Je tomu již pár let, co Asus na veletrhu MWC v Barceloně uvedl model Zenfone 5, se kterým prakticky vyhlásil boj o první pětku v počtu prodaných smartphonů. To se jim sice zatím stále nedaří, nicméně jejich vlajkové modely jsou často opravdu povedené a co víc, taktéž zajímavé. Snad všichni ještě máme v paměti modely jako je Zenfone 6 či Zenfone 8 Flip, které disponovaly velice inovativním a šikovným otočným fotoaparátem. S tímto prvkem se výrazně odlišovaly od konkurence. I přesto to ale zřejmě nevedlo k lepším výsledkům.
Již loňský rok se tak v Zenfonu 8 rozhodli tento prvek vypustit a zkrátka vsadit na špičkové vnitřnosti, kvalitní zpracování a příjemné rozměry. V tomto duchu se rozhodli pokračovat i s aktuální novinkou Zenfone 9. Má však tento telefon něco, díky čemuž přiměje fanoušky ke koupi? Nebo se jedná jen o mírnou evoluci loňského modelu a potenciálním kupcům se vyplatí ušetřit nějakou tu tisícovku a spokojit se s loňským modelem. To se dozvíte v právě začínající recenzi na Mobilizujeme.cz!
Konstrukce | sklo a kov, 146,5 × 68,1 × 9,1 mm, 169 g, zvýšená odolnost IP68 |
---|---|
Displej | 5,9″, AMOLED, 120 Hz, 2400 × 1080 px, poměr stran 20:9, jemnost 445 PPI |
Operační systém | Android 12 + ZenUI 9 |
Čipset | 8jádrový, 3,19 GHz, Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 |
Paměť | 8/16 GB RAM, 256 GB úložiště (UFS 3.1), bez MicroSD slotu |
Fotoaparát | dvojitý (50 Mpx hlavní + 12 Mpx ultra-širokoúhlý 113°), clona f/1.9 + f/2.2, Gimbal OIS, duální LED blesk, duální PDAF; přední 12 Mpx, clona f/2.45 |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | 5G, Dual SIM, Bluetooth 5.2, USB-C, Wi-Fi 6, GPS, NFC, čtečka otisků v bočním tlačítku, čtečka tváře, stereo reproduktory, 3,5mm audio jack |
Baterie | 4 300 mAh, rychlonabíjení 30 W |
Cena a dostupnost | od 19 990 Kč, srpen 2022 |
Když si kupujete drahý telefon, tak očekáváte, že vám výrobce nabídne to nejlepší možné. Vědomi jsou si toho také v Asusu, a to designeři i konstruktéři. Máme tu tedy zařízení, které na vás ihned po vybalení dýchne prémiovým dojmem. Krom toho vás ale samozřejmě zaujmou taktéž rozměry. Ty jsou totiž u Zenfonu 9 opravdu nevídané a v dnešním světě smartphonů se jedná o takřka vyhynulý druh. Do rukou se vám totiž dostane kompaktní stroj. Konkrétně se bavíme o telefonu, jenž má více než příjemné rozměry – 146 mm na výšku a 68 mm na šířku. Díky hmotnosti 169 gramů se tak jedná o malý telefon, po kterém touží opravdu mnoho fanoušků.
Velice neotřele následně působí záda Zenfonu 9. Materiál, který zde konstruktéři použili, je sice poněkud fádní, nicméně v Asusu si s ním vyhráli. Na zádech máme tedy tvrdý plast s matnou povrchovou úpravou. Na první pohled tento materiál působí jako semiš. Klady tohoto materiálu jsou pak jasné, telefon díky tomu neklouže, příjemně se drží a odlišuje se od konkurence. Na druhou stranu ale povrch není zrovna odolný vůči škrábancům. Také zde ulpívají otisky prstů, zvláště v horkých měsících, kdy se vám potí ruce. Tyto šmouhy na zádech následně nejdou jen tak dolů. Musíte použít nějaký ubrousek a záda pořádně “vyleštit”.
Dosti atypicky působí také modul zadního fotoaparátu. Asus zkrátka u designu vsadil na originalitu, která se vyplácí. Zadní strana tedy hostí dva výrazné kulaté moduly se dvěma fotoaparáty. Začneme-li tím spodněji umístěným, tak ten jen mírně vystupuje z těla. Modul nad ním je následně výraznější v tom smyslu, že je asi dvakrát silnější a výrazněji vystupuje. Při položení na záda se ale telefon bohužel kýve ze strany na stranu.
