Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Android 9 Pie | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

LG Optimus One – recenze nejlepšího LG s OS Android 2.2

  |  443 komentářů  |  autor: Jindřich Srb

Recenze LG Optimus One (P500) ukáže, jak si stojí telefon s OS Android 2.2 Froyo, dotykovým HVGA displejem, rychlými daty, Wi-Fi, GPS a mořem dalších funkcí nejen proti Samsungu Galaxy S. Proč by se mělo vyplatit koupit právě LG Optimus One?

LG Optimus One je ideálním telefonem pro náročné uživatele, kteří za přístroj chtějí zaplatit přiměřenou částku. Jako jeden z prvních telefonů v Česku hýří novou verzí operačního systému Android 2.2 Froyo, možností sdílení internetu přes Wi-Fi či podporou přehrávání YouTube videí a některých Flash videí přes prohlížeč SkyFire.

Za zapůjčení mobilního telefonu LG Optimus One do recenze děkujeme eShopu X-Store.


LG Optimus One (P500) – oficiální fotografie

Doporučujeme: redakční test podobného LG Optimus Chic – recenze vylepšeného LG Optimus One s lesklými kryty.

Telefon má vyvážený výkon, kvalitní dílenské zpracování s pogumovaným povrchem, citlivý dotykový kapacitní displej a standardní konektory microUSB a 3,5 mm Jack. Každému uživateli by měl tedy být schopen nabídnout to správné. Dokáže se LG Optimus One rovnat dražším soupeřům, jako je Samsung Galaxy S? Více prozradí naše recenze.

Základní parametry – LG Optimus One

Rozměry114 x 59 x 13,3 mm
Hmotnost129 g
Displejdotykový, kapacitní, TFT, rozlišení 320 x 480 px, 262 tisíc barev, úhlopříčka 3,2“, Multitouch
Procesor a paměťprocesor 600 MHz
512 MB RAM, 170 MB vnitřní + paměťové karty microSD až 32 GB
Operační systémAndroid 2.2 (Froyo)
Fotoaparát3 Mpx (2048 x 1536 px), autofocus, rozpoznání obličeje, makro, efekty, nahrávání VGA videa s 18 snímky/s
Obsah balenínávod, baterie, nabíječka, stereo headset s peckovými sluchátky, datový USB kabel, paměťová karta microSD 2 GB
Cena a dostupnost5 000 Kč, od října 2010

Krátké postřehy z testování LG Optimus One:

Co se nám líbilo: dílenské zpracování, standardní 3,5 mm konektor Jack a microUSB, podpora rychlých dat včetně Wi-Fi, sdílení internetu přes Wi-Fi (hotspot), GPS s Google mapami, Android Market s tisíci aplikacemi zdarma, podpora až 32GB microSD karet, dotykový kapacitní HVGA displej, fotoaparát s autofocusem a nahráváním VGA videa, podpora Xvid a DivX formátů, OS Android 2.2 Froyo, svižný chod systému, ukládání instalovaných aplikací na microSD kartu, podpora Multitouch, otevírání a úprava Office souborů (ThinkFree Office), hlasové funkce, App Advisor s nabídkou vhodných aplikací

Co se nám nelíbilo: velmi kolísavá výdrž (závislá na počtu spuštěných aplikací, přesném využívání telefonu), nepřesvědčivá kvalita fotoaparátu, nefunkční klasické Task Killer programy pro ukončování spuštěných aplikací (funguje jen např. Froyo Task Killer s ukončováním po jednom programu)

Doporučujeme: Podrobné parametry LG Optimus One naleznete v katalogu mobilů.

Obsah balení:

LG Optimus One zakoupíte v opravdu malém balení, o kterém jsem si před rozbalením myslel, že snad ani víc než telefon s baterií a nabíječkou nemůže ukrývat. Překvapení! V krabičce je pod telefon přibalena baterie, nabíječka s oddělitelným USB kabelem, klasická pecková sluchátka s 3,5 mm konektorem Jack, návod a v telefonu samotném je ukryta 2GB paměťová karta microSD (výrobce Samsung).

Osobně mi u telefonu schází pouze lepší špuntová sluchátka, která výrobce nasazoval s některými staršími telefony. Tato obyčejná, přibalená, jsou bez molitánků, avšak mají tlačítko k příjmu hovorů.

