Všichni po nich touží, avšak nikdo je nekupuje. Proč vymírají kompaktní telefony?

Ondřej Koníček
  • Nebudeme si nic namlouvat, segment kompaktních telefonů vymírá
  • Respektive se několik posledních let pohybuje na hranici zániku
  • Proč tomu tak je a proč zákazníci na malé telefony slyší čím dál méně?
Apple iPhone 13 Mini
Apple iPhone 13 Mini

Mobilní telefony za posledních několik let neuvěřitelně narostly. Dnes nejsou výjimkou přístroje s úhlopříčkou blížící se 7 palcům, což bylo před řekněme dekádou ještě nemyslitelné. Kompaktní telefony postupem času zcela vyklidily pole a dnes je nabízí jen pár výrobců, a to ještě s diskutabilním úspěchem. Proč se tak děje?

Všichni je milují, ale nikdo je nechce

Uživatelé si houfně stěžují na to, že telefony jsou moc velké a spousta z nich toužebně volá po tom, aby se kompakty vrátily. Tak se alespoň dá odtušit z různých diskuzí a internetových fór. Jenže realita je bohužel jiná a dopadá to tak, že když už nějaký ten výrobce s opravdu kompaktním telefonem přijde, ve finále bohužel ostrouhá.

Prodeje těchto přístrojů bývají v drtivé většině případů mizerné a to poslalo pod kytičky nejenom slavnou sérii Xperia Compact od Sony, ale také iPhony Mini. Ty dorazily jen ve dvou generacích, v letech 2020 a 2021, přičemž už vloni tyto kompakty nahradil velký model Plus, který se sice také neprodává nějak zázračně, ale lépe než kompaktní iPhony Mini.

Apple iPhone 13 Mini
Apple iPhone 13 Mini

Čtěte také: Fandíme kompaktním vlajkám. Zde je 5 nejlepších modelů dostupných v roce 2023


Kde se nachází jádro pudla?

Proč se ale vlastně kompakty prodávají mizerně, když mají na oko tak velkou základnu fanoušků? Jedním z důvodů můžeme hledat v tom, že si uživatelé automaticky přiřazují větší displej k vlajkovým telefonům. Prostě a jednoduše, když vidí velký displej, tak si řeknou, že to bude pravděpodobně lepší telefon než ten vedle, který má řekněme 6palcový panel.

Druhou překážkou je právě ona velikost displeje, což je tak trochu paradox. Kompaktní telefony jsou kompaktní díky malému displeji, jenže menší zobrazovací plocha není ke konzumaci multimediálního obsahu zrovna ideální. Na menší obrazovce pak můžou mít uživatelé s většími prsty také problémy co se psaní na klávesnici týče.

ASUS
ASUS

Na malém prostoru se kouzlit nedá

Dalším velkým problémem kompaktů je vnitřní prostor. Toho je v malém šasi pomálu a narvat opravdu top výkonné komponenty do tak malého prostoru není nic snadného. Vývoj kompaktních telefonů, konkrétněji tedy hlavně vlajkových přístrojů, je náročnější a ve finále bohužel i nákladnější. Bez kompromisů to v tomto případě nejde a často to odnese baterie.

Kompakty mají v drtivé většině případů výrazně menší baterie a tudíž i nižší výdrž na jedno nabití než telefony klasického střihu. Omezenější šasi se pojí také s horším odvodem tepla, které se v těsných prostorách více kumuluje a proto jsou menší telefony na výraznější zahřívání náchylnější než přístroje tradičních rozměrů. A i kvůli tomu mají většinou nabíjení s nižším výkonem.

Řešení existuje

I když se klidně může stát, že kompaktní telefony postupem času vymřou, jejich nástupce se již rýsuje na obzoru. Jsou jím skládačky, a to hlavně véčka typu Samsungu Galaxy Z Flip 5. Ty jsou ve složeném stavu velmi kompaktní, takže mají všechny přednosti malých telefonů, ale v rozloženém stavu nabídnou naopak to, co tradiční kompakty nemají, tedy velký displej.

A jak se stavíte ke kompaktním telefonům Vy? Dáváte přednost pohodlnému nošení a příjemnému používání, nebo velké úhlopříčce displeje? Dejte nám vědět do komentářů.

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Ondřej Koníček - Redaktor

Jsem příznivcem veškeré elektroniky, hlavně telefonů, počítačů a hardwaru obecně. Dále pak hráč tělem i duší, občasný sportovec a velký filmový fanda.


Komentáře


Nejnovější články