Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Android 9 Pie | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Vybíráme ideální telefon se čtenáři (6. díl – operační systém)

  |  23 komentářů  |  autor: Vladimír Chlup

Pokud si dnes chcete koupit telefon, máte na výběr z obrovského množství telefonů. Od těch nejlevnějších, po ty nejdražší, od zavedených výrobců, po neznámou exotiku z Číny. I přesto si dovolím tvrdit, že neexistuje dokonalý telefon, ale kdybychom si měli vybrat z několika již dostupných, který by to byl?

Vítejte u dalšího dílu našeho seriálu. V minulých týdnech jsme se zabývali vzhledem „ideálního telefonu,“ úhlopříčkou displeje a jeho typem, zkrátka a dobře všemožným hardwarem. Jenomže telefony nedělá jen hardware, stejně tak důležitou roli hraje software. A na ten přichází řada právě dnes. Pakliže jsem psal o úhlopříčce displeje jako o ožehavém tématu, dnes budeme řešit téma přímo hořlavé. Operační systém. Operační systémy přicházejí, jiné zase odcházejí, avšak v průběhu několika let se nám zde usadily hlavní dva, které v poslední době dotáhl třetí. Ano, řeč je o Androidu, iOS a Windows Phone.

S operačními systémy je to jako s displeji, záleží na každém z nás a na našich preferencích. Někdo raději uzavřený a kontrolovaný iOS, který uživateli oplatí vysokou spolehlivostí, jiný zase Android, který si může vyladit podle svého do posledního detailu. Třetí si zase nemůže vynachválit Windows Phone, který je mnohými nazýván „zlatou střední cestou.“ Abychom však nekřivdili i ostatním, daleko menším rybám, nebude tento článek pouze o třech nejpoužívanějších. Povíme si také o jiných, méně známých, systémech jako Ubuntu Touch, nebo Tizen, dojde i na Firefox OS.

Jablečný iOS

Pravděpodobně nejuzavřenější a zároveň nejstarší operační systém v naší anketě. Aktuálně zde máme iOS v jeho sedmé verzi, která přišla společně s iPhony 5S a 5C, nicméně již v létě bychom se měli dočkat představení již osmé verze. Stávající sedmá verze přišla s revolučním flat designem, tudíž od osmé verze se očekávají změny takříkajíc „pod kapotou.“ Velikou výhodou iOS je optimalizace. Tento systém běží pouze na zařízeních Applu, tudíž na iPhonech, iPadech a iPodech. Tato výhoda je zároveň i nevýhodou, protože pokud vám jablečná zařízení nějak nevoní, například pokud vám přijde úhlopříčka displeje moc malá, budete muset ke konkurenci.

 
iOS 7 přinesl tzv. Flat design. Notifikační centrum v iOS 7.

Android od Googlu

Pokud vám nevyhovují zařízení Applu, velice pravděpodobně skončíte v tomto táboře. Android boduje hlavně svojí otevřeností a možností vysokého přizpůsobení. K tomu připočtěte obrovský výběr ze všech výkonnostních i cenových tříd a vznikne velice žádáný produkt, o tom svědčí i více než 80% trhu. I tento systém má své nevýhody, ta největší z nich vyplývá z výhod otevřeného a všemi používaného operačního systému. Jedním slovem fragmentace. Vysoká fragmentace a často velice chabá optimalizace ze strany výrobce mají za následek, že Android si vysloužil pověst „toho pomalého a lagujícího systému.“ Na jeho obranu musíme dodat, že záleží na samotném výrobci, jak Android odladí, popřípadě jak náročnou firemní nadstavbu na čistý Android nasadí. Nicméně verzí 4.1 počínaje, se Google začal optimalizací více zabývat, takže se Android této špatné pověsti pomalu začíná zbavovat. Aktuální verze 4.4 pak přinesla menší revoluci v podobě ART – Android Run Time.

 
Android 4.4 KitKat přinesl průhlednou notifikační lištu i tlačítka. MIUI – Firemní nadstavba od Xiaomi změní Android opravdu do hloubky.