Vzhled a konstrukce:

Telefon padne do ruky jak ulitý, a to především díky rozměrům 114 x 59 x 13,3 mm. Hmotnost 129 gramů je sice o něco vyšší, než by se dalo čekat, nicméně to nekazí výsledný dojem. Konstrukce telefonu je předností, jelikož je zde kombinace plastu s mírným pogumováním a kovové linie po bocích, přičemž vše naprosto dokonale lícuje, pasuje k sobě a nevrže.

Provedení s matným gumovým povrchem má ještě další nesporné výhody – telefon nevyklouzává z ruky a nejsou na něm vidět otisky prstů a mastnota. Kovový rámeček po bocích telefonu na sobě postupně nese tlačítka hlasitosti (pravý bok při pohledu na telefon), microUSB port na spodní hraně spolu s otvorem se zabudovaným mikrofonem, 3,5 mm konektor Jack na horní hraně telefonu s tlačítkem zapnutí/vypnutí displeje a telefonu celkově.

Displej je nepatrně zanořen pod úroveň předního krytu, do jehož lemování zasahuje středové tlačítko s dvěmi funkcemi. Zbylá dvě tlačítka jsou mimo vykrojené okolí displeje. Nad displejem je pouze prořez s ukrytým reproduktorem, např. světelné čidlo nebo senzor vzdálenosti chybí. LG Optimus One má oblé hrany a zkosený přední kryt ve směru k hornímu a dolnímu okraji. To mu dodává na výjimečnosti a razantnosti.

Zadní kryt telefonu na sobě nese očekávaný nápis „with Google“ a 3 Mpx fotoaparát s kovovým rámečkem, kterému překvapivě neasistuje LED dioda. Kryt lze sejmout od horní hrany, kde je viditelný výřez. Použijte ovšem více síly, jinak kryt tak snadno nesejmete. Hned pod ním je slot pro microSD kartu a rozměrově velká 1500 mAh Li-Ion baterie.

 

Displej a ovládání:

LG Optimus One disponuje dotykovým displejem s kapacitní technologií (ovládání prsty), úhlopříčkou 3,2“, rozlišením HVGA, neboli 320 x 480 px a zobrazením 262 tisíc barev. Nevýhodou může být pro někoho absence světelného čidla, naopak proximity senzor (vzdálenost) vypínající displej při přiblížení k uchu zde je. Úprava jasu je manuální v nastavení, při vyšší úrovni není problém s čitelností ani na přímém slunečním svitu. Stejné absence jsem musel oželet i u modelu GT540 Optimus, to mě tedy mrzí. Podání barev je nicméně oproti zmíněnému modelu o třídu lepší, barvy jsou přirozenější, sytější. Ovládání srovnávat až zas tak moc nelze, GT540 Optimus měl rezistivní displej, zatímco Optimus One kapacitní. Pro ovládání prsty je jednoznačně lepší kapacitní typ displeje.

Telefon má akcelerometr pro automatické překlápění displeje, a to na obě boční strany. Vzhůru nohami to umí stále jen iPhone. Ovládání telefonu je uzpůsobené tak, aby uživatel měl minimum práce se kamkoliv proklikat, potvrdit atd. Po zapnutí displeje vrchním tlačítkem je potřeba displej odemknout přesunem ikonky v požadovaném směru. Tlačítka pod displejem umožňují (zleva) – realizovat rychle nastavení, vstoupit do menu telefonu, vrátit se o pozice zpět a vyhledávat v části menu, kde se právě nalézáme.

Baterie a výdrž:

Po mnoha stránkách mi Optimus One připomíná LG GT540 Optimus, nejinak tomu je i u baterie, která má totožnou kapacitu 1500 mAh. To je správná volba pro telefon. Jedná se o baterii typu Li-Ion, s 3,7V. Výdrž telefonu je nicméně značně, opravdu značně proměnlivá a záleží na každém uživateli, jak s ní dokáže hospodařit. Nelze s určitostí napsat, kolik hodin přesně vám telefon vydrží. Pokud s telefonem děláte úkony typu zapnutá GPS s Google mapami, Wi-Fi navíc se sdílením, atp., pak výdrž telefonu klesá rapidně rychleji. Není problém telefon vybít za necelý den, to říkám narovinu. Ovšem pozor, při běžném používání vám dva dny vydrží zcela jistě.

