Buldozery, bagry, náklaďáky, traktory, ještěrky, boty nebo telefony. Zajímavé portfolio, že ano? A přesně tyto a ještě více produktů nabízí firma Caterpillar. Zde jsme však pro recenzi smartphonu. Konkrétně modelu CAT S62 Pro. Tedy kousek, který má skloubit moderní funkce smartphonu a odolnost tlačítkových telefonů. Stane se tedy tato novinka od americké společnosti ideálním společníkem do náročných prostředí?
Telefonů se zvýšenou odolností je na trhu opravdu mnoho. Hodně vlajkových telefonů nabízí například odolnost vůči vodě či prachu. Při ošklivém pádu však mnohdy tyto smartphony opravdu utrpí. Pokud tedy chcete, aby při pádu telefonu utrpěla spíše zem či podlaha než váš mobil, tak se musíte porozhlédnout po opravdu odolném, outdoorovém kousku.
Pár společností takové telefony produkuje, třeba i Samsung a jejich model Galaxy Xcover Pro (recenze). Také mnoho čínských společností jako je Doogee má ve svém portfoliu super odolné telefony. Opravdovým přeborníkem v této kategorii je však americký Caterpillar. Ten má již roky zkušeností, které nyní prokazuje u nejnovějšího modelu S62 Pro. A i přesto, že má telefon několik triků v rukávu, bude stačit na oslovení zákazníka? To se dozvíte v dnešní recenzi!
Konstrukce | hliník, plast a guma, 158,5 × 76,7 × 11,9 mm, 248 g, zvýšená odolnost IP68 a MIL-STD-810H |
---|---|
Displej | 5,7″, LCD, 2160 × 1080 px, poměr stran 18:9, jemnost 424 ppi |
Operační systém | Android 10 |
Čipset | 8jádrový, 2,0 GHz, Qualcomm Snapdragon 660 |
Paměť | 6 GB RAM, úložiště 128 GB + microSD slot (až 265 GB) |
Fotoaparát | dva (12 Mpx + FLIR termosenzor), clona f/1.8, LED blesk; přední 8 Mpx |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | Dual SIM, Wi-Fi, GPS, 4G LTE, VoLTE, NFC, OTG, Bluetooth 5.0, USB-C, FM rádio, čtečka otisků prstů |
Baterie | 4 000 mAh, rychlonabíjení Quick Charge 4 |
Cena a dostupnost | 17 499 Kč, srpen 2020 |
Aby bylo zprvu jasné, tak Caterpillar (dále jen CAT, pozn. redaktora) se u modelu S62 Pro rozhodně nesnažilo o nablýskaný luxusně zpracovaný kousek. CAT chtělo, jako již mnohokrát, vyrobit telefon, který zkrátka vydrží téměř vše, co si dokážete představit. Rozhodli se tedy pro materiály, které dokáží potřebnou odolnost zaručit. Máme zde hliníkový rám, gumovo-plastová záda a na displeji odolné sklo Corning Gorilla Glass 6.
Při uchopení smartphonu CAT S62 vás možná překvapí jeho hmotnost. Telefon je opravdu těžký, má 248 g. Při zamyšlení však každému dojde, že pokud chcete odolný telefon, tak to jinak nejde. I přesto, jak je telefon těžký, se ale dobře drží v ruce a ona hmotnost je poměrně šikovně rozložena.
Zaměříme-li se na záda, tak jsou dosti zajímavá. Spodní část zad je pogumovaná. V ideálním případě by to zaručilo to, že telefon nebude při položení na stůl klouzat. Jenže problémem je modul fotoaparátu. Zhruba o dva milimetry vystupuje a gumová plocha tak úplně neplní svůj účel. Zbytek zad je matný, taktéž lehce pogumovaný plast. Dále záda obsahují čtečku otisků prstů. Je spolehlivá, rychlá a funguje, i když máte mokré prsty. V pravém horním rohu pak máme již jen velké, výrazné logo společnosti.
Záda tedy možná nejsou zrovna pohledná, ale o to tu samozřejmě nejde. Designově povedený je ale hliníkový rám telefonu, který skrývá dost prvků. Začneme spodní hranou, kde je krom konektoru USB-C pro dobíjení také reproduktor. Je sice pouze jeden, jeho kvalita je ovšem nadstandardní. Zvuk nepřeslechnete ani na stavbě. Při maximální hlasitosti navíc příliš nestrádá ani kvalita.
Pravá strana následně skrývá ovládací tlačítka, která jsou lehce zapuštěna do onoho rámu. Přesně na dosah palce jsou klávesy pro ovládání hlasitosti. Nad nimi je poměrně netradičně umístěno zamykací tlačítko. To je povrchově upraveno a zaručeně jej poznáte jen po hmatu.
