Přiznám se, že jsem ze začátku moc nevěděl, jak k tomuto testu přistupovat. Převzetí těžké krabičky provázela očekávání, ale zároveň i natěšení na něco nového, netradičního. Dopředu jsem věděl, co od CATu očekávat, ale zároveň mi bylo jasné, že srovnání s konkurencí v tomhle případě nemůže být úplně objektivní.
CAT je známý tím, že dělá odolné telefony. Model S61 je první takový, který se mi do ruky dostal. Už dopředu jsem byl smířen s tím, že od takového zařízení nemohu čekat, že bude v něčem nějak extra vynikat. Tedy kromě odolnosti samozřejmě, ta je u Caterpillaru “až na prvním místě”.
Konstrukce | hliníkový rámeček, 150 x 76 x 13 mm, 250 g |
---|---|
Displej | 5,2″, IPS LCD, 1920 x 1080 px, poměr 18:9, jemnost 424 ppi |
Operační systém | Android 8.1 Oreo |
Procesor | 8 jádrový, 2,2 GHz, Qualcomm Snapdragon 630 |
Paměť | 4 GB RAM, 64 GB úložiště, microSD slot (až 256 GB) |
Fotoaparát | 16 Mpx, blesk, zadní FLIR termokamera + přední 8 Mpx |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | dual SIM, Bluetooth 5.0, Wi-Fi, GPS |
Baterie | 4500 mAh |
Cena a dostupnost | 20 990 Kč, srpen 2018 |
Jak se vždycky zaměřuji na první dojmy po vybalení, tak zde byly opravdu hodně výrazné. Čtvrt kilová hmotnost je něco, co od telefonu opravdu nečekáte. Prvních pár vteřin poté, co jsem CAT S61 vzal do dlaně, se mi na jazyk draly věty jako “to je fakt těžký jako kráva”. Rozhodně to ale nechápejte jako negativum, je to spíše vlastnost a nutnou daň za celkovou odolnost a robustnost.
Na pohled potom zaujme tělo telefonu silnou asymetričností. Nad horní hranou ční zkrátka ještě takový “zub”. Toto řešení bylo patrně vynuceno přítomností termokamery, která je v částečně v onom “zubu” zabudovaná. Dále okamžitě zaujmou mechanická tlačítka pod displejem, což je řešení, které už se dnes jen tak nevidí (pokud vůbec). Ta jsou dle mého názoru vcelku povedená, ačkoliv stisk je jistý vždycky akorát zhruba v prostřední třetině. Při stlačení na kraji už kolikrát ani není poznat, jestli byl stisk zaznamenán nebo ne.
Když se podíváme na tlačítka po stranách, vstupy a výstupy, tak na spodní hraně je nabíjecí konektor USB-C, který se ukrývá pod krytkou, která ho chrání před prachem a vodou. Vedle něj je potom reproduktor. Pravá hrana je domovem obvyklému tlačítku zamykání displeje a dalším dvěma, kterými se snižuje a zvyšuje hlasitost. Zamykání displeje je trochu netradičně nad těmito dvěma tlačítky. Mým dlouhým prstům to nebylo na obtíž a zvyknout si trvalo jenom chvilku. Drobnější ručka ale bude možná muset při každém zamčení displeje přehmátnout. Pod tlačítky jsou potom čtyři malé dírky, za kterými je senzor kvality vzduchu, ke kterému se dostanu později.
Protější levá hrana potom nese programovatelné tlačítko, jemuž se dají přiřadit funkce v menu nastavení. Sloty na SIMkartu a druhý kombinovaný (microSD/SIM) jsou kryté šuplíčkem, který se nejlépe vyndává nehtem nebo špičkou švýcaráku. Horní hrana pak nese 3,5mm jack, který je opět pod krytkou.
