6 Plus je vybaven 13 Mpx snímačem s objektivem o světelnosti f/2.2, což není tak špatné, ovšem ve výsledku snímky trpí například nižší ostrostí či zvýšenou hladinou šumu. Nicméně stále se dá říci, že s tímto telefonem lze pořídit celkem kvalitní fotografie, a to nejen za slunečného dne. Například snímek ulice (třetí od konce) je focený za deště na HDR, předposlední snímek západu slunce se také celkem povedl a ani ostatní výsledky nezklamou. To se dá říci až o značně pomalejším režimu HDR, kterému to občas trvá i 4 vteřiny a ruku na srdce, vážně takovou dobu dokážete telefon bez optické stabilizace pevně udržet v ruce?

Acer Liquid Z6 Plus recenze

Jak fotí Acer Liquid Z6 Plus

Zhodnocení

Že by trefa do černého? Povedený phablet Vodafone Smart Ultra 7, ze kterého nový Acer víceméně vychází a mnohým lidem jej může připomínat, má u tchajwanského výrobce poměrně zajímavou vylepšenou variantu. Skoro bych tak model Liquid Z6 Plus označil spíše za model “Smart Ultra 7 Pro”, ale to samozřejmě v Aceru nemohou a určitě ani nechtějí.

Acer Liquid Z6 Plus recenze

Každopádně oproti telefonu od Vodafonu přináší Acer za příplatek zhruba 2 tisíc korun podstatně luxusnější celokovové tělo, moderní čtečku otisků prstů a větší baterii slibující delší výdrž. A zdá se, že se svou celkem bohatou výbavou nemá ve své cenové relaci kolem zhruba 7 tisíc korun žádnou větší přímou konkurenci.

Vodafone Smart Ultra 7 recenze

Pokud se podíváme na podobné modely, tak Vodafone Smart Ultra 7 (recenze) přináší za základní nedotovanou cenu 4 977 korun včetně dvouleté záruky zejména velký a jemný 5,5″ Full HD displej s jemností přes 400 ppi, dále 8 jádrový procesor + 2 GB RAM, operační systém Android Marshmallow, 13 Mpx fotoaparát, slušnou výdrž na jedno nabití a hlavně také plnohodnotné LTE.

Samsung Galaxy J5 (2016) recenze

Když si pětistovku připlatíte, můžete mít za cca 5 500 korun nový Samsung Galaxy J5 (2016) (recenze), který má kovový rám, menší 5,2″ Super AMOLED displej s jen HD rozlišením, Android 6.0 s nadstavbou TouchWiz, operační paměť 2 GB RAM, čtyřjádrový procesor od Qualcommu, poměrně kvalitní 13 Mpx fotoaparát či plnohodnotné LTE.

Honor 7 Lite recenze

Za zhruba 6 tisíc můžete mít asi největšího konkurenta Aceru, poměrně populární Honor 7 Lite (recenze), který přináší taktéž celokovové tělo, Full HD displej, moderní čtečku otisků prstů umístěnou pro změnu na zádech, 13 Mpx fotoaparát či plnou podporu LTE, ovšem má menší 5,2″ displej a také menší 3 000 mAh baterii.

Huawei P9 Lite recenze

A za stejnou cenu jako model Z6 Plus od Aceru, tedy přibližně 7 tisíc korun, nyní můžete na českém trhu po nedávném zlevnění sehnat také pohlednou odlehčenou variantu vlajkového modelu Huawei P9 Lite (recenze). Ta přináší opět celokovové tělo, čtečku otisků, osmijádrový procesor, 13 Mpx fotoaparát a LTE, ale pouze menší 5,2″ Full HD displej či menší 3000 mAh baterii.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
 velký displej  občas zlobí čidlo regulace jasu
čtečka otisků prstů  občas “cvaká” domovské tlačítko
 odladěné prostředí  příliš pomalé focení v HDR
 kapacitní baterie a rychlonabíjení

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."