Windows Phone

Posledním systémem naší trojice se stal Windows Phone. Nejnovější verze 8.1 zatím není dostupná, nicméně její příchod se očekává v průběhu několika měsíců. Na Windows Phone bylo do nedávna nahlíženo jako na „toho třetího.“ V posledních „osmičkových“ verzích se z tohoto okenatého systému stal plnohodnotný soupeř pro předchozí dva systémy. Vzhled je do jisté míry také unifikovaný, nečekejte tedy takovou míru přizpůsobivosti jako u Androidu. Na stranu druhou plynulost je většinou někde jinde, než u konkurenčního robota.

 
Windows Phone a jeho „okna“ zaručeně poznáte! Jednoduchost a systémová grafika, kterou konkurence prostě nemá.

Tím končí výčet trojice největších účastníků, nyní přejděme k pětici méně známých systémů. Tyto operační systémy se na světovém trhu ještě nestihly prosadit, nejsou moc žádané, nebo se na nich ještě vůbec neobjevily.

Firefox OS

První a z této skupiny nejrozšířenější operační systém je Firefox OS. Tento systém je vyvíjen firmou Mozila a několika mobilními operátory. Systém jako takový je relativně jednoduchý a je velice úzce spjat s webem. Nedávno byla představena verze 2.0, s jejímž příchodem se tento systém naučil spoustu nových věcí.


Firefox 2.0 se nechal inspirovat konkurencí

Jolla Sailfish

Systém, který je jakýmsi duchovním pokračovatelem Meega a Maema od finské Nokie. Ve Finsku je vyvíjen i tento systém, proč by ne, když firmu Jolla založilo několik bývalých pracovníků Nokie. Sailfish OS se vyznačuje plnohodnotným multitaskingem a velice intuitivním ovládáním pomocí gest.


Jediný telefon s tímto operačním systémem na světě. V hlavní roli jednoduchost.

Ubuntu Touch

Ubuntu je pravděpodobně nejrozšířenější distribucí desktopového Linuxu. Cannonical, což je firma, která stojí za vývojem Ubuntu, to již několikrát na poli mobilních telefonů zkoušela. Jednou jako dualboot s Androidem, podruhé jako systém, který se spustí po připojení telefonu s Androidem do doku. Minulý rok pak představili zbrusu nový mobilní operační systém jménem Ubuntu Touch. Ten se vyznačuje výsuvnou lištou s nabídkou aplikací, tak jak ji známe z desktopového prostředí Unity. Celý systém se ovládá pouze pomocí displeje, není tedy potřeba jakýchkoliv tlačítek.


I přes velké ambice, na trhu není jediné zařízení s tímto bezpochyby zajímavým operačním systémem.

Tizen

Tizen je operační systém, na kterém spolupracuje hlavně Samsung s Intelem. První zmíněný Tizen již použil, v mobilním telefonu jej však nečekejte. Mluvím o hodinkách Samsung Gear, přesněji řečeno o jejich druhé generaci, která na tomto systému běží. Do první generace by se Tizen měl dostat formou aktualizace. Samotný systém nevypadá úplně nejhůř, každopádně k plné konkurenceschopnosti mu ještě nějaký ten krůček zbývá.


Ani Tizen nezpůsobí žádnou revoluci v uživatelském rozhraní.

Černý kůň nakonec – BlackBerry 10

Jak již nadpis prozradil, řeč bude o operačním systému od kanadské společnosti BlackBerry. Skalní fanoušci značky mě v komentářích pravděpodobně rozcupují, kvůli zařazení tohoto systému mezi „nevyzrálé systémy.“ BlackBerry 10 není zas takovou novinkou a z výše zmíněných je na tom pravděpodobně asi nejlépe. To ovšem nic nemění na faktu, že tento systém si bude muset své místo na trhu znovu vydobýt. Předpoklady k tomu jistě má, díky velice návykovým ovládacím gestům. Potěší i možnost spouštět aplikace pro Android, nicméně touto schopností disponují i téměř všechny konkurenční platformy.


Intuitivní a svižné prostředí BlackBerry 10.

Tímto je u konce představení všech účastníků naší ankety a na vás je rozhodnout, který operační systém si najde cestu do našeho „ideálního telefonu.“ Příští týden se pak můžete těšit na díl sedmý.


[poll id=“36″]


Tip: Pokud jste prošvihli některý z předchozích dílů #1#2#3#4, #5, nevadí! Stále můžete hlasovat v příslušných článcích.