Přesuneme-li se na boky smartphonu, které jsou mimochodem z hliníků, tak ty pochopitelně hostí všechny důležité prvky. A začneme hned tou nejobsazenější stranou, tedy spodní. Zde se nachází USB-C konektor pro nabíjení, jenž po pravici hostí hlasitý a nadprůměrně kvalitní reproduktor, jehož doprovází sekundární reproduktor, který je umístěný nad displejem. Na opačné straně je slot pro dvě SIM karty. Staromilce potěší taktéž přítomnost 3,5mm Jack konektoru, který je na horní straně telefonu.
Na pravé straně, zhruba ve výšce palce, máme umístěno tlačítko pro zamykání. V tom je zabudován taktéž senzor otisků prstů. Jeho rychlost a spolehlivost je ukázková a konkurence by se mohla jen učit. Toto tlačítko má však více funkcí, jedná se ovšem ryze o softwarové možnosti a k této části se dostaneme v pozdější fázi recenze. Nad zamykací klávesou se nachází kolébka hlasitosti. Díky kompaktním rozměrům jsou obě tlačítka v naprosto ideální výšce a jejich nahmatání nebude dělat problém ani drobnějším dlaním.
Poslední neprobranou stranou zůstává ta přední. Ta pochopitelně skrývá displej s kompaktními rozměry. Rámečky kolem něj jsou příjemně malé a i symetrické. O kvalitách samotného zobrazovače sice až později, nicméně již teď prozradím, že se jedná o kvalitní displej bez zaoblení. Podívanou narušuje pouze malý průstřel v levém horním rohu, ve kterém je umístěn přední fotoaparát.
Ještě před pár lety by 5,9palcový displej patřil mezi ty větší a jednalo by se o velké zařízení. Nemálo technologických nadšenců by zařízení s takovým panelem nazvalo phablet, tedy spojení smartphonu a tabletu. Dnes to již ale neplatí a karta se naprosto obrátila. Díky onomu 5,9palcovému zobrazovači je Asus Zenfone 9 malé zařízení, které padne do ruky téměř každému. Zpět ale k samotnému panelu. Výrobce se zde rozhodl nasadit technologii AMOLED a použít rozlišení FullHD+. V řeči čísel 2 400 × 1 080 pixelů, což nám dává výslednou jemnost 445 bodů na palec. Rozlišení takového rázu v tak malém displeji působí opravdu dobře, na první pohled tu tedy máme velice špičkový displej.
A to vlastně i na ten druhý. Barvy jsou krásně živé a navíc si je můžete poměrně detailně přizpůsobit. Zde je jen malinký zádrhel, a to je ten, kde ono nastavení naleznete. Úprava barev se nachází pod názvem “Splendid”. Zde si můžete zvolit teplotu barev či nastavit některé z předvolených schémat. V základu je zapnuta optimální barva obrazovky, která automaticky upravuje barvy na základě obsahu na displeji. Z další automatiky skvěle pracuje taktéž úprava úrovně jasu. V momentě, kdy na panel svítí slunce, tak se jas sám nastaví tak, abyste na displej pohodlně viděli. A že přímý sluneční svit není problém, dokazuje také maximální svítivost činící 1 100 nitů.
Mezi další přednosti displeje patří taktéž jeho 120Hz obnovovací frekvence. Zobrazovač je tak krásně plynulý a díky tomu vypadá taktéž samotný software, který je špičkově odladěn. Potenciální kupce taktéž dozajista potěší automatická regulace frekvence. Telefon sám dokáže regulovat frekvenci na základě obsahu na displeji a to v rozsahu 60 – 90 – 120 Hz. Díky tomu tak telefon zvládne lépe šetřit energií. Tady ale funkce displeje nekončí. Majitelé zajisté ocení taktéž noční režim. V onen moment se barvy zbaví modrého světla a takřka zežloutnou. Tyto barvy jsou pak v noci příjemnější a taktéž zdravější pro oči.
Vlajkové modely jako je Asus Zenfone 9 by neměly zaškobrnout v žádném ohledu. Otázka softwaru je pak velice ošemetná, ale důležitá. Aby tahle novinka měla šanci na úspěch, tak musí být optimalizace Androidu více než ukázková. A jak to dopadlo v tomto kousku? Již teď prozradím, že na výbornou. Asus se zde totiž rozhodl nasadit čistý Android 12 bez žádných zbytečných nadstaveb a podobně. V kombinaci s více než silným hardwarem jsme tak svědky toho, jak by to mělo vypadat.
Optimalizace tohoto softwaru je tedy na opravdu vysoké úrovni, animace jsou plynulé stejně jako přechod mezi jednotlivými aplikacemi. Telefonu prakticky nedáte zabrat v žádné situaci. Problémem není ani spousta otevřených aplikací, či rozdělení obrazovky pro využívání dvou aplikací v jeden moment. Zaměříme-li se na design Androidu 12, tak je přesně takový, jaký jej Google zamýšlel. Po tažení prstu z horní části směrem dolů na vás vykouknou čtyři přepínače jako je Wi-Fi či mobilní data. Opětovným tahem otevřete plnou nabídku přepínačů. V základní variantě tyto přepínače mají modrou barvu, avšak v nastavení si můžete zvolit takovou, která se vám líbí nejvíce.
