Recenze Samsung Galaxy S6: Zpátky na vrchol
Pojďme si to říct na rovinu: Samsung Galaxy S6 je nejlepší androidový smartphone, který si dnes můžete koupit. Nemá výrazné slabiny a v tuto chvíli ani silnou konkurenci. Pokud jste si vyhradili 20 tisíc na telefon, můžete volit jen mezi ním a iPhonem 6.
Je však lepší Samsung nebo iPhone? Na toto téma se vedou po celém internetu stovky a tisíce diskusí. Postupná evoluce vytvořila z vlajkové lodi korejského gigantu přístroj, který se rivalovi z Cupertina podobá víc, než si byl do té doby kdo ochotný připustit. Absolutně vyladěný smartphone s vlastním ekosystémem: tato definice sedí jak na iPhone, tak i na Galaxy S6. A protože jsem během testován nového Samsungu měl k dispozici i poslední generaci iPhone, nemohl jsem se vyhnout srovnání. Který z pekelně drahých přístrojů je vlastně lepší?
Základní parametry Samsung Galaxy S6
Rozměry | 143 x 71 x 6,8 mm |
---|---|
Hmotnost | 138 g |
Displej | úhlopříčka 5,1″, Super AMOLED, rozlišení 2560 x 1440 px (577 ppi) |
Procesor | 8 jádrový 1,5/2,1 GHz procesor Exynos 7420, grafika Mali-T760MP8 |
Paměť | 3 GB RAM, paměť 32/64/128 GB, bez slotu na microSD |
Operační systém | Android 5.0 Lollipop + nadstavba TouchWiz |
Fotoaparát | 16 Mpx, blesk, optická stabilizace obrazu, 4K video, 5 Mpx přední kamerka |
Baterie | 2 600 mAh |
Obsah balení | microUSB nabíječka |
Cena a dostupnost | ?, duben 2015 |
Design a konstrukce: Svěží vítr z Koreje
Ten, kdo chce budit pozornost, po Samsungu Galaxy S6 rozhodně nesáhne. Mluvím samozřejmě o základní verzi přístroje, jíž jsme měli k dispozici. Model Edge bude naopak excentrikům zcela vyhovovat. Ani o obyčejné „šestce“ se však nedá říct, že by jí chyběl šarm. Ba naopak – S6, co se elegance týče, natrhne kalhoty i celé „elegantně hliníkové“ řadě A. Také Galaxy S6 má rám vyrobený z eloxového hliníku, pocit z něj je ale zcela jiný než u stylovek odvozených od modelu Alpha. Částečně by se dal přirovnat k BlackBerry Passport s rámem z oceli. Boky špičkového Samsungu zcela postrádají ostré hrany, a konečně se proto dá o některém z kovových Samsungů říct, že se příjemně drží. Z bočního pohledu je navíc zřejmé, že na strany telefon nejsou zcela kulaté, jako to můžeme vidět třeba u iPhonu. V oblasti ergonomie představuje jejich rovný povrch velkou výhodu – Galaxy S6 totiž oproti telefonu z Cupertina takřka vůbec neklouže z ruky.
O skleněných zádech Samsungu se však bohužel to samé říct nedá. Galaxy S6 klouže takřka po všech myslitelných površích, a to i po podložce s naprosto minimálním náklonem. Telefon mi během testu několikrát upadl ze stolu, když jsem si nevšiml, že není stoprocentně vodorovný. Dokoupení pouzdra proto nezbývá než doporučit. Poděkuje vám za to i již zmíněný kovový rám. Ten svým matným povrchem sice připomíná ocel, po několika dnech však poznáte, že se jedná jen o iluzi. Po tvrdším pádu se z něj dokonce může odloupnout tmavá povrchová úprava (vyzkoušeno). Před škrábanci však telefon neochrání ani maximální opatrnost – po několika dnech se objevují na tenké leštěné lince kolem displeje i na okrajích skleněných zad. Stačí k tomu jen nosit telefon bez pouzdra v kapse.
Právě tyto detaily trochu kazí dojem z jinak exceletního dílenského upracování telefonu. V současné době mu v této disciplíně mohou konkurovat jen iPhone 6 a HTC One M9. Tělo Samsungu je absolutně pevné, vše stoprocentně lícuje a vůbec poprvé jsem se setkal s tím, že ani tlačítka ovládání hlasitosti nemají ani tu nejmenší vůli kolem sebe. K dojmu exkluzivity přispívají i drobné detaily – mezi jinými například zakulacené kraje krycích skel nebo absolutně zahlazené přechody mezi kovovými a plastovými částmi rámu.
