Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Huawei Mate 10 | bezrámečkový telefon | iPhone X | čtečka tváře | Galaxy S8 | Android Oreo aktualizace

Vybíráme ideální telefon se čtenáři (6. díl – operační systém)

  |  23 komentářů  |  autor:

Pokud si dnes chcete koupit telefon, máte na výběr z obrovského množství telefonů. Od těch nejlevnějších, po ty nejdražší, od zavedených výrobců, po neznámou exotiku z Číny. I přesto si dovolím tvrdit, že neexistuje dokonalý telefon, ale kdybychom si měli vybrat z několika již dostupných, který by to byl?

Vítejte u dalšího dílu našeho seriálu. V minulých týdnech jsme se zabývali vzhledem „ideálního telefonu,“ úhlopříčkou displeje a jeho typem, zkrátka a dobře všemožným hardwarem. Jenomže telefony nedělá jen hardware, stejně tak důležitou roli hraje software. A na ten přichází řada právě dnes. Pakliže jsem psal o úhlopříčce displeje jako o ožehavém tématu, dnes budeme řešit téma přímo hořlavé. Operační systém. Operační systémy přicházejí, jiné zase odcházejí, avšak v průběhu několika let se nám zde usadily hlavní dva, které v poslední době dotáhl třetí. Ano, řeč je o Androidu, iOS a Windows Phone.

S operačními systémy je to jako s displeji, záleží na každém z nás a na našich preferencích. Někdo raději uzavřený a kontrolovaný iOS, který uživateli oplatí vysokou spolehlivostí, jiný zase Android, který si může vyladit podle svého do posledního detailu. Třetí si zase nemůže vynachválit Windows Phone, který je mnohými nazýván „zlatou střední cestou.“ Abychom však nekřivdili i ostatním, daleko menším rybám, nebude tento článek pouze o třech nejpoužívanějších. Povíme si také o jiných, méně známých, systémech jako Ubuntu Touch, nebo Tizen, dojde i na Firefox OS.

Jablečný iOS

Pravděpodobně nejuzavřenější a zároveň nejstarší operační systém v naší anketě. Aktuálně zde máme iOS v jeho sedmé verzi, která přišla společně s iPhony 5S a 5C, nicméně již v létě bychom se měli dočkat představení již osmé verze. Stávající sedmá verze přišla s revolučním flat designem, tudíž od osmé verze se očekávají změny takříkajíc „pod kapotou.“ Velikou výhodou iOS je optimalizace. Tento systém běží pouze na zařízeních Applu, tudíž na iPhonech, iPadech a iPodech. Tato výhoda je zároveň i nevýhodou, protože pokud vám jablečná zařízení nějak nevoní, například pokud vám přijde úhlopříčka displeje moc malá, budete muset ke konkurenci.

 
iOS 7 přinesl tzv. Flat design. Notifikační centrum v iOS 7.

Android od Googlu

Pokud vám nevyhovují zařízení Applu, velice pravděpodobně skončíte v tomto táboře. Android boduje hlavně svojí otevřeností a možností vysokého přizpůsobení. K tomu připočtěte obrovský výběr ze všech výkonnostních i cenových tříd a vznikne velice žádáný produkt, o tom svědčí i více než 80% trhu. I tento systém má své nevýhody, ta největší z nich vyplývá z výhod otevřeného a všemi používaného operačního systému. Jedním slovem fragmentace. Vysoká fragmentace a často velice chabá optimalizace ze strany výrobce mají za následek, že Android si vysloužil pověst „toho pomalého a lagujícího systému.“ Na jeho obranu musíme dodat, že záleží na samotném výrobci, jak Android odladí, popřípadě jak náročnou firemní nadstavbu na čistý Android nasadí. Nicméně verzí 4.1 počínaje, se Google začal optimalizací více zabývat, takže se Android této špatné pověsti pomalu začíná zbavovat. Aktuální verze 4.4 pak přinesla menší revoluci v podobě ART – Android Run Time.

 
Android 4.4 KitKat přinesl průhlednou notifikační lištu i tlačítka. MIUI – Firemní nadstavba od Xiaomi změní Android opravdu do hloubky.

Windows Phone

Posledním systémem naší trojice se stal Windows Phone. Nejnovější verze 8.1 zatím není dostupná, nicméně její příchod se očekává v průběhu několika měsíců. Na Windows Phone bylo do nedávna nahlíženo jako na „toho třetího.“ V posledních „osmičkových“ verzích se z tohoto okenatého systému stal plnohodnotný soupeř pro předchozí dva systémy. Vzhled je do jisté míry také unifikovaný, nečekejte tedy takovou míru přizpůsobivosti jako u Androidu. Na stranu druhou plynulost je většinou někde jinde, než u konkurenčního robota.

 
Windows Phone a jeho „okna“ zaručeně poznáte! Jednoduchost a systémová grafika, kterou konkurence prostě nemá.