V samotném systému se následně pohybujete pomocí gest, načež vsadit můžete i na ověřená softwarová tlačítka. Více než šikovným pomocníkem je zamykací tlačítko podporující různá gesta. Pohlazením shora dolů vyrolujete přepínače, pod nimiž se mimochodem nacházejí notifikace. Dvojím stisknutím pak například můžete zapnout fotoaparát a delším podržením třeba Google Assistant. Mezi další povedená gesta patří taktéž dvojité poklepání na záda, zhruba v oblasti vedle fotoaparátů. Tímto gestem jednoduše zapnete a naopak vypnete svítilnu. I tento poklep lze ale nastavit a přiřadit mu funkci, která je vám nejmilejší.
Majitelé dozajista potěší také zcela tmavý režim. Ten sice není žádnou novinkou, nicméně Androidu 12 to v tmavém prostředí neskutečně sekne. Vítaným bonusem je pak mírné ušetření procent baterie. Dosti praktická je taktéž funkce nazývající se Smart Lock. V momentě, kdy ji máte zapnout, tak telefon dokáže pomocí strojového učení rozpoznat, kdy se nachází například doma, a nechá zařízení odemčené. Opomenout nelze ani Twin Apps, díky které můžete mít dva účty v jedné aplikaci.
Přehled příchozích notifikací je často ve smartphonu alfou i omegou. Je zkrátka důležité, aby majiteli neunikla ani jedna zpráva. Proto je práce s notifikacemi důležitou součástí a v Asusu ji zvládají s naprostým přehledem. Krom klasického zvukového signálu tu máme také takzvaný Always-On displej. Na zhasnutém zobrazovači se může neustále zobrazovat čas a potřebné informace včetně zmiňovaných notifikací. Tento režim lze následně korigovat. Například mohou informace na displeji svítit neustále nebo jen určitý počet vteřin či minut po vypnutí displeje. Při obdržené zprávě se navíc může panel rozsvítit na pár vteřin a vy tak okamžitě zjistíte, že se něco děje. Pomyslnou třešničkou na dortu by pak dozajista byla přítomnost notifikační LED diody, na tu ale již nezbylo místo a pravděpodobně ani rozpočet.
Do toho malého telefonu Asus vměstnal 4 300mAh baterii. Podíváme-li se na samotné číslo, tak to ve světě smartphonů působí lehce podprůměrně. Vzhledem k rozměrům Zenfonu 9 se ale jedná o příjemnou kapacitu akumulátoru. Čísla ale nejsou vše, jak je na tom tedy tento kousek v reálném použití? Dáte-li telefonu zabrat, tím je myšleno občasné focení či natáčení, brouzdání po internetu a nějaká ta hodinka hraní, tak s vámi Zenfone 9 vydrží hravě až do večera. Kolem osmé hodiny večerní telefonu zůstane zhruba 40 % kapacity baterie, se kterými s trochou šetrného zacházení s energií vydržíte do oběda dalšího dne.
Co se týče samotného dobíjení baterie, tak to probíhá skrze USB-C konektor. Díky 30W technologii nabíjení navíc nemusíte dlouho čekat, než se vaše zařízení dostane na plnou kapacitu. Ze zhruba 10 % se na plnou hodnotu dostanete za zhruba hodinku a něco. Asus zde navíc s baterií pracuje velice chytře. Sami si můžete zvolit, jakým stylem se bude baterie dobíjet. Máme tu výkonný režim, kdy jde o co nejrychlejší nabíjení, nebo režim pro rovnováhu mezi zahříváním a rychlostí. Telefon se navíc sám dokáže naučit vaše dobíjecí návyky a telefon dobije na sto procent těsně předtím, než mobil vytáhnete z nabíječky.
Novinka Asus Zenfone 9 je tím pravým vlajkovým modelem, což dokazuje taktéž jeho vnitřní výbava. Pod kapotou tohoto malého sympaťáka tepe vysoce výkonný procesor. Konkrétně se bavíme o Snapdragonu 8 Gen 1+ ve spolupráci s 8 GB RAM. Tato kombinace nám následně dává v oblíbeném AnTuTu benchmarku skóre 1 076 547 bodů, čímž se tento smartphone řadí mezi absolutní špičku. Že si nějaký herní titul nezahrajete, se tedy strachovat nemusíte. I ty nejnáročnější hry si zahrajete na maximální detaily.