Recenze Acer Liquid Z6 Plus: maratonec ve zbroji

Ve střední třídě se objevil další poměrně zajímavý přírůstek. Nový smartphone Acer Liquid Z6 Plus nabízí masivní celokovové tělo, velký 5,5″ Full HD displej, čtečku otisků prstů nebo kapacitní baterii s dlouhou výdrží. Za necelých 7 tisíc korun jde o celkem povedenou alternativu k zejména agresivním čínským značkám, které můžete na českém trhu také zakoupit.

Acer sice nepatří mezi největší výrobce telefonů a dokonce u něj nenajdeme žádný high-endový model, který by se mohl rovnat těm nejlepším vlajkovým lodím od konkurence, nicméně jeho produkty nejsou v žádném případě pouze do počtu. Tchajwanský výrobce se spíše snaží najít volná místečka na trhu, kde může přinést více než ostatní. A to se u modelu Z6 Plus celkem povedlo.

Acer Liquid Z6 Plus recenze

Liquid Z6 Plus se v mnohém podobá velmi povedenému Smart Ultra 7 (recenze) od Vodafonu, má také například 5,5″ Full HD displej, osmijádrový procesor, Android 6.0, LTE či 13 Mpx fotoaparát. Jenže telefon od Aceru za příplatek zhruba 2 tisíce korun přináší navíc luxusnější celokovové tělo, moderní čtečku otisků prstů nebo i větší baterii. Více prozradí naše praktická recenze.

Acer Liquid Z6 Plus: specifikace

Konstrukce kovové tělo, 154 x 75 x 8,5 mm, 168 g
Displej 5,5″, IPS LCD, 1920 x 1080 px, jemnost 400 ppi
Operační systém Android 6.0 Marshmallow
Procesor 8 jádrový, 1,3 GHz, MediaTek 6753
Paměť 3 GB RAM, 32 GB úložiště, microSD karty (až 128 GB)
Fotoaparát 13 Mpx, LED blesk + přední 5 Mpx
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie Bluetooth 4.0, Wi-Fi, GPS, čtečka otisků prstů
Baterie 4 080 mAh, rychlonabíjení
Cena a dostupnost cca 6 990 Kč s DPH, prosinec 2016

Design a zpracování: v kovové zbroji

Asi mi dá každý da pravdu, že nový phablet od Aceru nejspíše nebude brázdit přehlídková mola. U inženýrů tentokrát dostala přednost jistá účelnost – a to je jedině dobře. Masivní celokovové tělo Liquidu Z6 Plus je poměrně bytelné – obsahuje kapacitní baterii s více než 4 000 mAh zaručující dlouhou výdrž. Výrobce však musel zaplatit daň v podobě nepatrně vyšší hmotnosti 168 g, naopak tloušťku udržel na velmi dobré hodnotě 8,5 mm.

Acer Liquid Z6 Plus recenze

Při srovnání s povedeným Smart Ultra 7 se rozhodně sluší zmínit, že má Acer o něco kompaktnější rozměry (leč naopak vyšší hmotnost kvůli kapacitnější baterii). V ruce se mi “plusková zetšestka” držela dobře, přisoudil bych to nejen “menším rozměrům”, ale také zaobleným hranám. A tchajwanský výrobce si zaslouží kladné body i za takové maličkosti, jako je použití moderního po hranách mířně zakřiveného krycího skla displeje, či nahrazení “iphonovských” plastových předělů za celoplastové čelo a bradu.

Acer Liquid Z6 Plus recenze

Pokud bych měl telefonu přeci jenom něco vytknout, byla by to domovská klávesa pod displejem. Občas se stane, že se při jejím stisknutí ozve poněkud “laciné” cvaknutí, rozhodně bych uvítal tlačítko, které bude mít vyšší tuhost a bude tišší. Naštěstí se ale dá telefon ovládat i bez něj – telefon lze probudit swipe gestem, kdy potáhnete prstem po displeji směrem nahorů, a v systému můžete použít kromě ovládacích tlačítek také šikovnou senzorovou plochu na home buttonu, která vás vrátí vždy o krok zpátky.