ČLÁNKY:, , , , ,

Diskuze

avatar
8 Comment threads
15 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
17 Comment authors
miltillMikPetrMatisekNikomudotohonicneni Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Galaxy
Galaxy

Samsung Galaxy Gear nemajú Tizen to GALAXY je označenie pre zariadenia ktoré majú v sebe ANDROID. Hodinky s Tizen už NEMAJÚ v názve galaxy. Vidím to takto písane každú chvíľu a čo je smutné aj na portáloch (aj iných) ktoré by to mali vedieť najlepšie.

ZabijakOrku
ZabijakOrku

Mě se líbí Asha OS 1.0, nebo jak se to jmenuje. Ta filosofie ovládání je mi nejsympatičtější. Jen tam udělat multitasking.

Locke
Locke

Systém Ashí je jen vybroušené Series40 které bylo u nokií již dříve Nejedná se však o plnohodnotný systém jsou to polo-smartphony.Lze na nich spouštět java aplikace avšak i Symbian má větší možnosti(čest jeho památce)jako multitasking různé otevřené aplikace atd…Avšak kat Elop ho zabil.

Wormas
Wormas

Nechápu proč má iOS jenom 15%

Mik
Mik

jediná výhoda ios je v jeho rychlosti.. na nejablečnym HW by zdaleka neobstál… měl bys jen pomalej omezenej systém

Wormas
Wormas

Ano, ale kdyby se tenhle telefon vyrobil, tak by byl asi optimalizovaný ne?

Matisek
Matisek

lebo celý iOS je chujovina :)

T.Z.
T.Z.

Co si čekal tady si na Androidujeme.cz všechny ostatní platformy jsou černé koně. Dnes tomu nasadily korunu.

Tobi
Tobi

Typický iOSák , nedokáže pochopit že lidi můžou dát přednost i něčemu jinýmu než jablku …

Wormas
Wormas

Já to chápu a to si každý myslí, že je ten systém špatný? Tady se mluví o systému, odhaduju, že asi polovina hlasovalo i tak, že má někdo třeba nějaký samsung a někdo zase iPhone a samsung jim vyhovuje víc, tak daj, že iOS je špatný. A ty jsi zase typický člověk co nejspíš ani iOS nezkusil…

Petr
Petr

Pane bože a kdo řekl že je ten systém špatný?!.. komu to cpete.? ;)

kazan
kazan

Ač uživatel googlu dal sem hlas WP.Kamoš ma lumii 920 a ma to něco do sebe. Ta plynulost,rychlost a spolehlivost je užasná.

Ivo
Ivo

Totéž mám já na své Nubii z5s mini s Miui.

Jura
Jura

Zajímalo by mne, kolik z hlasujících vyzkoušelo alespoň polovinu zde zmiňovaných operačních systémů.
Jinak podle mne je ideální OS takový, který naprosto vyhovuje jeho uživateli. Jestli je to „OSxy“ nebo „adcbOS“, je naprosto jedno.

Pawel S.
Pawel S.

Zkoušel jsem Android i WP a nakonec jsem zakotvil u BB10. Mám Z10 a je to naprosto super. Plynulý systém, návyková gesta a BB HUB :-)

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Nubia Z18S nabídne druhý displej na zádech pro selfie

Nubia Z18S nabídne druhý displej na zádech pro selfie

DNES  |  Vlastimil Šlosar  |  diskuze (0)

Doba zužování rámečků kolem displeje pomalu finišuje a výrobci se snaží docílit 100% podílu displeje vůči přední straně. Většinu…

Nejapný vtip? Huawei dává k nákupu nových iPhonů powerbanku

Nejapný vtip? Huawei dává k nákupu nových iPhonů powerbanku

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  6 komentářů

Konkurenční boj mezi výrobci je neúprosný. Každá možnost, jak se zviditelnit na úkor konkurence, společnosti vítají s otevřenou náruční.…

V Instagram zprávách nyní budete moci posílat GIFy

V Instagram zprávách nyní budete moci posílat GIFy

VČERA  |  Lucie Poláčková  |  diskuze (0)

Instagram neusíná na vavřínech a se svými direct messages se chce s novými updaty stále přibližovat ke klasickým chatovacím…

Mobilní zobrazení