Tím končí výčet trojice největších účastníků, nyní přejděme k pětici méně známých systémů. Tyto operační systémy se na světovém trhu ještě nestihly prosadit, nejsou moc žádané, nebo se na nich ještě vůbec neobjevily.

Firefox OS

První a z této skupiny nejrozšířenější operační systém je Firefox OS. Tento systém je vyvíjen firmou Mozila a několika mobilními operátory. Systém jako takový je relativně jednoduchý a je velice úzce spjat s webem. Nedávno byla představena verze 2.0, s jejímž příchodem se tento systém naučil spoustu nových věcí.


Firefox 2.0 se nechal inspirovat konkurencí

Jolla Sailfish

Systém, který je jakýmsi duchovním pokračovatelem Meega a Maema od finské Nokie. Ve Finsku je vyvíjen i tento systém, proč by ne, když firmu Jolla založilo několik bývalých pracovníků Nokie. Sailfish OS se vyznačuje plnohodnotným multitaskingem a velice intuitivním ovládáním pomocí gest.


Jediný telefon s tímto operačním systémem na světě. V hlavní roli jednoduchost.

Ubuntu Touch

Ubuntu je pravděpodobně nejrozšířenější distribucí desktopového Linuxu. Cannonical, což je firma, která stojí za vývojem Ubuntu, to již několikrát na poli mobilních telefonů zkoušela. Jednou jako dualboot s Androidem, podruhé jako systém, který se spustí po připojení telefonu s Androidem do doku. Minulý rok pak představili zbrusu nový mobilní operační systém jménem Ubuntu Touch. Ten se vyznačuje výsuvnou lištou s nabídkou aplikací, tak jak ji známe z desktopového prostředí Unity. Celý systém se ovládá pouze pomocí displeje, není tedy potřeba jakýchkoliv tlačítek.


I přes velké ambice, na trhu není jediné zařízení s tímto bezpochyby zajímavým operačním systémem.

Tizen

Tizen je operační systém, na kterém spolupracuje hlavně Samsung s Intelem. První zmíněný Tizen již použil, v mobilním telefonu jej však nečekejte. Mluvím o hodinkách Samsung Gear, přesněji řečeno o jejich druhé generaci, která na tomto systému běží. Do první generace by se Tizen měl dostat formou aktualizace. Samotný systém nevypadá úplně nejhůř, každopádně k plné konkurenceschopnosti mu ještě nějaký ten krůček zbývá.


Ani Tizen nezpůsobí žádnou revoluci v uživatelském rozhraní.

Černý kůň nakonec – BlackBerry 10

Jak již nadpis prozradil, řeč bude o operačním systému od kanadské společnosti BlackBerry. Skalní fanoušci značky mě v komentářích pravděpodobně rozcupují, kvůli zařazení tohoto systému mezi „nevyzrálé systémy.“ BlackBerry 10 není zas takovou novinkou a z výše zmíněných je na tom pravděpodobně asi nejlépe. To ovšem nic nemění na faktu, že tento systém si bude muset své místo na trhu znovu vydobýt. Předpoklady k tomu jistě má, díky velice návykovým ovládacím gestům. Potěší i možnost spouštět aplikace pro Android, nicméně touto schopností disponují i téměř všechny konkurenční platformy.


Intuitivní a svižné prostředí BlackBerry 10.

Tímto je u konce představení všech účastníků naší ankety a na vás je rozhodnout, který operační systém si najde cestu do našeho „ideálního telefonu.“ Příští týden se pak můžete těšit na díl sedmý.


[poll id=“36″]


Tip: Pokud jste prošvihli některý z předchozích dílů #1#2#3#4, #5, nevadí! Stále můžete hlasovat v příslušných článcích.

ČLÁNKY:, , , , ,
Essential Phone prý ukradl modulární design. Firma už je u soudu

Essential Phone prý ukradl modulární design. Firma už je u soudu

DNES  |    |  diskuze (0)

Smartphone od otce Androidu Andyho Rubina sliboval skvělou budoucnost a unikátní technologie. Jenže realita je taková, že prakticky není chvíle, aby se…

Průměrný český teenager se věnuje smartphonu 3 hodiny denně

Průměrný český teenager se věnuje smartphonu 3 hodiny denně

DNES  |    |  diskuze (0)

Téměř polovina náctiletých se přiznala, že svému telefonu obětují až 3 hodiny denně. Nejvíce času tráví komunikací s přáteli přes sociální sítě.…

Apple odpověděl na bezpečnostní otázky ohledně Face ID

Apple odpověděl na bezpečnostní otázky ohledně Face ID

DNES  |    |  diskuze (0)

Minulý měsíc, těsně po představení iPhone X, americký senátor Al Franken poslal Timu Cookovi dopis. V něm vyjádřil své obavy o bezpečnost…

Mobilní zobrazení