I za exkluzivitu se však platí. Kov sice působí luxusně, oproti plastu má ale jednu zásadní nevýhodu: tepelnou vodivost. Když se telefon zahřeje, což se stává například při instalaci aplikací, jde to až do extrému. Osobně jsem měl co dělat, abych v takovém stavu udržel přístroj v ruce. Nastává tak paradoxní situace: Samsung do své vlajkové lodi odmítal montovat Qualcomm Snapdragon 810 právě kvůli mnohokrát diskutovaným problémům s přehříváním. Co se však teploty týče, nevypadá to, že by s volbou proprietálního Exynosu měl šťastnou ruku.
Na těle přístroje nalezneme jen minimum ovládacích prvků. Kromě zamykacího tlačíka a knoflíků ovládání hlasistosti nalezneme ve fyzické podobě na těle telefonu už jen notifikační diodu, vystouplou čočku fotoaparátu, vedle ní snímač tepu a okysličení krve (který oproti starším modelům měří opět o něco spolehlivěji) a hlavně hardwarové tlačítko Home s vestavěnou čtečkou otisků prstů.
Jako vůbec první Samsung zvládá Galaxy S6 sejmout otisk pouhým dotykem. Po snímači už není třeba přejíždět. Vůbec poprvé jsem čtečku proto na Samsungu zvládl používat bez návalů vzteku a bezmoci. Na druhou stranu, oproti iPhonu má Samsung stále ještě co dohánět. Čtení otisku trvá u Samsungu v přímém porovnání minimálně dvakrát tak déle (rozdíl se dále zvyšuje například v chladném počasí). Ne vždy se navíc senzoru podaří otisk rozpoznat. I tak je ale potřeba říci, že Samsung se vydal správnou cestou. Troufám si tvrdit, že čtečka Galaxy S7 už by mohla konečně fungovat bez výhrad.
Displej, prostředí, baterie: Pravý iPhone s Androidem
Přirovnáním k iPhonu nechci nijak provokovat. V Samsungu jen konečně pochopili recept na úspěch jablečných telefonů. Galaxy S6 ve své novější inkarnaci sice přišel o výměnnou baterii, ale získal absolutně pevné tělo. Slot na paměťové katy už je také minulostí – na oplátku se zvýšila rychlost zapisování do paměti. Samsung také vyrábí sám vše, co stojí za brutální rychlostí telefonu: vlastní procesor Exynos i vlastní moduly 3 GB operační paměti. S trochou nadsázky by se dalo říct, že jediný cizí element v „S šestce“ představuje operační systém.
Tip: Měření: Samsung Galaxy S6 má nejlepší displej mezi smartphony
Výsledek je dechberoucí. Na svou čest prohlašuji, že jsem se nikdy nesetkal s rychleji reagujícím telefonem. Dokonce i tak notoricky neodladěná aplikce jako je klient Facebooku se na Samsungu Galaxy S6 spouští jednoduše ihned. V přímém srovnání s iPhonem 6 jej Galaxy S6 na hlavu poráží – minimálně při spouštění aplikací reaguje zkrátka vždy aspoň o vteřinu rychleji.
Zůstává však záhadou, jak toho telefon dosahuje. I přes sliby výrobce, že v nové generaci vlajkové lodi odlehčí kritizované prostředí TouchWiz, je operační paměť Galaxy S6 takřka neustále zaplněná z víc než 80 procent. I po zapnutí hlásí monitor RAM 65% zaplnění. 90% však telefon překročí málokdy – tato hodnota přitom signalizuje, že se spouštění aplikací mírně zpomalí a animace se začnou trhat a pohotovostní plochy po návratu z aplikace znovu načítat. Za celou dobu testování však podobná situace nastala jen několikrát. Samsug ale přesto podle posledních zpráv o problému ví a v příští verzi firmware by se měl telefon naučit s operační pamětí hospodařit zase o něco lépe.