Pokud byste chtěli usilovat o delší výdrž, pak doporučuji čas od času ukončovat zapnuté aplikace skrze onen speciální Froyo Task Killer, který dovoluje po jednom jejich ukončení. Hodí se také hlídat, zda nemáte zbytečně spuštěnou Wi-Fi, datové přenosy přes operátora či GPS. Displej s vysokou hodnotou jasu je taky slušný odběratel energie. Udávaná hodnota výdrže v pohotovostním režimu 700 hodin v sítích GSM, to by znamenalo s telefonem nedělat zhola nic.

Prostředí telefonu:

LG Optimus One nese 600 MHz procesor Qualcomm MSM 7227 a k tomu operační paměť překračující 300 MB RAM. Při povypínání všech aplikací, které se objevovaly v Task Killeru, jsme dospěli k volné hodnotě RAM paměti zhruba 282 MB RAM. Telefon má plnokrevnou verzi OS Android 2.2 Froyo, verzi jádra 2.6.32.9, číslo sestavení FRF91 a verzi softwaru V10a-SEP-25-2010. Údaje se mohou lišit v případě, že výrobce uvede nějakou aktualizaci.

Chod systému je absolutně plynulý, bez evidentních chvil s čekáním na spuštění té či oné aplikace atd. Reakce na stisk okamžité . Dostupná vnitřní paměť telefonu je 170 MB, na kterou se zprvu ukládají aplikace, fotografie a další obsah. Díky Androidu 2.2 je ovšem možno ukládání aplikací také na paměťovou kartu. V balení s telefonem je 2GB microSD karta, zcela dostačující pro multimediální obsah. Z tohoto důvodu už v telefonu není uživatel omezen kapacitou vnitřní paměti na aplikace a může jich postahovat obrovské množství. Výrobce uvádí podporu až 32GB microSD karet (microSDHC). Při spojení s počítačem se paměťová karta chová jako nová jednotka.

Obrazovku telefonu aktivujeme tlačítkem na horní hraně a poté provedeme odemknutí ve směru šipky se zámkem. Opačným směrem lze v zamknutém stavu měnit vyzvánění mezi normálním a vibrací. Po odemknutí displeje se dostáváme na základní obrazovky, kterých má telefon pět či sedm (možno volit) vedle sebe poskládaných. Posunem prstu v daném směru jednotlivá okna procházíme. Na každém z nich si můžeme navolit obsah, a to ve formě zkratek, widgetů, složek či tapet (stačí na prázdném místu displeje dlouze podržet prst, vyjede nabídka). Jako pozadí lze nastavit také live wallpapers (živá pozadí), ve formě např. vody, která se rozvlní v místě doteku. Pokud se nám naopak některý widget nebo zkratka v podobě ikonky na displeji přestal líbit, podržíme na něm dlouze prst a po vyjetí koše v dolním středu ji do něj přetáhneme.

Doporučujeme: redakční test podobného LG Optimus Chic – recenze vylepšeného LG Optimus One s lesklými kryty.

LG Optimus One má operační systém Android 2.2 Froyo bez jakýchkoliv dalších nadstav prostředí (TouchWiz, Sense, MotoBlur, atd.). Na každé z pěti obrazovek vidíte ve spodním okraji nabídku čtyř ikon (hovor, adresář, SMS a MMS, webový prohlížeč) a vrcholek (tlačítko se čtyřmi tečkami) určený pro vstup do menu. Zpět na domovskou obrazovku se lze dostat stejným tlačítkem z menu, případně středo-levým tlačítkem pod displejem. Pro návrat o pozici zpět vždy poslouží středo-pravé tlačítko pod displejem, k rychlému vyhledávání pak pravé hardwarové tlačítko. S ním je možné vyhledávat v každé části telefonu (v kontaktech, SMS, ve webovém prohlížeči, atd.). Abych nezapomněl, levé tlačítko pod displejem vždy vyvolá jakousi nabídku možných nastavení, a to jak v menu, domovské obrazovce, tak v každé aplikaci, hře, hudbě. Rozmístění ikon v menu lze libovolně upravovat, stejně tak vytvářet nové kategorie, pod které si pak navolit aplikace, jak chcete. Já jsem si takto udělal kategorie sociální sítě, hry, pod tím teprve běžné aplikace a stažené položky.

