Recenze Motorola Razr 40 Ultra – Reparát se povedl na jedničku
- Motorola Razr 40 Ultra je rozhodně jeden z nejzajímavějších telefonů dneška
- Nejnovější přírůstek amerického výrobce do segmentu véčkových telefonů dorazil minulý měsíc
- My jsme ho měli možnost podrobněji otestovat a podívat se mu na zoubek, respektive na kloub
- Jak si stojí v porovnání s konkurencí? Povedlo se výrobci napravit minulé nedostatky?

Motorola představila novou řadu Razr 40 počátkem tohoto měsíce a dočkali jsme se dvou specifikací, a sice základního provedení Razr 40 a verze Ultra. My jsme pro vás měli možnost vyzkoušet variantu Ultra, který se pyšní největším externím displejem mezi všemi véčky současnosti. Bude to ale na konkurenci stačit?
Motorola Razr 40 Ultra: specifikace
Konstrukce | kov a sklo nebo kůže, skládací véčková konstrukce, rozloženo: 170,83 × 73,95 × 6,99 mm, složeno: 88,42 × 73,95 × 15,1 mm, 184,5 g, odolnost IP52 |
---|---|
Displej | vnitřní: 6,9″, pOLED, HDR10+, LTPO 1 – 165 Hz, 2640 × 1080 px, poměr stran 22:9, jemnost 413 ppi vnější: 3,6″, pOLED, 144 Hz, 1056 × 1066 px, jemnost 413 ppi |
Operační systém | Android 13 + Moto gesta |
Čipset | 8jádrový, 3,19 GHz, Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 |
Paměť | 8 / 12 GB RAM, úložiště 256 / 512 GB, nemá MicroSD slot |
Fotoaparát | duální (12 Mpx hlavní + 13 Mpx širokoúhlý 120°), clona f/1.5 + f/2.2, OIS, Dual Pixel AF; přední 32 Mpx, clona f/2.4 |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | 5G, Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3, NFC, GPS, USB-C, stereo reproduktory, čtečka otisků na boku, čtečka tváře |
Baterie | 3 800 mAh, rychlonabíjení 30 W |
Cena a dostupnost | od 28 990 Kč, červen 2023 |
V balení nic neschází
Motorola patří mezi výrobce, kteří se pořád drží dřívějších standardů a do prodejního balení přidává i kompletní nabíječku. Dostanete tedy nejenom kabel, ale i nabíjecí adaptér o výkonu 33 W (ačkoliv telefon samotný nabízí jen 30W nabíjení) a mimo to také praktický, silikonový kryt. Ten je, kvůli véčkové konstrukci, pochopitelně složený ze dvou částí a v balení se dále nachází také jehla pro otevření SIM šuplíčku a nezbytná literatura.
Obsah balení
- telefon Motorola Razr 40 Ultra
- jehla na SIM
- USB-A / USB-C kabel
- 33W nabíjecí adaptér
- silikonový kryt
- technická brožurka a základní průvodce

Nový pant a nové pořádky, ale i staré problémy
Alfou a omegou každého véčkového telefonu je pochopitelně konstrukce v čele s pantem, který u předchozího Razru (2022) nebyl zrovna jeho nejsilnější stránkou. U nového pantu, který je vyrobený z oceli, se povedlo snížit počet komponent na 85 a je kompaktnější než u předchozího modelu. To je opravdu vidět na první pohled, pant nepůsobí tak humpolácky a plastové packy u předělu mezi horní a spodní části displeje jsou výrazně menší a tudíž ne tak rušivé. Při uzavření konstrukce pak mezi oběma částmi nevznikne prakticky žádný volný prostor.
Pant je velmi tuhý a otevřít telefon jednou rukou je prakticky nemožné. Jde to, ale riskujete poškození kvůli hrozícímu pádu. Když totiž budete chtít Razr 40 Ultra otevřít jednou rukou, budete ho muset jen pootevřít, poté o něco zapřít a celý úkon dokonat, což není zrovna nejjistější způsob, jak konstrukci otevřít. Uzavření jednou rukou už je jiná písnička a to je víceméně bezproblémové (hlavně když telefon zapřete například o nohu). Za zmínku stojí i to, že pant je schopný udržet displej v jakékoliv pozici v rozmezí 45 až 120°, což je sice moc hezké, ale zcela bez chyb to není.

