Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Mýtus nebo pravda? Úplné vybíjení baterie

  |  4 komentáře  |  autor: Petr Moravec

Po dlouhá léta se mezi uživateli mobilních přístrojů drží známá poučka – než začnete baterii znovu nabíjet, měla by být zcela vybitá. Pokud ji totiž začnete nabíjet ještě než bude zcela vybitá, dojde ke snížení její kapacity. Zakládá se ale tato poučka na pravdě? A kde se vůbec vzala?

Tip: Vodíkové palivové články udrží iPhone 6 v provozu celý týden

Příčinou toho, proč by baterie měla být vždy zcela vybitá, má být tzv. „paměťový efekt“. Díky tomuto efektu si baterie dokáže pamatovat, kolik energie bylo nabíjeno naposledy a automaticky si pak také myslí, že je vybita úplně. Jenže, problém nastává, když baterie při dalším nabíjecím cyklu je opravdu zcela vybitá, i když v předchozím případě zcela vybitá nebyla. Díky paměťovému efektu se dobije maximálně pouze tolik energie, co při předchozím cyklu (tedy nikoliv maximální hodnota).

Nebojte se – toto již pro nové přístroje opravdu neplatí, tedy pokud máte nový telefon nebo tablet vybavený lithium-iontovou baterií. S ní dosáhnete maximálního nabití i bez ohledu na to, jestli ji nabíjíte ještě před úplným vybitím nebo ne. Tedy alespoň pokud je ještě „relativně nová“.

Chemická reakce ve vašich rukou

Pokud problematiku opravdu hodně zjednodušíme, tak se baterie skládají ze tří základních prvků. Z kladně nabité elektrody, záporně nabité elektrody a pak z elektrolytu, který od sebe elektrody s opačnými náboji odděluje. Když baterie poskytuje energii vašemu telefonu, tak záporně nabité ionty „tečou“ přes elektrolyt směrem ke kladně nabitým elektrodám. Je to jednoduchá chemická reakce, která je opakována mnoha tisíckrát u každého přístroje. V případě, že je baterie dobíjena, výše uvedený tok iontů se obrátí.

Nicméně, je potřeba uvědomit si, že ne všechny baterie jsou stejné. Liší se od sebe použitím různých chemických prvků, kovů a sloučenin. Jako příklad můžeme uvést třeba klasické alkalické baterie (přítomné třeba v klasické baterce určené ke svícení), NiCad baterie (niklo-kadmiové), nebo právě Li-Ion (lithium-iontové), které jsou používány v naprosté většině dnešních mobilních zařízení.

Logicky je možné očekávat, že s použitím různých materiálů se baterie chovají různě. Alkalické baterie jsou obecně považovány za nenabíjitelné, protože je u nich obtížné obrátit chemickou reakci, tak jako je popsáno výše u lithium-iontových baterií. NiCad baterie dobíjitelné jsou, pokud ale při nabíjení nejsou zcela vybité, ztrácí svou kapacitu. Z NiCad baterií, které byly používány u starých mobilních přístrojů, vlastně pochází mýtus o nutnosti zcela vybíjet baterii. NiCad baterie tedy skutečně měly „paměťový efekt“. Naštěstí, jak již bylo uvedeno, lithium-iontové baterie tento efekt nemají. Spoustě lidí ale tento fakt známý z NiCad baterií zůstal v pamětí a stále se jím řídí.

Buďte hodní ke svým bateriím

Přestože již naše baterie nemají paměťový efekt, neznamená to, že bychom s nimi neměli zacházet s jistou dávkou péče. Výrobci baterií, mobilních telefonů, ale často i samotní mobilní operátoři poskytují sadu doporučení, jak se k vašim bateriím správně chovat. Díky správnému zacházení můžete prodloužit jejich životnost a zajistit si tak spolehlivý zdroj energie.

Znáte ve svém okolí někoho, kdo si svůj telefon stále nechává zcela vybít?

ČLÁNKY:, , ,

Diskuze

4
Komentujte

avatar
2 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
PastelkaJokeerDaniel FibikarToman Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Toman
Toman

Já se stále snažím telefon používat do vybití nebo alespoň co nejdýl a podle mě to je tak v pořádku. Mám Nokii 5630 od roku 2009 a teprve druhou baterii, která po asi třech letech stále dokáže dát den a půl až dva. To samé dělám i s 8 let starým notebookem Toshiba, jehož baterie vydržela na začátku 4 hodiny, nyní hodinu stále dá. Takže proto mi tento způsob práce s bateriemi vyhovuje.

Daniel Fibikar
Daniel Fibikar

Záleží na typu baterie, nicméně stále platí, že novým bateriím naopak škodí, když jsou vybíjené do 0%. Pokud jsou v tomto stavu delší dobu, nemusejí se již nabíjet vůbec. Dobíjejte baterii kdykoliv je to potřeba, žádná kalibrace není nutná.

Jokeer
Jokeer

Zajímavé. Nám učitel (Ing.) elektrotechniky, který se prakticky ničemu jinému než elektronice nevěnuje říkal, že každá baterie má paměťový efekt, pokud výrobce uvádí jinak, tak to není pravda. Tak nevím čemu mám věřit.

Pastelka
Pastelka

Hlavně informacím, které si z více zdrojů potvrdíte sám.

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Betaverze iOS 12 odkazuje na chystané Apple Watch Series 4

Betaverze iOS 12 odkazuje na chystané Apple Watch Series 4

DNES  |  Radek Chlup  |  diskuze (0)

Apple právě vydal druhé beta verze systémů iOS 12, tvOS 12, macOS Mojave a watchOS 5. Co je zajímavé, jsou objevené identifikátory chystaných Apple Watch, které…

Instagram startuje IGTV, konkurenci pro YouTube

Instagram startuje IGTV, konkurenci pro YouTube

DNES  |  Jakub Fišer  |  diskuze (0)

Instagram nedávno oznámil, že chce do své sociální sítě implementovat delší videa než 15 sekund nebo jednu minutu. Teď představil vlastní…

Oppo Find X Lamborghini Edition: když chcete něco víc

Oppo Find X Lamborghini Edition: když chcete něco víc

DNES  |  Jakub Fišer  |  diskuze (1)

Čínské Oppo se toho rozhodně nebojí. Včera ukázalo zbrusu nový vlajkový model Oppo Find X, kterým si chce prorazit cestičku k…

Mobilní zobrazení