Herní zážitek narušuje pouze vcelku nepříjemné zahřívání telefonu. Nový Snapdragon je zkrátka velké topidlo a žrout baterie. Procenta u hraní mizí ve vysokém tempu. Zaryté hráče potěší i Herní džin, kde si můžete upravit výkon či získáte přehled o tom, kterou hru zrovna pařítě nejvíc.
Pakliže chce špičkový smartphone myslet na úspěch, tak musí nabízet to nejlepší takřka v každé kategorii. Pochopitelně musí být na úrovni i fotoaparáty. Na zádech Asusu Zenfone 9 tedy nalezneme dva snímače. To se možná na první pohled zdá jako podprůměr a podobně drahé telefony mají alespoň tři senzory, nicméně Asus zde nasadil ty nejpotřebnější a odvedl s nimi kus poctivé práce.
A začneme tím hlavním, který budete používat prakticky v 90 % situací. Jedná se o 50Mpx senzor se světelností f/1.9 a o jeho výrobu se postaralo japonské Sony. Mezi jeho velké přednosti patří například gimbalová optická stabilizace obrazu (IOS), kterou oceníte především při natáčení videa. Obraz je krásně stabilní, plynulý a i barevně prokreslený. Natáčet následně můžete v maximálním rozlišení Full HD při 60 fps. Absence možnosti pořizování videa v rozlišení 4K tedy chybí. Jak je ale na tom senzor s fotografickými schopnostmi?
Za slunného dne vás snímač Zenfonu 9 obmění velice krásnými fotky, kterým nechybí takřka nic. Barvy jsou živé a na kvalitním AMOLED displeji opravdu vynikají. Nechybí ani ostrost a detaily. Ty si drží taktéž při přiblížení fotografie a v jejích rozích. Závěrka je navíc krásně rychlá a tak vám neunikne žádná momentka. V momentě, kdy začne ubývat denní světlo, tak se musí senzor snažit více. Ani přítmí a noc mu ale nedělá problém. Detaily jsou dosti propracované, barvy věrné a šum prakticky neexistuje. Skvěle zde pracuje noční režim, jenž dokáže sám nastavit délku uzávěrky. Hlavní fotoaparát tedy patří mezi absolutní špičku.
Jako druhý snímač tu máme 13Mpx ultra široký senzor se záběrem 113° a světelností f/2.2. To je sice malinko méně než u většiny konkurence, i přesto jsou ale snímky dost “široké”. Na panoramatické fotografie je šířka záběru naprosto dostačující. Velice dobře je na tom fotoaparát s kvalitou pořízených fotografií. Ve dne fotky prakticky nemají chybu. Jsou ostré, barevně věrné i detailní a rybí oko prakticky neexistuje. S ubývajícím světlem sice snímky disponují mírným šumem a v krajích se slévají detaily, nicméně i tak se jedná o nadprůměrné výsledky. Opomenout nesmím ani přední 32Mpx fotoaparát, jenž patří mezi ty nejkvalitnější ve své kategorii. Na sociálních sítí s fotky uděláte rozhodně parádu.
Ve svém okolí často slýchám, že by lidé chtěli malé šikovné zařízení. V dnešní době je totiž na trhu nespočet smartphonů, které nejsou zrovna malé. Čas od času však nějaký výrobce vyslyší přání zákazníků a na trh přinese malé šikovné zařízení. A přesně takový je právě zrecenzovaný Asus Zenfone 9. Tento telefon vyniká v několika ohledech. Tak například svými příjemnými rozměry a více než kvalitním zpracováním. Více než dobře je na tom telefon s výkonem, kde tato novinka patří mezi špičku. Mezi klady rozhodně patří také špičkový fotoaparát, solidní baterie a ukázkový displej. Kladů je tedy víc než dost, jak je to se zápornými vlastnostmi? Vlajkovému modelu jako je Zenfone 9 by dozajista slušela podpora bezdrátového připojení. Někoho by taktéž mohlo zamrzet použití plastu na zádech. Další negativní vlastnosti se ale již hledají velice těžce, má tedy konkurence proti tomuto telefonu šanci? A o koho vlastně jde?
