Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Stylovka pro hudební příznivce: recenze Sony Ericsson W705s

  |  komentovat  |  autor: Luboš Srb

Sony Ericsson W705 je výsuvný telefon hudební řady Walkman. Láká na stylový design, propracovaný hudební přehrávač Walkman, rychlá data včetně oblíbeného Wi-Fi či akcelerometr s rozsáhlým využitím.

Telefon se na našem trhu prodává ve dvou verzích. Vedle té klasické s označením W705, kterou jsme měli zapůjčenou k recenzi, je k dispozici brandovaná verze W715 od operátora Vodafone. Ta navíc disponuje integrovaným GPS přijímačem a nabízí pár úprav v prostředí.


Sony Ericsson W705 – oficiální fotografie

Švédsko-japonský výrobce má v posledních letech ve zvyku, že vyrobí jeden model, který pak mírně upraví a vydá ve dvou řadách. To je případ i Sony Ericssonu W705, který má svého „dvojníka“ v pracovním modelu G705.

TIP: Pro podrobné technické parametry navštivte katalog mobilů – Sony Ericsson W705.

Základní parametry – Sony Ericsson W705

Rozměry95 x 48 x 14,3 mm
Hmotnost98 gramů
DisplejTFT, rozlišení QVGA (240 x 320 px), 262 tisíc barev, úhlopříčka 2,4“
Paměť120 MB + paměťové karty Memory Stick Micro (až 8 GB)
Operační systémSony Ericsson
Fotoaparát3,2 Mpx (2048 x 1536 px), LED blesk
Obsah baleníuživatelská příručka, CD-ROM se softwarem, baterie, nabíječka, headset, datový USB kabel, paměťová karta Memory Stick Micro 4 GB
Cena a dostupnost7 000 Kč, od května 2009

Oficiální video prezentující Sony Ericsson W705:

Krátké postřehy z testování Sony Ericssonu W705:

Co se nám líbilo: průchozí nabíječka umožňuje mít připojená sluchátka a přitom telefon dobíjet, zprávy jsou nově řazeny i v podobě konverzací, klávesa „Multitasking“ na ovládacím bloku pro minimalizaci aplikací a her, pomocí aplikace světlo si můžete kdykoliv posvítit

Co se nám nelíbilo: umístění reproduktoru (při držení telefonu v ruce vám reproduktor hraje do ruky), složitý mechanismus pro výměnu SIM karty, displej je o milimetr výše než okolní povrch (hrozí snadné poškrábání)

TIP: Vyzkoušejte si telefon Sony Ericsson W705 v interaktivním simulátoru.


Obsah balení s telefonem – opět se objevuje průchozí nabíječka

Vzhled a konstrukce: luxus a pohodlí

Sony Ericsson W705 zaujme hned na první pohled. Přední stříbrná strana vyrobená z broušeného kovu a některé „pozlacené“ prvky na telefonu působí opravdu luxusně. Výrobce si proto zaslouží velkou pochvalu. Stejné provedení jsme ocenili již u Walkmanu W890i.


Telefon je na stole díky svému povedenému designu k nepřehlédnutí

Kov je použit pouze na přední straně, zbytek telefonu je z tvrdého plastu. To musíme v případě Sony Ericssonu W705 do jisté míry ocenit. Plast je totiž lehce pogumován a tak je držení telefonu v ruce velmi příjemné. Tato povrchová úprava má pouze jediné mínus. Trpí uchycením otisků prstů.

Telefon výsuvné konstrukce nabízí kompaktní rozměry 95 x 48 x 14,3 mm a přijatelnou hmotnost 98 gramů. Výsuvný mechanismus je bezproblémový. Při vysunutí i zasunutí vždy pomůže silná pružina. Chod je poměrně tichý.

Co se týče celkového konstrukčního zpracování, je na tom Sony Ericsson W705 výborně. Nikde nic neskřípe, nepraská, nevrže. Vůle mezi jednotlivými plasty je minimální. Platí to také u zadního krytu baterie, který je jištěn posuvným zámkem.


Klávesa „Walkman“ na horní straně … a umístění reproduktoru do spodních míst

Rozmístění prvků na telefonu není úplně ideální. Například taková malá klávesa „Walkman“ by se mnohem lépe ovládala na levém boku telefonu. Více nám pak vadilo umístění reproduktoru na spodní část zadní strany. Při držení mobilu v ruce se totiž reprodukce rozrážela o prsty, což kazilo výsledný dojem z poslechu hudby.

Displej a ovládání: jednolitá klávesnice

Telefon je vybaven TFT displejem se standardním rozlišením QVGA (240 x 320 px). Na ploše o úhlopříčce 2,4“ dokáže zobrazit až 262 tisíc barev. Displej je čitelný i z větších úhlů a jeho barvy jsou velmi syté.