Sympatické je, že displej je “zapuštěný”, tedy že je kolem něj jakýsi plastový lem. Nad ním je pak klasicky reproduktor na volání, přední kamerka a senzor úrovně okolního světla. Zadní strana je potom ve srovnání s většinou ostatních telefonů na výsost zajímavá. Předně je skoro celá pogumovaná, s výjimkou loga CAT uprostřed. V již zmíněném “zubu”, který je jasně patrný i zezadu, je termokamerka, pod ní fotoaparát a přisvětlovací dioda. Ta je mimochodem skutečně účinná, poslouží poměrně slušné i jako nouzové osvětlení při práci ve tmě nebo šeru. Jenom pozor, zhruba po minutě se začne dioda dost zahřívat a to do té míry, že na ní stěží udržíte prst. Dole je potom ještě laserový metr. Asi nemusím dodávat, že CAT S61 je voděodolný a vydrží i hodně hrubé zacházení, což jsem si nechtěně ověřil a na některých fotkách to je možná poznat. Nicméně i díky tomu nemám důvod nevěřit, že pád na beton z výšky 180 centimetrů by měl ustát bez úhony.
Design jako takový potom hodnotím, pro mnohé možná překvapivě, kladně. Je mi sympatické, že se výrobce nebál udělat telefon, který je výrazně asymetrický a vůbec celé vzezření CAT S61 je těžce účelové. Pogumovaná záda zaručují, že z ruky jen tak nevyklouzne. Úchop neztrácí na jistotě ani v mokré dlani nebo dokonce pod vodou (vyzkoušeno).
Zobrazovač má poměrně silné rámečky, ačkoliv zde bych to opět bral spíše jako vlastnost. Navíc mám vyzkoušené, že se mi dnešní trend “bezrámečkovosti” líbí jen do chvíle, než jsem nucen takový telefon používat a zjistím, že si čas od času stisknu okraj displeje dlaní. To se potom rád vrátím ke svému primárnímu zařízení, které se za rámečky nestydí.
K samotnému displeji pak nemohu mít výhrad. Full HD rozlišení poskytuje na relativně malé úhlopříčce dostatečnou jemnost, rastr je takřka neviditelný, barvy jsou akurátní. Tady zkrátka není co kritizovat. Navíc lze v nastavení zapnout režim pro ovládání v rukavicích. Pro ty, kdo by měli strach, že si displej poškrábou, když na něj budou “tlapkat” v zaprášených pracovních rukavicích, mám dobrou zprávu – CAT S61 je v balení s už nalepenou fólií. Ta je opravdu skvělá a odolná. Nebyl bych její přítomnost poznal, kdyby u mnou testovaného kusu v jednom rožku nebyla malinkatá bublinka.
Lehce upravený Android 8.1, navíc umí jednu skvělou feature. V případě, že čidlo okolního světla zaregistruje, že je kolem vás “přesvětleno”, automaticky zesvětlí i barvy, které pak jsou sice takové dost “vyšisované”, ale čitelnosti to opravdu pomůže.
Systém je upravený pouze ve smyslu “obohacení” o další aplikace. Tím není rozhodně myšlen nějaký bloatware, ale především software pro termokameru, laserové měření a měření kvality vzduchu. K termokameře se dostanu později, její funkci rozeberu v kapitole o fotoaparátu. Měření laserem je ovšem jakési neohrabané. Rozhodně se zejména použitelností ani zdaleka nevyrovná ani levným laserovým měřidlům. Nejdříve je nutné provést kalibraci, kdy telefonu ukážete například, že “toto je přesně 80 centimetrů” a od té chvíle můžete vesele měřit. To probíhá tak, že namíříte třeba na zeď, tam vidíte červenou tečku laseru, uděláte jako by fotografii, zkontrolujete, jestli software správně našel na zdi tečku laseru, potvrdíte a až poté vám telefon prozradí vzdálenost. Měření jako takové je poměrně přesné, v nouzi postačí, problém je, že to dost trvá a jaksi se nepočítá s možností, že zařízení položíte na zem nebo přitisknete na zeď, abyste mohli změřit výšku stropu nebo vzdálenost zeď – zeď. Takže ano, funguje to, ale je to malinko neohrabané a rozhodně to není něco, co chcete používat denně.
To senzor kvality vzduchu je jiná písnička. V pravidelných intervalech měří a zapisuje kvalitu vzduchu v prostředí, kde se pohybuje s uživatelem. V reálném čase navíc software ukazuje teplotu a vlhkost vzduchu. Lze nastavit i upozornění při špatné anebo opravdu hodně špatné kvalitě okolního vzduchu. Toto mi připadalo jako poměrně užitečná věc a i když se pravidelně nepohybuji v nějak zvlášť nezdravém prostředí, bylo zajímavé sledovat, jak se mění barva ukazatele s přechodem třeba ze sídliště do lesa.
