Recenze CAT S75 – Nezalekne se žádné pořádné fušky
- Caterpillar produkuje jedny z nejodolnějších smartphonů na trhu
- Novinka CAT S75 nemá jen robustní tělo
- Zaujme taktéž výbavou a satelitním připojením

Značka Caterpillar je ve světě smartphonů brána jako ta, která produkuje opravdu robustní telefony, které jen tak nerozbijete. Ve svém portfoliu již má několik povedených kousků a přidávají se další. Třeba model CAT S75. Ten nabídne poměrně solidní výbavu a trojici zadních fotoaparátů. Hlavním trumfem v rukávu je však podpora satelitního připojení. Má ale telefon i jiné přenosti?
CAT S75: specifikace
Konstrukce | plast, 171 × 80 × 11,9 mm, 268 g, zvýšená odolnost IP69K, MIL-STD 810H |
---|---|
Displej | 6,58″, TFT IPS, 120 Hz, 2400× 1080 px, poměr stran 20:9, jemnost 400 PPI |
Operační systém | Android 12 |
Čipset | 8jádrový, 2,2 GHz, MediaTek Dimensity 930 |
Paměť | 6 GB RAM, úložiště 128 GB, microSD karta |
Fotoaparát | tři objektivy (50 Mpx hlavní, 8 Mpx ultra-širokoúhlý, 2 Mpx macro), clona f/1.8 + f/2.2 + f/2.4, PDAF, dual LED blesk; selfie 8 Mpx, clona f/2.0 |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | Dual SIM, Bluetooth 5.1, NFC, Wi-Fi, GPS, USB-C 2.0, stereo reproduktor, čtečka otisků prstů, satelitní připojení |
Baterie | 5 000 mAh, rychlonabíjení 15W |
Cena a dostupnost | 14 990 Kč, květen 2023 |
Jen základní balení
U smartphonů značek jako jsou Apple nebo Samsung jsme si už zvykli, že balení neobsahuje nic navíc. To se bohužel přeneslo i ke značce CAT. Krabička, ve které telefon dorazí, je malá a nemá nic navíc, čím by potěšila zákazníka. Přítomen je tak v podstatě jen smartphone a kabel na nabíjení – adaptér do sítě nehledejte. Jedna zvláštnost by tu ale přeci jen byla. Jelikož novinka podporuje satelitní balení, uvnitř boxu je i speciální Bullitt SIM karta. Tím však výčet končí.

Zaměřeno na odolnost
Zákazníci společnosti Caterpillar se u svých smartphonů musí smířit tím, že design není to hlavní, na co značka láká. Telefony se zaměřují na odolnost a tomu je pochopitelně podmaněn design i zpracování. Novinka CAT S75 sice vsadila na plastový materiál, ten je však v mnoha ohledech praktičtější a odolnější než například kov. Po celé své ploše je následně plast matně upravený a krásně lícuje.
Jakmile telefon uchopíte do ruky, tak ihned pochopíte, že se nejedná o kompaktní zařízení. Nejen, že je novinka opravdu velká, ale má ale i vysokou váhu. Konkrétně se bavíme o 268 gramech. Držení tak sice nemusí být nejpohodlnější, nicméně v zákazníkovi vzbudí pocit, že se jedná o opravdu bytelný stroj, který jen tak něco nerozhodí.
A co certifikace? Máme tu klasickou IP69K a vojenský standard MIL-STD 810H. Co tyto certifikace znamenají? První zmiňovaná chrání telefon před prachem, vodou do hloubky 1,8 metru či párou až 80° Celsia. Potěší také odolnost proti tlaku až 10 atmosfér. Vojenský standard pak zaručí odolnost proti otřesům, extrémním výkyvům teplot nebo písku.

