Mobilizujeme.cz

Trendy: Maraton soutěží | jak vybrat telefon + vánoční speciál | iPhone X | bezrámečkový telefon | Android Oreo aktualizace

Mrtvé Meego vstává z mrtvých. Nokia prý pracuje na dvou telefonech.

  |  2 komentáře  |  autor: Jakub Vrbacký

I když z úst šéfa finské Nokie zaznělo, že Meego už dále nebudou rozvíjet, vody internetu v posledních dnech rozvířilo až příliš spekulací ohledně toho, že Nokia na operačním systému Meego stále pracuje, a něco s ním chystá. Dokonce už se hovoří o práci na dvou modelech.

Když Steven Elop, nový šéf finské Nokie, vlastními ústy pohřbil operační systém Meego, ozvaly se z celého světa znepokojené hlasy. Podle většiny ne Windows Phone, ale právě Meego měla být budoucnost Nokie. Platforma, která by Nokii vytáhla zpět. Jenomže Nokia Meego předem odsoudila. Nyní se však Meego znovu dostává do popředí. Spekuluje se, že Nokia pracuje na dvou telefonech, které budou operační systém Meego, nebo alespoň jeho základy, využívat – to vše pod názvem Meltemi. A co víc, má jít o cenově velmi dostupné telefony.


Nokia N9 a operační systém Meego 1.2 Harmattan, zatím jediní svého druhu

V případě, že jsou spekulace pravdivé, se nabízí otázka, proč Nokia nevyužije operační systém Windows Phone, na který vsadila vše, a který v současné době nasazuje do svých telefonů z divize Smartphones. Odpověď je zcela nasnadě. I když se Nokii podařilo snížit hardwarové požadavky Microsoftu, aby mohla produkovat levnější smartphony, a více tak konkurovat především Androidu, který nasazuje mnohem levnější smartphony, pořád je to málo. Ostatně, sám to řekl Niklas Salvander, Executive Vice President Nokie, jak jsme vás informovali v tomto článku. Jenomže, hardwarové požadavky Microsoftu neustále snižovat nepůjdou, a rozdíl skoro 100 dolarů mezi nejlevnějším smartphonem s Androidem a Nokií Lumia 610 je prostě strašně moc.

Proto se naskýtá varianta, že by ještě levnější smartphony od Nokie mohly přijít se systémem Meltemi, který vzejde z mrtvého Meego, a tyto telefony se zařadí ne do divize Smartphones, ale do divize Next Billion, která má za úkol přinést levné telefony s přístupem na internet, především do rozvojových zemí. Tato divize sice byla předurčena pro hloupé telefony, ale proč ne, tento krok by Nokii mohl vyjít. Vždyť i na rozvojových trzích zájem o smartphony určitě je, obzvláště o ty levné.

Co však mluví proti pravdivosti spekulací, je reálný krok, který Nokia učinila počátkem tohoto roku. Finský gigant totiž skoupil firmu Smarterphone AS, jejichž vlastní systém by měl být nasazován právě v těchto levných smartphonech. Zastánci této teorie však tvrdí, že se namísto toho operační systém Meltemi stane nástupcem hloupých S40 Series, které Nokia nasazuje do svých hloupých telefonů. Ať už tedy tak či tak, je zřejmé, že s Meegem se něco stále děje, i když se k tomu Nokia odmítá jakkoliv vyjádřit. Nám už ale zbývá jen čekat, co (pokud vůbec něco) z toho nakonec vzejde.

zdroj: NetbookNews

ČLÁNKY:, , , ,

Diskuze

Komentujte

avatar
Třídit dle:   nejnovější | nejstarší | nejlépe hodnocené
Cigan
Cigan

MeeGo nepochoval Steven Elop ale apky nan robene kazdy si vybere android kvoli aplikaciam a je jedno ako je MeeGo kvalitny

Jarda
Jarda

Škoda. Mám N9 a Meego je super! Neměnil bych.

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Google ukončuje projekt Tango. Jeho náhradou je ARCore

Google ukončuje projekt Tango. Jeho náhradou je ARCore

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Před třemi lety představil Google světu projekt Tango. Jedná se AR, jenž je určená pro smartphony. V reálném…

Vernee X: Infinity displej, čtečka tváře, či gigantických 6 200 mAh

Vernee X: Infinity displej, čtečka tváře, či gigantických 6 200 mAh

DNES  |  Martin Skořepa  |  3 komentáře

Nový smartphone od Vernee se drží posledních trendů a nezapomíná při tom na nízkou cenovku. Vernee X se…

První čtečku otisků prstů pod displejem přinese čínské Vivo

První čtečku otisků prstů pod displejem přinese čínské Vivo

VČERA  |  Tomáš Rajnoch  |  2 komentáře

Společnost Synaptics je lídrem v oblasti biometrických technologií. Před pár dny pak představila snímač otisků prstů, který je…

Mobilní zobrazení