I přesto je jasně vidět, že Samsung na odlehčení grafické nadstavby nad Androidem ve verzi 5.0 zapracoval. Ořezal zbytečný bloatware, který si můžete stáhnout v aplikačním obchodě, a zmizely některé nepříliš používané funkce, jako je například náhled videa přiblížením prstu k displeji. Na druhou stranu se zde nově objevují drobnosti, které jako by předznamenávaly vznik nového samsungovského ekosystému. Mezi takové patří například rychlé sdílení obrázků jednotlivým kontaktům v adresáři. Uživatel se nemusí starat, jakým kanálem obrázek k příjemci dojde, stačí kliknout na obrázek kontaktu. Dotyčnému pak přijde zpráva s odkazem na cloudové úložiště Samsungu. Galaxy S6 také umí jednoduše pracovat s několika okny aplikací vedle sebe. Tuto funkci můžete spustit snáze než kdy jindy: ve volbě multitaskingu stačí kliknout na symbol dvou oken, které mají vybrané aplikace v rohu. Práce s TouchWizem je zkrátka ve znamení jednoduchosti. Někdy je to ovšem na škodu – osobně mi citelně chyběla možnost seřadit ikony nainstalovaných aplikací podle abecedy.
To vše se odehrává na jednom z nejlepších displejů na trhu. 5,1 palcový Super AMOLED zobrazovač je neuvěřitelně jasný. V případě potřeby se dokonce dokáže rozsvítit i více, než to umožňuje jezdec v manuálním režimu. Čtení na přímém slunci proto nepředstavuje žádný problém – už jen protom, že krycí sklíčko obrazovy se takřka vůbec nepatlá (což se naopak vůbec nedá říci o zádech telefonu). O rozlišení není třeba mít obavy – 2K rozlišení zajišťuje hustotu 557 ppi. Menší výhrady mám však k podání barev. Je jasné, že AMOLED displeje Samsungů budou vždy o něco „přepálenější“ než IPS zobrazovače konkurence. Vždy to však jistil „přirozený“ režim displeje. Ten má samozřejmě i Galaxy S6 – jen příliš nepomůže. Přirozené červené se u vlajkové lodi nedočkáte v žádném režimu. Nečekejte ani zvýšenou citlivost displeje – standardní rukavice budete muset po nákupu S šestky vyměnit za model se speciálními dotykovými koncovkami na prstech.
A jak je na tom Samsung Galaxy S6 v porovnání se svým nejbližším konkurentem z Cupertina? O rozdílu koňské délky v otázce rozlišení asi nemá cenu příliš diskutovat, jakkoli rozdíl při běžném používání podle mého nemáte šanci pocítit. V dalších parametrech ovšem Samsung vítězí. Na stejných fotografiích zaznamenáváme nejen vyšší úroveň jasu, ale i větší jistotu Samsungu – na displeji iPhonu jako by byly zobrazené objekty potaženy šedým filmem.
Bohužel, všechny tyto faktory se negativně podepisují na výdrži jinak špičkového Samsungu. Je to právě displej, který z kapacity baterie o kapacitě 2600 mAh ukusuje ze všeho nejvíce. Ze špičkového telefonu se tak rázem stává jednodenní, v některých situacích i půldenní smartphone. Naštěstí do výdrže mohou promlouvat hned dva úsporné režimy, které se vůbec poprvé v historii Samsungu umějí spouštět automaticky při nízké kapacitě baterie. Ten první výdrž nijak extrémně neovlivní – i tak ale dle mých zkušeností prodlouží telefonu život o dvě cenné hodiny v závislosti na používání. Ten druhý, extrémní, je jiná káva. Omezení datových přenosů, spouštění jen několika povolených aplikací a přepnutí displeje do černobílého módu dokáže prodloužit výdrž Galaxy S6 opravdu radikálně. I tak je však potřeba dávat pozor, jaké aplikace ve svém výběru povolíte. Například instant messengery dokážou vycucnout i v tomto režimu baterii stejně spolehlivě, jako běžné užívání. Obzvlášť, když je používáte často. V nejhorších případech je k dispozici u Samsungu už notoricky známá rychlonabíječka. Ta dokáže nakrmit telefon z nuly na sto přibližně za hodinu. Běžnými typy nabíječek se tato doba prodlouží více než na dvojnásobek.
Fotoaparát a multimédia: Kvalitně ve dne v noci
Už dlouho jsem si focení neužíval tak, jako právě s novým Samsungem. Pokud pominu iPhone 6 a Nokii Lumia 1020, je to po dlouhé době první telefon, který by dokázal z fleku nahradit mou bezzrcadlovku. Na prvním místě v celé řadě dalších kvalit fotoaparátu s 16 Mpx rozlišením stojí bezkonkurenční ostrost obrázku. Moc hezky je to vidět na přiložené fotografii hodinek. Při postupném přibližování vidíme nejen hodinky samotné, nečistoty na ciferníku, ale nakonec i drobný reliéf na subciferníku. Tohle dokáže jen několik telefonů na světě.
