Jak bezdrátově připojit chytrý telefon (a nejen ten) k projektoru?

Luboš Srb

Technologie se nám snaží osobní, ale i pracovní život neustále zjednodušovat, a to hlavně s pomocí chytrých telefonů. Ovládat už s nimi můžeme opravdu všechno možné. A s nástupem Internetu věcí pak poslouží i jako středobod chytré domácnosti. Jak ale jejich schopnosti využít v případě projektorů?

Samsung Galaxy A56 5Gpixel-counter

Projektory slouží pro různé účely, a podle toho je samozřejmě dobré vybírat ten nejlepší. Nicméně jednoznačným trendem poslední doby je možnost snadného spárování projektoru s chytrým telefonem či jinými mobilními zařízeními, ať už tabletem či notebookem. Někomu se to může hodit na pracovní schůzce k moderní a snadné prezentaci, někomu jinému zase doma, zkrátka aby nemusel změť kabelů složitě schovávat někde za lištami a mohl vše jednoduše ovládat přímo ze svého zařízení, které má neustále u sebe.

Úvodní slova zní možná krásně, ale realita je o dost složitější. Aby nešlo jen o teorii, sehnali jsme do redakce prvotřídní byznys projektor Epson EB‑1795F, který má vynikat nejen svou mobilitou, ale také konektivitou. A pak prakticky zkoušeli bezdrátové připojení k projektoru s různými produkty, hlavně se smartphony. Co nás příjemně překvapilo a co naopak nepříjemně zklamalo? Tady jsou naše zkušenosti.

Univerzální řešení

Pokud budete k projektoru připojovat telefon s Androidem, pak můžete před prvním spárováním třeba v případě testovaného Epsonu využít bezkontaktní technologii NFC. Stačí se přiblížit ke značce na projektoru a na telefonu se načte Google Play s aplikací, přes kterou můžete po jejím stažením projektor ovládat. V případě iPhonu je potřeba ručně zavítat na App Store a aplikaci pak taktéž ručně stáhnout. Následně už se jen přes nastavení v telefonu připojíte k Wi-Fi projektoru a na projektoru nastavíte požadovaný zdroj obrazu.

Tento poměrně univerzální a dá se říci, že ještě poměrně snadný způsob připojení má však své nedostatky. A nemluvím teď o tom, že aplikace třeba v případě testovaného projektoru není v češtině a rozhodně nepatří mezi nejintuitivnější, natož pak chybějící podpora vykousnutého displeje iPhonu X. Tím největším problémem je pomalejší odezva, což se projevuje hlavně u pohyblivého obrazu. Stačí, když chcete tímto způsobem přehrát produkční video na jednání, nebo třeba doma video z dovolené, a příliš mnoho ovací tím nejspíše nesklidíte. Vše bude trhané, až nepoužitelné. Naopak pro ukázku fotek, či dokumentů to skvěle postačí.

Jde to i kvalitně

Jak tedy bezdrátovým připojením k projektoru získat lepší výsledky? Záleží podle typu připojovaného zařízení. Například na poli Androidu musíte vybrat takové zařízení, které podporuje technologii MiraCast (přitom se takové řešení může u různých výrobců jmenovat různě, např. u Huawei je to MirrorShare), s iPhonem pak budete muset pořídit Apple TV (s podporou AirPlay). Pokud jde o tablety, je to stejné. A v případě notebooků pak záleží na operačním systému, Windows od verze 8.1 mají integrovanou podporu pro zrcadlení obrazu, na Mac OS pak musíte dokupovat krabičku Apple TV. A pokud byste náhodou neměli projektor s Wi-Fi a MiraCastem, či jinou obdobnou technologií (které jsou však už na ústupu, např. WiDi, DLNA, apod.), budete ještě muset investovat minimálně do příslušenství v podobě donglu/sticku, popř. nového modernějšího projektoru. Snadné to tedy pro uživatele rozhodně není.

Nečekejte zázraky

Pokud už se rozhodnete, že budete obraz do projektoru posílat bezdrátově, pak nečekejte zázraky. Se zařízeními bez podpory MiraCastu může chybět požadovaná kvalita na přenos obrazu (ale ani s MiraCastem to není úplně sláva, jste zkrátka omezeni datovým tokem), nebo například při takovém přímém spojení (bez MiraCastu a jiné podobné technologii) pomocí Wi-Fi si z chytrého telefonu zase „vyřadíte“ připojení k Wi-Fi a pojedete pak třeba v případě přehrávání videí z YouTube jen přes mobilní data. Protože se telefon nepřipojí ke dvěma Wi-Fi zároveň.

Bezdrát je tedy možná moderní, nikoliv však všemocný. Kabel je v tomto případě stále mnohem větší jistotou, ať už jde o kvalitu a funkčnost. Pokud tedy nehodláte někde po prezentační místnosti, či obýváku pobíhat a být vehementní třeba jako legendární Steve Ballmer z Microsoftu, pak je lepší v případě mobilních zařízení použít například chytrý telefon či tablet s podporou MHL a k němu připojit kabel. U notebooků a klasických počítačů pak vsadit na klasické HDMI, i když ani to nebude po všech stránkách ideální. Je to stále něco za něco a záleží tedy jen na preferencích uživatelů.

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Luboš Srb - Šéfredaktor

Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.


Komentáře

Samsung Galaxy A56 a A36 5Gpixel-counter

Nejnovější články