Fotoduel: Samsung Galaxy S6 vs LG G4: Kdo je králem fotomobilů?
Postavili jsme proti sobě dva aktuálně nejlepší fotomobily na trhu, tedy Samsung Galaxy S6 a LG G4, které už samotné specifikace na papíře předurčují ke skvělým fotografickým výkonům. Jak si ale povedou v praxi? Máme konečně nového krále všech fotomobilů roku 2015?
Nejprve si oba zúčastněné dnešního fotoduelu představme. Na jedné straně je Samsung Galaxy S6, který disponuje 16 Mpx fotoaparátem se snímačem o velikosti 1/2.6″ se světelností f/1.9 a 28 mm objektivem, dále nechybí LED blesk a optická stabilizace obrazu. Proti němu stojí jeho jihokorejský rival LG G4, který taktéž přináší 16 Mpx rozlišení se snímačem o stejné velikosti 1/2.6″, ovšem s lepší světelností f/1.8 a stejným 28 mm objektivem, nechybí LED blesk ani optická stabilizace obrazu a navíc ještě přináší laserový autofocus. Parametrově má tedy LG navrch, jak ale dopadne praktický test?
Nepřehlédněte: Samsung Galaxy S6 (edge) má odlišné fotoaparáty, jaký máte vy?
Galaxy S6 vs LG G4: specifikace fotoaparátů
Galaxy S6 | LG G4 | |
---|---|---|
max. rozlišení | 16 megapixelů | 16 megapixelů |
velikost snímače | 1/2.6″ | 1/2.6″ |
světelnost | f/1.9 | f/1.8 |
blesk | ano | ano |
optická stabilizace | ano | ano |
laserový autofocus | ne | ano |
cena zařízení | ? | ? |
Úvod, seznámení s metodikou
Cíl tohoto duelu je jasný. Chceme přijít na to, zda fotí lépe vlajková loď od Samsungu nebo od LG. Abychom zajistili srovnatelné podmínky, fotili jsme vždy na automatiku s nastavením automatické volby HDR a při poměru stran 16:9, na čočce fotoaparátů jsme neměli žádnou ochranou fólii a vždy byla před každým focením u každého modelu vyčištěná, focení pak probíhalo klasicky z ruky a vždy za rovných podmínek. Scény jsme pro jistotu fotili vícekrát, abychom předešli možnému zkreslení nenadálým vlivem, a vybírali jsme tak vždy snímky povedenější.
Ovládání, focení a funkce
Ještě, než se dostaneme k samotné kvalitě fotek, je důležité zmínit, jak dobře se s nimi fotí. Jak Galaxy S6, tak LG G4 se drží v ruce velmi dobře, nevyklouzávají a díky umístění fotoaparátu do středové osy nedochází ani k nechtěnému zaclonění objektivu prsty. Co je ale odlišné – zatímco u LG G4 můžete fotit buď softwarovou spouští na dotykové obrazovce nebo jednoduše dotykem kdekoliv na obrazovce, Samsung umožňuje jen focení přes klasickou softwarovou spoušť. Pro účely našeho srovnávacího fototestu jsme tedy fotili klasicky pomocí softwarové spouště.
Velmi šikovné rychlé spuštění fotoaparátu přes dvojité stisknutí klávesy už ale přinášejí oba dva telefony, u Galaxy S6 je to domovská klávesa Home, u LG G4 pak tlačítko redukce hlasitosti na zádech telefonu. Můžete tak v obou případech pořídit první snímek velmi rychle, a to zhruba během 3-4 vteřin, i když byl telefon třeba i delší dobu neaktivní a aplikace fotoaparátu vypnutá, čili neběžela na pozadí. V dnešní rychlé době je tato funkce více než vítanou. Oba telefony také během zabírání scény automaticky zaostřují na vhodné body, LG dokonce umí zaostřovat na bodů více.
Základní prostředí fotoaparátu – Samsung Galaxy S6 (vlevo) a LG G4 (vpravo)
Z nastavitelných funkcí je pak rozhodně důležité zmínit manuální režim, který v případě Samsungu umožňuje nastavení libovolné hloubky ostrosti, hodnoty ISO, vyvážení bílé, kontrastu, ale také palety barev, a co teprve – nastavení si můžete uložit pro následné rychlejší použití a přepínání až mezi 3 volbami. LG je však na tom ještě lépe, když umožňuje nastavení hloubky ostrosti, hodnoty ISO, vyvážení bílé, kontrastu a dokonce měnit clonu nebo fotit do formátu RAW. Profesionálně pak vypadá přehled hodnot a grafu, který je k dispozici v horní liště obrazovky. Okamžitě tak víte, co jste si jak nastavili. Jenže u LG si nemůžete své manuální nastavení uložit k pozdějšímu použití, musíte vždy nastavovat pro každou scénu zvlášť.