Zakulacená záda se třemi fotoaparáty
Záda smartphonu CAT S75 jsou poměrně bohatá. Ve svých krajích je telefon lehce zaoblen, což alespoň malinko napomáhá jinak kostrbaté ergonomii. Dominantou se následně stal modul fotoaparátu. Ten z těla lehce vystupuje a skrývá rovnou tři snímače. Majitele ale dozajista potěší, že při položení na stůl se telefon nijak výrazně nekýve. Pod senzory je umístěn duální LED blesk.
Ve spodní části zad výrobce umístil stříbrný výlisek s logem společnosti. Další logo je ukryto v pravém horním rohu. To již není tak výrazné a jedná se o logo Bullitt, které zde zajišťuje ono proklamované satelitní připojení. Poslední, avšak neméně výrazný prvek, je ukryt v horní části. Jde o senzor otisků prstů, který funguje naprosto bezchybně a rychle. Čtečka rozpozná prst prakticky v každém případě. A to i jakmile máte vlhké prsty.

Plné boky ovládacích prvků
Novinka CAT S75 po svých bocích ukrývá velké množství ovládacích prvků. V pravé části telefonu je hned trojice tlačítek. Všechny jsou umístěny v horní třetině. Nejvýše má své místo zamykací tlačítko. To měl výrobce rozhodně umístit níže. I pro větší dlaň je totiž tato klávesa naprosto nedosažitelná a pokaždé musíte přehmátnout. Pod ním je pak umístěna dvojice tlačítek pro ovládání hlasitosti.
Opačná strana se stala domovem šuplíku pro SIM karty, který je ukryt pod gumovou krytkou. Zhruba uprostřed je stříbrné tlačítko s hrubou úpravou. Jedná se o programovatelné tlačítko, kterým lze například spustit svítilna, kalkulačka a mnoho dalšího. Poslední tlačítko je na horní straně. Má červenou úpravu a slouží pro SOS důvody. Díky satelitnímu připojení navíc funguje i v místech, kde není signál. Vespod je následně umístěno USB-C. Po stranách jsou průduchy, ve kterých je ukryt mikrofon a reproduktor.
Ten je doplněn o druhý nad displejem. Kvalita sice není nejlepší, avšak úroveň hlasitosti je opravdu vysoká a příchozí hovor nepřeslechnete ani na stavbě. Displej je sice krytý sklíčkem Gorilla Glass Victus, avšak rám telefonu ještě vystupuje. Při položení zobrazovačem dolů se tak prakticky plochy vůbec nedotýká. Poněkud archaicky působí dosti velké rámečky. A to po všech stranách displeje.

Rozporuplný displej
Odolný smartphone CAT S75 ve svém velkém těle ukrývá 6,58palcový TFT IPS displej s rozlišením 2 400 × 1 080 pixelů. Ve výsledku tu máme jemnost 400 bodů na palec, což je pro pohodlnou podívanou naprosto dostačující. Pozitivním bodem tohoto zobrazovače je taktéž jeho 120Hz obnovovací frekvence. Telefon si navíc sám dokáže rychlost regulovat. Jakmile tedy stačí 60Hz, tak je displej na tuto frekvenci přepnut. Je-li třeba rychlejší frekvence, tak opět smartphone sám zareaguje.
S podáním barev to ale není nejlepší. Nejedná se o zrovna syté barvy, nýbrž jsou lehce vybledlé. Rastr naštěstí viditelný není. V zobrazovací schopnosti bych však displej zařadil mezi ty méně kvalitní. Nejlépe si displej nevede ani na denním světle. Jakmile na panel přímo svítí slunce, tak jde viditelnost rapidně dolů. Nepomůže ani skvěle automatická regulace jasu. Displej má zkrátka své limity.

Nepotěší také absence možnosti upravení zobrazení barev. Zvolit můžete prakticky jen mezi světlým a tmavým režimem. V pozdních hodinách však ale lze zvolit noční režim. V tomto případě displej filtruje modré světlo, přičemž intenzitu si lze zvolit. Noční režim může fungovat neustále, podle časového plánu či se řídit východem a západem slunce.
Starší Android bez úprav
Smartphony značky Caterpillar se zaměřují výhradně na praktičnost a odolnost. Ostatní aspekty jdou tak trochu stranou. To bohužel platí taktéž pro software. V novém modelu CAT S75 běží Android 12, který byl světu ukázán již v roce 2021. Je tedy lehkým zklamáním, že telefon z roku 2023 disponuje tímto starším softwarem. Softwaroví vývojáři se alespoň rozhodli, že si nebudou lámat hlavu s nadstavbou a případnou optimalizací. Onen Android je tak přítomen ve své přirozené podobě, což sebou nese řadu výhod.