Pant má mírnou vůli
Horní část, tedy ta ve vzduchu, totiž vykazuje značnou vůli a prostě se v částečně otevřeném stavu kývá, klidně v rozsahu centimetr nahoru i dolů. Na druhou stranu, tohoto stavu se dočkáte jen cíleným dotykem a sama od sebe se horní polovina pochopitelně nehýbe. Není to nic hrozného a při reálném používání to ničemu nevadí, nicméně si nevybavuji, že by takovou vůli vykazoval pant například u Flipu 4 od Samsungu. Mnohem víc než to mi ale vadil fakt, že pant je z nějakého důvodu hlučný a produkuje zvláštní skřípavý a křupavý zvuk.
Ten je patrný hlavně při otevírání a je mi záhadou, co ho způsobuje, nicméně si vzpomínám, že podobný zvuk se linul i z pantu minulé generace této skládačky, takže je zřejmé, že je to prostě vlastnost pantů od Motoroly. Předěl mezi jednotlivými polovinami displeje je zase o něco méně patrný, a to jak vizuálně, tak na dotyk a je víceméně podobný tomu, jaký vykazuje Samsung Galaxy Z Flip 4. Ano, úplná špička to není, ale zlepšení oproti loňsku je jasně patrné a osobně jsem předěl v displeji prakticky vůbec nevnímal.

Co se designu týče, tak ten vychází z předchozích generací, ale tak nějak dospěl, je serióznější a v černé barvě, která by mohla být pro leckoho nudná, působí Razr 40 Ultra velmi elegantně. Zatímco spodní části je ošetřena matným sklem, horní oblast s displejem, který je roztažený takřka přes celou její plochu, je lesklá a to vytváří hezký kontrast. Displej dokonce obtéká duální fotoaparát, tak moc si šla Motorola za tím, aby její novinka nabídla největší externí panel v segmentu. Jedna z hlavních změn oproti loňsku se týká konstrukce a tu jsem obrovsky uvítal.
Konečně normální šířka
Razr 40 Ultra je totiž konečně normálně široký telefon (3× sláva) a v pase má příjemných 74 mm, což je, v porovnání s předchůdcem a jeho šířkou takřka 80 mm, jako nebe a dudy. Nebo den a noc. Nový Razr se tedy drží příjemně v ruce a nestane se, tak jako u předchozí iterace, že vám začne v dlani při delším držení překážet, tlačit všude možně a že si zkrátka budete říkat, koho napadlo udělat ten telefon tak zatraceně široký. Nový Razr v tomto směru opět připomíná konkurenční Samsung Galaxy Z Flip 4, což je rozhodně pochvala.
Konstrukce vsází na hliníkový rámeček, takže telefon působí v ruce jako prémiová vlajka, kterou částečně opravdu je a na zádech se nachází odolné sklo Gorilla Glass Victus. Dokonce jsme se dočkali i zvýšené odolnosti, ačkoliv norma IP52 je pouze základní a na krytí IPX8 u Samsungů se úplně nachytá. Snímač otisků prstů je integrovaný v bočním, zapínacím tlačítku a k němu nemám žádných výtek. Je rychlý, přesný a spolehlivý.