Na opačné straně je pod krytkou ukryt šuplík pro SIM kartu a paměťovou kartu. Zhruba uprostřed rámu máme také programovatelné tlačítko, na které můžete namapovat různé funkce. O tom ale až později. Horní hrana je domovem mikrofonu. Jack pro připojení sluchátek u telefonu Cat S62 Pro tedy nenajdeme.
Na přední straně je pochopitelně přítomen displej. O jeho kvalitách se sice dočtete až později, již teď ale prozradím, že je ukryt v obrovských rámečcích. Na první pohled tak přední strana vypadá jako u telefonu z roku 2015. Účel ale světí prostředky a tak je displej o něco odolnější vůči pádům. Z výroby je navíc na displeji nalepeno ochranné sklo.
Třešničkou na dortu je pak plastový rámeček na obvodu telefonu. Onen rámeček totiž lehce vystupuje nad displej (i v případě přítomnosti ochranného skla). Pokud tedy Cat S62 Pro položíte na stůl displejem dolů, nemůže se stát, že byste panel poškrábali.
Telefon disponuje těmito certifikacemi odolnosti: IP68 – prachu a vodě vzdornost, MIL-STD 810G – odolnost vůči vysokým i nízkým teplotám, vibracím, solné mlze, detonacím, balistickému šoku, kontaminaci tekutin, slunečnímu záření, atd…
Jak jsem již nakousl v předchozí kapitole, tak přední strana telefonu působí jako z roku 2015. Rámečky jsou zde zkrátka extrémně široké. Mezi nimi se následně ukrývá 5,7palcový displej s klasickým poměrem 18:9 a rozlišením Full HD. Panel je typu LCD a nabízí poměrně dobré zobrazovací vlastnosti. Díky odolnému sklu Cornig Gorilla Glass 6 a nalepenému ochrannému sklíčku navíc displej působí nerozbitně. Ostatně jako celý telefon.
Zpět ale k zobrazovacím vlastnostem. Díky dostatečnému rozlišení je rastr téměř nulový a na displej je dobrá podívaná. To platí také na sluníčku. Automatická regulace dokáže dostatečně rychle vytáhnout jas na maximum, které je naprosto dostačující. Je zde i režim pro filtraci modrého světla, díky kterému šetříte vaše oči při nočním používání telefonu. Jak jsem ale již zmínil, tak panel je typu LCD a na Always-On funkci tak můžeme zapomenout.
Naštěstí si výrobce řekl, že když už máme tak velké rámečky, tak jej využijeme. Po opravdu dlouhé době se tak setkávám s notifikační LED diodou. Je sice malá, rozhodně ji ale nepřehlédnete. Bohužel tu nemáme žádné nastavení a tak si musíme zvyknout na to základní. To například znamená, že při nízké hladině baterie svítí dioda červeně a třeba u zprávy z Facebooku bliká modře.
V telefonu Cat S62 Pro nalezneme čistý Android 10. Po stránce softwaru zde výrobce upravil velice málo věcí. Například zde přidali některé aplikace, které ale upřímně spíše nevyužijete. Například takový Toolbox. Zde se nacházejí aplikace od Caterpillaru a některé aplikace třetích stran, které by se mohly uživateli hodit. Pro jejich instalaci vás však onen Toolbox přesměruje do Google Play.
Dále tu máme například aplikaci Zello. Neznáte? Jedná se o chatovací aplikaci, něco jako WhatsApp. Neznám však nikoho, kdo by Zello využíval. I přes tyto předinstalované aplikace však telefon běží poměrně svižně. Optimalizace je na dobré úrovni a tak se nemusíte bát nějakých klopýtnutí. Pro běžné využití je Cat S62 Pro ideálním spolupracovníkem, na kterého je spolehnutí. Na hry to ale tak úplně není.
Po stránce hardwaru tu totiž máme vcelku slabý procesor Qualcomm Snapdragon 660 ve spolupráci se 6 GB paměti RAM. Tohle zrovna není tandem, jenž by vám zaručil pohodlné hraní. To potvrzuje také oblíbený benchmark Antutu, ve kterém si telefon vysloužil skóre přes 97 000 bodů. Majitelé, na které však Cat S62 Pro míří, to ale s největší pravděpodobností zajímat nebude.
Povedené je zde naopak programovatelné tlačítko. Při dvojitém stisku tak například zapnete/vypnete baterku. Ta mimochodem svítí opravdu hodně. Při dlouhém stisknutí pak třeba můžete otevřít kalkulačku, kalendář nebo Facebook. V podstatě cokoliv, co chcete. Z dalších možností nastavení telefonu připomenu třeba tmavý režim napříč celým smartphonem. Dále například režim večerka, kdy vás nebude nikdo rušit a můžete v klidu spát.