Co se týče čitelnosti na přímém slunečním světle, model W705 nás velmi mile překvapil. V nastavení můžeme zvolit několik hodnot jasu, přičemž podsvícení je automaticky regulováno pomocí čidla umístěného nad displejem. Škoda jen, že nelze čidlo vypnout. Hodilo by se to například při jízdě autem v lese, kde se často mění okolní osvětlení.


Levý bok telefonu pěkně od spodu až nahorů

Sony Ericsson W705 se ovládá pomocí čtyřsměrné klávesy s potvrzovacím středem. K jednotlivým směrům si lze nastavit zkratky pro rychlé spuštění nabídek či některých funkcí telefonu. Všechny klávesy ovládacího bloku jsou lehce vyvýšeny, a tak je jejich stisk pohodlný a jistý.


Klávesnice se dobře ovládá ve dne i „poslepu“ v noci

Klávesnice se objeví až po vysunutí spodní části telefonu. Její povrch je sice jednolitý, ale jednotlivá tlačítka se díky kolébkové úpravě ovládají i tak velmi dobře. Podsvícení klávesnice je bílé a dostatečně intenzivní, ale bohužel nerovnoměrné.

Baterie a výdrž: pořádný vytrvalec

Výrobce u modelu W705 použil baterii Li-Pol s velmi slušnou kapacitou 1000 mAh. V našem redakčním testu nás telefon velmi mile překvapil. Na jedno nabití totiž vydržel celý pracovní týden, a to při takovém zatížení, že jsme denně poslali 5 zpráv, uskutečnili hovory o celkové délce 10 minut, poslouchali hudbu něco málo přes 1 hodinu a příležitostně brouzdali po internetu přes Wi-Fi.

Prostředí telefonu: beze změn

Sony Ericsson W705 přináší jednoduché uživatelské prostředí. Menu lze zobrazit třemi základními způsoby: mřížka 3×4 ikony, otáčení či jediná ikona, případně pak ze schématu. V menu je možný pohyb kromě přes navigační klávesu také pomocí čísel numerické klávesnice.

Telefon nabízí multitasking, který je rychle přístupný pod příslušným tlačítkem na ovládacím bloku. Rozhodně vám zpříjemní práci s telefonem. Lze rychle minimalizovat aplikace a hry či hudební přehrávač, otevřít seznam zkratek, zjistit nové události či dostat se rychle k internetu.

Telefonování a zprávy: vše při starém

U Sony Ericssonu W705 se po stránce telefonování a zpráv oproti předchozím modelům nic nezměnilo. Telefonní seznam je připraven pojmout až 1000 kontaktů. Ke každému číslu lze přiřadit kromě telefonního čísla i obrázek, libovolné vyzvánění, upozornění na zprávu, datum narození, e-mailovou adresu, www stránku, poznámku, narozeniny a další.

Telefonní seznam nabízí způsob řazení, podle jména nebo podle příjmení. Sony Ericsson W705 nabízí vytváření skupin kontaktů, vyzváněcí profily, rychlé vytáčení (na numerické klávesnici si přiřadíte k jednotlivým tlačítkům dané kontakty) a přiřazení hlasového příkazu ke kontaktu.

Paměť telefonu je připravena na uložení až 1000 zpráv. Zprávy SMS a MMS se již vytvářejí v jednom a tomtéž editoru. Po přidání obrázku, videa, zvukové nahrávky a jiného multimediálního obsahu se z SMS zprávy stane zpráva MMS.

Pro snazší psaní zpráv je přichystán prediktivní slovník T9, který umí psát i bez české diakritiky. Délku výsledné zprávy nezkracuje. Novinkou je pak třídění zpráv v podobě konverzací. To leckdy dokáže značně urychlit komunikaci.

Hudební přehrávač: Walkman v plné síle

Telefon nabízí 120 MB vnitřní paměti a slot pro paměťové karty Memory Stick Micro, přes který můžeme vnitřní paměť rozšířit až o 8 GB. V balení výrobce rovnou dodává 4 GB kartu. U většiny uživatelů tím tedy pravděpodobně odpadne nutnost kartu dokoupit.

U Sony Ericssonu W705 představuje vrchol jeho výbavy propracovaný hudební přehrávač Walkman 3.0. Ten je možné rychle spustit tlačítkem „Walkman“ na horní straně telefonu. Přehrávač je součástí prostředí „Média“, ve kterém se automaticky překlápí obsah na displeji po naklonění telefonu.


Telefon s dodávanými sluchátky HPM-77

Přehrávač Walkman řadí skladby podle připojených ID3 tagů do různých sekcí, například interpret, album, žánr, rok a dalších. Nechybí možnost vytváření playlistů či zajímavé funkce Shake control pro ovládání přehrávače pohybem a SensMe pro výběr skladby podle nálady.