Dva displeje, oba nejlepší v segmentu
Razr 40 Ultra je osazen dvojicí displejů, a sice 6,9palcovým vnitřním, ohebným panelem a venkovním displejem, který má úhlopříčku 3,6 palce a je tedy největší v segmentu. On je největší v segmentu i ten vnitřní, kterým začneme. Tento pOLED panel je vskutku špičkou, a to jak maximálním jasem až 1 400 nitů, tak obnovovací frekvencí 165 Hz (360 Hz při dotyku). To opravdu není nic, co bychom vídali každý den a displej se navíc pyšní technologií LTPO, takže umí přizpůsobit frekvenci zobrazenému obsahu v rozsahu 1-165 Hz, a to v reálném čase.
Takovou kombinaci u žádného jiného véčka nenajdete a z dalších prvků stojí za zmínku také rozlišení 2 640 × 1080 pixelů, z čehož vyplývá netypický poměr stran 22:9. Právě díky tomuto poměru stran je Razr 40 Ultra tak úzkým telefonem, který se drží jedna radost. Co se nastavení frekvence týče, tak telefon nabízí dva režimy s označením Vysoká a Standardní. Zatímco první režim nabízí chytrou optimalizaci až do 165 Hz, druhý šetří baterii a operuje s maximální frekvencí 60 Hz. Nastavit je možné také podání barev, a to opět ve dvou režimech (Přirozené a Syté).

Podání barev je, dle tradic použité technologie, poměrně výrazné a celkově nabízí displej líbivý obraz. Pokud by na vás byly barvy až moc saturované (například červená, která je opravdu výrazná), není problém zvolit si režim Přirozené, barvy budou lehce utlumené a jejich podání se posune spíše směrem k IPS displejům. U obou režimů je pak možné manuálně upravit teplotu barev. Maximální jas, který je panel schopný vyprodukovat, pak stačí pro naprosto bezproblémovou čitelnost i na přímé slunečním světle.
Venkovní displej je skvělý na všechno
Nyní se můžeme přesunout k venkovnímu displeji, který je jedním slovem skvělý a jedná se pravděpodobně o hlavní prodejní artikl této skládačky. Opět je postavený na pOLED technologii, má frekvenci 144 Hz a díky rozlišení 1066 ×1056 pixelů také velmi jemný obraz (413 ppi). Hlavně se ale pyšní úhlopříčkou 3,6 palce, takže je použitelné pro víceméně všechny tradiční úkony a zvládne v 90 % případů zastoupit hlavní displej. Nabízí šest samostatných panelů, mezi kterými listujete jako mezi plochami a hlavním panelem je domovská plocha.
Další slouží k zobrazení aplikací, kontaktů, kalendáře, počasí a her, přičemž jejich pořadí je možné měnit, ale mezi těmito panely je lze rotovat pořád dokola, takže je to vlastně jedno. Na venkovním displeji spustíte prakticky jakoukoliv aplikaci a díky velké ploše je jako stvořený například pro rychlé odpovědi na zprávy ze všech různých messengerů. Když vám dojde zpráva, nemusíte ani otevírat telefon, prostě ji na venkovním displeji otevřete, přes virtuální klávesnici napíšete odpověď a pošlete. Je to velmi jednoduché, praktické a navýsost použitelné.

Jakmile něco děláte na venkovním displeji a telefon poté otevřete, na tuto činnost plynule navážete i na vnitřním panelu a externí panel může pochopitelně fungovat také jako hledáček při fotografování selfíček přes hlavní fotoaparát. Výborný je také k zobrazení pokynů navigace v rámci Google Map a Razr 40 Ultra zkrátka aktuálně nemá v oblasti venkovního displeje konkurenci. Je jasné, že Samsung bude muset tuto hozenou rukavici se svým nadcházejícím véčkem Flip 5 zvednout a dorazit s displejem, který bude když ne tak velký, tak se mu bude plochou alespoň blížit.
Jak je na tom systém?
Razr 40 Ultra běží na čistém Androidu 13, který je, jako již tradičně, doplněný o funkce Moto a ty jsou, vzhledem ke konstrukci, rozšířeny o nastavení právě venkovního displeje. Systém v režii Motoroly považuji za nejlepší v rámci telefonů s Androidem (mimo Pixelů pochopitelně) a s touto kombinací jsem byl spokojen i u modelu Razr 40 Ultra, ale takto unikátní konstrukce by si přece jenom zasloužila trochu osobitější přístup, i co se rozšířených možností systému týče. Ty totiž pořád nejsou tak dobré, jako u Samsungu a několik prvků, které působí zcela logicky, schází.

