Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Android 9 Pie | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

HDMI – zkratka s obrovským významem (vědecké okénko)

  |  4 komentáře  |  autor: Jindřich Srb

Jedním z nejdůležitějších multimediálních rozhraní, které je v současné době využíváno v elektronice, je HDMI. Za poslední rok se pojem dostal i do oblasti mobilních telefonů, a tak je na čase udělat přítrž neznalosti a pořádně si ozřejmit, co vlastně HDMI znamená a k čemu přesně je určené.

V našem pravidelném seriálu vás seznamujeme se zajímavostmi dnešní elektroniky. Tentokrát se podíváme na čtyřpísmenný pojem HDMI, který vznikl z anglických slov High Definition Multimedia Interface. Jedná se o multimediální rozhraní, která umožňuje nekomprimovaný přenos obrazu a zvuku mezi veškerou domácí elektronikou (jako satelit, DVD přehrávač, TV, počítač, ad.) jediným kabelem. Velkou výhodou HDMI je, že není závislé na různých televizních čí satelitních standardech, jelikož přenáší nekomprimovaná data.

Vznik HDMI spadá do roku 2002, přesněji 9. února, kdy začali vzájemně spolupracovat firmy Hitachi, Panasonic, Philips, Silicon Image, Sony, Thomson a Toshiba na první verzi HDMI (1.0). Produkt v roli standardu byl představen následující rok. Za úspěch však mohou sami zákazníci, kteří se zasloužili o to, že už v roce 2004 bylo prodáno více než 5 milionů kusů s HDMI portem. Nárůst popularity byl obrovský, vždyť v roce 2007 už se hovořilo o 143 milionech prodaných zařízení s HDMI. Vzniku celosvětového standardu tak nic nebránilo v cestě. Dlouho na sebe nenechaly čekat ani další verze HDMI, lišící se kapacitou pro přenos informací.

Výhody HDMI

Největší výhodou HDMI je možný přenos nekomprimovaných dat, až 8-kanálového nekomprimovaného digitálního zvuku, dále potřeba jen jednoho kabelu. Obraz v maximálním rozlišení (HD) je celkově 2-5× podrobnější, než obraz ve standardním rozlišení, mezery mezi řádky jsou menší nebo nepostřehnutelné. Větší podrobnost umožňuje pohodlné sledování na větších úhlopříčkách, zejména u TV.

Typy konektorů HDMI

K prosinci 2011 existují na světě čtyři typy HDMI konektorů: A, B, C, D. Dále si pak povíme, který je definován k jaké verzi HDMI. Teď se podívejme na typy z hlediska uspořádání. HDMI typ A má 19 pinů a šířku pásma pro podporu všech současných SDTV, EDTV a HDTV režimů. Rozměry konektoru jsou 13,9 mm x 4,45 mm. Typ A je fyzicky kompatibilní se single link DVI-D. HDMI typ B má 29 pinů, rozměry 21,2 mm x 4,45 mm a má oproti typu A dvojnásobnou šířku pásma. Proto ho lze použít pro přenos videa ve velmi vysokém rozlišení, třeba WQUXGA (3840 x 2400 px). Typ B je kompatibilní s dual link DVI-D.

HDMI typ C je určen pro přenosná zařízení. Je menší, než HDMI typu A – 10,42 mm x 2,42 mm, ale má stejný počet pinů. Pomocí redukce může být připojen na typ A. HDMI typ C je určen pro malá přenosná zařízení, má rozměry 2,8 × 6,4 mm.

Verze HDMI

Od počáteční verze HDMI 1.0 se vývoj dostal až do verze 1.4, a souvisí to samozřejmě i s typy konektorů v předešlých odstavcích, které vznikaly na základě vývoje novějších verzí HDMI. U první verze HDMI 1.0 se jednalo o jednokabelový digitální audio/video konektor s propustností max. 4,9 Gbit/s. U HDTV až 3,96 Gbit/s a 192 kHz/24-bit audio. HDMI 1.1 se datuje na 20. května 2004, kdy byla přidána podpora pro DVD audio. HDMI 1.2 bylo uvedeno 8. srpna 2005 a znamenalo možnost využití v počítačích, přidána byla podpora pro One Bit Audio, používaná u Super Audio CD. Neméně důležitým prvkem byla schopnost převodu RGB na YCbCr.