Podíváme-li se na design Androidu 12, tak nás prakticky nic nepřekvapí. Po spuštění smartphonu vás uvítá domovská obrazovka s pár předinstalovanými aplikacemi. Zbytek se již nachází v menu, které zobrazíte tahem prstu zespod směrem nahoru. Opačným gestem pak vyrolujete rychlé přepínače a přehled notifikací. Zprvu se zobrazí jen nejdůležitější přepínače a zbytek musíte zobrazit opětovným tahem.
Gesty se však prakticky ovládá celý smartphone. Jedná se o klasická gesta, se kterými mají uživatelé již bohaté zkušenosti. Dokážu si však představit, že cílovka ocení spíše klasická tři softwarová tlačítka. V nastavení je naštěstí můžete zvolit. Majitele dozajista potěší taktéž separované ovládání hlasitosti médií, příchozích hovorů nebo budíku.

Povedená optimalizace i přes slabý výkon
V novém Caterpillaru S75 tedy běží neupravený Android, díky čemuž měl výrobce snazší práci při jeho optimalizaci. A ta se naštěstí povedla. Při běžném používání je telefon krásně plynulý, což navíc podtrhuje ona 120Hz obnovovací frekvence. Problém telefonu nečiní ani několik běžících aplikací na pozadí a následné přepínání. Občas se ale stalo, že se při spuštění aplikace animace lehce zaseknula. Tento neduh se však stal jen v minimu případů. Jelikož systém není přeplácaný různými funkcemi, tak je onen chod opravdu bezproblémový.
Vnitřnosti však již úplně nejsou dostačující pro pohodlné hraní. Nejnáročnější herní tituly si sice zahrajete, avšak zážitek není zrovna příjemný. Záseky jsou časté a procenta baterie prakticky mizí před očima. slabší výkon vystihuje taktéž skóre v populárním Antut benchmark testu, kde si CAT S75 odnesl necelých 440 tisíc bodů.
Baterie do náročných podmínek
Pod tvrdou pokličkou Caterpillaru S75 se ukrývá akumulátor s kapacitou 5 000 mAh. V této kategorii se jedná o jakýsi průměr, se kterým si ale výrobce poradil nadprůměrně. V případech, kdy telefon využíváte jen pro telefonování, psaní zpráv, občasné focení a nějaké to brouzdání po internetu, tak s vámi smartphone v pohodě vydrží dva dny. S nějakým tím procentem můžete začít i třetí den. Baterie ubývá rychleji v moment, kdy dáte telefonu více zabrat. Den či dokonce den a půl však s vámi tato odolná novinka vydrží v každém případě.
Mírným zklamání je ale rychlost nabíjení. Do akumulátoru totiž můžete energii posílat maximální rychlostí 15 W. To je opravdu slabý podprůměr pro rok 2023. Ze zhruba 20 % se tak na plnou kapacitu dostanete za více než 2 hodiny.

Satelitní připojení Bullitt
To, čím se CAT S75 snaží zaujmout asi nejvíce, je jeho moderní satelitní připojení. O to se zde stará použitý čipset ve spolupráci se společností Bullitt. Ta do balení přidává SIM kartu, která satelitní připojení umožní. I v moment, kdy jste mimo signál, dokáže telefon odeslat nouzovou SOS zprávu. Bullitt následně nabízí určité měsíční balíčky za poplatek. Ty nabízejí různé výhody včetně posílání klasických zpráv.
Při odeslání SMS zprávy se vše nejdříve odešle na jeden ze 14 satelitů Bullittu, posléze se prožene přes servery společnosti a následně skončí u příjemce. Jedná se o opravdu zajímavou technologii, kterou však dnes využije jen minimum zákazníků. Do budoucna je ale rozhodně dobře, že ji začal nabízet i jiný výrobce než je Apple či Huawei. Časem se dozajista dostane mezi širší obecenstvo.
Příjemné notifikace
Jelikož novinka CAT S75 bude většinu svého života trávit v aktivním nebo fyzicky náročném pracovním prostředí, tak je důležité, aby majitel nepřehlédl příchozí notifikace. Tomu samozřejmě pomáhají silné reproduktory. Telefon má v rukávu i jiné trumfy. Částečně funguje i Always-On technologie. Při příchozím upozornění se displej na malou chvíli rozsvítí. Tedy jen čas a ona zpráva, konkrétně logo aplikace. K dispozici je také dnes již zřídka používaná LED diodka. Zamrzí tedy jen, že Caterpillar neumožnil její personalizaci.