Acer Liquid Z6 Plus recenze

Čtečka otisků prstů, kterou Acer integroval do domovské klávesy, se pak povedla na jedničku – funguje spolehlivě, pod různými úhly a celkem bleskurychle. Jen je vždy potřeba telefon stisknutím klávesy nejprve probudit, což už třeba u některých čínských telefonů (které mají čtečku umístěnou na zádech) nemusíte. Osobně mám však radši, když čtečku najdu rovnou pod displejem, tedy stejně jako například u iPhonu nebo třeba i u Samsungů.

Displej, prostředí a baterie: sprinter i maratonec

Velká IPS LCD obrazovka s Full HD rozlišením dosahuje jemnosti 400 ppi. To nejsou parametry, které by v dané cenové relaci způsobily v roce 2016 nějaké pozdvižení, ale stejně tak ani neurazí. Displej má každopádně ostrý obraz a také poměrně syté barvy, jen s čitelností na venkovním světle to není zdaleka nejlepší, ale s tím se bohužel u většiny smartphonů stále musí počítat. Občas pak ještě trochu pozlobí automatická regulace jasu, která nastaví třeba při lehkém zatažení oblohy neuvěřitelně nízké podsvícení a vy skoro nic nepřečtete. Naopak přínosný pro někoho může být režim pro redukci modrého světla, které zejména při sledování displeje v noci příliš unavuje oči.

 

Pokud jde o operační systém, Acer Z6 Plus přináší odladěný a dá se říct, že po roce i časem prověřený, Android 6.0 Marshmallow s nadstavbou výrobce. Ta zasahuje nepatrně do grafiky prostředí a po funkcionální stránce přidává navíc třeba šikovná náhledová okna (pokud například píšete zprávu a někdo vám začne volat, můžete zprávu nejprve dopsat a hovor přijmout až posléze), praktická pop-up okna s novou zprávou (která se zobrazí uprostřed displeje, nikoliv v horní liště jako u klasického Androidu, což by se u většího displeje ovládalo o něco složitěji) nebo speciální obrazovku na ploše, na které můžete jednoduše sledovat novinky ze sociálních sítí, zprávy, a další obsah.

 

Acer coby přední počítačový výrobce pak ukazuje, že rád spolupracuje s dalšími předními technologickými společnostmi – Googlem a Microsoftem. První jmenovaný získal v telefonu exkluzivní pozici na všech plochách s widgetem Google vyhledávání (který bohužel nelze odstranit, pokud nezačnete používat jiný launcher), druhý pak aplikaci Microsoft Apps (která představuje snadnou možnost jak poznat a začít používat aplikace od Microsoftu pro Android, například: Word, Excel, OneDrive, Cortana, Skype, Wunderlist, Arrow launcher a další). V telefonu pak samozřejmě nechybí ani obchod Google a mnohé další aplikace, které jsou však spíše jen bloatwarem, kterého se bohužel nezbavíte.

 

Systém Z6 Plus fungoval bezproblémově a celkem svižně, skoro by se o něm dalo mluvit coby o sprinterovi střední třídy. Zároveň však Acer dokáže být i jakýmsi maratoncem. S jeho větší 4 080 mAh baterií mi telefon běžně vydržel celé dva dny, jen při větší zátěži jsem se dostal na zhruba 1,5 dne. V žádném případě se mi však nepovedlo zařízení vybít za jediný den, a to je velmi dobrý výsledek. Navíc ještě můžu pochválit rychlonabíjení, díky kterému trvá telefon dobít ze zhruba 15 % na plných 100 % jen zhruba 2 hodiny, což je při větší kapacitě baterie vynikající, ale hlavně velmi praktické.