Jihokorejská skládačka umí používat obě části displeje nezávisle na sobě, tedy alespoň v určité podobě a umožňuje například zobrazit na spodní části různé ovládací prvky. Nebo když používáte nějakou chatovací aplikaci, umí při zlomení telefonu zobrazit klávesnici ve spodní části a chat v horní polovině. To Razr 40 Ultra bohužel nezvládá a je zřejmé, že telefon není pro dvě potenciálně samostatné plochy přizpůsobený tak dobře, jako konkurent od Samsungu. Jinak si ale v rámci systému není skoro na co stěžovat a dostanete všechny vychytávky, na které jsme u Motoroly zvyklí.
Optimalizace nevázne, ale netypický displej si ne se vším rozumí
To znamená že neschází například ukryté tlačítko na zádech, jenž umí po poklepání vyvolat vámi zvolenou akci (typicky spuštění aplikace), chytrý displej, který se nevypne, když se na něj koukáte a spousta všemožných gest. Optimalizace je prakticky bez chyb, bloatware neexistuje a vše běží jako na drátkách. K systému mám ještě jednu věc a ta má souvislost s osazeným displejem. Netypický poměr stran 22:9 znamená, že celou plochu panelu využije jen máloco a jsou oblasti, které by potřebovaly trochu více péče. Typicky například Instagram či Facebook.
Když si totiž budete přehrávat videa v rámci těchto platforem na celé obrazovce, tak se dočkáte toho, že je telefon zvětší tak, aby zabírala co největší plochu a ukrojí tak mírnou část po stranách. To znamená, že v klipech, kde se nachází text od okraje k okraji, budou první písmenka tohoto textu oříznutá či nepůjdou vidět vůbec. Není to úplně příjemné a je evidentní, že by nebylo špatné přizpůsobit systém displeji s poměrem stran 22:9 trochu víc. Je ale otázkou, zda tento nedostatek vytýkat Motorole, nebo naopak spíše aplikacím Instagram a Facebook.
Výkonu je více než dost
V nitru Motoroly Razr 40 Ultra tepe procesor Snapdragon 8+ Gen 1, což může být pro někoho, vzhledem k tomu, že se jedná o nový telefon a na trhu je dávno Snapdragon 8 Gen 2, zklamáním. A ono to mírné zklamání do určité míry i je, ale ne kvůli výkonu, protože toho je přehršel, ale spíše kvůli produkci tepla. Novější SD 8 Gen 2 je totiž podstatně efektivnější a neprodukuje tolik odpadního tepla, takže jeho přítomností by si nový Razr v tomto směru dost pomohl. Ano, Razr 40 Ultra v zátěži topí a při dlouhodobém hraní náročných her se umí pořádně rozpálit.
Při běžné činnosti se ale nejedná o nic zásadního a spíše než vyloženého tepla se dočkáte lehce zahřátého povrchu, který má do čehokoliv nepříjemného daleko. Výkonu budete mít každopádně hromadu na všechny, i ty nejnáročnější hry a v benchmarku AnTuTu vykázal Razr 40 Ultra skóre 836 tisíc, což je výborný výsledek srovnatelný s konkurencí. Jenže, za pár týdnů dorazí Flip 5, pravděpodobně se Snapdragonem 8 Gen 2 a ten nabídne jak vyšší výkon, tak výrazně lepší provozní vlastnosti a sázka Motoroly na tento postarší čipset by se tak nemusela vyplatit.