Rychlý přehled a nastavení je možné také po vysunutí horní lišty displeje, a to tak, že uchopíte onen bílý pruh na horním okraji displeje a potáhnete ho směrem dolů. Vyjede nabídka, kde je možno zapínat Wi-Fi, Bluetooth, GPS, telefonní část a volit mezi indikací zvukem či vibracemi. Vidět tu je také přehled probíhajících operací a různá oznámení (stažení aplikací z Android Marketu, nové zprávy, zmeškané hovory,…). Průběžně se doporučuje tento informační obsah mazat, slouží k tomu tlačítko Vymazat vedle zobrazeného operátora.

Telefonování a zprávy:

S telefonem se poměrně snadno volá a spravují kontakty. Pokud potřebujete pouze vytočit číslo, kliknete na levou ikonku ve spodním okraji displeje (na té kruhové výseči) a volíte číslo. Ze sekce Telefon se přesuneme v této nabídce do Hovorů, kde je výpis všech zmeškaných, přijatých i nepřijatých volání, dále je zde odkaz na Kontakty, seřazené abecedně a poslední složkou jsou Oblíbené kontakty, do nichž se vyplatí přidávat taková čísla, o kterých víte, že je budete používat častěji, než jiná. Usnadní to posléze jejich vytáčení.

V kontaktech se dá přesouvat běžným způsobem – tažením prstu ve směru posunu kontaktů, nebo rychleji – u pravého okraje potažením písmen abecedy k tomu, které zrovna hledám. K vyhledávání slouží políčko, do něhož stačí kliknout a zadávat znaky ze jména. Zobrazenou klávesnici poté odstraníte tlačítkem vrácení zpět pod displejem. Vezmeme konkrétní kontakt, klikneme na něj a jsme v Informacích, které u kontaktu jsou k dispozici. Může to být email, profil na Facebooku a další. Je tu také Historie, ve které se zobrazují vzájemné hovory. Nastavit můžete u každého kontaktu různý vyzváněcí tón nebo přesměrování rovnou do hlasové schránky v případě, že se jedná o nevyžádaný kontakt, který vás obtěžuje. Kontakty se řadí dle jména nebo příjmení, a to z telefonu, SIM karty nebo obojí, mohou se synchronizovat s počítačem a využívají také účty např. Facebook, ze kterých si stahují fotografie kontaktů (logicky pozná shodu) či Gmail.

Zprávy se v telefonu automaticky řadí do konverzace dle odesílatele, což je poměrně přehledné a při větším počtu zpráv to v adresáři nedělá neplechy. U odeslaných zpráv se mi líbí možnost potvrzení o doručení a přečtení, takže se příjemce rozhodně nevymluví na to, že vaši zprávu nečetl. Stejně tak se hodí manuální nastavení načítání zpráv v domácí síti a zvlášť při roamingu. Jednoduše tak předejdete zbytečným platbám za data v zahraničí.

Pro konverzace lze nastavit určitý limit SMS zpráv, po jehož překročení si automaticky vymaže obsah dané konverzace, stejné to je i pro zprávy MMS. Standardně je nastaven limit 200 zpráv SMS i MMS, po jehož překročení v konkrétní konverzaci dojde k vymazání obsahu. Vytváření zpráv je snadné a rychlé zejména již u probíhajících konverzací (SMS zpráv), kdy jediným dotykem píšete odpověď a dalším ji odesíláte. Připojení příloh je samozřejmostí, a to fotografií, videí, zvuků či prezentací. Zobrazovaná QWERTY klávesnice se automaticky překlápí na oba boky telefonu (pokud máte povoleno v nastavení). Dalším typem zadávání je SWYPE, ten je možno do telefonu dostat jako aplikaci SlideIT z Android Marketu. Zdarma je demo verze, za necelých dvěstě korun plná verze.