Právě otestované novince se pokusí zatopit pod kotlem Apple iPhone 13 Mini. Ten disponuje krásným 5,4palcovým OLED displejem, výkonným procesorem Apple A15 Bionic nebo duálním 12Mpx fotoaparátem. Velkým benefitem je pak systém iOS 15, jenž dostává pravidelné aktualizace a je provázán do ekosystému Applu.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
kompaktní rozměry | absence bezdrátového nabíjení |
špičkový výkon | plastová záda |
kvalitní fotoaparáty | |
nádherný displej |
Je tomu již pár let, co Asus na veletrhu MWC v Barceloně uvedl model Zenfone 5, se kterým prakticky vyhlásil boj o první pětku v počtu prodaných smartphonů. To se jim sice zatím stále nedaří, nicméně jejich vlajkové modely jsou často opravdu povedené a co víc, taktéž zajímavé. Snad všichni ještě máme v paměti modely jako je Zenfone 6 či Zenfone 8 Flip, které disponovaly velice inovativním a šikovným otočným fotoaparátem. S tímto prvkem se výrazně odlišovaly od konkurence. I přesto to ale zřejmě nevedlo k lepším výsledkům.
Již loňský rok se tak v Zenfonu 8 rozhodli tento prvek vypustit a zkrátka vsadit na špičkové vnitřnosti, kvalitní zpracování a příjemné rozměry. V tomto duchu se rozhodli pokračovat i s aktuální novinkou Zenfone 9. Má však tento telefon něco, díky čemuž přiměje fanoušky ke koupi? Nebo se jedná jen o mírnou evoluci loňského modelu a potenciálním kupcům se vyplatí ušetřit nějakou tu tisícovku a spokojit se s loňským modelem. To se dozvíte v právě začínající recenzi na Mobilizujeme.cz!
Konstrukce | sklo a kov, 146,5 × 68,1 × 9,1 mm, 169 g, zvýšená odolnost IP68 |
---|---|
Displej | 5,9″, AMOLED, 120 Hz, 2400 × 1080 px, poměr stran 20:9, jemnost 445 PPI |
Operační systém | Android 12 + ZenUI 9 |
Čipset | 8jádrový, 3,19 GHz, Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 |
Paměť | 8/16 GB RAM, 256 GB úložiště (UFS 3.1), bez MicroSD slotu |
Fotoaparát | dvojitý (50 Mpx hlavní + 12 Mpx ultra-širokoúhlý 113°), clona f/1.9 + f/2.2, Gimbal OIS, duální LED blesk, duální PDAF; přední 12 Mpx, clona f/2.45 |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | 5G, Dual SIM, Bluetooth 5.2, USB-C, Wi-Fi 6, GPS, NFC, čtečka otisků v bočním tlačítku, čtečka tváře, stereo reproduktory, 3,5mm audio jack |
Baterie | 4 300 mAh, rychlonabíjení 30 W |
Cena a dostupnost | od 19 990 Kč, srpen 2022 |
Když si kupujete drahý telefon, tak očekáváte, že vám výrobce nabídne to nejlepší možné. Vědomi jsou si toho také v Asusu, a to designeři i konstruktéři. Máme tu tedy zařízení, které na vás ihned po vybalení dýchne prémiovým dojmem. Krom toho vás ale samozřejmě zaujmou taktéž rozměry. Ty jsou totiž u Zenfonu 9 opravdu nevídané a v dnešním světě smartphonů se jedná o takřka vyhynulý druh. Do rukou se vám totiž dostane kompaktní stroj. Konkrétně se bavíme o telefonu, jenž má více než příjemné rozměry – 146 mm na výšku a 68 mm na šířku. Díky hmotnosti 169 gramů se tak jedná o malý telefon, po kterém touží opravdu mnoho fanoušků.
Velice neotřele následně působí záda Zenfonu 9. Materiál, který zde konstruktéři použili, je sice poněkud fádní, nicméně v Asusu si s ním vyhráli. Na zádech máme tedy tvrdý plast s matnou povrchovou úpravou. Na první pohled tento materiál působí jako semiš. Klady tohoto materiálu jsou pak jasné, telefon díky tomu neklouže, příjemně se drží a odlišuje se od konkurence. Na druhou stranu ale povrch není zrovna odolný vůči škrábancům. Také zde ulpívají otisky prstů, zvláště v horkých měsících, kdy se vám potí ruce. Tyto šmouhy na zádech následně nejdou jen tak dolů. Musíte použít nějaký ubrousek a záda pořádně “vyleštit”.
Dosti atypicky působí také modul zadního fotoaparátu. Asus zkrátka u designu vsadil na originalitu, která se vyplácí. Zadní strana tedy hostí dva výrazné kulaté moduly se dvěma fotoaparáty. Začneme-li tím spodněji umístěným, tak ten jen mírně vystupuje z těla. Modul nad ním je následně výraznější v tom smyslu, že je asi dvakrát silnější a výrazněji vystupuje. Při položení na záda se ale telefon bohužel kýve ze strany na stranu.