Celkově jsem byl spokojen zejména se svižností systému a jakousi plynulostí při práci s tímto CATem. Nedostatek výkonu jsem zaznamenal pouze při práci s termokamerou (která má svoji vlastní aplikaci zcela oddělenou od aplikace normálního fotoaparátu). Tam dostávala plynulost docela na frak a výjimkou nebyly ani pády celé aplikace. Předpokládám ale, že se to zlepší v nějaké další aktualizaci.
Stěžovat si u CAT S61 nemůžu ani na výdrž baterie. Prvních pár dní bylo spíše volnějších, ale pak jsem začal telefon využívat skutečně hodně intenzivně a o to větší překvapení bylo, že jsem večer šel do hajan s ukazatelem baterie někde mezi 40 – 50 %. Většina ostatních zařízení už by tou dobou byla dozajista vybitá, ale tenhle hranatý tvrďák odmítal rezignovat. Běžné pracovní dny tak dával s přehledem dva a brát si s sebou v pátek nabíječku na odpočinkový víkend, když se vracíte v neděli večer, také nemá moc smysl. A pokud by náhodou došlo k nejhoršímu, tak stačí zapnout úsporný režim, který vám dá pár hodin funkčnosti navíc. V praxi to tedy vypadalo tak, že jsem ve čtvrtek ráno odpojil CATa z nabíječky, zpátky jsem ho připojil téměř vybitý až v pátek večer, kdy jsem měl zhruba 20 minut času na převlečení a sprchu. Do víru velkoměsta jsem se díky rychlonabíjení odebral s dostatečnou zásobou energie na případná alkoholová dobrodružství, která mohou někdy končit až v sobotu k poledni.
Ještě, než přejdu ke zhodnocení fotografických schopností telefonu, musím pochválit výkon v oblasti multimédií. Zejména oceňuji hlasitost reproduktoru při poslechu hudby “nahlas” a relativně dobrá je i kvalita reprodukce. Škoda, že je na to sám a nepomáhá má k tomu druhý repráček. Ovšem vzhledem k zaměření CAT S61 se to dá tolerovat. Sluchátkový výstup je hraje tak nějak průměrně, ale důležité je, že je krytý proti vlhkosti a prachu. Při poslechu pak bude krytka tak trochu plandat kolem konektoru. Na druhou strana uchycení vypadá poměrně bytelně, takže bych neměl strach, že se utrhne ani po pár letech používání. Vzhledem k výdrži, filmovému poměru stran a Full HD rozlišení by mohl CAT S61 posloužit dobře i jako sledovadlo filmů na cestách a dovolených.
Schopnostmi fotoaparátu jsem byl pozitivně překvapen. U téhle, velmi úzké, kategorie telefonů jsem byl smířen s tím, že na focení to moc nebude a hle, fotky jsou více, než použitelné. Pravda, barvy mi připadají občas malinko přesaturované, ale nedochází k žádnému slévání detailů a snímky jsou hezky ostré. Ještě více jsem zůstal koukat, když jsem fotil za horších nebo vyloženě špatných světelných podmínek. Ano, na lídry v této oblasti zdaleka CAT S61 nemá, ale čekal jsem to skutečně mnohem, mnohem horší a daleko větší “dávku” šumu.
Trošku bída je to s videem, kde rychlé pohyby kamerou způsobí pokřivení perspektivy a na změny světelných podmínek nestíhá aplikace rychle reagovat. Možnost natáčet ve 4K považuji při cenovce zařízení v podstatě za povinnost. Přítomný je i režim pro točení pod vodou, tam jsem ovšem nepřišel na to, čím se liší od toho běžného a to zčásti i díky tomu, že jsem neměl moc kde to vyzkoušet.
A pak tu máme již zmíněnou termokameru. Zde si moc hodnotit netroufám, protože s termokamerami obecně mám jen pramálo zkušeností. Tepelné mosty v konstrukci domu s ní ale odhalí případný uživatel bez problémů a věřím tomu, že někdo využije i jiný, než základní režim barevného zobrazení, kterých je celkem devět. Termokamera samozřejmě umí jak natáčet video (které lze i streamovat), tak i pořizovat fotografie. Nejdříve je ale dobré ji zkalibrovat, protože jako podklad pod barevné “termozobrazení” slouží obraz z hlavního fotoaparátu. Přes zkalibrováním se mi oba obrazy rozcházely.