K napsání zprávy nicméně nebudete mnohdy ani klávesnici potřebovat, stačí na ní zmáčknout ikonku mikrofonu a vaši chtěnou zprávu namluvit, rozpoznávání je na vysoké úrovni (v češtině) a chyby téměř nedělá (např. slovo „zrovna“ mi neustále zaměňuje za „serverovna“). Osobně se mi tato možnost velmi líbila a urychlila mnohdy psaní dlouhých odpovědí na emaily.

Pro emaily je připravena v menu ikonka E-mail. Volit lze mezi účty MS Exchange a jinými. Nastavení emailu není tak snadné, jak bych si představoval. Telefon požaduje vypsat postupně servery příchozí a odchozí pošty, což ne každý zná (např. u Seznamu pop3.seznam.cz a smtp.seznam.cz). Jiné telefony tohle nastavení vždy ochotně stahovaly automaticky. U vytvořeného emailového účtu je možno nastavit – název, vaše jméno, podpis, četnost kontroly emailů, výchozí účet (pokud jich máte více), vybrat vyzváněcí tón, vibrace.

Telefon má samozřejmě i další funkce provázané s Googlem – Google Talk, Gmail, Android Market, Latitude a další. Při prvním spuštění telefonu budete na účet u Googlu patřičně dotázáni a tak či onak vás nakonec telefon přinutí si účet založit, pokud jej nemáte. S ním využijete telefon tak, jak se předpokládá.

Fotoaparát:

Mám pocit, že fotoaparát je totožný s tím u modelu GT540 Optimus. Podobný náznak kovového rámování, chybějící LED dioda, atd. Fotoaparát pořizuje snímky v max. velikosti 3 Mpx (2048 x 1536 px), video zvládá až ve VGA rozlišení (640 x 480 px) s max. 18 snímky za vteřinu. Režim fotoaparátu je obsáhlý na funkce, které uživatel notně využije. Mezi režimy fotografování nechybí klasický autofocus, ruční zaostření, makro či rozpoznání obličeje.

V nastavení je mnoho funkcí – např. geotagging, panorama, sekvence nebo rozpoznání úsměvu. Zvuk spouště může být zcela vypnut. Po zaostření je snímek pořízen do 2 sekund, tedy s nepatrnou prodlevou při uložení na kartu či do paměti telefonu.

Zkušební fotografie a video – LG Optimus One:


Fotografie s textem, dále režim makro (pařez) a úplně vpravo jeden z barevných efektů (modrá)

Zkušební video (3GP, 640 x 480 px, velikost 3,5 MB)

Hudební přehrávač, multimédia, hry:

Standardně je v telefonu přehrávač hudby, který zobrazuje dostupné skladby dle interpretů, alb, skladeb či seznamů skladeb. Dovede hrát s opakováním a náhodným výběrem. Citelně mi však schází ekvalizér pro nadefinování vlastní úrovně zvuku. Přehrávaná skladba zobrazuje svůj název, autora a album, stejně tak obal CD. Během přehrávání je možnost nastavení dané skladby jako vyzváněcí tón. Podržením např. názvu alba při spuštění skladby můžete rovnou vyhledávat daný výraz na internetu, v přehrávači či YouTube. Zbývá dodat podporované hudební formáty – MP3, AAC+, WMA, WAV.

Vestavěný reproduktor (společný pro hovory i zvukovou reprodukci) hraje slušně, a to až do nejvyšších úrovní hlasitosti. Nicméně při nejvyšší úrovni začne zvuk zkreslovat a nepatrně chrčet (dělá to každý telefon), takže je určitě lepší pro vychutnání si hudby používat sluchátka, a to přibalená klasická pecková nebo vlastní s 3,5 mm konektorem Jack. Na rozdíl od jiných modelů LG si tato sluchátka rozumí i s jinými zařízeními a lze je tak připojovat např. k počítači, aniž by následně zvuk jakoby zkreslovala. Špuntová sluchátka jsou pro precizní poslech hudby nicméně o třídu lepší.

V telefonu je samozřejmě i FM rádio s RDS pro poslech oblíbených rádiových stanic. Funguje po připojení sluchátek, ostatně jako u většiny dnešních mobilních telefonů. Uložit lze až 48 stanic, které umí přístroj vyhledat automaticky, nebo nechat zadat manuálně. Informace RDS mohou být také skryty. Pokud by nevyhovoval poslech přes sluchátka, stačí přepnout na reproduktor telefonu.