Fotoaparát: za ty peníze

Od fotoaparátů, které přinášejí telefony střední třídy, určitě nelze čekat zázraky. Acer Liquid Z6 Plus je vybaven 13 Mpx snímačem s objektivem o světelnosti f/2.2, což není tak špatné, ovšem ve výsledku snímky trpí například nižší ostrostí či zvýšenou hladinou šumu. Nicméně stále se dá říci, že s tímto telefonem lze pořídit celkem kvalitní fotografie, a to nejen za slunečného dne. Například snímek ulice (třetí od konce) je focený za deště na HDR, předposlední snímek západu slunce se také celkem povedl a ani ostatní výsledky nezklamou. To se dá říci až o značně pomalejším režimu HDR, kterému to občas trvá i 4 vteřiny a ruku na srdce, vážně takovou dobu dokážete telefon bez optické stabilizace pevně udržet v ruce?

Acer Liquid Z6 Plus recenze

Jak fotí Acer Liquid Z6 Plus

Zhodnocení

Že by trefa do černého? Povedený phablet Vodafone Smart Ultra 7, ze kterého nový Acer víceméně vychází a mnohým lidem jej může připomínat, má u tchajwanského výrobce poměrně zajímavou vylepšenou variantu. Skoro bych tak model Liquid Z6 Plus označil spíše za model “Smart Ultra 7 Pro”, ale to samozřejmě v Aceru nemohou a určitě ani nechtějí.

Acer Liquid Z6 Plus recenze

Každopádně oproti telefonu od Vodafonu přináší Acer za příplatek zhruba 2 tisíc korun podstatně luxusnější celokovové tělo, moderní čtečku otisků prstů a větší baterii slibující delší výdrž. A zdá se, že se svou celkem bohatou výbavou nemá ve své cenové relaci kolem zhruba 7 tisíc korun žádnou větší přímou konkurenci.

Vodafone Smart Ultra 7 recenze

Pokud se podíváme na podobné modely, tak Vodafone Smart Ultra 7 (recenze) přináší za základní nedotovanou cenu 4 977 korun včetně dvouleté záruky zejména velký a jemný 5,5″ Full HD displej s jemností přes 400 ppi, dále 8 jádrový procesor + 2 GB RAM, operační systém Android Marshmallow, 13 Mpx fotoaparát, slušnou výdrž na jedno nabití a hlavně také plnohodnotné LTE.

Samsung Galaxy J5 (2016) recenze

Když si pětistovku připlatíte, můžete mít za cca 5 500 korun nový Samsung Galaxy J5 (2016) (recenze), který má kovový rám, menší 5,2″ Super AMOLED displej s jen HD rozlišením, Android 6.0 s nadstavbou TouchWiz, operační paměť 2 GB RAM, čtyřjádrový procesor od Qualcommu, poměrně kvalitní 13 Mpx fotoaparát či plnohodnotné LTE.

Honor 7 Lite recenze

Za zhruba 6 tisíc můžete mít asi největšího konkurenta Aceru, poměrně populární Honor 7 Lite (recenze), který přináší taktéž celokovové tělo, Full HD displej, moderní čtečku otisků prstů umístěnou pro změnu na zádech, 13 Mpx fotoaparát či plnou podporu LTE, ovšem má menší 5,2″ displej a také menší 3 000 mAh baterii.

Huawei P9 Lite recenze

A za stejnou cenu jako model Z6 Plus od Aceru, tedy přibližně 7 tisíc korun, nyní můžete na českém trhu po nedávném zlevnění sehnat také pohlednou odlehčenou variantu vlajkového modelu Huawei P9 Lite (recenze). Ta přináší opět celokovové tělo, čtečku otisků, osmijádrový procesor, 13 Mpx fotoaparát a LTE, ale pouze menší 5,2″ Full HD displej či menší 3000 mAh baterii.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
 velký displej  občas zlobí čidlo regulace jasu
čtečka otisků prstů  občas “cvaká” domovské tlačítko
 odladěné prostředí  příliš pomalé focení v HDR
 kapacitní baterie a rychlonabíjení

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."