Co se stane, když otevřu SPAM? Existují i ​​způsoby, jak se mu bránit

Ondřej Koníček
  • Online prostor je velmi nebezpečným místem
  • Hackeři a podobná individua mají v posledních letech žně
  • Co se stane, když otevřu SPAM?
Hacker
Hacker

S tím, jak se čím dál víc pohybujeme v online prostoru a v podstatě se do něj takřka stěhujeme, přibývá v tomto prostředí i podvodníků. Virtuální prostor je plný různých hackerů a podobných záškodníků, kteří moc dobře vědí, jak své potenciální oběti nalákat na vějičku a poté je klidně připravit o všechno. A jeden z hlavních typů podvodů je SPAM.

Samsung Galaxy A56 5Gpixel-counter

Co se stane, když otevřu SPAM?

Ve své podstatně nic. Když otevřete email klasifikovaný jako SPAM, v 99 % případů se nestane vůbec nic. Zprávy typu SPAM většinou vyžadují nějaký typ akce, třeba kliknutí na přílohu nebo odkaz, která vás vezme na podvodné stránky, kde vše pokračuje. Pokud vás ale nějaká extra výhodná nabídka ze SPAMové schránky zaujme a necháte se zlákat, můžete narazit.

Přes přílohu nebo odkaz na podvodné stránky vás můžou záškodníci klidně připravit o všechno a v tom nejlepším případě přijdete jednorázově o peníze, které vynaložíte na onen zázračný produkt, který SPAM propaguje. Tak jako tak, otevřením SPAMového mailu dáte útočníkům vědět, že máte aktivní schránku a že ji využíváte, což může vést k dalšímu zahlcení nevyžádanou poštou.

Hacker
Hacker

Čtěte také: AI chatbot česky. Vedle nejznámějšího ChatGPT existují i ​​další možnosti


SPAM existuje déle než internet

Faktem je, že SPAM existuje déle než internet jako takový a tato činnost, tedy nevyžádané zprávy různých kvantit, byla zaznamenána již v 19. století, kdy se týkala telegrafů a nežádoucích telegramů. V moderní době si se slovíčkem SPAM spojujeme hlavně nevyžádané emaily a z tohoto fenoménu se stal takový problém, že má takřka každá mailová služba speciální filtr.

Do složky SPAM pak automaticky padá ona nevyžádaná pošta, která může být klidně zcela neškodná, ale také vás, při neopatrném zacházení, může připravit o všechno. I když tedy kořeny SPAMu sahají až do 19. století, slovo jako takové má původ ve století dvacátém a jedná se o americkou značku konzervované šunky, která byla propagována přes masovou letákovou reklamu.

Jak se SPAMu bránit?

Drtivá většina poskytovatelů e-mailových adres má antispamové filtry, které umí tuto nevyžádanou poštu automaticky zachytit a umístit do samostatné složky. Pokud nějaký SPAM přece jen projde, je dobré označit ho za SPAM manuálně, čímž tento filtr učíte. Do složky SPAM ale určitě jednou za čas choďte, protože do ní můžou omylem spadnout i klasické maily, a pokud v ní takový najdete, opět ho manuálně označte a uveďte, že to SPAM není.

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Ondřej Koníček - Redaktor

Jsem příznivcem veškeré elektroniky, hlavně telefonů, počítačů a hardwaru obecně. Dále pak hráč tělem i duší, občasný sportovec a velký filmový fanda.


Komentáře

Samsung Galaxy A56 a A36 5Gpixel-counter

Nejnovější články