V předchozí kapitole jsem již zmínil notifikační LED diodu, která vás upozorní na příchozí zprávy atd. Není to však jediný způsob, jak vám dá telefon o příchozí notifikaci vědět. Pokud vám tedy například ona zpráva přijde, tak se na malou chvíli zobrazí její náhled na zhasnutém displeji. Tak trochu jako Always-On displej, ačkoliv ten zde nehledejte.
Aktuální model vychází z telefonu CAT S61 Pro (recenze). Zde byla baterie povedená a zaručila i dvoudenní bezproblémovou výdrž. Kapacita zde byla totiž větší, a to o rovných 500 mAh. Navíc tu byl přítomen menší displej s nižším rozlišením. Je tak jasné, že CAT S62 Pro na tom bude o něco hůře. Má totiž kapacitu “jen” 4 000 mAh. Co to ale znamená v praxi? Na jedno nabití a při poměrně náročném využití, kdy přes den hodně fotíte, sledujete YouTube, procházíte internet a nějakou tu hodinku využíváte navigaci, vás telefon odmění jednodenní výdrží.
Do postele následně ulehnete se zhruba 20 až 30 % baterie. Pokud se však uskromníte a budete trošku energii šetřit, tak jste schopni se s tímto kouskem dostat na den a půl, či dokonce na dny dva. Na paměti však musíte mít rychlost nabíjení. To i přes přítomnost technologie Quick Charge 4 není zrovna nejrychlejší. Z nějakých zhruba 30 % kapacity to do plna trvá nějakou hodinku a 20 minut.
Pravděpodobně však jako já nabíjíte přes noc, a tak vás tato čísla nemusí dvakrát trápit. Naopak oceníte inteligentní dobíjení. Je to podobné jako u smartphopnů japonského Sony. Telefon se jednoduše naučí vaše dobíjecí návyky. To znamená, že pokud například nabíjíte přes noc, tak telefon okouká, kdy zhruba vstáváte. Jestliže jezdíte například v šest hodin do práce a vstáváte tedy pravidelně v pět hodin, pak tato funkce načasuje start nabíjení tak, aby se telefon dobil na 100 % kapacity těsně před tím, než jej vypojíte ze zásuvky.
Pokud jde o konektivitu telefonu, tak zde CAT nenechalo nic náhodě. Model S62 Pro tedy disponuje vším, co byste na stavbě, ale i mimo ní mohli potřebovat. Jestliže oželíte paměťovou kartu, tak můžete využít druhou SIM kartu, třeba firemní. O podpoře Wi-Fi, GPS a LTE připojení snad netřeba mluvit. Dále můžete využít i technologii VoLTE. Taktéž placení telefonem není telefonu zapovězené, ano máme tu NFC.
Ani na Bluetooth 5.0 či technologii OTG se nezapomnělo. K telefonu tak můžete připojit flash disk a nahrát si do telefonu například různé technické nákresy apod. Co je ale na stavbě nejdůležitější? No přeci rádio. A ano, i to zde nalezneme. Do práce si tak ráno stačí vzít vercajk, helmu, vestu, telefon a jste plně vybaveni.
A opět se vracím do roku 2015. A proč je tomu tak v tomto případě? Na zádech totiž máme pouze jeden fotoaparát. Vzhledem k ceně telefonu je to opravdu málo. Smiřme se tedy s tím, že zde máme prostě klasiku. A co tu tedy máme? CAT zde nasadil 12Mpx senzor od Sony se světelností f/1.8. Výsledky z tohoto senzoru pak zrovna ideální nejsou.
Jestliže fotíte při přirozeném a dostatečném světle, tak jsou fotky poměrně dobré. Alespoň na první pohled. Při bližším prozkoumání je jasně vidět, že fotce chybí ostrost detailů. Také světelné přechody dělají senzoru problém. Pokud fotíte fotku, kde je zároveň stín i slunce, tak fotoaparát nedokáže dobře zaostřit a vyprodukuje buď příliš tmavou, nebo přepálenou fotografii. Ani makro není ideální, zaostření je sice rychlé a výsledek je vcelku mdlý.
Fotografie v interiéru taktéž nejsou dobré. Zde je to ještě horší než na denním světle. Rapidně se objevuje šum. Častokrát také musíte vyfotit danou expozici 2x, abyste dosáhli dostatečně kvalitního výsledku. O nočních fotografií se snad raději ani nebudeme bavit. Absence kvalitnějšího senzoru a jakéhokoliv nočního režimu je zkrátka znát. V noci jsou tedy snímky nezaostřené, bez detailu a s velkým výskytem šumu. Fotky zachycené přední 8Mpx selfie kamerou taktéž nejsou nejlepší. Pro sociální sítě to však plně dostačuje.
