Mobilizujeme.cz

Mýtus nebo pravda? Úplné vybíjení baterie

  |  4 komentáře  |  autor:

Po dlouhá léta se mezi uživateli mobilních přístrojů drží známá poučka – než začnete baterii znovu nabíjet, měla by být zcela vybitá. Pokud ji totiž začnete nabíjet ještě než bude zcela vybitá, dojde ke snížení její kapacity. Zakládá se ale tato poučka na pravdě? A kde se vůbec vzala?

Tip: Vodíkové palivové články udrží iPhone 6 v provozu celý týden

Příčinou toho, proč by baterie měla být vždy zcela vybitá, má být tzv. „paměťový efekt“. Díky tomuto efektu si baterie dokáže pamatovat, kolik energie bylo nabíjeno naposledy a automaticky si pak také myslí, že je vybita úplně. Jenže, problém nastává, když baterie při dalším nabíjecím cyklu je opravdu zcela vybitá, i když v předchozím případě zcela vybitá nebyla. Díky paměťovému efektu se dobije maximálně pouze tolik energie, co při předchozím cyklu (tedy nikoliv maximální hodnota).

Nebojte se – toto již pro nové přístroje opravdu neplatí, tedy pokud máte nový telefon nebo tablet vybavený lithium-iontovou baterií. S ní dosáhnete maximálního nabití i bez ohledu na to, jestli ji nabíjíte ještě před úplným vybitím nebo ne. Tedy alespoň pokud je ještě „relativně nová“.

Chemická reakce ve vašich rukou

Pokud problematiku opravdu hodně zjednodušíme, tak se baterie skládají ze tří základních prvků. Z kladně nabité elektrody, záporně nabité elektrody a pak z elektrolytu, který od sebe elektrody s opačnými náboji odděluje. Když baterie poskytuje energii vašemu telefonu, tak záporně nabité ionty „tečou“ přes elektrolyt směrem ke kladně nabitým elektrodám. Je to jednoduchá chemická reakce, která je opakována mnoha tisíckrát u každého přístroje. V případě, že je baterie dobíjena, výše uvedený tok iontů se obrátí.

Nicméně, je potřeba uvědomit si, že ne všechny baterie jsou stejné. Liší se od sebe použitím různých chemických prvků, kovů a sloučenin. Jako příklad můžeme uvést třeba klasické alkalické baterie (přítomné třeba v klasické baterce určené ke svícení), NiCad baterie (niklo-kadmiové), nebo právě Li-Ion (lithium-iontové), které jsou používány v naprosté většině dnešních mobilních zařízení.

Logicky je možné očekávat, že s použitím různých materiálů se baterie chovají různě. Alkalické baterie jsou obecně považovány za nenabíjitelné, protože je u nich obtížné obrátit chemickou reakci, tak jako je popsáno výše u lithium-iontových baterií. NiCad baterie dobíjitelné jsou, pokud ale při nabíjení nejsou zcela vybité, ztrácí svou kapacitu. Z NiCad baterií, které byly používány u starých mobilních přístrojů, vlastně pochází mýtus o nutnosti zcela vybíjet baterii. NiCad baterie tedy skutečně měly „paměťový efekt“. Naštěstí, jak již bylo uvedeno, lithium-iontové baterie tento efekt nemají. Spoustě lidí ale tento fakt známý z NiCad baterií zůstal v pamětí a stále se jím řídí.

Buďte hodní ke svým bateriím

Přestože již naše baterie nemají paměťový efekt, neznamená to, že bychom s nimi neměli zacházet s jistou dávkou péče. Výrobci baterií, mobilních telefonů, ale často i samotní mobilní operátoři poskytují sadu doporučení, jak se k vašim bateriím správně chovat. Díky správnému zacházení můžete prodloužit jejich životnost a zajistit si tak spolehlivý zdroj energie.

Znáte ve svém okolí někoho, kdo si svůj telefon stále nechává zcela vybít?

ČLÁNKY:, , ,
Zakázal Qualcomm prodej Exynosu od Samsungu jiným značkám?

Zakázal Qualcomm prodej Exynosu od Samsungu jiným značkám?

VČERA  |    |  diskuze (0)

Ačkoliv se čipsety Exynos od Samsungu mohou směle postavit konkurenci, zatím jsme neviděli, že by je využívalo mnoho výrobců. Takže jsou…

Fotoaparáty Pixelů od Googlu využívají technologii z chytrých brýlí

Fotoaparáty Pixelů od Googlu využívají technologii z chytrých brýlí

VČERA  |    |  diskuze (0)

Chytré brýle Google Glass jsou možná neúspěšným projektem, nicméně jedna z jejich technologií našla své uplatnění u smartphonů Pixel a Pixel XL.…

Evolveo Android Box H8: chytrá krabička do každé domácnosti

Evolveo Android Box H8: chytrá krabička do každé domácnosti

VČERA  |    |  3 komentáře

Multimediální centrum Evolveo Android Box H8 je chytrým přehrávačem filmů a hudby, ale také například fotek z dovolené. Skvěle se tak…

Mobilní zobrazení