Manuální režim na Samsungu Galaxy S6 (vlevo) a LG G4 (vpravo)
A jak který telefon fotí? Pokračujte na další kapitolu, kde se již dostáváme k praktické části.
S oběma telefony jsme nafotili přes 100 snímků, fotili jsme ve dne v noci, za různého počasí, které se naskytlo, a na různých místech.
Tip: Stáhněte si hromadně všechny fotky pořízené s Galaxy S6 a LG G4 (370 MB).
Všechny snímky jsou v pořadí Samsung Galaxy S6 (VLEVO) a LG G4 (VPRAVO).
Makro snímky
Pampeliška – Oba telefony si poradily na výbornou, výtečná je drobnokresba, LG G4 (vpravo) k tomu přidává ještě teplejší barvy, které odpovídaly danému počasí
Květ – Opět skvělá drobnokresba, jen už možná LG G4 (vpravo) trochu začíná doplácet na přirozené podání scény, přespříliš světla už mu tolik nesvědčí a zlutá barva na květu začíná lehce chytat přepalení, ačkoliv okolí kolem květu rozhodně působí na druhou stranu lépe než u Samsungu
Listy s „chmířím“ – Samsung (vlevo) znovu volí spíše studenější podání barev a jeho snímek také vypadá i o něco prokreslenější, u LG (vpravo) ale není moc co vytknout
Pryskyřník – První makro snímek, kde se překvapivě projevují první větší rozdíly. Samsung (vlevo) volí kontrastnější barvy a tmavší odstíny, zatímco LG (vpravo) doplácí na své automatické nastavení a scénu už lehce přepaluje. Ostrost květu je ale v obou případech velmi dobrá.
Další makro, kde oba telefony vynikají ostrostí všech květů, a Samsung (vlevo) volí díky automatickému HDR přijatelnější tóny barev. LG (vpravo) si s touto scénou poradilo o něco hůře.
A LG (vpravo) má očividně větší potíže, pokud je scéna prosvětlenější. Celý snímek už trpí většími přepaly, naopak Samsung (vlevo) si se scénou poradil na jedničku, a to takřka po všech stránkách – podání barev, ostrost a přirozenost daného okamžiku.
Největší rozdíl však při focení makra nastal až v tomto případě, kdy Samsung (vlevo) dokázal skvěle díky automatickému HDR vykompenzovat protisvětlo za jehličnanem, kdežto LG (vpravo) vytvořilo nehezký přesvětlený snímek.
Text
Oba telefony si skvěle poradily se zachycením textu, v tomto případě má opět Samsung (vlevo) o něco sytější barvy, ale pokud budete fotit jakýkoliv dokument s LG (vpravo), také dosáhnete skvělých výsledků.
Exteriér za dobrého světla
Příliš dobré počasí nemusí každému svědčit. LG G4 (vpravo) je toho příkladem, když nehezky přepaluje nebe, respektive bílé mraky. To Samsung (vlevo) zvolil přijatelnější barvy, leč nejsou tak úplně blízko realitě a působí studenějším dojmem.
Zde Samsung Galaxy S6 (vlevo) dosahuje vyšší úrovně detailů a snímek je celkově ostřejší, ale LG G4 (vpravo) má zase přirozenější barvy, které odpovídají danému teplejšímu počasí.
A opět to samé, akorát na jiné ještě prokazatelnější scéně. Snímek LG (vpravo) vypadá, jako kdyby měl nějaký mlžný opar, kdežto Samsung (vlevo) působí ostřeji a hlavně také lépe konstrastnějšími barvami.
Ve městě obecně volí LG G4 (vpravo) o něco sytější a také přirozenější barvy než Samsung Galaxy S6 (vlevo), jinak snímky vypadají po všech ostatních stránkách celkem podobně.
A zde je hned další příklad jako u snímku předešlého
Stejně tak i zde. Všimněte si sytější modré oblohy v případě LG G4 (vpravo). Snímky od LG pak ale nevypadají tak ostře, jako v případě Samsungu Galaxy S6 (vlevo).
Tak tohle se LG (vpravo) vážně nepovedlo. Takové přepálení oblohy bychom možná čekali u levnějších telefonů, ale rozhodně ne u vlajkové lodi roku 2015. Samsung (vlevo) si s tím poradil o něco lépe.
Zajímavé, že zde volí LG (vpravo) o něco tmavší odstíny, než Samsung (vlevo). V obou případech jsou ale fotky výborné a mají drobnokresbu na jedničku.
Tahle fotka opět připomíná, že LG (vpravo) sice dosahuje přirozenějších barev, které odpovídají realitě, ovšem někdy je to překvapivě tak trochu na úkor ostrosti, kterou zvládá lépe Samsung (vlevo).
A zajímá vás, jak dobře si telefony poradily s dalšími scénami? Začíná jít do tuhého, na řadě jsou náročnější disciplíny!
Tip: Stáhněte si hromadně všechny fotky pořízené s Galaxy S6 a LG G4 (370 MB).