Video přehrávač si poradí s formáty MPEG4, H.263, H.264, DivX, XviD, WMV, AVI, 3GP. Pro přehrávání DivX je potřeba nejdříve telefon zaregistrovat, v nastavení telefonu k tomu je přímo vedoucí odkaz (poté mohou být přehrávány filmy zakoupené prostřednictvím služby DivX Video-on-Demand (VOD)). S titulky je problém, přehrávač je korektně nepřehraje, pokud jsou jako soubor zvlášť, musejí být obsaženy přímo ve video souboru. Plynulost přehrávání DivX videí a posuny v nich byly nicméně přednosti, žádné viditelné záseky či trhání.

Galerie člení obsah na snímky pořízené fotoaparátem a uložené v telefonu, na kartě a videa. Lehce se mezi nimi dá procházet, spustit prezentaci, upravovat (oříznout, otočit) nebo sdílet (Goggles, Twitter, Facebook, Picasa, Gmail, Bluetooth, E-mail a SMS/MMS). Posuvník je určen k posunu po datech pořízených fotografií.

Asi budete dost překvapeni, když vám sdělím, že v telefonu nejsou předinstalovány žádné hry. Výrobce dává maximální možnost uživateli si do telefonu stáhnout skrze Android Market přesně to, co si bude přát a nezaclání tak v telefonu místo nežádoucími hrami. Velká část her je na Android Marketu zdarma, další za poplatek. Záleží, které preferujete. Namátkou zmíním hry Angry Birds, Papijump, Jewels či Toss It, které jsem si stáhl a hrál, naprosto bez komplikací, žádné evidentní zpomalení při dotecích na displej.

GPS, mapové podklady, navigace:

LG Optimus One má zabudovanou GPS, kterou vhodně doplňuje A-GPS (datové přenosy přes operátora). Komu stačí nalezení pozice bez využití A-GPS, má samozřejmě možnost funkci vypnout. V telefonu se nalézají Google mapy, my jsme aktualizovali ihned po obdržení telefonu na verzi 4.6.0 (čtěte Google Maps 4.6 nově ke stažení pro Android OS). Nalezení pozice na mapě je otázkou několika sekund v případě stání na volném prostranství. Nejprve je nutno v nastavení telefonu GPS povolit, jinak budete překvapeni tím, že vám to pozici nenašlo. Mapy umí dle pozice najít nejrůznější body ve vašem okolí (restaurace, hotely, čerpací stanice, bankomaty, atd.). Zobrazuje se po zvolení také provoz, vrstvy terénu, hlášky, satelitní snímek či Latitude. I v mapách je možno vyhledávat hlasem, nalezení je v případě shody okamžité. Digitální kompas se v telefonu překvapivě nenalézá, i když se o něm hodně hovořilo.

Chápu, že ne každý je ochoten mít aktivované datové přenosy přes operátora, proto by se hodila nějaké offline navigace. Google mapy stále nejsou dostupné v Česku s plnohodnotným hlasovým navigováním, po zadání trasy mohou jen zobrazit cestu a zobrazovat její průběh. Zdarma offline navigaci neseženeme, avšak za necelých 80 Eur je možnost stáhnutí navigace Sygic Aura – World, s podporou Multitouch ovládání a dalšími vychytávkami. Více se o ní (pro OS Android 2.2 Froyo) dozvíte ze stránek www.sygic.com. Je zde možnost si navigaci plných 7 dní bezplatně vyzkoušet.

Organizační a datové funkce, aplikace:

Datová výbava čítá GPRS, EDGE i rychlá data HSDPA (download až 7,2 Mb/s). K nim se přidružuje bezdrátové Wi-Fi 802.11 b/g (podpora zabezpečení WEP, WPA/WPA2-PSK a 802.1x EAP) a Bluetooth 2.1 s podporou A2DP profilu pro stereo poslech. Připojení nabíječky a USB kabelu je možné přes microUSB konektor. Přes Wi-Fi je možné sdílet připojení k internetu (v nastavení je to funkce Tethering a přenosný hotspot), stačí nastavit jméno sítě, případně heslo a můžete směle přes Wi-Fi používat připojení tohoto telefonu přes operátora i na dalších zařízeních v dosahu. Je zde také časový limit, po kterém se přístupový bod může vypnout při nepoužívání, což šetří energii. Sdílet připojení lze také přes USB (USB Tethering)