Výdrž a nabíjení
Véčkové telefony ve výdrži většinou nijak zásadně neexcelují, protože se do jejich komplikované konstrukce v drtivé většině případů nepovede napasovat nějak zázračně velkou baterii. A Razr 40 Ultra není v tomto směru žádnou výjimkou. Jeho 3 800 mAh akumulátor, což je o 300 mAh více než u předchůdce, stačí maximálně na jeden den provozu s tím, že když pojedete v umírněném, víkendovém módu, můžete k onomu jednomu dni přidat pár hodin navíc. Vzhledem k nabíjení, které je spíše pomalé než rychlé, ale nemá cenu s nabíjením otálet.

Motorola Razr 40 Ultra disponuje rychlým nabíjením o výkonu 30 W, což je, hlavně vzhledem k vyšší ceně, opravdu nic moc. Hůře už je na tom jen dnes již několikrát zmíněný Samsung Galaxy Z Flip 4, nicméně Samsung je pomalým nabíjením u všech svých telefonů notoricky známý. Nabití akumulátoru o výše zmíněné kapacitě na 50 % zabere lehce přes 25 minut a 100 % bude na displeji svítit po zhruba hodině na nabíječce. Ano, jde to samozřejmě přežít a ještě před rokem to bylo víceméně v pořádku, ale nabíjení se rychle vyvíjí a dnes je to již nedostatečné.
Naměřené časy nabíjení
- 0 až 25 % – 12:30
- 0 až 50 % – 25:20
- 0 až 75 % – 40:59
- 0 až 100 % – 60:15
Fotoaparát vsází na dva snímače
Stejně jako ostatní véčka na trhu (jakoby se snad všichni výrobci domluvili mezi sebou), i Motorola Razr 40 Ultra vsází pouze na dva snímače. Na zádech se nachází sestava primárního senzoru s rozlišením 12 Mpx a ultra-širokoúhlého objektivu, jenž má rozlišení 13 Mpx. Sestava je to vskutku zajímavá a primární objektiv se pyšní jak optickou stabilizací obrazu, tak rekordní světelností o hodnotě f/1.5. Ultra-širokoúhlý senzor je zase vybavený automatickým ostřením, takže poslouží k pořizování makro fotografií.

Fotoaparát Motoroly Razr 40 Ultra
- Primární snímač: 12 Mpx, f/1.5, velikost 1/2.55″, 1.4µm pixely, OIS, PDAF
- Ultra-širokoúhlý objektiv: 13 Mpx, f/2.2, velikost 1/3″, záběr 108˚, 1.12µm pixely, automatické ostření
Hlavní hráč této soustavy, tedy primární fotoaparát, odvádí za dobrého světla velmi dobrou práci a umí se vytáhnout se vskutku kvalitními snímky. Ty nepostrádají nadprůměrnou porci detailů, jsou hezky ostré a s minimem šumu, takže za dobrého světla si zkrátka není na co stěžovat. Podání barev je dobré, vcelku přirozené a výsledky jsou příjemně konzistentní. Ultra-širokoúhlý objektiv je pak lehký nadprůměr. Nemá nijak zázračný záběr (jen 108˚), ale zase nijak zásadně netrpí na rozostření po krajích a umí nabídnout jak detailní snímky, tak nízkou úroveň šumu.
Jím pořízené makro fotografie jsou solidní a rozhodně o parník lepší než co vidíme u dedikovaných makro snímačů s rozlišením 2 Mpx. Dočkáte se obstojné míry detailů, dobré ostrosti a celkově příjemných výsledků. Nebude se ale jen chválit a jsou oblasti, kde by fotoaparát Razru 40 Ultra rozhodně potřeboval trochu více péče. Tak předně je to zoom, který je prostě a jednoduše mizerný. Optický schází úplně a maximální hodnota toho digitálního je pouze 8×, což je nic moc (spíše nic). Kdyby výsledky alespoň stály za to, ale ony jsou hluboce podprůměrné.