HDMI 1.3, uvolněný 22. června 2006, přináší větší počet inovací – možnost automatické zvukové synchronizace (Audio video sync), zvýšení šířky pásma na 340 MHz (10,2 Gbit/s), možnost zvolit barevnou hloubku z 30-bit, 36-bit, a 48-bit xvYCC, sRGB, nebo YCbCr,  na rozdíl od 24-bit sRGB nebo YCbCr v předešlých verzích. Podporuje i výstup Dolby TrueHD a DTS-HD Master Audio pro externí dekódování pomocí AV přijímače. Pokud přehrávač podporuje nekomprimovaný zvuk, pak verze 1.3 není podmínkou. Poprvé se také začal používat mini-konektor typu C

Zatím aktuální verzí je HDMI 1.4 z 28. května 2009. Ta přidává nové kanály pro ethernet, zpětnou komunikaci, podporu rozlišení 3840 x 2160 px při 24 Hz/25 Hz/30 Hz a 4096 x 2160 px při 24 Hz. Nasazen byl konektor typu D.

 

HDMI v telefonech

Výrobci mobilních telefonů už začali HDMI ve zmenšené podobě (microHDMI) do telefonů vyšší třídy implementovat. Napadají mě třeba modely Nokia E7, Nokia N8, dále Sony Ericsson Xperia Neo, Arc či Pro, LG Optimus 2X, Motorola Razr. Samsung Galaxy S II či HTC Sensation mají naopak MHL port, který je společným pro USB i HDMI. Přes HDMI port můžeme mezi telefonem a TV přenášet obraz či video v plném rozlišení HD 1080p. Recenze všech uvedených telefonů jsme vám již přinesli, stačí zabrousit do sekce s recenzemi.

ČLÁNKY:, ,

Diskuze

avatar
1 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
David KovaříkDRGman Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
DRGman
DRGman

palec opat hore za clanok !

jedna otazka – ale na wifi direct:
je prenos suborov zaroven prenosom internetovych dat ?
priklad: urobim na mobile wifi point. pripojim k tejto sieti notebook a medzi nimi prenasam napr. video
funguje to ako BT ? alebo dochadza k spotrebe internetu ?
nikdy som to doteraz neriesil – stale som bol na wifi doma (objem dat a tato otazka neboli preto na stole)
dnes som mimo, chcem dat do telefonu 1GB a ak mi to ma vziat z internet tarifu od operatora, tak to by bolo celkom neprijemne..
dik

David Kovařík
David Kovařík

Dobrý den. Ano, máte pravdu. Přenos pomocí Wi-Fi Direct opravdu funguje na podobném principu jako přenos přes Bluetooth, tudíž připojení k samotnému internetu k němu není potřeba :)

DRGman
DRGman

bleskurychla odpoved – DIK !!! :)
no idem odskusat

DRGman
DRGman

poodarilo sa mi vytvorit spojenie (mobil vidi pocitac pod „IP adresou“, pocitac sa pripoji do siete,bez inet spojenia) ale inac sa v exploreri nevidia. netusim ako docielit nasledne moznost odosielania suborov oba smermi. neviete mi poradit co asi by som mal urobit ?? vdaka

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Xiaomi Redmi Note 6 Pro uniká už i na živých snímcích

Xiaomi Redmi Note 6 Pro uniká už i na živých snímcích

DNES  |  Pavel Kreuziger  |  diskuze (0)

Čínské Xiaomi uvedlo model Redmi 6 Pro už v červnu, teď v září pak začaly jeho prodeje v Indii. Nyní na videu…

Blíží se prodej Xperie XZ3 na českém trhu, známe podrobnosti

Blíží se prodej Xperie XZ3 na českém trhu, známe podrobnosti

DNES  |  Jakub Fišer  |  3 komentáře

Dlouho očekávaný vlajkový model od japonské společnosti Sony jménem Xperia XZ3 by měl v příštích dvou týdnech dorazit na…

Twitter brzy znovu zavede chronologické řazení příspěvků

Twitter brzy znovu zavede chronologické řazení příspěvků

DNES  |  Pavel Kreuziger  |  diskuze (0)

Zástupci sociální sítě Twitter oznámili, že brzy umožní zobrazování tweetů v obráceném chronologickém pořadí, tedy bez algoritmů. Tedy tak, jak…

Mobilní zobrazení