Mobilizujeme.cz

V ČR poběží unikátní bezdrátová síť Sigfox pro internet věcí

  |  komentovat  |  autor:

O tzv. internetu věcí (IoT) jste už možná slyšeli, je to jednoduše pojem pro všechna zařízení připojitelná k internetu – ať už jde o mobil, tablet, počítač nebo také chytré hodinky, chytré kamery, vrata a mnoho dalšího. O čem jste ale zřejmě ještě neslyšeli, je speciální bezdrátová síť Sigfox, která je pro všechna tato zařízení přímo navržena. Máme tak tady novou technologii, která si chce stejně jako např. Bluetooth, NFC, Infraport, Wi-Fi či mobilní síť operátorů najít své místo pod sluncem!

S příchodem internetu věcí dochází ke změnám všude kolem nás. Dosavadní infrastruktura má sice neustále výkonnější hardware, zároveň však v případě mobilních zařízení méně vydrží a není ani v dalších ohledech nejvhodnější. Proto bohužel nelze využít současné sítě a technologie, ale bude potřeba vybudovat síť se zcela novou technologií, která splní všechny současné požadavky.

Nová bezdrátová síť Sigfox je jako nanotechnologie na poli internetového připojení. Uznává princip „méně je více“. Zařízení není k internetu připojeno neustále a s co nejvyššími rychlostmi, ale naopak se samo připojí, kdy potřebuje, a přenosové rychlosti dosahují jen 100 bitů/s.

Díky spolupráci s operátorem T-Mobile a firmou Blue Cell Networks začne v České republice pilotní provoz této nadějné technologie, zatím pouze na území Prahy, ale počítá se následně s rozšířením na celé území ČR. Prozatím půjde o 400 až 500 stanic běžících na frekvenci 868 MHz, dosah bude v řádu kilometrů. Připojená zařízení nebudou mít žádnou SIM kartu, ale speciální certifikát a vlastní ID.

Pro testování si společnosti vybrali řadu partnerů z různých oborů, bohužel však zástupci společností nechtěli prozradit, o koho přesně se bude jednat. Je ale jasné, že technologie bude vhodná například pro firmy, pro které bude zajímavé např. dálkové monitorování objektů (ať už jde o zjištění, zda je plné parkoviště, zda jsou funkční hydranty pro hasiče, zda někdo otevřel dveře ke mně do kanceláře apod.).

Povedlo se nám ale zjistit, že o technologii Sigfox má zájem některý z výrobců mobilních telefonů. Mohl by prý díky tomu nalézt ztracený mobil, i když bude vypnutý (vzhledem ke značné úspoře energie).

Tip: Vítejte v budoucnosti: Jaké je to žít s bezdrátovým nabíjením?

Síť Sigfox má obrovský potenciál a není tak divu, že její tvůrci přemýšlejí v globálním měřítku. Česká republika tak není jedinou zemí, kde již tato technologie funguje nebo fungovat bude. Aktuálně je na seznamu už více než 12 předních evropských měst a další přibývají. Uvidíme ale až časem, jak se síť Sigfox uchytí a nakolik má opravdu přínos.

Pilotní provoz skončí během letních prázdnin, následně se firmy T-Mobile, Blue Cell Networks a Sigfox rozhodnou, zda pokryjí i další části naší republiky.

ČLÁNKY:, , ,
Recenze Elephone P8: kterak hmota zvítězila nad duchem

Recenze Elephone P8: kterak hmota zvítězila nad duchem

DNES  |    |  diskuze (0)

Špičkové parametry zabalené do levné škatulky – kdo by odolal? Že ani čínský původ už není na závadu? Elephone P8 vypadá tak zázračně,…

Malým dětem nedávejte telefon, zkuste raději chytrou hračku

Malým dětem nedávejte telefon, zkuste raději chytrou hračku

VČERA  |    |  2 komentáře

Dávat telefon už malému dítěti odborníci nedoporučují. Co je ovšem jednoznačně vhodné, jsou různé hračky. A pokud nechcete zůstat jen u těch…

U iPhonu 8 zaplatíte víc za výměnu zadního než předního skla

U iPhonu 8 zaplatíte víc za výměnu zadního než předního skla

VČERA  |    |  7 komentářů

Při pohledu na zadní kryt nového iPhonu 8 a 8 Plus musí každého bezpodmínečně zaujmout jeho lesk. Už jen při pomyšlení, že…

Mobilní zobrazení