Názor: jacku, kde jsi? Budoucnost mobilního poslechu

Daniel Fousek

Éra masového používání jack konektorů na přenos zvuku je delší, než se může zdát. Přežily od doby prvních telefonních ústředen v 19. století, přes pevné linky a znovu se vrátily s trendem poslouchat hudbu na cestách a postupně se rozšířily do většiny mobilních telefonů a dalších zařízení. Nyní to ale vypadá, že minimálně ve smartphonech se jejich čas naplnil. Je možné ještě vyvinout něco, co by mohlo oblíbený jack nahradit?

Zmizí jednou i USB?

Trend je jasný a je vidět na všech zařízeních. Konektory se zmenšují nebo zmizí úplně. Když se podíváme na nové notebooky, často mají jen jeden nebo dva USB porty. Smartphony se často zbavují jack konektoru a zbývá jen USB pro nabíjení. S trendem bezdrátových nabíječek ale ani ten nebude mít jisté místo. Konektory představují konstrukční výzvu například kvůli voděodolnosti, a tedy odstranění je snadným řešením případných problémům.

Pokud někde používáme bezdrátové spojení, je to kvůli tomu, že připojení kabelem by bylo zdlouhavé a omezovalo by přenosnost zařízení. Dává tedy smysl, že na smartphonu nenajdeme Ethernet a nepřipojíme ho na pevnou telefonní linku. V případě bezdrátových sluchátek a nabíječek však můžeme vidět přesně obrácený přístup: sluchátka obvykle nosíme v kapse, v batohu a podobně, tedy stále s sebou. Když se ale vybijí, je rázem po komfortu. Stejně tak bezdrátové nabíjení – telefon položíte na nabíječku a nabíjí se, což je skvělé, ale nemůžete ho zvednout, takže mobilní moc není.

Jednorázová sluchátka?

Jelikož je v poslední době populárním tématem ekologická stránka elektroniky, zkusme se podívat i na tu. Zatímco klasická sluchátka jsou napájená z telefonu a stačí jim kus měděného drátu, se kterým dokážou žít léta, ta bezdrátová mají integrovanou baterii, která má podstatně kratší životnost a při pravidelném používání začne slábnout po 2 až 3 letech, což je také doba morální životnosti podobné elektroniky podléhající trendům, po které se dá očekávat výměna celých sluchátek. A to není zrovna šetrné. Navíc třeba populární AirPods jsou tak dobře zalepené, že nejsou prakticky recyklovatelné.

Osobně jsem příznivcem nových konektorů, jako je USB-C, které umožnily zrychlit přenos dat i nabíjení. Nešlo by tedy vyvinout i Jack-C? Krátkým pohledem do historie zjistíme, že jack konektor patří k vůbec nejstarším technologiím používaným i v dnešních zařízeních, trpí mnoha neduhy a existují novější a mnohem vhodnější metody přenosu zvuku. Chybí však ta nejdůležitější věc – prosadit je na trhu, což na oplátku vyžaduje rozsáhlou kooperaci výrobců telefonů, sluchátek a reproduktorů.

Draze vykoupený luxus

Dalším problémem je to, jak vypadá trh se sluchátky. Nemusíte být marketingoví specialisté na to, abyste zjistili, že bezdrátová sluchátka jsou často prodávána téměř jako luxusní zboží a výrobci si za ně nebojí říct pořádně mastnou částku, i když je jejich kvalita vesměs nižší než u konvenčních modelů. Souvisí to s také určitým efektem ve společnosti – dva bezdrátové konce sluchátek bez šňůry trčící z uší jsou prostě cool a nadčasové. I když nepřináší takový komfort navíc. Jestli se bezdrátová sluchátka prosadí i u audiofilů? Osobně si myslím, že to bude trvat. Bezdrátová sluchátka jsou zatím něco, co je možná hezký výstřelek do tramvaje, ale Mozarta si na tom asi vychutnávat nebudete.

A co vy, dali jste se na vlny bezdrátové hudby?


Komentáře


Nejnovější články