Webový prohlížeč založený na Android WebKitu je z hlediska použití téměř bezkonkurenční. Stránky načítá bez obtíží, avšak nemá datovou konverzi, takže v případě pomalejších přenosů přes operátora načtení přeci jen trvá. Odměnou je možnost si stránky přibližovat/oddalovat pomocí dvou prstů (Multitouch), otevírat více stránek zároveň, přehrávat většinu Flash videí (YouTube a další). Videa ze stránek jako ct24.cz, ivysilani.cz či stream.cz tento přehrávač nezvládá, nejedná se totiž o klasická Flash videa. Druhý prohlížeč, Skyfire, uměl přehrát videa ze stream.cz, takže alespoň částečné zlepšení. Dokud ovšem každý web bude videa nabízet skrze atypická přehrávač, pak bude zcela jedno, že telefon má či nemá podporu Adobe Flash 10.1, zajišťující přehrávání všech videí z webů, jak se všude tvrdí.

Mezi organizační funkce telefonu patří poznámky, kalendář s připomínkami, kalkulačka s pokročilými funkcemi, budík s opakováním, záznam zvuku a také podpora Office souborů (ThinkFree Office), které lze spouštět, vytvářet a upravovat. Soubory mají přípony PPTX, DOCX a XLSX, nechybí ani PDF (pouze spuštění). Po vytvoření účtu na webu výrobce ThinFree je možné si pravidelně dělat zálohu dokumentů a sdílet je tak i s kolegy. Telefon umí zobrazit vybrané elektronické verze knih, stačí na Android Marketu hledat slovo „ebook“, avšak drtívá většina knih je zpoplatněná.

Další aplikace, nástroje a hry jsou ke stažení na Android Marketu. Jeho otevření a stahování obsahu je vždy závislé kvašem připojení k internetu, tedy v případě Wi-Fi vás to nic nestojí, v případě přenosů přes operátora váš domluvený datový tarif. Položky v Marketu jsou zdarma nebo s nutností uhradit viditelnou částku. LG přidalo ještě vlastní aplikaci LG App Advisor, ve které se zobrazuje desítka zdarma či placených produktů, doporučených výrobcem. V každé zemi je obsah trochu jiný, stačí si tedy pozměnit nastavenou zemi na jinou přímo v této aplikaci a směle stahovat další užitečný obsah.

Pokud byste rádi stažené aplikace z telefonu odstranili, pak v nastavení telefonu v sekci Aplikace/Správa aplikací zvolíte příslušný druh (stažené, všechny, na microSD kartě, spuštěné) a odeberete je. Standardně dodávané aplikace v telefonu bohužel odebrat nelze.

Závěr recenze LG Optimus One

Mobilní telefon LG Optimus One je jedním z nejlepších mobilních telefonů s operačním systémem Android, a to v aktuální verzi 2.2 Froyo. Za cenu pod šesti tisíci získá zájemce konstrukčně promyšlený telefon s přiměřeně velkým dotykovým displejem, běžnými konektory a správně zvolenou 1500 mAh baterií. OS Android 2.2 dodává telefonu funkce jako Tethering (sdílení internetu přes Wi-Fi) či nepřebernou nabídku aplikací a her přes Android Market.

Těžko bych hledal výhrady k datové výbavě, obsahující bezdrátové Wi-Fi, Bluetooth a HSDPA přenosy přes operátora. Jediným trnem se mi zdá být 3 Mpx fotoaparát, který o kvalitě fotografií nepřesvědčí, a také chybějící ekvalizér v hudebním přehrávače, který by snad mohl být samozřejmostí v každém telefonu. S telefonem si majitel rozhodně bude dobře rozumnět, otevře a upraví v něm soubory Office, otevře si PDF soubory, nalezne svou pozici v Google mapách, navštíví oblíbené webové stránky, poslechne hudbu a mnohé další.

Doporučujeme: redakční test podobného LG Optimus Chic – recenze vylepšeného LG Optimus One s lesklými kryty.