Přesuneme-li se na boky smartphonu, které jsou mimochodem z hliníků, tak ty pochopitelně hostí všechny důležité prvky. A začneme hned tou nejobsazenější stranou, tedy spodní. Zde se nachází USB-C konektor pro nabíjení, jenž po pravici hostí hlasitý a nadprůměrně kvalitní reproduktor, jehož doprovází sekundární reproduktor, který je umístěný nad displejem. Na opačné straně je slot pro dvě SIM karty. Staromilce potěší taktéž přítomnost 3,5mm Jack konektoru, který je na horní straně telefonu.
Na pravé straně, zhruba ve výšce palce, máme umístěno tlačítko pro zamykání. V tom je zabudován taktéž senzor otisků prstů. Jeho rychlost a spolehlivost je ukázková a konkurence by se mohla jen učit. Toto tlačítko má však více funkcí, jedná se ovšem ryze o softwarové možnosti a k této části se dostaneme v pozdější fázi recenze. Nad zamykací klávesou se nachází kolébka hlasitosti. Díky kompaktním rozměrům jsou obě tlačítka v naprosto ideální výšce a jejich nahmatání nebude dělat problém ani drobnějším dlaním.
Poslední neprobranou stranou zůstává ta přední. Ta pochopitelně skrývá displej s kompaktními rozměry. Rámečky kolem něj jsou příjemně malé a i symetrické. O kvalitách samotného zobrazovače sice až později, nicméně již teď prozradím, že se jedná o kvalitní displej bez zaoblení. Podívanou narušuje pouze malý průstřel v levém horním rohu, ve kterém je umístěn přední fotoaparát.
Ještě před pár lety by 5,9palcový displej patřil mezi ty větší a jednalo by se o velké zařízení. Nemálo technologických nadšenců by zařízení s takovým panelem nazvalo phablet, tedy spojení smartphonu a tabletu. Dnes to již ale neplatí a karta se naprosto obrátila. Díky onomu 5,9palcovému zobrazovači je Asus Zenfone 9 malé zařízení, které padne do ruky téměř každému. Zpět ale k samotnému panelu. Výrobce se zde rozhodl nasadit technologii AMOLED a použít rozlišení FullHD+. V řeči čísel 2 400 × 1 080 pixelů, což nám dává výslednou jemnost 445 bodů na palec. Rozlišení takového rázu v tak malém displeji působí opravdu dobře, na první pohled tu tedy máme velice špičkový displej.
A to vlastně i na ten druhý. Barvy jsou krásně živé a navíc si je můžete poměrně detailně přizpůsobit. Zde je jen malinký zádrhel, a to je ten, kde ono nastavení naleznete. Úprava barev se nachází pod názvem “Splendid”. Zde si můžete zvolit teplotu barev či nastavit některé z předvolených schémat. V základu je zapnuta optimální barva obrazovky, která automaticky upravuje barvy na základě obsahu na displeji. Z další automatiky skvěle pracuje taktéž úprava úrovně jasu. V momentě, kdy na panel svítí slunce, tak se jas sám nastaví tak, abyste na displej pohodlně viděli. A že přímý sluneční svit není problém, dokazuje také maximální svítivost činící 1 100 nitů.
Mezi další přednosti displeje patří taktéž jeho 120Hz obnovovací frekvence. Zobrazovač je tak krásně plynulý a díky tomu vypadá taktéž samotný software, který je špičkově odladěn. Potenciální kupce taktéž dozajista potěší automatická regulace frekvence. Telefon sám dokáže regulovat frekvenci na základě obsahu na displeji a to v rozsahu 60 – 90 – 120 Hz. Díky tomu tak telefon zvládne lépe šetřit energií. Tady ale funkce displeje nekončí. Majitelé zajisté ocení taktéž noční režim. V onen moment se barvy zbaví modrého světla a takřka zežloutnou. Tyto barvy jsou pak v noci příjemnější a taktéž zdravější pro oči.
Vlajkové modely jako je Asus Zenfone 9 by neměly zaškobrnout v žádném ohledu. Otázka softwaru je pak velice ošemetná, ale důležitá. Aby tahle novinka měla šanci na úspěch, tak musí být optimalizace Androidu více než ukázková. A jak to dopadlo v tomto kousku? Již teď prozradím, že na výbornou. Asus se zde totiž rozhodl nasadit čistý Android 12 bez žádných zbytečných nadstaveb a podobně. V kombinaci s více než silným hardwarem jsme tak svědky toho, jak by to mělo vypadat.
Optimalizace tohoto softwaru je tedy na opravdu vysoké úrovni, animace jsou plynulé stejně jako přechod mezi jednotlivými aplikacemi. Telefonu prakticky nedáte zabrat v žádné situaci. Problémem není ani spousta otevřených aplikací, či rozdělení obrazovky pro využívání dvou aplikací v jeden moment. Zaměříme-li se na design Androidu 12, tak je přesně takový, jaký jej Google zamýšlel. Po tažení prstu z horní části směrem dolů na vás vykouknou čtyři přepínače jako je Wi-Fi či mobilní data. Opětovným tahem otevřete plnou nabídku přepínačů. V základní variantě tyto přepínače mají modrou barvu, avšak v nastavení si můžete zvolit takovou, která se vám líbí nejvíce.