S tímhle telefonem je to těžké. Svoje zákazníky si najde a ti s ním, věřím tomu, budou spokojeni. Parametry spadá do střední třídy, cenovkou se ale řadí do té nejvyšší. Ano, nabízí výbavu navíc a věřím, že i bezkonkurenční odolnost. Osobně bych si ho klidně dokázal představit jako své primární zařízení, ale pokud někdo půjde vybírat nový telefon a uvidí vystavený CAT S61, tak si ho ze zajímavosti potěžká, usměje se, a přejde k dalšímu. Tahle cihla totiž nezapadne do elegantní kabelky, ani do kapsy u saka manažera, na nočním stolku seniora bude působit rovněž nepatřičně a batoh školáka pro něj také nebude tím pravým domovem. Dokážu si ale představit, že techničtí pracovníci, stavbyvedoucí a podobné profese mohou ocenit termokameru a skvělou odolnost. Stejně tak může posloužit i v bezpečnostních složkách.
S konkurencí CAT S61 je to těžké. Ona vlastně není. Termokameru nikdo jiný, pokud vím, nenabízí, vodotěsnost umí kde kdo, ale tady se hraje maličko jiná liga, ve které každý pád ze stolu neznamená šanci 50/50, že budete muset měnit displej. Takže tenhle přístroj si zkrátka koupí ten, kdo přesně ví co potřebuje a nebude u toho pokukovat k Samsungu, Applu, Huawei, ani nikam jinam, ale půjde si prostě přímo pro CAT. Dostane za ty peníze pro někoho možná nevzhlednou, škaredou, asymetrickou cihlu s funkcemi, které jiní výrobci neumí, ale bude s tou cihlou maximálně spokojený. A bude, stejně jako já, další týden, možná dva, objevovat spoustu malých detailů, které ukazují, že tenhle telefon si nehraje na to, že je to drsňák, on tím drsňákem skutečně je.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
odolnost | pro někoho design |
kapacita baterie | ne zcela dotažené některé funkce |
svižný systém |
Přiznám se, že jsem ze začátku moc nevěděl, jak k tomuto testu přistupovat. Převzetí těžké krabičky provázela očekávání, ale zároveň i natěšení na něco nového, netradičního. Dopředu jsem věděl, co od CATu očekávat, ale zároveň mi bylo jasné, že srovnání s konkurencí v tomhle případě nemůže být úplně objektivní.
CAT je známý tím, že dělá odolné telefony. Model S61 je první takový, který se mi do ruky dostal. Už dopředu jsem byl smířen s tím, že od takového zařízení nemohu čekat, že bude v něčem nějak extra vynikat. Tedy kromě odolnosti samozřejmě, ta je u Caterpillaru “až na prvním místě”.
Konstrukce | hliníkový rámeček, 150 x 76 x 13 mm, 250 g |
---|---|
Displej | 5,2″, IPS LCD, 1920 x 1080 px, poměr 18:9, jemnost 424 ppi |
Operační systém | Android 8.1 Oreo |
Procesor | 8 jádrový, 2,2 GHz, Qualcomm Snapdragon 630 |
Paměť | 4 GB RAM, 64 GB úložiště, microSD slot (až 256 GB) |
Fotoaparát | 16 Mpx, blesk, zadní FLIR termokamera + přední 8 Mpx |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | dual SIM, Bluetooth 5.0, Wi-Fi, GPS |
Baterie | 4500 mAh |
Cena a dostupnost | 20 990 Kč, srpen 2018 |
Jak se vždycky zaměřuji na první dojmy po vybalení, tak zde byly opravdu hodně výrazné. Čtvrt kilová hmotnost je něco, co od telefonu opravdu nečekáte. Prvních pár vteřin poté, co jsem CAT S61 vzal do dlaně, se mi na jazyk draly věty jako “to je fakt těžký jako kráva”. Rozhodně to ale nechápejte jako negativum, je to spíše vlastnost a nutnou daň za celkovou odolnost a robustnost.
