V Google Play se objevil agresivní malware. Těchto 5 aplikací si okamžitě smažte

Richard Šimáček
  • V obchodě Google Play se opět objevil nebezpečný malware
  • Ten dokáže krást data a nahrávat obrazovku
  • Spyware Mandrake byl nalezen celkem v pěti aplikacích
V Google Play opět řádí řada škodlivých aplikací
V Google Play opět řádí řada škodlivých aplikací

Obchod s aplikacemi Google Play má velmi přísné podmínky, pokud jde o aplikace, které zde mohou být umístěny. Bohužel i přes přísná pravidla se občas podaří malware či spywaru proniknout do zdánlivě neškodných aplikací a některé tyto infikované aplikace dokážou napáchat velkou škodu.

Samsung Galaxy A56 5Gpixel-counter

Nebezpečný spyware v Google Play

Společnosti Kaspersky se podařilo detekovat novou variantu velmi nebezpečného spywaru Mandrake v pěti aplikacích na Google Play. Tyto infikované aplikace si již stáhlo více než 37 000 uživatelů. Všechny níže uvedené aplikace se na aplikačním obchodě objevily v roce 2022, takže za tu dobu mohly znepříjemnit život mnoha lidem. Nejvíce uživatelů, kteří si aplikace stáhli, pochází z těchto zemí: Německo, Itálie, Mexiko, Kanada, Španělsko a Velká Británie.

Seznam infikovaných aplikací:

  • AirFS – File sharing via Wi-Fi
  • Astro Explorer
  • Amber by kodaslda
  • CryptoPulsing
  • Brain Matrix
Dejte si pozor na malware v telefonu
Dejte si pozor na malware v telefonu

Čtěte také: Detailní záběry ze hry: Astro Bot ukázal jízdu na tobogánu nebo to, že umí létat


Co Mandrake dokáže?

Původní verze tohoto spywaru se objevila již v roce 2016, ale nejnovější a více nebezpečnou verzi se podařilo objevit teprve letos v červenci. Nová verze Mandrake se dokáže lépe vyhnout odhalení a schovává se v systémových složkách operačního systému Android, jak informuje Kaspersky.

Tento zákeřný malware dokáže sbírat uživatelská data, stahovat na pozadí další nebezpečné aplikace, nahrávat obrazovku, přesouvat soubory a spouštět různorodý škodlivý kód. Jedná se tak o jeden z nejnebezpečnějších malwarů, co se na Androidu může objevit.

Jak zjistit, že mám v mobilu malware?

Projevy škodlivého malwaru jsou na Androidu poměrně jednoduše postřehnutelné. Pokud si všímáte náhlého poklesu výdrže baterie nebo neobvyklého zahřívání telefonu bez zátěže, může jít o zákeřný malware. Dalším projevem škodlivých virů mohou být všudypřítomné vyskakovací reklamy, a to i na místech, kde předtím nikdy nebyly.

Pokud si všímáte těchto projevů, stáhněte si antivirus, například AVG, a nechte si telefon zkontrolovat. Pokud ani to nezabere, můžete smartphone resetovat do továrního nastavení. To by mělo spolehlivě vymazat jakýkoliv malware.

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Richard Šimáček - Redaktor

Od útlého věku se zajímám o počítače, mobily a vůbec o vše, co má jakoukoli chytrou funkcionalitu. Přísun novinek z technologické sféry je pro mě pořádná dávka dopaminu! Svůj volný čas věnuji především hraní her, sledování kvalitních seriálů či filmů nebo pobytu v přírodě, ať už túrami nebo jízdou na elektrokole.


Komentáře

Samsung Galaxy A56 a A36 5Gpixel-counter

Nejnovější články