Tento bankovní malware se vyvíjí extrémním tempem, obyčejné zabezpečení ho nezastaví

Ondřej Koníček
  • Bankovní trojan Trickbot opět útočí
  • Vyvíjí se překotným tempem
  • Používá více než šest desítek sofistikovaných technik
Trickobot
Trickobot

Společnost Kaspersky přišla s novými informacemi ohledně nebezpečného bankovního trojského koně se jménem Trickbot. Ten prochází neustálým vývojem, je čím dál sofistikovanější a v současnosti používá spoustu technik, jak oklamat oběť i ochránce, který se stará o bezpečnost v kybernetickém světě. Mějte se před ním na pozoru.

Terčem je internetové bankovnictví

Tento nechvalně známý trojan vznikl již v roce 2016 a od té doby se konstantě vyvíjí. Byl vytvořen výhradně ke krádežím dat z internetového bankovnictví a během oněch 5 let v éteru se výrazně změnil. Nyní používá 61 různých modulů, aby oklamal uživatele.

Trickbot je považován za následovníka trojanu s označením Dyre, který kradl přihlašovací údaje k účtům a bankovní informace. Jeho “výrobce” ho postupem času aktualizoval, až se z něj stal multimodulární malware, jehož aktivity se pohybují od krádeží dat až po šíření dalšího malwaru.


Čtěte také: Pozor na „aktualizace“! Lstivý malware FluBot útočí na mobily s Androidem


Malware v telefonu
Malware v telefonu

Multifunkční záškodník

Výzkumníci společnosti Kaspersky odhalili celkem 61 samostatných modulů Trickbotu a přišli na to, že tento malware získal spoustu doplňkových funkcí, pomocí kterých krade citlivé informace a přihlašovací data.

Malware se šíří prostřednictvím místních sítí, pomocí přihlašovacích údajů, zranitelností a umožňuje útočníkům třeba vzdálený přístup, umí vytvořit proxy server a to není všechno. Provádí také útoky hrubou silou a stahuje další, nebezpečný malware. Z toho plyne, že mu nevadí zaútočit na váš počítač, ale i smartphone; a to jak Android, tak iOS.

Nejnebezpečnější malware na světě

Trickbot cílí na firmy i běžné uživatele, a to po celém světě – jeho aktivita se geograficky neomezuje. Nejvíc postižených subjektů pochází z USA (13,21 %), Austrálie (10,25 %), Číny (9,77 %), Mexika (6,61 %) a Francie (6,30 %). Bezpečnostní řešení Kaspersky účinně detekuje a blokuje všechny aktuálně známé verze tohoto trojského koně.

Jak se před finančními hrozbami chránit?

  • Neklikejte na odkazy ve spamových zprávách a neotevírejte dokumenty, které jsou k nim přiloženy
  • Používejte internetové bankovnictví, které má vícefázové ověření
  • Udržujte svůj software aktualizovaný, a to včetně operačního systému
  • Používejte důvěryhodné bezpečnostní řešení, které vám pomůže zkontrolovat URL adresy a otevírejte stránky v chráněném kontejneru

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Ondřej Koníček - Redaktor

Jsem příznivcem veškeré elektroniky, hlavně telefonů, počítačů a hardwaru obecně. Dále pak hráč tělem i duší, občasný sportovec a velký filmový fanda.


Komentáře


Nejnovější články