Na pohled potom zaujme tělo telefonu silnou asymetričností. Nad horní hranou ční zkrátka ještě takový “zub”. Toto řešení bylo patrně vynuceno přítomností termokamery, která je v částečně v onom “zubu” zabudovaná. Dále okamžitě zaujmou mechanická tlačítka pod displejem, což je řešení, které už se dnes jen tak nevidí (pokud vůbec). Ta jsou dle mého názoru vcelku povedená, ačkoliv stisk je jistý vždycky akorát zhruba v prostřední třetině. Při stlačení na kraji už kolikrát ani není poznat, jestli byl stisk zaznamenán nebo ne.
Když se podíváme na tlačítka po stranách, vstupy a výstupy, tak na spodní hraně je nabíjecí konektor USB-C, který se ukrývá pod krytkou, která ho chrání před prachem a vodou. Vedle něj je potom reproduktor. Pravá hrana je domovem obvyklému tlačítku zamykání displeje a dalším dvěma, kterými se snižuje a zvyšuje hlasitost. Zamykání displeje je trochu netradičně nad těmito dvěma tlačítky. Mým dlouhým prstům to nebylo na obtíž a zvyknout si trvalo jenom chvilku. Drobnější ručka ale bude možná muset při každém zamčení displeje přehmátnout. Pod tlačítky jsou potom čtyři malé dírky, za kterými je senzor kvality vzduchu, ke kterému se dostanu později.
Protější levá hrana potom nese programovatelné tlačítko, jemuž se dají přiřadit funkce v menu nastavení. Sloty na SIMkartu a druhý kombinovaný (microSD/SIM) jsou kryté šuplíčkem, který se nejlépe vyndává nehtem nebo špičkou švýcaráku. Horní hrana pak nese 3,5mm jack, který je opět pod krytkou.
Sympatické je, že displej je “zapuštěný”, tedy že je kolem něj jakýsi plastový lem. Nad ním je pak klasicky reproduktor na volání, přední kamerka a senzor úrovně okolního světla. Zadní strana je potom ve srovnání s většinou ostatních telefonů na výsost zajímavá. Předně je skoro celá pogumovaná, s výjimkou loga CAT uprostřed. V již zmíněném “zubu”, který je jasně patrný i zezadu, je termokamerka, pod ní fotoaparát a přisvětlovací dioda. Ta je mimochodem skutečně účinná, poslouží poměrně slušné i jako nouzové osvětlení při práci ve tmě nebo šeru. Jenom pozor, zhruba po minutě se začne dioda dost zahřívat a to do té míry, že na ní stěží udržíte prst. Dole je potom ještě laserový metr. Asi nemusím dodávat, že CAT S61 je voděodolný a vydrží i hodně hrubé zacházení, což jsem si nechtěně ověřil a na některých fotkách to je možná poznat. Nicméně i díky tomu nemám důvod nevěřit, že pád na beton z výšky 180 centimetrů by měl ustát bez úhony.
Design jako takový potom hodnotím, pro mnohé možná překvapivě, kladně. Je mi sympatické, že se výrobce nebál udělat telefon, který je výrazně asymetrický a vůbec celé vzezření CAT S61 je těžce účelové. Pogumovaná záda zaručují, že z ruky jen tak nevyklouzne. Úchop neztrácí na jistotě ani v mokré dlani nebo dokonce pod vodou (vyzkoušeno).
Zobrazovač má poměrně silné rámečky, ačkoliv zde bych to opět bral spíše jako vlastnost. Navíc mám vyzkoušené, že se mi dnešní trend “bezrámečkovosti” líbí jen do chvíle, než jsem nucen takový telefon používat a zjistím, že si čas od času stisknu okraj displeje dlaní. To se potom rád vrátím ke svému primárnímu zařízení, které se za rámečky nestydí.
K samotnému displeji pak nemohu mít výhrad. Full HD rozlišení poskytuje na relativně malé úhlopříčce dostatečnou jemnost, rastr je takřka neviditelný, barvy jsou akurátní. Tady zkrátka není co kritizovat. Navíc lze v nastavení zapnout režim pro ovládání v rukavicích. Pro ty, kdo by měli strach, že si displej poškrábou, když na něj budou “tlapkat” v zaprášených pracovních rukavicích, mám dobrou zprávu – CAT S61 je v balení s už nalepenou fólií. Ta je opravdu skvělá a odolná. Nebyl bych její přítomnost poznal, kdyby u mnou testovaného kusu v jednom rožku nebyla malinkatá bublinka.