Mnoho z vás se v diskuzích ptá, zda volit raději LG Optimus One, než-li HTC Wildfire či Sony Ericsson Xperia X8. Podle mého názoru je odpověď jasná, Optimus One. Za správně nastavenou prodejní cenu budete mít v ruce telefon, který vás jen tak nezklame. Další případné dotazy k LG Optimus One rád zodpovím v diskuzi pod recenzí.

Koupit LG Optimus One ve značkovém e-Shopu X-Store.

dotykový displej kolísavá výdrž
OS Android 2.2 chybí stereo reproduktory
 uložení aplikací na kartu 
GPS, Google mapy 
3,5 mm Jack, microUSB 
přítomnost 3G a Wi-Fi 
ČLÁNKY:, ,

Diskuze

avatar
200 Comment threads
243 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
192 Comment authors
petepKačeniceMarioF87Pavel Bendatonda Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
zdenek sport
zdenek sport

Naprostý souhlas se vším co je zde v recenzi (mimochodem velmi dobré)uvedeno.Telefon vlastním druhý týden a je naprosto super na rozdíl od Xperie8 se kterou jsem měl před tím tu čest,a mohu ho jen doporučit (y).

adis002
adis002

jů, dočkal jsem se :) perfektní a skvěle čtivá recenze :) chválím, a dokonce i hudby ve většině videí jsem se opět dočkal :)))moc pěkné čtení.
jen mě docela mrzí to, že jsem si všiml, že poslední dobou natáčíte videa s minimálním podsvícením = nejde moc dobře poznat kvalita barev na displeji :( vím, že mi tu Váš kolega vysvětlovat, že je to kvůli přesvětlení scény, ale třeba u konkurence to dělají zpravidla s vypnutým světlem a jasem na 2/3 nebo na max :(

electricCZ
electricCZ

Dobrá recenze, jen se domnívám že Sygic Aura je navigace zatím pouze pro iPhone, pro Android má Sygic navigaci Mobile Maps 10. Ale to je jen drobnost :-)

20.04 Edit: Aaaaaa, tak kecám, Aura je uvolněna již i pro Android Omlouvám se za dezinformaci.

calebos
calebos

dravim, muzu se optat na graficky chip tohoto telefonu? Optimus One se mi objektivne zda jako velmi dobra volba, ale rad bych vedel jestli je schopen utahnout i nejakou primitivnejsi prostorovou grafiku. Napr. neco jako je prave Sygic, ktery vyuziva vektorove zobrazeni map. Dekuji.

crowd
crowd

Zvládá Neocore v 44fps.

adis002
adis002

grafický čip má podle mých informací Andreo 200 (používá se v některých starších snapdragonech :) )
pro upřesnění- GT540 má stejné GPU a jak si vede proti Desire :)))
http://www.youtube.com/watch?v=zOxikGVzw2E (vlevo GT540)

Lenka
Lenka

Dobrý večer,
rozhodovala jsem se jaký telefon koupit, Optimus One mám od včerejška doma a jak to vypadá, rozhodla jsem se dobře. Naprosto dokonalá recenze a navíc mi alespoň trochu pomůže se v telefonu orientovat. Pro mě je trošku složitější, ale snad se to časem naučím :)

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Betaverze iOS 12.1 potvrzuje brzký příchod nových iPadů

Betaverze iOS 12.1 potvrzuje brzký příchod nových iPadů

DNES  |  Jakub Fišer  |  diskuze (0)

Apple vydal před pár dny první vývojářskou betaverzi iOS 12.1, ze které se okamžitě začaly vypařovat hodnotné informace. Zdrojové…

Samsung Galaxy A7 (2018): krasavec se třemi foťáky

Samsung Galaxy A7 (2018): krasavec se třemi foťáky

DNES  |  Jakub Fišer  |  diskuze (0)

Samsung dnes představil širému světu nový model spadající do produktové řady A, a sice model Galaxy A7 (2018). Korejci…

Google Mapy teď fungují s Apple CarPlay díky iOS 12

Google Mapy teď fungují s Apple CarPlay díky iOS 12

DNES  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (0)

Nové iOS 12 podporuje aplikace třetích stran v CarPlay a Google vydal upravenou aplikaci vlastních Map, která umí o…

Mobilní zobrazení