Jestli rádi točíte, tak s tímto telefonem raději ne. Maximální rozlišení je sice 4K při 30 fps, výsledné video je ale otřesné. Při natáčení se video seká. Myslel jsem, že při přehrání již bude vše v pořádku, opak je pravdou. Video je také nevídaně roztřesené. Proto raději doporučuji přejít na Full HD. Je lepší a má alespoň elektronickou stabilizaci. Bohužel zde nefunguje přeostření a snímač nezvládá ani detail.
Zaměříme-li se na samostatnou aplikaci, tak tu naopak musím pochválit. A to hlavně za jednoduchost a přehlednost. Ve spodní části jsou klasické prvky – přepnutí kamery, uzávěrka a vstup do galerie. Lehkým swipnutím ze strany na stranu přepnete mezi – portrétem, fotografií a videem. Zbytek se již odehrává v horní části, kde je jak ovládání blesku, HDR režimu tak přechod do nastavení fotoaparátu.
Alfou a omegou tohoto telefonu je rozhodně termokamera. Tu dodává americká společnost FLIR a jedná se o druhou generaci termokamer do smartphonů. Možná byste si mohli říci, k čemu vlastně zákazníkovi bude ona termokamera.
V zásadě jde o to, že pokud například zateplujete dům, tak můžete pomocí této kamery zjistit nežádoucí úniky tepla. FLIR dokáže také detekovat vlhkost. Je to tedy šikovný pomocníček hlavně pro ty, kteří se orientují v těchto oblastech podnikání a může tak dosti ulehčit práci. A co víc, v dnešní době se dá tato termokamera využít i jinak. Můžete například změřit teplotu člověka. V dnešní době Covidu pro někoho možná užitečná věc.
Vhod také přijde funkce, díky které můžete označit určité místo a telefon vám ukáže její průměrnou teplotu. Zaměřit můžete také na samostatný objekt a zjistit jeho teplotu. Těchto bodů můžete na fotografii označit více.
Je však na tuto technologii spolehnutí? Zhruba půl na půl. Samotná aplikace se hodně seká, a práce s ní není zrovna příjemná. Pokud jde o věrohodnost, například při zobrazení teploty, tak to musíte brát lehce s rezervou. Zhruba plus minus 2°C.
Je jasné, že odolné telefony se nesnaží být výhodnými koupěmi v poměru cena versus výkon. Za odolnost a všechny ty certifikace se zkrátka musí připlatit. Novinka CAT S62 Pro však stojí více jak 17 tisíc korun. To je opravdu hodně, obhájit tuto cenu pak rozhodně není jednoduché. Pojďme se tedy o to pokusit.
Telefon boduje hlavně za svoje prvotřídní zpracování. To sice možná není zrovna elegantní, ale účel světí prostředky. Materiály jako hliník či guma jsou vítány. Potěší také čistý Android, jenž běží poměrně dobře. Dost dobře je na tom také baterie, která zvládne i dva dny. Úzké specifikum lidí ocení také termokameru. Ta dokáže například rozpoznat nežádoucí únik tepla v budově, čímž může stavařům ulehčit práci. Bohužel telefon má také hodně negativ.
Tím největším je fotoaparát. Ano je mi jasné, že cílová skupinka neprahne po fotkách jako má například Galaxy S20 Ultra (recenze), i tak si ale myslím, že za cenu přes 17 tisíc, si zákazník zaslouží více. Jeden snímač totiž nestačí. V Googlu se teď určitě pousmáli, jenže zde není snímač kvalitní a fotky jsou špatné. Také displej by mohl být modernější, velké rámečky se zkrátka již nenosí. Toto negativum je však omluvitelné, vzhledem k účelu smartphonu.
Odolných, ale hlavně kvalitních telefonů tohoto zaměření na trhu není mnoho. Pokud vás však CAT S62 Pro nezaujal, můžete se porozhlédnout jinde.
Třeba takový Blackview Pro Thermo. Již název napovídá, že i zde máme termokameru. Telefon dále disponuje 6,3palcovým displejem, 6GB RAM, velkou 6 580 mAh baterií s podporou bezdrátového nabíjení. Nechybí samozřejmě ani odolnost dle certifikací IP68 a MIL-STD 810G. Model od Blackview pak stojí zhruba stejně jako recenzovaný CAT.
Pokud ale chcete ušetřit, tak se určitě zaměřte na Doogee S95 Pro. Telefon nabízí potřebnou odolnost, velkou 5 150 mAh baterii, trojnásobný fotoaparát – 48 + 8 + 8 Mpx. Zaujme také svým 6,3palcovým displejem. Vhod může přijít také SOS tlačítko či šikovné bezdrátové nabíjení.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
prvotřídní zpracování | old school displej |
certifikace IP68 i MIL-STD 810 G | otřesné výsledky fotoaparátu |
výdrž baterie na jedno nabití | přestřelená cena |
Buldozery, bagry, náklaďáky, traktory, ještěrky, boty nebo telefony. Zajímavé portfolio, že ano? A přesně tyto a ještě více produktů nabízí firma Caterpillar. Zde jsme však pro recenzi smartphonu. Konkrétně modelu CAT S62 Pro. Tedy kousek, který má skloubit moderní funkce smartphonu a odolnost tlačítkových telefonů. Stane se tedy tato novinka od americké společnosti ideálním společníkem do náročných prostředí?
