Kdy vyměnit baterii u svého mobilu + jak zjistit aktuální degradaci baterky?

Baterie v telefonu časem degraduje. Pokud kapacita klesne pod 80 % nebo vás výdrž či výkon omezují, je čas přemýšlet o výměně či novém telefonu.
Baterie je kritickou komponentou telefonu
Mobilní telefon se skládá ze spousty komponent, přičemž baterie je jednou z těch nejdůležitějších. Je nejvíce namáhaná, neustále musí snášet vybíjení a nabíjení, stejně jako nárazové požadavky na vyšší výkon, který si žádá vyšší přísun energie. Je zkrátka nesmírně důležitá a opakovaným nabíjení a vybíjením logicky degraduje.
Degradace akumulátoru není tak výrazná, jako v minulosti, ale samozřejmě se děje a ve velké míře záleží na tom, jak se k telefonu, respektive baterii, chováte. Dáváte telefon několikrát denně na nabíječku, nebo ho vybíjíte až do stavu, kdy se vypne, a poté ho necháte nabít na plnou kapacitu? Tak to baterii moc nešetříte a napomáháte degradaci její kapacity.
Ideální je nevybíjet telefon zcela do vypnutí a nabíjet na 80 % kapacity, což je strop, který lze nastavit u drtivé většiny dnešních telefonů. Vhodné je i využívat různé chytré nabíjení a podobné vymoženosti, které baterii šetří. Tak jako tak se ale pravděpodobně do stavu, kdy životnost baterie klesne pod použitelnou hranici, někdy dostanete a to přichází čas na výměnu.

Kdy je vhodné vyměnit baterii v mobilu?
Pokud měníte telefon každý rok, tak se pravděpodobně situace, kdy by vám životnost baterie klesla tak, že byste museli zvažovat výměnu, nedočkáte. Jestli ale vlastníte telefon třeba dva, tři a více let, tato situace nastat může a výměna baterie zkrátka časem bude viset ve vzduchu. A vězte, že tento úkon není tak snadný, jako v minulosti.
Dříve stačilo koupit náhradní baterii, sejmout zadní kryt a jen vyměnit starý akumulátor za nový. U moderních smartphonů to nelze, nemají odnímatelný zadní kryt a baterie jsou v nich často uchyceny napevno. Návštěva servisu je při tomto úkonu takřka nevyhnutelná a cena také není zrovna nízká, takže to chce nad výměnou baterií přemýšlet a zvolit vhodný okamžik.
Hlavní otázkou je, kdy k výměně v servisu přistoupit. Pokud máte iPhone, tak v okamžiku poklesu kapacity baterie pod 80 % vám telefon oznámí, že byste měli zvážit výměnu baterie. Zbývající objem akumulátoru, tedy životnost, umí zobrazit i většina telefonů s Androidem a obecně platí, že jakmile se dostanete pod 80 %, je čas na výměnu, protože výdrž, ale i výkon zařízení jako takového, už budou nedostatečné.
Jak zjistit, v jakém stavu je vaše baterie?
Android
- Stáhněte si z obchodu Google Play zdarma aplikaci AccuBattery a v sekci „Zdraví baterie“ se po pár nabíjecích cyklech zobrazí odhadovaná maximální kapacita
iOS (iPhone)
- Nastavení → Baterie → Kondice baterie → Maximální kapacita

Dejte na svůj pocit
Samozřejmě se nemusíte řídit striktně řídit onou hranicí 80 % a asi není úplně nutné čekat, až životnost klesne na tuto hodnotu. Pokud máte pocit, že telefon vydrží v porovnání s tím, když byl nový, výrazně méně a omezuje vás to, vydejte se klidně do servisu dřív.
V případě, že máte už notně starý přístroj, tak zvažte určitě i to, zda se výměna baterie vyplatí po finanční stránce. Možná zjistíte, že bude lepší přejít na nový telefon.
Autor článku

Jsem příznivcem veškeré elektroniky, hlavně telefonů, počítačů a hardwaru obecně. Dále pak hráč tělem i duší, občasný sportovec a velký filmový fanda.
Jsem příznivcem veškeré elektroniky, hlavně telefonů, počítačů a hardwaru obecně. Dále pak hráč tělem i duší, občasný sportovec a velký filmový fanda.