Tip: Fotoduel: Samsung Galaxy S6 vs LG G4: Kdo je králem fotomobilů?
Samozřejmě: Samsung umí i bleskově exponovat – zde snese srovnání pouze s iPhonem. I zde jsem musel nutně přikročit k testu bok po boku. Pokud se oba telefony liší v rychlosti závěrky, budou to jen člověkem nepostřehnutelné setiny sekundy. Oba exponují stejně rychle ve všech světelných podmínkách. V jednom se však přeci jen odlišují: Samsung poráží iPhone ve zhoršených světelných podmínkách. Nazvětšované fotografie z potemnělého pokoje mají u iPhone daleko větší šum. Zato Galaxy S6 v podobných podmínkách exceluje.
Snímky pořízené s telefonem
Tip: Samsung Galaxy S6 a S6 Edge v našich rukách, jak dobře fotí?
Podobně jako fotoaparáty v telefonech Nokia (Microsoft) umí i Galaxy S6 přepnout na plný manuál. Daleko více uživatelů však využije plnou automatiku včetně samočinně aktivovaného HDR. Hračičkové si užijí legraci s velmi rychle exponovanými fotografiemi s proměnnou hloubkou ostrosti. Extremisté pak ocení stereoskopické snímky – stačí jen s telefonem chodit kolem fotografovaného předmětu dokola a v telefonu pak vznikne jeho dokonalý 3D obraz, jímž si můžete libovolně otáčet. U stromu to jde v pohodě, pes však většinou z tohoto pokusu vyjde s několika hlavami navíc.
Také ostatní multimediální funkce prošly změnou. Asi nejvíc je to vidět na hudebním přehrávači – už žádné komplikace, nové heslo je jednoduchost. Do propadliště dějin zmizela volba hudby podle matice, na níž určitě vaši momentální náladu (vážně to někdy někdo použil?). V úpravách zvuku nejprve narazíte na přidání basů a výšek. Až v druhé vrstvě se skrývá možnost vyladit si poslech pro každé ucho zvlášť pomocí funkce Adapt Sound nebo sedmipásmový ekvalizér. Zjednodušení se naštěstí nedotklo množství podporovaných formátů ani možnosti přehrávat videa s českými titulky. Také tady Samsung dostojí své pověsti kompletně vybavené multimediální mašiny. Korejský ekosystém není potřeba znečišťovat žádnými aplikacemi třetích stran.
Závěr a konkurence: Opravdový král
Nehodlám na tomto místě dumat nad tím, jak moc je Samsung Galaxy S6 předražený. Ano, je drahý. Ale který špičkový telefon není. Kromě LG, které se snaží uměle dosáhnout nižší cenové hladiny, však v nejvyšší třídě Androidu nepořídíte nic, co by se vyplatilo víc.
Samsung Galaxy S6 je totiž opravdu fascinující. Dílenským zpracováním a tělem, které mění barvy podle úhlu, pod jakým na něj hledíte, počínaje a ďábelskou rychlostí konče. Jakkoli buransky budou následující slova znít, je to bohužel tak: Samsung Galaxy S6 dává světu najevo, že na to máte. Přesně kvůli tomu si řada uživatelů pořizuje iPhone – teď mají možnost nalézt podobný symbol i v rodině Androidů.
Není to telefon pro každého, ale když už na něj našetříte, nebudete litovat. Bude se ale skutečně prodávat tak, jak Samsung očekává? V duchu se přistihuji, že nevím. Pokud bych chtěl utratit tolik peněz za telefon, nejspíš bych ještě pár tisícovek připlatil a pořídil si stylovější model Galaxy S6 Edge. Ani „obyčejná“ S6 už totiž dávno není žádný telefon pro manažery jako jeho předchůdci. Je to telefon pro fajnšmekry, kteří dovedou ocenit technologický šperk. Jenže do opravdového klenotu, za nímž se všichni otočí, má stále ještě daleko. Pokud je tedy S6 předražený, hlavní důvod je pouze toto a nikoli chybějící slot na paměťovky nebo absence vodotěsného těla. Když má telefon esprit, praktické věci nejsou potřeba. A toho má nový Samsung skutečně na rozdávání.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | |
![]() |