Telefonů se zvýšenou odolností je na trhu opravdu mnoho. Hodně vlajkových telefonů nabízí například odolnost vůči vodě či prachu. Při ošklivém pádu však mnohdy tyto smartphony opravdu utrpí. Pokud tedy chcete, aby při pádu telefonu utrpěla spíše zem či podlaha než váš mobil, tak se musíte porozhlédnout po opravdu odolném, outdoorovém kousku.
Pár společností takové telefony produkuje, třeba i Samsung a jejich model Galaxy Xcover Pro (recenze). Také mnoho čínských společností jako je Doogee má ve svém portfoliu super odolné telefony. Opravdovým přeborníkem v této kategorii je však americký Caterpillar. Ten má již roky zkušeností, které nyní prokazuje u nejnovějšího modelu S62 Pro. A i přesto, že má telefon několik triků v rukávu, bude stačit na oslovení zákazníka? To se dozvíte v dnešní recenzi!
Konstrukce | hliník, plast a guma, 158,5 × 76,7 × 11,9 mm, 248 g, zvýšená odolnost IP68 a MIL-STD-810H |
---|---|
Displej | 5,7″, LCD, 2160 × 1080 px, poměr stran 18:9, jemnost 424 ppi |
Operační systém | Android 10 |
Čipset | 8jádrový, 2,0 GHz, Qualcomm Snapdragon 660 |
Paměť | 6 GB RAM, úložiště 128 GB + microSD slot (až 265 GB) |
Fotoaparát | dva (12 Mpx + FLIR termosenzor), clona f/1.8, LED blesk; přední 8 Mpx |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | Dual SIM, Wi-Fi, GPS, 4G LTE, VoLTE, NFC, OTG, Bluetooth 5.0, USB-C, FM rádio, čtečka otisků prstů |
Baterie | 4 000 mAh, rychlonabíjení Quick Charge 4 |
Cena a dostupnost | 17 499 Kč, srpen 2020 |
Aby bylo zprvu jasné, tak Caterpillar (dále jen CAT, pozn. redaktora) se u modelu S62 Pro rozhodně nesnažilo o nablýskaný luxusně zpracovaný kousek. CAT chtělo, jako již mnohokrát, vyrobit telefon, který zkrátka vydrží téměř vše, co si dokážete představit. Rozhodli se tedy pro materiály, které dokáží potřebnou odolnost zaručit. Máme zde hliníkový rám, gumovo-plastová záda a na displeji odolné sklo Corning Gorilla Glass 6.
Při uchopení smartphonu CAT S62 vás možná překvapí jeho hmotnost. Telefon je opravdu těžký, má 248 g. Při zamyšlení však každému dojde, že pokud chcete odolný telefon, tak to jinak nejde. I přesto, jak je telefon těžký, se ale dobře drží v ruce a ona hmotnost je poměrně šikovně rozložena.
Zaměříme-li se na záda, tak jsou dosti zajímavá. Spodní část zad je pogumovaná. V ideálním případě by to zaručilo to, že telefon nebude při položení na stůl klouzat. Jenže problémem je modul fotoaparátu. Zhruba o dva milimetry vystupuje a gumová plocha tak úplně neplní svůj účel. Zbytek zad je matný, taktéž lehce pogumovaný plast. Dále záda obsahují čtečku otisků prstů. Je spolehlivá, rychlá a funguje, i když máte mokré prsty. V pravém horním rohu pak máme již jen velké, výrazné logo společnosti.
Záda tedy možná nejsou zrovna pohledná, ale o to tu samozřejmě nejde. Designově povedený je ale hliníkový rám telefonu, který skrývá dost prvků. Začneme spodní hranou, kde je krom konektoru USB-C pro dobíjení také reproduktor. Je sice pouze jeden, jeho kvalita je ovšem nadstandardní. Zvuk nepřeslechnete ani na stavbě. Při maximální hlasitosti navíc příliš nestrádá ani kvalita.
Pravá strana následně skrývá ovládací tlačítka, která jsou lehce zapuštěna do onoho rámu. Přesně na dosah palce jsou klávesy pro ovládání hlasitosti. Nad nimi je poměrně netradičně umístěno zamykací tlačítko. To je povrchově upraveno a zaručeně jej poznáte jen po hmatu.