Lehce upravený Android 8.1, navíc umí jednu skvělou feature. V případě, že čidlo okolního světla zaregistruje, že je kolem vás “přesvětleno”, automaticky zesvětlí i barvy, které pak jsou sice takové dost “vyšisované”, ale čitelnosti to opravdu pomůže.
Systém je upravený pouze ve smyslu “obohacení” o další aplikace. Tím není rozhodně myšlen nějaký bloatware, ale především software pro termokameru, laserové měření a měření kvality vzduchu. K termokameře se dostanu později, její funkci rozeberu v kapitole o fotoaparátu. Měření laserem je ovšem jakési neohrabané. Rozhodně se zejména použitelností ani zdaleka nevyrovná ani levným laserovým měřidlům. Nejdříve je nutné provést kalibraci, kdy telefonu ukážete například, že “toto je přesně 80 centimetrů” a od té chvíle můžete vesele měřit. To probíhá tak, že namíříte třeba na zeď, tam vidíte červenou tečku laseru, uděláte jako by fotografii, zkontrolujete, jestli software správně našel na zdi tečku laseru, potvrdíte a až poté vám telefon prozradí vzdálenost. Měření jako takové je poměrně přesné, v nouzi postačí, problém je, že to dost trvá a jaksi se nepočítá s možností, že zařízení položíte na zem nebo přitisknete na zeď, abyste mohli změřit výšku stropu nebo vzdálenost zeď – zeď. Takže ano, funguje to, ale je to malinko neohrabané a rozhodně to není něco, co chcete používat denně.
To senzor kvality vzduchu je jiná písnička. V pravidelných intervalech měří a zapisuje kvalitu vzduchu v prostředí, kde se pohybuje s uživatelem. V reálném čase navíc software ukazuje teplotu a vlhkost vzduchu. Lze nastavit i upozornění při špatné anebo opravdu hodně špatné kvalitě okolního vzduchu. Toto mi připadalo jako poměrně užitečná věc a i když se pravidelně nepohybuji v nějak zvlášť nezdravém prostředí, bylo zajímavé sledovat, jak se mění barva ukazatele s přechodem třeba ze sídliště do lesa.
Celkově jsem byl spokojen zejména se svižností systému a jakousi plynulostí při práci s tímto CATem. Nedostatek výkonu jsem zaznamenal pouze při práci s termokamerou (která má svoji vlastní aplikaci zcela oddělenou od aplikace normálního fotoaparátu). Tam dostávala plynulost docela na frak a výjimkou nebyly ani pády celé aplikace. Předpokládám ale, že se to zlepší v nějaké další aktualizaci.
Stěžovat si u CAT S61 nemůžu ani na výdrž baterie. Prvních pár dní bylo spíše volnějších, ale pak jsem začal telefon využívat skutečně hodně intenzivně a o to větší překvapení bylo, že jsem večer šel do hajan s ukazatelem baterie někde mezi 40 – 50 %. Většina ostatních zařízení už by tou dobou byla dozajista vybitá, ale tenhle hranatý tvrďák odmítal rezignovat. Běžné pracovní dny tak dával s přehledem dva a brát si s sebou v pátek nabíječku na odpočinkový víkend, když se vracíte v neděli večer, také nemá moc smysl. A pokud by náhodou došlo k nejhoršímu, tak stačí zapnout úsporný režim, který vám dá pár hodin funkčnosti navíc. V praxi to tedy vypadalo tak, že jsem ve čtvrtek ráno odpojil CATa z nabíječky, zpátky jsem ho připojil téměř vybitý až v pátek večer, kdy jsem měl zhruba 20 minut času na převlečení a sprchu. Do víru velkoměsta jsem se díky rychlonabíjení odebral s dostatečnou zásobou energie na případná alkoholová dobrodružství, která mohou někdy končit až v sobotu k poledni.