V samotném systému se následně pohybujete pomocí gest, načež vsadit můžete i na ověřená softwarová tlačítka. Více než šikovným pomocníkem je zamykací tlačítko podporující různá gesta. Pohlazením shora dolů vyrolujete přepínače, pod nimiž se mimochodem nacházejí notifikace. Dvojím stisknutím pak například můžete zapnout fotoaparát a delším podržením třeba Google Assistant. Mezi další povedená gesta patří taktéž dvojité poklepání na záda, zhruba v oblasti vedle fotoaparátů. Tímto gestem jednoduše zapnete a naopak vypnete svítilnu. I tento poklep lze ale nastavit a přiřadit mu funkci, která je vám nejmilejší.
Majitelé dozajista potěší také zcela tmavý režim. Ten sice není žádnou novinkou, nicméně Androidu 12 to v tmavém prostředí neskutečně sekne. Vítaným bonusem je pak mírné ušetření procent baterie. Dosti praktická je taktéž funkce nazývající se Smart Lock. V momentě, kdy ji máte zapnout, tak telefon dokáže pomocí strojového učení rozpoznat, kdy se nachází například doma, a nechá zařízení odemčené. Opomenout nelze ani Twin Apps, díky které můžete mít dva účty v jedné aplikaci.
Přehled příchozích notifikací je často ve smartphonu alfou i omegou. Je zkrátka důležité, aby majiteli neunikla ani jedna zpráva. Proto je práce s notifikacemi důležitou součástí a v Asusu ji zvládají s naprostým přehledem. Krom klasického zvukového signálu tu máme také takzvaný Always-On displej. Na zhasnutém zobrazovači se může neustále zobrazovat čas a potřebné informace včetně zmiňovaných notifikací. Tento režim lze následně korigovat. Například mohou informace na displeji svítit neustále nebo jen určitý počet vteřin či minut po vypnutí displeje. Při obdržené zprávě se navíc může panel rozsvítit na pár vteřin a vy tak okamžitě zjistíte, že se něco děje. Pomyslnou třešničkou na dortu by pak dozajista byla přítomnost notifikační LED diody, na tu ale již nezbylo místo a pravděpodobně ani rozpočet.
Do toho malého telefonu Asus vměstnal 4 300mAh baterii. Podíváme-li se na samotné číslo, tak to ve světě smartphonů působí lehce podprůměrně. Vzhledem k rozměrům Zenfonu 9 se ale jedná o příjemnou kapacitu akumulátoru. Čísla ale nejsou vše, jak je na tom tedy tento kousek v reálném použití? Dáte-li telefonu zabrat, tím je myšleno občasné focení či natáčení, brouzdání po internetu a nějaká ta hodinka hraní, tak s vámi Zenfone 9 vydrží hravě až do večera. Kolem osmé hodiny večerní telefonu zůstane zhruba 40 % kapacity baterie, se kterými s trochou šetrného zacházení s energií vydržíte do oběda dalšího dne.
Co se týče samotného dobíjení baterie, tak to probíhá skrze USB-C konektor. Díky 30W technologii nabíjení navíc nemusíte dlouho čekat, než se vaše zařízení dostane na plnou kapacitu. Ze zhruba 10 % se na plnou hodnotu dostanete za zhruba hodinku a něco. Asus zde navíc s baterií pracuje velice chytře. Sami si můžete zvolit, jakým stylem se bude baterie dobíjet. Máme tu výkonný režim, kdy jde o co nejrychlejší nabíjení, nebo režim pro rovnováhu mezi zahříváním a rychlostí. Telefon se navíc sám dokáže naučit vaše dobíjecí návyky a telefon dobije na sto procent těsně předtím, než mobil vytáhnete z nabíječky.
Novinka Asus Zenfone 9 je tím pravým vlajkovým modelem, což dokazuje taktéž jeho vnitřní výbava. Pod kapotou tohoto malého sympaťáka tepe vysoce výkonný procesor. Konkrétně se bavíme o Snapdragonu 8 Gen 1+ ve spolupráci s 8 GB RAM. Tato kombinace nám následně dává v oblíbeném AnTuTu benchmarku skóre 1 076 547 bodů, čímž se tento smartphone řadí mezi absolutní špičku. Že si nějaký herní titul nezahrajete, se tedy strachovat nemusíte. I ty nejnáročnější hry si zahrajete na maximální detaily.