Na opačné straně je pod krytkou ukryt šuplík pro SIM kartu a paměťovou kartu. Zhruba uprostřed rámu máme také programovatelné tlačítko, na které můžete namapovat různé funkce. O tom ale až později. Horní hrana je domovem mikrofonu. Jack pro připojení sluchátek u telefonu Cat S62 Pro tedy nenajdeme.
Na přední straně je pochopitelně přítomen displej. O jeho kvalitách se sice dočtete až později, již teď ale prozradím, že je ukryt v obrovských rámečcích. Na první pohled tak přední strana vypadá jako u telefonu z roku 2015. Účel ale světí prostředky a tak je displej o něco odolnější vůči pádům. Z výroby je navíc na displeji nalepeno ochranné sklo.
Třešničkou na dortu je pak plastový rámeček na obvodu telefonu. Onen rámeček totiž lehce vystupuje nad displej (i v případě přítomnosti ochranného skla). Pokud tedy Cat S62 Pro položíte na stůl displejem dolů, nemůže se stát, že byste panel poškrábali.
Telefon disponuje těmito certifikacemi odolnosti: IP68 – prachu a vodě vzdornost, MIL-STD 810G – odolnost vůči vysokým i nízkým teplotám, vibracím, solné mlze, detonacím, balistickému šoku, kontaminaci tekutin, slunečnímu záření, atd…
Jak jsem již nakousl v předchozí kapitole, tak přední strana telefonu působí jako z roku 2015. Rámečky jsou zde zkrátka extrémně široké. Mezi nimi se následně ukrývá 5,7palcový displej s klasickým poměrem 18:9 a rozlišením Full HD. Panel je typu LCD a nabízí poměrně dobré zobrazovací vlastnosti. Díky odolnému sklu Cornig Gorilla Glass 6 a nalepenému ochrannému sklíčku navíc displej působí nerozbitně. Ostatně jako celý telefon.
Zpět ale k zobrazovacím vlastnostem. Díky dostatečnému rozlišení je rastr téměř nulový a na displej je dobrá podívaná. To platí také na sluníčku. Automatická regulace dokáže dostatečně rychle vytáhnout jas na maximum, které je naprosto dostačující. Je zde i režim pro filtraci modrého světla, díky kterému šetříte vaše oči při nočním používání telefonu. Jak jsem ale již zmínil, tak panel je typu LCD a na Always-On funkci tak můžeme zapomenout.
Naštěstí si výrobce řekl, že když už máme tak velké rámečky, tak jej využijeme. Po opravdu dlouhé době se tak setkávám s notifikační LED diodou. Je sice malá, rozhodně ji ale nepřehlédnete. Bohužel tu nemáme žádné nastavení a tak si musíme zvyknout na to základní. To například znamená, že při nízké hladině baterie svítí dioda červeně a třeba u zprávy z Facebooku bliká modře.
V telefonu Cat S62 Pro nalezneme čistý Android 10. Po stránce softwaru zde výrobce upravil velice málo věcí. Například zde přidali některé aplikace, které ale upřímně spíše nevyužijete. Například takový Toolbox. Zde se nacházejí aplikace od Caterpillaru a některé aplikace třetích stran, které by se mohly uživateli hodit. Pro jejich instalaci vás však onen Toolbox přesměruje do Google Play.
Dále tu máme například aplikaci Zello. Neznáte? Jedná se o chatovací aplikaci, něco jako WhatsApp. Neznám však nikoho, kdo by Zello využíval. I přes tyto předinstalované aplikace však telefon běží poměrně svižně. Optimalizace je na dobré úrovni a tak se nemusíte bát nějakých klopýtnutí. Pro běžné využití je Cat S62 Pro ideálním spolupracovníkem, na kterého je spolehnutí. Na hry to ale tak úplně není.
Po stránce hardwaru tu totiž máme vcelku slabý procesor Qualcomm Snapdragon 660 ve spolupráci se 6 GB paměti RAM. Tohle zrovna není tandem, jenž by vám zaručil pohodlné hraní. To potvrzuje také oblíbený benchmark Antutu, ve kterém si telefon vysloužil skóre přes 97 000 bodů. Majitelé, na které však Cat S62 Pro míří, to ale s největší pravděpodobností zajímat nebude.
Povedené je zde naopak programovatelné tlačítko. Při dvojitém stisku tak například zapnete/vypnete baterku. Ta mimochodem svítí opravdu hodně. Při dlouhém stisknutí pak třeba můžete otevřít kalkulačku, kalendář nebo Facebook. V podstatě cokoliv, co chcete. Z dalších možností nastavení telefonu připomenu třeba tmavý režim napříč celým smartphonem. Dále například režim večerka, kdy vás nebude nikdo rušit a můžete v klidu spát.