Ještě, než přejdu ke zhodnocení fotografických schopností telefonu, musím pochválit výkon v oblasti multimédií. Zejména oceňuji hlasitost reproduktoru při poslechu hudby “nahlas” a relativně dobrá je i kvalita reprodukce. Škoda, že je na to sám a nepomáhá má k tomu druhý repráček. Ovšem vzhledem k zaměření CAT S61 se to dá tolerovat. Sluchátkový výstup je hraje tak nějak průměrně, ale důležité je, že je krytý proti vlhkosti a prachu. Při poslechu pak bude krytka tak trochu plandat kolem konektoru. Na druhou strana uchycení vypadá poměrně bytelně, takže bych neměl strach, že se utrhne ani po pár letech používání. Vzhledem k výdrži, filmovému poměru stran a Full HD rozlišení by mohl CAT S61 posloužit dobře i jako sledovadlo filmů na cestách a dovolených.
Schopnostmi fotoaparátu jsem byl pozitivně překvapen. U téhle, velmi úzké, kategorie telefonů jsem byl smířen s tím, že na focení to moc nebude a hle, fotky jsou více, než použitelné. Pravda, barvy mi připadají občas malinko přesaturované, ale nedochází k žádnému slévání detailů a snímky jsou hezky ostré. Ještě více jsem zůstal koukat, když jsem fotil za horších nebo vyloženě špatných světelných podmínek. Ano, na lídry v této oblasti zdaleka CAT S61 nemá, ale čekal jsem to skutečně mnohem, mnohem horší a daleko větší “dávku” šumu.
Trošku bída je to s videem, kde rychlé pohyby kamerou způsobí pokřivení perspektivy a na změny světelných podmínek nestíhá aplikace rychle reagovat. Možnost natáčet ve 4K považuji při cenovce zařízení v podstatě za povinnost. Přítomný je i režim pro točení pod vodou, tam jsem ovšem nepřišel na to, čím se liší od toho běžného a to zčásti i díky tomu, že jsem neměl moc kde to vyzkoušet.
A pak tu máme již zmíněnou termokameru. Zde si moc hodnotit netroufám, protože s termokamerami obecně mám jen pramálo zkušeností. Tepelné mosty v konstrukci domu s ní ale odhalí případný uživatel bez problémů a věřím tomu, že někdo využije i jiný, než základní režim barevného zobrazení, kterých je celkem devět. Termokamera samozřejmě umí jak natáčet video (které lze i streamovat), tak i pořizovat fotografie. Nejdříve je ale dobré ji zkalibrovat, protože jako podklad pod barevné “termozobrazení” slouží obraz z hlavního fotoaparátu. Přes zkalibrováním se mi oba obrazy rozcházely.
S tímhle telefonem je to těžké. Svoje zákazníky si najde a ti s ním, věřím tomu, budou spokojeni. Parametry spadá do střední třídy, cenovkou se ale řadí do té nejvyšší. Ano, nabízí výbavu navíc a věřím, že i bezkonkurenční odolnost. Osobně bych si ho klidně dokázal představit jako své primární zařízení, ale pokud někdo půjde vybírat nový telefon a uvidí vystavený CAT S61, tak si ho ze zajímavosti potěžká, usměje se, a přejde k dalšímu. Tahle cihla totiž nezapadne do elegantní kabelky, ani do kapsy u saka manažera, na nočním stolku seniora bude působit rovněž nepatřičně a batoh školáka pro něj také nebude tím pravým domovem. Dokážu si ale představit, že techničtí pracovníci, stavbyvedoucí a podobné profese mohou ocenit termokameru a skvělou odolnost. Stejně tak může posloužit i v bezpečnostních složkách.
S konkurencí CAT S61 je to těžké. Ona vlastně není. Termokameru nikdo jiný, pokud vím, nenabízí, vodotěsnost umí kde kdo, ale tady se hraje maličko jiná liga, ve které každý pád ze stolu neznamená šanci 50/50, že budete muset měnit displej. Takže tenhle přístroj si zkrátka koupí ten, kdo přesně ví co potřebuje a nebude u toho pokukovat k Samsungu, Applu, Huawei, ani nikam jinam, ale půjde si prostě přímo pro CAT. Dostane za ty peníze pro někoho možná nevzhlednou, škaredou, asymetrickou cihlu s funkcemi, které jiní výrobci neumí, ale bude s tou cihlou maximálně spokojený. A bude, stejně jako já, další týden, možná dva, objevovat spoustu malých detailů, které ukazují, že tenhle telefon si nehraje na to, že je to drsňák, on tím drsňákem skutečně je.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
odolnost | pro někoho design |
kapacita baterie | ne zcela dotažené některé funkce |
svižný systém |