Všechny snímky jsou v pořadí Samsung Galaxy S6 (VLEVO) a LG G4 (VPRAVO).
Protisvětlo
S aberací si o něco lépe poradil Samsung Galaxy S6 (vlevo) než jeho konkurent LG G4 (vpravo), který vlivem silného protisvětla začíná ztrácet okraje listů na stromě.
Exteriér za horšího světla
V tomto případě si ještě vedou oba telefony zhruba stejně, odlišná je jen volba automatického HDR, které dělá z fotky Samsungu (vlevo) o něco málo jasnější snímek.
Zde už se ale projevuje odlišná světelnost f/1.9 v případě Samsungu (vlevo) a lepší f/1.8 v případě LG G4 (vpravo), které má sice scénu světlejší, ovšem na dané podmínky nepřirozeně a takové nebe už začíná viditelně přepalovat.
A zde opět to samé, jen ve „světle modré“
Noční scéna
Automatické nastavení LG G4 (vpravo) očividně nesvědčí. Snímek je přesvícený až moc a působí tak ve finále hůře než u Samsungu Galaxy S6 (vlevo).
Ano, LG G4 (vpravo) toho dokáže díky nižší světelnosti zachytit o něco více, jenže problémem jsou světlejší barvy, které způsobují přesvětlení určitých míst scény.
Interiér
Samsung (vlevo) dosahuje v interiéru o něco více detailů než LG (vpravo) a také volí vyšší konstrast, díky kterému pak nedochází k takovým přepalům od světel, jako u jeho soka.
LG (vpravo) toho díky nižší světelnosti dokáže zachytit o něco málo více než Samsung (vlevo), jenže u zdrojů světla pak na to naopak doplácí většími přepaly.
V interiéru dokáže zachytit více detailů telefon od LG (vpravo) a rozdíl je zde opět ve zvoleném konstrastu, který Samsung jako vždy rád přidává, než by mělo v reálu být.
Pohyb
Pokud chcete zachytit pohyb na automatiku, ať už máte LG G4 (vpravo) nebo Samsung Galaxy S6 (vlevo), výsledky nebudou valné. Lepší je přepnutí na manuál nebo alespoň speciální režim pro pohyb.
A ještě jeden pohyb, jedoucí auta jsou ostrá v obou případech zhruba stejně, ale všimnout si zde opět můžete sytějšího podání modré oblohy u LG G4 (vpravo), které tímto vyniká i na dalších scénách, leč ne vždy to vede k celkově dobrému výsledku.
Zajímá vás, který z telefonů tedy fotil lépe a zaslouží si tak korunu pro krále fotomobilů roku 2015?
Závěr, zhodnocení
Ještě než bude vyřknut ortel nad dvojicí superphonů Samsung Galaxy S6 a LG G4, je nutné znovu zopakovat, že v tomto duelu oba telefony soupeřily na automatické nastavení a při aktuálních verzích firmwaru. Výsledky na manuál nejen, že můžou být jiné, ale doslova budou jiné – v závislosti, jak moc s nastavením fotoaparátu umíte. Stejně tak může během léta vydat jeden z výrobců, nebo oba dva, opravný firmware, který fotoaparát vylepší.
V každém případě, oba fotomobily fotí úžasně už teď a můžete s nimi dosáhnout těch nejlepších výsledků mezi dnešními smartphony. Když se ale podíváme na jednotlivé rozdílnosti v pořízených snímcích, Samsung opět volí spíše konstrastnější barvy, má skvělé makro a celkově výborně ostré fotky a poradí si se scénou ve dne v noci, stejně tak v interiéru nebo exteriéru. Podává dle mého vyrovnanější výkony než jeho jihokorejský rival LG G4.
LG G4 při automatickém nastavení trpí zejména přepaly, které se objevovaly za různých podmínek, nejen tedy, když začalo více svítit slunce. Občas také snímky nebyly tak ostré, jako v případě Samsungu, tedy s výjimkou horšího světla, kdy LG těžilo z lepší světelnosti. Vynikající je ale přirozené podání barev a celkově celé scény – a na to možná LG paradoxně doplácí, když pak fotky trpí zmíněnými přepaly nebo někdy až příliš sytými barvami.
Rozhodně je ale důležité říct závěrem – co se líbí jednomu, nemusí se líbit druhému. Jinými slovy, někomu se může víc líbit kontrastnější a umělejší podání scény u Samsungu Galaxy S6, někomu zase přirozenější podání scény v případě LG G4. Tak jako tak je zajímavé sledovat, jak moc se i dnes dokáží u některých scén výsledky nejlepších fotomobilů lišit.
Doporučujeme:
Který z dvojice Samsung Galaxy S6 a LG4 fotí podle vás lépe? A proč? Podělte se o své názory s ostatními čtenáři v diskuzi pod článkem.
Autor článku

Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.
Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.