V předchozí kapitole jsem již zmínil notifikační LED diodu, která vás upozorní na příchozí zprávy atd. Není to však jediný způsob, jak vám dá telefon o příchozí notifikaci vědět. Pokud vám tedy například ona zpráva přijde, tak se na malou chvíli zobrazí její náhled na zhasnutém displeji. Tak trochu jako Always-On displej, ačkoliv ten zde nehledejte.
Aktuální model vychází z telefonu CAT S61 Pro (recenze). Zde byla baterie povedená a zaručila i dvoudenní bezproblémovou výdrž. Kapacita zde byla totiž větší, a to o rovných 500 mAh. Navíc tu byl přítomen menší displej s nižším rozlišením. Je tak jasné, že CAT S62 Pro na tom bude o něco hůře. Má totiž kapacitu “jen” 4 000 mAh. Co to ale znamená v praxi? Na jedno nabití a při poměrně náročném využití, kdy přes den hodně fotíte, sledujete YouTube, procházíte internet a nějakou tu hodinku využíváte navigaci, vás telefon odmění jednodenní výdrží.
Do postele následně ulehnete se zhruba 20 až 30 % baterie. Pokud se však uskromníte a budete trošku energii šetřit, tak jste schopni se s tímto kouskem dostat na den a půl, či dokonce na dny dva. Na paměti však musíte mít rychlost nabíjení. To i přes přítomnost technologie Quick Charge 4 není zrovna nejrychlejší. Z nějakých zhruba 30 % kapacity to do plna trvá nějakou hodinku a 20 minut.
Pravděpodobně však jako já nabíjíte přes noc, a tak vás tato čísla nemusí dvakrát trápit. Naopak oceníte inteligentní dobíjení. Je to podobné jako u smartphopnů japonského Sony. Telefon se jednoduše naučí vaše dobíjecí návyky. To znamená, že pokud například nabíjíte přes noc, tak telefon okouká, kdy zhruba vstáváte. Jestliže jezdíte například v šest hodin do práce a vstáváte tedy pravidelně v pět hodin, pak tato funkce načasuje start nabíjení tak, aby se telefon dobil na 100 % kapacity těsně před tím, než jej vypojíte ze zásuvky.
Pokud jde o konektivitu telefonu, tak zde CAT nenechalo nic náhodě. Model S62 Pro tedy disponuje vším, co byste na stavbě, ale i mimo ní mohli potřebovat. Jestliže oželíte paměťovou kartu, tak můžete využít druhou SIM kartu, třeba firemní. O podpoře Wi-Fi, GPS a LTE připojení snad netřeba mluvit. Dále můžete využít i technologii VoLTE. Taktéž placení telefonem není telefonu zapovězené, ano máme tu NFC.
Ani na Bluetooth 5.0 či technologii OTG se nezapomnělo. K telefonu tak můžete připojit flash disk a nahrát si do telefonu například různé technické nákresy apod. Co je ale na stavbě nejdůležitější? No přeci rádio. A ano, i to zde nalezneme. Do práce si tak ráno stačí vzít vercajk, helmu, vestu, telefon a jste plně vybaveni.
A opět se vracím do roku 2015. A proč je tomu tak v tomto případě? Na zádech totiž máme pouze jeden fotoaparát. Vzhledem k ceně telefonu je to opravdu málo. Smiřme se tedy s tím, že zde máme prostě klasiku. A co tu tedy máme? CAT zde nasadil 12Mpx senzor od Sony se světelností f/1.8. Výsledky z tohoto senzoru pak zrovna ideální nejsou.
Jestliže fotíte při přirozeném a dostatečném světle, tak jsou fotky poměrně dobré. Alespoň na první pohled. Při bližším prozkoumání je jasně vidět, že fotce chybí ostrost detailů. Také světelné přechody dělají senzoru problém. Pokud fotíte fotku, kde je zároveň stín i slunce, tak fotoaparát nedokáže dobře zaostřit a vyprodukuje buď příliš tmavou, nebo přepálenou fotografii. Ani makro není ideální, zaostření je sice rychlé a výsledek je vcelku mdlý.
Fotografie v interiéru taktéž nejsou dobré. Zde je to ještě horší než na denním světle. Rapidně se objevuje šum. Častokrát také musíte vyfotit danou expozici 2x, abyste dosáhli dostatečně kvalitního výsledku. O nočních fotografií se snad raději ani nebudeme bavit. Absence kvalitnějšího senzoru a jakéhokoliv nočního režimu je zkrátka znát. V noci jsou tedy snímky nezaostřené, bez detailu a s velkým výskytem šumu. Fotky zachycené přední 8Mpx selfie kamerou taktéž nejsou nejlepší. Pro sociální sítě to však plně dostačuje.
