Policie odemkla mobil útočníka, který střílel na Trumpa, za dva dny
- FBI stačily k získání přístupu do telefonu střelce pouhé dva dny
- Úřad nezveřejnil, jak se do telefonu naboural
- Účinnost nástrojů pro hackování telefonů stále roste

Zatímco pachatelé trestných činů, kteří mají co skrývat, chtějí, aby data v jejich telefonech zůstala skrytá a nikdo se k nim nedostal. Státní orgány činné v trestním řízení chtějí z logiky věci pravý opak. Nedávný pokus o atentát na amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa ukázal, že za delší konec provazu tahá policie a neobstojí před ní žádný telefon. Napsal o tom server The Verge.
Průnik do telefonu trval jen dva dny
Ještě v nedělním telefonu s novináři FBI uvedla, že se terénní agenti v Pensylvánii neúspěšně pokusili proniknout do telefonu Thomase Matthewa Crookse, který se v sobotu 13. července pokusil poblíž města Butler zastřelit během shromáždění Donalda Trumpa. Zařízení bylo poté odesláno do laboratoře FBI v Quanticu ve Virginii.
O den později již úřad hlásí, že se jeho zabezpečení podařilo rozlousknout. Přestože FBI nezveřejnil, jak se do telefonu naboural, ani co v něm bylo nalezeno, rychlost, s jakou to udělal, je významná. Podle expertů to ukazuje, jak se stále rostoucí účinnost nástrojů pro hackování telefonů vyvíjí.

Čtěte také: Nothing se přepočítal. Opravitelnost CMF Phone 1 není tak dobrá, jak se očekávalo
Špičkou jsou Izraelci
„Téměř každé policejní oddělení v zemi má zařízení zvané Cellebrite, což je zařízení postavené pro extrahování dat z telefonů, a má také určitou schopnost odemykat telefony,“ uvedl Cooper Quintin, bezpečnostní výzkumník a vedoucí technolog v Electronic Frontier Foundation.
Společnost Cellebrite, která sídlí v Izraeli, je jednou z několika společností, které poskytují nástroje pro extrakci mobilních zařízení (MDTF) orgánům činným v trestním řízení po celém světě. Podle webu Investigate patří mezi její klienty policie všech 50 států USA, národní orgány činné v trestním řízení ve 25 z 27 zemí Evropské unie a 8 z 10 největších amerických bank.
Vlajkový nástroj společnosti, Universal Forensic Extraction Device (UFED), odemyká mobilní zařízení a počítače, obchází šifrování a extrahuje informace, včetně kontaktů, umístění, smazaných zpráv, hovorů a dat shromážděných aplikacemi, o kterých uživatel neví. V loňském roce TechCrunch uvedl, že Cellebrite požádal uživatele, aby nadále používali jeho technologii „tiše“.
Neobstojí ani nejnovější telefony
Vyšetřování neziskové organizace Upturn v roce 2020 zjistilo, že více než 2 000 orgánů činných v trestním řízení ve všech 50 amerických státech a mělo přístup ke MDTF. Jedná se pro ně o účinný způsob, jak obejít váhání technologických společností s proniknutím do telefonů zákazníků. Nicméně je velice pravděpodobné, že FBI má i své vlastní interní nástroje.
Společnost Grayshift, která stojí za GrayKey, jedním z nejdražších a nejpokročilejších z těchto nástrojů, v březnu oznámila, že její zařízení Magnet GrayKey má „plnou podporu“ pro zařízení s Apple iOS 17, Samsung Galaxy S24 a zařízení Pixel 6 a 7. Podle zprávy organizace Upturn stojí jedno takové zařízení mezi 15 000 až 30 000 dolary (349 000 až 698 tisíc korun).
Autor článku

Profesně i soukromě se dlouhá léta zajímám o moderní technologie všeho druhu, od mobilních telefonů až po elektromobily. Ve volném čase se věnuji především fotografováním, nepohrdnu dobrým filmem a knihou nebo jezdím na elektrokole.
Profesně i soukromě se dlouhá léta zajímám o moderní technologie všeho druhu, od mobilních telefonů až po elektromobily. Ve volném čase se věnuji především fotografováním, nepohrdnu dobrým filmem a knihou nebo jezdím na elektrokole.