Mobilizujeme.cz

Trendy: Maraton soutěží | jak vybrat telefon + vánoční speciál | iPhone X | bezrámečkový telefon | Android Oreo aktualizace

Fotoduel: Samsung Galaxy S6 vs LG G4: Kdo je králem fotomobilů?

  |  39 komentářů  |  autor: Luboš Srb

Postavili jsme proti sobě dva aktuálně nejlepší fotomobily na trhu, tedy Samsung Galaxy S6 a LG G4, které už samotné specifikace na papíře předurčují ke skvělým fotografickým výkonům. Jak si ale povedou v praxi? Máme konečně nového krále všech fotomobilů roku 2015?

Kapitoly článku:

» 1. Úvod, metodika, ovládání a funkce
» 2. Makro, text, exteriér za dobrého světla
» 3. Protisvětlo, exteriér za horšího světla, noc, interiér, pohyb
» 4. Závěr a zhodnocení

Nejprve si oba zúčastněné dnešního fotoduelu představme. Na jedné straně je Samsung Galaxy S6, který disponuje 16 Mpx fotoaparátem se snímačem o velikosti 1/2.6″ se světelností f/1.9 a 28 mm objektivem, dále nechybí LED blesk a optická stabilizace obrazu. Proti němu stojí jeho jihokorejský rival LG G4, který taktéž přináší 16 Mpx rozlišení se snímačem o stejné velikosti 1/2.6″, ovšem s lepší světelností f/1.8 a stejným 28 mm objektivem, nechybí LED blesk ani optická stabilizace obrazu a navíc ještě přináší laserový autofocus. Parametrově má tedy LG navrch, jak ale dopadne praktický test?

Nepřehlédněte: Samsung Galaxy S6 (edge) má odlišné fotoaparáty, jaký máte vy?

Galaxy S6 vs LG G4: specifikace fotoaparátů

Galaxy S6LG G4
max. rozlišení16 megapixelů16 megapixelů
velikost snímače1/2.6″1/2.6″
světelnostf/1.9f/1.8
bleskanoano
optická stabilizaceanoano
laserový autofocusneano
cena zařízení

Úvod, seznámení s metodikou

Cíl tohoto duelu je jasný. Chceme přijít na to, zda fotí lépe vlajková loď od Samsungu nebo od LG. Abychom zajistili srovnatelné podmínky, fotili jsme vždy na automatiku s nastavením automatické volby HDR a při poměru stran 16:9, na čočce fotoaparátů jsme neměli žádnou ochranou fólii a vždy byla před každým focením u každého modelu vyčištěná, focení pak probíhalo klasicky z ruky a vždy za rovných podmínek. Scény jsme pro jistotu fotili vícekrát, abychom předešli možnému zkreslení nenadálým vlivem, a vybírali jsme tak vždy snímky povedenější.

Ovládání, focení a funkce

Ještě, než se dostaneme k samotné kvalitě fotek, je důležité zmínit, jak dobře se s nimi fotí. Jak Galaxy S6, tak LG G4 se drží v ruce velmi dobře, nevyklouzávají a díky umístění fotoaparátu do středové osy nedochází ani k nechtěnému zaclonění objektivu prsty. Co je ale odlišné – zatímco u LG G4 můžete fotit buď softwarovou spouští na dotykové obrazovce nebo jednoduše dotykem kdekoliv na obrazovce, Samsung umožňuje jen focení přes klasickou softwarovou spoušť. Pro účely našeho srovnávacího fototestu jsme tedy fotili klasicky pomocí softwarové spouště.

Velmi šikovné rychlé spuštění fotoaparátu přes dvojité stisknutí klávesy už ale přinášejí oba dva telefony, u Galaxy S6 je to domovská klávesa Home, u LG G4 pak tlačítko redukce hlasitosti na zádech telefonu. Můžete tak v obou případech pořídit první snímek velmi rychle, a to zhruba během 3-4 vteřin, i když byl telefon třeba i delší dobu neaktivní a aplikace fotoaparátu vypnutá, čili neběžela na pozadí. V dnešní rychlé době je tato funkce více než vítanou. Oba telefony také během zabírání scény automaticky zaostřují na vhodné body, LG dokonce umí zaostřovat na bodů více.

 
Základní prostředí fotoaparátu – Samsung Galaxy S6 (vlevo) a LG G4 (vpravo)

Z nastavitelných funkcí je pak rozhodně důležité zmínit manuální režim, který v případě Samsungu umožňuje nastavení libovolné hloubky ostrosti, hodnoty ISO, vyvážení bílé, kontrastu, ale také palety barev, a co teprve – nastavení si můžete uložit pro následné rychlejší použití a přepínání až mezi 3 volbami. LG je však na tom ještě lépe, když umožňuje nastavení hloubky ostrosti, hodnoty ISO, vyvážení bílé, kontrastu a dokonce měnit clonu nebo fotit do formátu RAW. Profesionálně pak vypadá přehled hodnot a grafu, který je k dispozici v horní liště obrazovky. Okamžitě tak víte, co jste si jak nastavili. Jenže u LG si nemůžete své manuální nastavení uložit k pozdějšímu použití, musíte vždy nastavovat pro každou scénu zvlášť.

 
Manuální režim na Samsungu Galaxy S6 (vlevo) a LG G4 (vpravo)

A jak který telefon fotí? Pokračujte na další kapitolu, kde se již dostáváme k praktické části.

Kapitoly článku:

» 1. Úvod, metodika, ovládání a funkce
» 2. Makro, text, exteriér za dobrého světla
» 3. Protisvětlo, exteriér za horšího světla, noc, interiér, pohyb
» 4. Závěr a zhodnocení

ČLÁNKY:, , , , , , , , , ,
Chystané LG G7 možná nabídne skener oční duhovky

Chystané LG G7 možná nabídne skener oční duhovky

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Příští vlajková loď společnosti LG se nezadržitelné blíží. Model G7 by měl především zaujmout svou vnitřní výbavou a designem. Aktuálně se…

Spekulace kolem Surface Phonu od Microsoftu znovu ožívají

Spekulace kolem Surface Phonu od Microsoftu znovu ožívají

DNES  |  Tomáš Richter  |  diskuze (0)

S trouchou nadsázky lze říct, že bavit se o Suface Phonu je jako bavit se o císařových nových šatech. I když…

Leagoo S9 bude mít vyříznutý displej, stejně jako iPhone X

Leagoo S9 bude mít vyříznutý displej, stejně jako iPhone X

DNES  |  Luboš Srb  |  diskuze (0)

Byla to jen otázka času, kdy přijde některý „ze známějších“ čínských výrobců a okopíruje charakteristický výřez displeje nového iPhonu X. Podobností…

Mobilní zobrazení