Jestli rádi točíte, tak s tímto telefonem raději ne. Maximální rozlišení je sice 4K při 30 fps, výsledné video je ale otřesné. Při natáčení se video seká. Myslel jsem, že při přehrání již bude vše v pořádku, opak je pravdou. Video je také nevídaně roztřesené. Proto raději doporučuji přejít na Full HD. Je lepší a má alespoň elektronickou stabilizaci. Bohužel zde nefunguje přeostření a snímač nezvládá ani detail.
Zaměříme-li se na samostatnou aplikaci, tak tu naopak musím pochválit. A to hlavně za jednoduchost a přehlednost. Ve spodní části jsou klasické prvky – přepnutí kamery, uzávěrka a vstup do galerie. Lehkým swipnutím ze strany na stranu přepnete mezi – portrétem, fotografií a videem. Zbytek se již odehrává v horní části, kde je jak ovládání blesku, HDR režimu tak přechod do nastavení fotoaparátu.
Alfou a omegou tohoto telefonu je rozhodně termokamera. Tu dodává americká společnost FLIR a jedná se o druhou generaci termokamer do smartphonů. Možná byste si mohli říci, k čemu vlastně zákazníkovi bude ona termokamera.
V zásadě jde o to, že pokud například zateplujete dům, tak můžete pomocí této kamery zjistit nežádoucí úniky tepla. FLIR dokáže také detekovat vlhkost. Je to tedy šikovný pomocníček hlavně pro ty, kteří se orientují v těchto oblastech podnikání a může tak dosti ulehčit práci. A co víc, v dnešní době se dá tato termokamera využít i jinak. Můžete například změřit teplotu člověka. V dnešní době Covidu pro někoho možná užitečná věc.
Vhod také přijde funkce, díky které můžete označit určité místo a telefon vám ukáže její průměrnou teplotu. Zaměřit můžete také na samostatný objekt a zjistit jeho teplotu. Těchto bodů můžete na fotografii označit více.
Je však na tuto technologii spolehnutí? Zhruba půl na půl. Samotná aplikace se hodně seká, a práce s ní není zrovna příjemná. Pokud jde o věrohodnost, například při zobrazení teploty, tak to musíte brát lehce s rezervou. Zhruba plus minus 2°C.
Je jasné, že odolné telefony se nesnaží být výhodnými koupěmi v poměru cena versus výkon. Za odolnost a všechny ty certifikace se zkrátka musí připlatit. Novinka CAT S62 Pro však stojí více jak 17 tisíc korun. To je opravdu hodně, obhájit tuto cenu pak rozhodně není jednoduché. Pojďme se tedy o to pokusit.
Telefon boduje hlavně za svoje prvotřídní zpracování. To sice možná není zrovna elegantní, ale účel světí prostředky. Materiály jako hliník či guma jsou vítány. Potěší také čistý Android, jenž běží poměrně dobře. Dost dobře je na tom také baterie, která zvládne i dva dny. Úzké specifikum lidí ocení také termokameru. Ta dokáže například rozpoznat nežádoucí únik tepla v budově, čímž může stavařům ulehčit práci. Bohužel telefon má také hodně negativ.
Tím největším je fotoaparát. Ano je mi jasné, že cílová skupinka neprahne po fotkách jako má například Galaxy S20 Ultra (recenze), i tak si ale myslím, že za cenu přes 17 tisíc, si zákazník zaslouží více. Jeden snímač totiž nestačí. V Googlu se teď určitě pousmáli, jenže zde není snímač kvalitní a fotky jsou špatné. Také displej by mohl být modernější, velké rámečky se zkrátka již nenosí. Toto negativum je však omluvitelné, vzhledem k účelu smartphonu.
Odolných, ale hlavně kvalitních telefonů tohoto zaměření na trhu není mnoho. Pokud vás však CAT S62 Pro nezaujal, můžete se porozhlédnout jinde.
Třeba takový Blackview Pro Thermo. Již název napovídá, že i zde máme termokameru. Telefon dále disponuje 6,3palcovým displejem, 6GB RAM, velkou 6 580 mAh baterií s podporou bezdrátového nabíjení. Nechybí samozřejmě ani odolnost dle certifikací IP68 a MIL-STD 810G. Model od Blackview pak stojí zhruba stejně jako recenzovaný CAT.
Pokud ale chcete ušetřit, tak se určitě zaměřte na Doogee S95 Pro. Telefon nabízí potřebnou odolnost, velkou 5 150 mAh baterii, trojnásobný fotoaparát – 48 + 8 + 8 Mpx. Zaujme také svým 6,3palcovým displejem. Vhod může přijít také SOS tlačítko či šikovné bezdrátové nabíjení.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
prvotřídní zpracování | old school displej |
certifikace IP68 i MIL-STD 810 G | otřesné výsledky fotoaparátu |
výdrž baterie na jedno nabití | přestřelená cena |