Fotoaparát jen na momentky
Zprvu se může zdát, že díky třem fotoaparátům bude CAT S75 pořizovat opravdu povedené fotky. Vždyť papírové specifikace vyznívají poměrně solidně. Hlavní senzor dostal rozlišení 50 Mpx se světelností f/1.8. Dále tu máme ultra široký 8Mpx senzor a 2Mpx makro. Jak ale novinka skutečně fotí?
Jako první se podíváme na fotky pořízené hlavním fotoaparátem. Jakmile jsou kvalitní podmínky, tedy dostatek přirozeného světla, dokážou být fotografie opravdu kvalitní. Barvy jsou přirozené a nechybí ani dostatek detailů. Potěší taktéž dostatečná ostrost po celé ploše snímku. Kvalita výsledných fotografií však rapidně klesá s ubývajícím světlem. V tento moment začínají fotky postrádat detaily i barevnou věrnost. O vyskytujícím se šumu netřeba mluvit. Přítomný noční režim bohužel lepší výsledky nezaručí.

S nočními fotografiemi mají ostatně výrazné problémy i zbylé dva fotoaparáty. Makro senzor se prakticky nedá využít a ultraširoké fotografie opět postrádají detaily i ostrost. V lepších světelných podmínkách naštěstí široký senzor dokážete využít. Nejedná se sice o nejlepší fotky, avšak pro pořízení snímků krajiny nebo záběru stavby to naprosto dostačuje. To ostatně platí i pro makro fotografie. Senzor dokáže zaostřit na zhruba 10 centimetrů a pořídit krásně prokreslenou fotografii s obstojnými barvami.
Opomenout nesmíme ani 8Mpx selfie kamerku, jenž sice není zrovna kvalitní, avšak na sociální sítě naprosto dostačuje. Video novinka dokáže natáčet v maximálně Full HD rozlišení. CAT si pro svou novinku připravil i režim pod vodou, kdy deaktivuje všechny nepotřebná tlačítka.

Jak fotí CAT S75?
Ukázka: klasické fotografie
Ukázka: noční fotografie
Ukázka: makro fotografie
Obrněný telefon do každých podmínek
Novinka CAT S75 je tvrďákem mezi smartphony. Uživatelé se vůbec nemusí bát jej používat i v náročných podmínkách. To je ostatně alfou i omegou tohoto telefonu. Mezi další přednosti patří softwarová optimalizace nebo satelitní připojení.
Zákazníky ale příliš nepotěší slabší výkon nebo ne zrovna povedený fotoaparát. Proti konkurenci to tak bude mít těžké. Podíváme-li se na to optikou ceny, tak prakticky každý smartphone s touto cenou bude lepší volbou. Při zaměření na odolné telefony je však novinka opravdu těžkým protivníkem. Do výběru tak můžete zařídit například modely jako Samsung Galaxy XCover 6 Pro nebo UleFone Power Armor 18.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
Autor článku

Zajímám se o technologie všeho druhu. Mám rád ověřené produkty, ale i gadgety, které je potřeba teprve pořádně objevit. Kromě věnování se vychytávkám všeho druhu pracuji v elektrotechnickém zaměstnání. Ve volných chvílích rád sleduji fotbal a cestuji.
Zajímám se o technologie všeho druhu. Mám rád ověřené produkty, ale i gadgety, které je potřeba teprve pořádně objevit. Kromě věnování se vychytávkám všeho druhu pracuji v elektrotechnickém zaměstnání. Ve volných chvílích rád sleduji fotbal a cestuji.