Mobilizujeme.cz

Mrtvé Meego vstává z mrtvých. Nokia prý pracuje na dvou telefonech.

  |  2 komentáře  |  autor:

I když z úst šéfa finské Nokie zaznělo, že Meego už dále nebudou rozvíjet, vody internetu v posledních dnech rozvířilo až příliš spekulací ohledně toho, že Nokia na operačním systému Meego stále pracuje, a něco s ním chystá. Dokonce už se hovoří o práci na dvou modelech.

Když Steven Elop, nový šéf finské Nokie, vlastními ústy pohřbil operační systém Meego, ozvaly se z celého světa znepokojené hlasy. Podle většiny ne Windows Phone, ale právě Meego měla být budoucnost Nokie. Platforma, která by Nokii vytáhla zpět. Jenomže Nokia Meego předem odsoudila. Nyní se však Meego znovu dostává do popředí. Spekuluje se, že Nokia pracuje na dvou telefonech, které budou operační systém Meego, nebo alespoň jeho základy, využívat – to vše pod názvem Meltemi. A co víc, má jít o cenově velmi dostupné telefony.


Nokia N9 a operační systém Meego 1.2 Harmattan, zatím jediní svého druhu

V případě, že jsou spekulace pravdivé, se nabízí otázka, proč Nokia nevyužije operační systém Windows Phone, na který vsadila vše, a který v současné době nasazuje do svých telefonů z divize Smartphones. Odpověď je zcela nasnadě. I když se Nokii podařilo snížit hardwarové požadavky Microsoftu, aby mohla produkovat levnější smartphony, a více tak konkurovat především Androidu, který nasazuje mnohem levnější smartphony, pořád je to málo. Ostatně, sám to řekl Niklas Salvander, Executive Vice President Nokie, jak jsme vás informovali v tomto článku. Jenomže, hardwarové požadavky Microsoftu neustále snižovat nepůjdou, a rozdíl skoro 100 dolarů mezi nejlevnějším smartphonem s Androidem a Nokií Lumia 610 je prostě strašně moc.

Proto se naskýtá varianta, že by ještě levnější smartphony od Nokie mohly přijít se systémem Meltemi, který vzejde z mrtvého Meego, a tyto telefony se zařadí ne do divize Smartphones, ale do divize Next Billion, která má za úkol přinést levné telefony s přístupem na internet, především do rozvojových zemí. Tato divize sice byla předurčena pro hloupé telefony, ale proč ne, tento krok by Nokii mohl vyjít. Vždyť i na rozvojových trzích zájem o smartphony určitě je, obzvláště o ty levné.

Co však mluví proti pravdivosti spekulací, je reálný krok, který Nokia učinila počátkem tohoto roku. Finský gigant totiž skoupil firmu Smarterphone AS, jejichž vlastní systém by měl být nasazován právě v těchto levných smartphonech. Zastánci této teorie však tvrdí, že se namísto toho operační systém Meltemi stane nástupcem hloupých S40 Series, které Nokia nasazuje do svých hloupých telefonů. Ať už tedy tak či tak, je zřejmé, že s Meegem se něco stále děje, i když se k tomu Nokia odmítá jakkoliv vyjádřit. Nám už ale zbývá jen čekat, co (pokud vůbec něco) z toho nakonec vzejde.

zdroj: NetbookNews

ČLÁNKY:, , , ,
LG Q6 je bezrámečkový telefon pod 10 tisíc. Známe i dostupnost

LG Q6 je bezrámečkový telefon pod 10 tisíc. Známe i dostupnost

DNES  |    |  diskuze (1)

Na český trh oficiálně míří očekávaný a poměrně dost zajímavý smartphone jihokorejského výrobce. Nové LG Q6 přináší zejména prémiový bezrámečkový design –…

Dočkáme se modulárního smartphonu od Samsungu?

Dočkáme se modulárního smartphonu od Samsungu?

DNES  |    |  diskuze (0)

Svůj modulární telefon má již několik společností. Patří mezi ně například Motorola nebo LG. Oba výrobci přišli s odlišným řešením modularity. Některé…

Microsoft se opět snaží "modernizovat" Skype pro iPhone

Microsoft se opět snaží „modernizovat“ Skype pro iPhone

DNES  |    |  diskuze (0)

Nedávno jsem zkritizoval Microsoft za jeho přístup ke Skypu. Jak je pro redmondského giganta typické, dokud se tento jednoduchý a populární komunikační…

Mobilní zobrazení