Patříte mezi mobilní zombíky? Vynález z Koreje pomůže i vám
- Fenomén “smartphone zombies” vám asi nemusíme představovat
- Jedná se o důsledek závislosti na mobilním telefonu
- Designér z Jižní Koreje vymyslel zajímavý nástroj, který pomůže přežít i vám

Termín “smartphone zombies” či také „mobilní zombie“ se poprvé vyloupl před pár lety a je to naprosto dokonalý popis lidí, kteří chodí ulicemi se skloněným zrakem přikovaným na displeji svého telefonu. Plouží se světem jako těla bez duše, nevšímají si okolí a nevěnují mu vůbec žádnou pozornost. Přirovnání k popkulturnímu fenoménu nemrtvých je naprosto trefné, protože přesně tak tito lidé navenek působí.
Pomalu vpřed, nehledě na překážky
Hlavním problémem neustálého civění do telefonu za chůze je ten, že uživatel nevnímá okolí a velmi snadno nezaregistruje třeba sloup veřejného osvětlení, ostatní (živé) chodce, stěnu budovy nebo auto. Může se tak snadno zranit, nehledě na to, že ohrožuje i ostatní okolo. Tento fenomén je nevíce patrný převážně v Asii, ale narazit na tento nový druh “živých mrtvých” lze všude po světě, samozřejmě i u nás.
Jak jim pomoct?
Nejsnazší a nejúčinnější způsob, jak těmto jedincům pomoct, je vzít jejich telefon a zahodit ho pryč, třeba do kanálu. Jedná se ale pouze o krátkodobou pomoc (nehledě na možnou újmu způsobenou naštvaným uživatelem, jehož telefon letí všanc jasné smrti), protože pořízení nového mobilu je otázkou chvilky a ploužení se ulicemi bude pokračovat záhy dál.
V některých městech dokonce nakreslili na ulici speciální pruhy, které jsou těmto couralům vyhrazeny a v němž hrozí jen minimum srážek s ostatním obyvatelstvem. A když už, tak jen s jedinci stejného druhu a to nebolí, protože se všichni pohybují pomalu, rychlostí zhruba jednoho tweetu za hodinu.
Mladý 28letý designér z Jižní Koreje, Paeng Min-wook, na to ale šel jinak a přišel se vskutku originálním řešením, jak informovala agentura Reuters.
Třetí oko pro závisláky
Výše zmíněný postgraduální inženýr inovačního designu na Royal College of Art and Imperial College v Londýně představil pomocníka, který takto postiženým lidem výrazně usnadní žití. Jedná se o speciální, robotické oko, který si uživatel připevní na čelo a toto třetí oko bude sledovat svět před ním, zatímco on může v klidu pokračovat v konzumaci obsahu se zrakem sklopeným k telefonu. Jakmile toto oko zaznamená překážku ve vzdálenosti jednoho až dvou metrů, dá plouživci zvukové znamení a varuje ho před ní.
Nepřehlédněte: Máte rádi OLED? Chyba! Pro vaše oči je jednoznačně lepší LCD displej
Jak to funguje?
Paengův vynález kombinuje gyroskopický senzor, který pozná, když uživatel skloní hlavu ke svému telefonu a ultrasonický senzor měřící vzdálenost mezi okem a jakoukoliv překážkou před ním. Je to pochopitelně kousavá satira až na půdu a Paeng tento svůj vynález prezentuje ne jako řešení problému, ale varování před tím, jak moc jsme na svých telefonech závislí.
Vůbec ale nepochybujeme o tom, že by byli lidé ochotní si pro své pohodlí a možnost zůstat bezpečně na telefonu i při chůzi městem připnout tuhle šílenost, díky který by vypadali jako mimozemšťané, na čelo.
Autor článku

Jsem příznivcem veškeré elektroniky, hlavně telefonů, počítačů a hardwaru obecně. Dále pak hráč tělem i duší, občasný sportovec a velký filmový fanda.
Jsem příznivcem veškeré elektroniky, hlavně telefonů, počítačů a hardwaru obecně. Dále pak hráč tělem i duší, občasný sportovec a velký filmový fanda.