Telefon jako postrach manželství. Statistiky z nejlidnatější země jsou hrůzné

Ondřej Koníček
  • To, že na telefonu může vzniknout závislost, je známá věc
  • S trochou nadsázky bychom mohli tuto závislost označit za civilizační chorobu
  • V Číně ale jede na úplně jiné úrovni a jedná se o postrach tamních manželství
Smartphone závislost
Smartphone závislost

Rozvody patří k našim životům stejně jako manželství. V poslední době ukazují statistiky, že rozvodem skončí zhruba polovina manželství, což určitě není málo. Někdy jsou důvody vážné, někdy malicherné a faktem je, že se rozvádíme častěji než v minulosti. V Číně hraje v rozpadu manželství velkou roli mobilní telefon, respektive závislost na něm.

Samsung Galaxy A56 5Gpixel-counter

Rozvody v Číně kvůli telefonům

Zatímco v roce 2010 připadaly v nejlidnatější zemi světa 2 rozvody na 1 000 lidí, v roce 2019 už to bylo 3,4 případů. Následující rok tato statistika sice nepatrně klesla (na 3,1 případů), ale i v Číně je trend v tomto ohledu jasný – rozvodů je více než v minulosti. A v poslední době v nich mají v poměrně velké míře prsty i mobilní telefony.

Dle průzkumu novin Yangtze Daily může závislost na mobilních telefonech za 30 % rozvodů v Číně, což je vpravdě obrovské množství. Z toho je vidět, že tento typ závislosti je opravdu značně nebezpečný a uživatelé telefonů mají velmi často problém se odtrhnout od displeje svého přístroje i na úkor svých milovaných.

Smartphone závislost
Smartphone závislost

Čtěte také: Kam až může zajít závislost? Děvčata z Indie kvůli telefonu zmasakrovala tetu


Když komunikace vázne…

Závislost na mobilních telefonech jde ruku v ruce s nedostatkem komunikace, která je pro udržení spokojeného manželství pochopitelně nezbytná. Pokud totiž člověk neustále trčí na telefonu, nezůstává mu čas na komunikaci s partnerem, s dětmi či například plnění domácích povinností. A když pohár trpělivosti přeteče, rozvodové papíry jsou na stole.

Dle tohoto průzkumu jsou konflikty v manželství kvůli času stráveném na mobilním telefonu čím dál častější. V Číně tuto závislost berou tak vážně, že ji dokonce považují za formu domácího násilí a je to logické. Není to násilí jako takové, ale touto závislostí způsobují uživatelé svým druhým polovičkám nemalé psychické potíže a proto nese u tamních organizací označení “studené násilí”.

Hlavně všeho s mírou

Telefon je velmi dobrý sluha, ale jak je vidět, může být i pořádně zlý pán. S časem stráveným na něm to není radno přehánět, protože závislost může vzniknout velmi snadno a pak už je to jen kousek k opravdovým problémům. Určitě bude lepší věnovat svůj volný čas rodině, protože nikdo se nechce dočkat toho, aby mu před nosem přistála výzva k rozvodu.

Jak to máte s mobilním telefonem vy, vnímáte u sebe jistou formu závislosti?

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Ondřej Koníček - Redaktor

Jsem příznivcem veškeré elektroniky, hlavně telefonů, počítačů a hardwaru obecně. Dále pak hráč tělem i duší, občasný sportovec a velký filmový fanda.


Komentáře

Samsung Galaxy A56 a A36 5Gpixel-counter

Nejnovější články