Zoom zklamal, noční snímky částečně také
Takto přiblížené fotografie postrádají ostrost i detaily, obsahují vysoké množství šumu a jakkoliv můžou na displeji telefonu vypadat jakž takž, na monitoru či televizoru jsou prostě špatné. Zklamáním pro mě byly i noční snímky. Primární objektiv se světelností f/1.5 by měl být schopný pobrat spoustu světla i při fotografování večer, ale to se, většinou, neděje. Výkony fotoaparátu jsou v tomto směru poměrně nekonzistentní, a zatímco jednou byla fotografie výrazně tmavší než realita, podruhé vypadala o řád lépe. Noční režim hodně pomůže, ale také není všespásný.
Tento režim umí noční scénu hezky prosvětlit, ale někdy to prostě přežene a výsledky jsou notně nerealistické. Jindy ale zase udělá opravdu výbornou fotografii, tak jako v reálu. Takže i noční režim je nekonzistentní, nicméně výsledky jsou prakticky pokaždé výrazně lepší než bez něj. Co se selfie snímků týče, tak ty můžete pořizovat dedikovanou selfie kamerkou, ale i prostřednictvím hlavního fotoaparátu, protože externí displej funguje jako hledáček. Výsledky jsou v obou případech výborné, ale dedikovaná selfie kamerka nabízí reálnější podání barev i tónu pokožky.
V oblasti videí zvládne Razr 40 Ultra maximálně 4K záznamy při 60fps a při natáčení je možné využít služeb stabilizace. Výsledky jsou velmi dobré, s minimem šumu, vysokou úrovní detailů a příkladně plynulé. Potěší i přirozené podání barev a na primární fotoaparát se tedy lze spolehnout i v oblasti videí.
Jak fotí Motorola Razr 40 Ultra?
Ukázka: noční snímky (noční režim zapnutý / vypnutý)
Ukázka: ultra-širokoúhlé snímky
Ukázka: zoom 8×
Ukázka: makro snímky
Ukázka: selfie (hlavní fotoaparát / selfie fotoaparát)
Závěr recenze Motorola Razr 40 Ultra
Nový Razr 40 Ultra se mi líbil o parník víc než předchozí Razr (2022), oproti kterému jsme se dočkali výrazného posunu hlavně v oblasti konstrukce. Nová generace má lepší pant a konečně užší šasi, díky kterému padne skvěle do ruky. Hlavní přednosti nového Razru jsou oba displeje, tedy vnitřní a venkovní a oba jsou jednoduše nejlepší v segmentu. Telefon mě potěšil i usedlejším, ale zároveň příjemně elegantním designem a velmi kvalitním zpracováním kombinující hliníkový rámeček s odolným sklem Gorilla Glass Victus a zvýšenou odolností IP52.
Ocelový pant je rozhodně tužší než minule a telefon je možné uzavřít takřka bez mezery, ale mám i výtky. Pant je opět poměrně hlučný a při snaze o zaaretování displeje v určité poloze má vůli, což sice v reálném světě nijak nevadí, ale bez ní by to bylo lepší. V celkovém pohledu stavím Razr 40 Ultra na stejnou úroveň, jako konkurenční Samsung Galaxy Z Flip 4, ale to má jeden háček. Za pár týdnů dorazí nový Flip 5 a je velmi pravděpodobné, že bude zase o kousek lepší a v několika ohledech (pant či fotoaparát) aktuální Razr 40 Ultra překoná. Předpokládám ale, že titul véčka s nejlepšími displeji této novince od Motoroly zůstane.
Za zapůjčení srdečně děkujeme našemu partnerovi, obchodu Mobil Pohotovost.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() |
Autor článku

Jsem příznivcem veškeré elektroniky, hlavně telefonů, počítačů a hardwaru obecně. Dále pak hráč tělem i duší, občasný sportovec a velký filmový fanda.
Jsem příznivcem veškeré elektroniky, hlavně telefonů, počítačů a hardwaru obecně. Dále pak hráč tělem i duší, občasný sportovec a velký filmový fanda.