Google na nedávné konferenci I/O v San Franciscu představil novou verzi svého operačního systému Android. Jedná se o verzi 4.1 s kódovým označením Jelly Bean. Ta by měla přijít s několika novými vylepšeními, které ještě upevní její pozici na poli mobilních operačních systémů. Pojďme se nyní společně podívat, na co se můžeme těšit.
Konkurence nikdy nespí, čehož si je vědoma i společnost Google. Proto na nedávné konferenci Google I/O konané v americkém San Franciscu představila novou verzi svého operačního systému Android. Ten svým pojetím připomíná vylepšenou verzi 4.0 Ice Cream Sandwich. Právě proto nese nová verze značení 4.1, v duchu systému Android navíc pojmenovaná jako Jelly Bean – česky želé fazolka. Dostupná bude již v polovině července a jako první se updatu dočkají Galaxy Nexus, Nexus S a Motorola Xoom. Jako každá nová verze, i Jelly Bean přijde s několika inovacemi, které posunou celý systém ještě blíže dokonalosti. V tomto článku si ukážeme výčet toho nejdůležitějšího, co nám nová verze přinese.
Project Butter – Android plynulejší než kdy jindy
Zřejmě nejlákavější novinkou, s jakou verze 4.1 přijde, je kompletně plynulejší chod systému. Android byl totiž častým terčem kritiky právě za ne vždy úplně plynulé grafické rozhraní. To by se právě díky Project Butter mělo změnit. Snímkovací frekvence animací a odezva systému by měla být ještě dokonalejší, než v předchozích verzí. V případě dotyku obrazovky se totiž výkon zařízení zvýší, aby tak poskytl plynulejšího zobrazení. Dosaženo toho bylo zvýšením snímkovací frekvence na 60 FPS. Svoji úlohu také sehraje triple buffernig, při kterém budou GPU a CPU kooperativně spolupracovat. Na závěr je navíc přidaná funkce Touch responsiveness, která předvídá, kde se dotknete prstem obrazovky a předběžně si animaci načte. Google se dokonce nebál přímého srovnání před vysokorychlostní kamerou se starší verzi 4.0 Ice Cream Sandwich.
Určitých vylepšení dostál také zámek obrazovky. Ten zůstává vyveden ve stylu klasického kruhu, kromě možnosti odemčení obrazovky a spuštění kamery však nyní nabízí také rychlé spuštění služby Google Voice Search.
Nový zámek obrazovky v podání Androidu 4.1 Jelly Bean
Notifikační lišta
Google zapracoval také na notifikační liště, která nyní může sloužit k přímému ovládání některých funkcí. Nyní například nemusíte k vyřízení hovoru či čtení textové zprávy vůbec spouštět příslušné aplikace – vše totiž můžete vyřídit přímo z notifikační lišty. A nejen to, skrz notifikační lištu můžete pohodlně ovládat svůj účet na Google+, či zkontrolovat nejbližší událost v kalendáři. To vše navíc podtrhnuto novým grafickým zpracováním, které by uživateli mělo přinést ještě větší komfort při ovládání.
Notifikační lišta je nyní ještě praktičtější
Inteligentní správa widgetů
Nejedná se o nikterak přelomovou funkci, i tak však učiní ovládání telefonu ještě jednodušší. Řeč je o nové správě widgetů, která zajistí nejen automatickou změnu velikosti widgetů, ale v případě, že widget budete chtít přesunout na obrazovku, kde již není místo, se tyto widgety automaticky přesunou na jinou obrazovku
Nově přibyla také inteligentnější správa widgetů
Google Now
Velice zajímavou službou, kterou Google do verze 4.1 implementoval, je Google Now. Jedná se o inteligentní službu, která bude střádat důležité informace, které budou majitele daného zařízení zajímat. Jak toho bude dosaženo? Google Now se bude postupně učit, jaké webové stránky navštěvujete, jaké výrazy vyhledáváte či kudy jezdíte do práce. Poté informace o těchto věcech zobrazí na přehledných kartách.
Ihned se tak například dozvíte, jak dopadl váš oblíbený sportovní tým, jak se dostat co nejrychleji na letiště, či jaká je právě dopravní situace na trase do vašeho zaměstnání. Google Now se díky sbírání nových informací navíc neustále zlepšuje a poskytuje tak stále užitečnější a lepší informace.
Inovace se dočkalo také hlasové vyhledávání, které by tak mělo být ještě větším konkurentem pro Siri od společnosti Apple. Google Voice Search by vám měl odpovědět prakticky na cokoliv. Odpověď je zobrazena nejen pomocí přehledné karty, ale navíc je i hlasově tlumočena.
Hlasové zadávání textu a ještě chytřejší klávesnice
Hlasové zadávání textu do telefonu nyní může pracovat v režimu offline, čili bez přístupu na internet. A nejen to, vylepšena byla i rychlost samotného zadávání. Podporována je prozatím angličtina, v budoucnu se však počítá s dalšími 18 jazyky. Zadávání textu pomocí klávesnice by nyní mělo být také ještě jednodušší. Stane se tak díky nové chytré klávesnici, která se pomocí nových algoritmů naučí vámi často používané fráze. Tyto fráze pak bude přednostně nabízet při automatickém zadávání textu. Čím více tak budete psát, tím více bude telefon rozumět „vašemu jazyku“.
Offline zadávání textu a nová klávesnice
Fotoaparát a galerie
Aplikace fotoaparátu a galerie je nyní mnohem intuitivnější a využívá speciálních gest. Pomocí nich můžete nejen snímky upravovat, ale také sdílet či mazat. Grafické rozhraní aplikací navíc taky prošlo několika změnami.
Galerii a fotoaparát bude nyní možné ovládat pomocí nových dotykových gest
NFC, Bluetooth a Android Beam
Sdílení informací bude s Jelly Bean ještě jednodušší, než kdy dříve. Dosáhnuto by toho mělo být pomocí technologie NFC a Bluetooth, které využije služba Android Beam. Obě zmíněné technologie budou úzce spjaty. Pomocí přiblížení dvou NFC telefonů dojde k jejich vzájemné konfiguraci a nastavení, vzájemný přenos dat pak bude probíhat již za pomocí Bluetooth. Budete tak moci sdílet prakticky cokoliv ve svém telefonu – od úkolů v kalendáři, přes kontakty až po foto a video.
Sdílení dat pomocí nové služby Beam
Shrnutí, závěr
Jak již bylo řečeno, Android 4.1 Jelly Bean nepřináší revoluci. Jedná se „pouze“ o evoluční mezikrok k ještě lepšímu operačnímu systému. Rozhodně však nelze říct, že nic nového nepřináší. Vylepšení tu rozhodně jsou a bezesporu potěší každého uživatele tohoto operačního systému. Ani s dostupností to nevypadá vůbec špatně – již v průběhu července se aktualizace na verzi 4.1 dočkají Google telefony Galaxy Nexus a Nexus S, včetně tabletu Motorola Xoom. Aktualizace pro další modely pak bude záležet čistě na konkrétním výrobci. Vývojářské nástroje SDK jsou však k dispozici již nyní.
Co říkáte na novou verzi systému Android vy? Líbí se vám vylepšení, nebo je pro vás výčet novinek spíše zklamáním? Podělte se s námi o váš názor v komentářích pod článkem.