Herní zážitek narušuje pouze vcelku nepříjemné zahřívání telefonu. Nový Snapdragon je zkrátka velké topidlo a žrout baterie. Procenta u hraní mizí ve vysokém tempu. Zaryté hráče potěší i Herní džin, kde si můžete upravit výkon či získáte přehled o tom, kterou hru zrovna pařítě nejvíc.
Pakliže chce špičkový smartphone myslet na úspěch, tak musí nabízet to nejlepší takřka v každé kategorii. Pochopitelně musí být na úrovni i fotoaparáty. Na zádech Asusu Zenfone 9 tedy nalezneme dva snímače. To se možná na první pohled zdá jako podprůměr a podobně drahé telefony mají alespoň tři senzory, nicméně Asus zde nasadil ty nejpotřebnější a odvedl s nimi kus poctivé práce.
A začneme tím hlavním, který budete používat prakticky v 90 % situací. Jedná se o 50Mpx senzor se světelností f/1.9 a o jeho výrobu se postaralo japonské Sony. Mezi jeho velké přednosti patří například gimbalová optická stabilizace obrazu (IOS), kterou oceníte především při natáčení videa. Obraz je krásně stabilní, plynulý a i barevně prokreslený. Natáčet následně můžete v maximálním rozlišení Full HD při 60 fps. Absence možnosti pořizování videa v rozlišení 4K tedy chybí. Jak je ale na tom senzor s fotografickými schopnostmi?
Za slunného dne vás snímač Zenfonu 9 obmění velice krásnými fotky, kterým nechybí takřka nic. Barvy jsou živé a na kvalitním AMOLED displeji opravdu vynikají. Nechybí ani ostrost a detaily. Ty si drží taktéž při přiblížení fotografie a v jejích rozích. Závěrka je navíc krásně rychlá a tak vám neunikne žádná momentka. V momentě, kdy začne ubývat denní světlo, tak se musí senzor snažit více. Ani přítmí a noc mu ale nedělá problém. Detaily jsou dosti propracované, barvy věrné a šum prakticky neexistuje. Skvěle zde pracuje noční režim, jenž dokáže sám nastavit délku uzávěrky. Hlavní fotoaparát tedy patří mezi absolutní špičku.
Jako druhý snímač tu máme 13Mpx ultra široký senzor se záběrem 113° a světelností f/2.2. To je sice malinko méně než u většiny konkurence, i přesto jsou ale snímky dost “široké”. Na panoramatické fotografie je šířka záběru naprosto dostačující. Velice dobře je na tom fotoaparát s kvalitou pořízených fotografií. Ve dne fotky prakticky nemají chybu. Jsou ostré, barevně věrné i detailní a rybí oko prakticky neexistuje. S ubývajícím světlem sice snímky disponují mírným šumem a v krajích se slévají detaily, nicméně i tak se jedná o nadprůměrné výsledky. Opomenout nesmím ani přední 32Mpx fotoaparát, jenž patří mezi ty nejkvalitnější ve své kategorii. Na sociálních sítí s fotky uděláte rozhodně parádu.
Ve svém okolí často slýchám, že by lidé chtěli malé šikovné zařízení. V dnešní době je totiž na trhu nespočet smartphonů, které nejsou zrovna malé. Čas od času však nějaký výrobce vyslyší přání zákazníků a na trh přinese malé šikovné zařízení. A přesně takový je právě zrecenzovaný Asus Zenfone 9. Tento telefon vyniká v několika ohledech. Tak například svými příjemnými rozměry a více než kvalitním zpracováním. Více než dobře je na tom telefon s výkonem, kde tato novinka patří mezi špičku. Mezi klady rozhodně patří také špičkový fotoaparát, solidní baterie a ukázkový displej. Kladů je tedy víc než dost, jak je to se zápornými vlastnostmi? Vlajkovému modelu jako je Zenfone 9 by dozajista slušela podpora bezdrátového připojení. Někoho by taktéž mohlo zamrzet použití plastu na zádech. Další negativní vlastnosti se ale již hledají velice těžce, má tedy konkurence proti tomuto telefonu šanci? A o koho vlastně jde?
Právě otestované novince se pokusí zatopit pod kotlem Apple iPhone 13 Mini. Ten disponuje krásným 5,4palcovým OLED displejem, výkonným procesorem Apple A15 Bionic nebo duálním 12Mpx fotoaparátem. Velkým benefitem je pak systém iOS 15, jenž dostává pravidelné aktualizace a je provázán do ekosystému Applu.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
kompaktní rozměry | absence bezdrátového nabíjení |
špičkový výkon | plastová záda |
kvalitní fotoaparáty | |
nádherný displej |