TIP: Pro spuštění předchozí či následující skladby stačí přidržet klávesu „Walkman“ na horní straně a švihnout telefonem doleva či doprava. Pro regulaci hlasitosti stačí klávesu „Walkman“ držet a telefon překlápět dopředu či dozadu.

Ekvalizér nabízí přednastavené režimy: výšky, tvrdá hudba, pop, jazz, normální, ambientní hudba, soul, klidná hudba a basy. Pokud by žádný z uvedených režimů nevyhovoval, lze ekvalizér upravit ručně. Samozřejmostí je, že hudební přehrávač umí hrát na pozadí. V tom případě se v pohotovostním režimu střídavě zobrazuje název skladby, interpreta a alba.

Ukázka prostředí přehrávače Walkman:

S telefonem jsou dodávána kvalitní špuntová sluchátka HPM-77 s technologií Clear Bass. Požitek z hudby je opravdu jedinečný. Jediné, co zamrzí, je absence 3,5 mm konektoru Jack přímo na těle přístroje. Oproti konkurenci to kvality Sony Ericssonu W705 trochu snižuje.

Telefon nabízí také FM rádio, které disponuje funkcí RDS. K poslechu hudby je nutné připojit headset, který slouží jako anténa. Prostředí rádia je dobře známé ze starších Sony Ericssonů. Velkým plusem je také funkce TrackID pro rozpoznání interpreta, alba a názvu skladby.

Zábava: hrajte hry pohybem!

Sony Ericsson W705 dokáže zabavit kromě hudbou také předinstalovanými hrami. V telefonu jsou běžné hry jako: Guitar Rock Tour, Sudoku či Bubble Town, a pak hry NitroStreet Racing a Bowling, které lze ovládat pohybem. NitroStreet Racing je jednoduchá hra, ve které závodíte s autama, přičemž zatáčet můžete naklápěním telefonu do stran.

Hra Bowling je o hodně zajímavější. Jde o klasický bowling, kdy se snažíte koulí srazit co nejvíce kuželek. Místo koule máte v ruce telefon, se kterým virtuálně házíte a on pomocí akcelerometru rozezná směr a rychlost. Hrát můžete také různé turnaje a jejich vyhráním si odemykat další a další možnosti ve hře.

Výrobce také přichystal tradiční trojici aplikací pro úpravu multimédií: VideoDJ, PhotoDJ a MusicDJ. Dalšími aplikacemi jsou: předpověď počasí AccuWeather.com, Music Quiz, Rock Bobblehed, Standby World Clock 3D, Walk Mate, World Clock 3D, přístup na YouTube či aplikace Google Maps.

Nejzajímavější je aplikace Walk Mate. Jedná se o jednoduchý krokoměr. Díky zabudovanému akcelerometru telefon spočítá otřesy, což jsou kroky, a dělá vám statistiky. Výhodou je, že aplikace funguje i minimalizovaná na pozadí či ji můžete mít stále funkční jako tapetu na displeji. Další hry a aplikace lze do telefonu doinstalovat přes Javu.

Fotoaparát: focení není jeho parketa

Sony Ericsson W705 je především hudebně založený telefon. Pro focení je připraven 3,2 Mpx fotoaparát s LED bleskem. Použitá optika bohužel není příliš kvalitní a když k tomu přičteme absenci autofocusu, nelze se divit, že fotoaparát je u Sony Ericssonu W705 pouze jako nezbytný doplněk. Telefon také zvládá nahrávání videa v rozlišení QVGA (320 x 240 px) s rychlostí 30 snímků/s.


Detail objektivu fotoaparátu a LED blesku

Nicméně telefon nabízí mnohá nastavení: režimy (panorama, rámečky, sekvence snímání), noční režim, samospoušť, vyvážení bílé či efekty. Nechybí dokonce ani geotagging pro přidání záznamů o poloze, kde byl snímek pořízen. Je však nutné mít k telefonu připojen externí GPS modul.

Zkušební fotografie – Sony Ericsson W705:


Absence autofocusu je znát. Snímky nejsou dostatečně ostré, barvy se slévají a při pokusu o makro je snímek rozmazán

Organizační a datové funkce: W705 vám zorganizuje život

Sony Ericsson W705 nabízí 5 opakovaných budíků, kalendář s opakovanými upomínkami, poznámky, úkolovník, časovač, stopky, kalkulačku, diktafon, paměť kódů a také šikovnou svítilnu. Jednu z poznámek je možné nechat zobrazit v pohotovostním režimu na pozadí, což alespoň částečně supluje absenci aktivního pohotovostního režimu

Po stránce datové výbavy je na tom Sony Ericsson W705 excelentně. Výrobce se použil z chyb napáchaných u dřívějších modelů a výsledkem je nyní plná datová výbava. Základní GPRS s nadstavbou EDGE doplňuje podpora 3G včetně HSDPA a HSUPA. Nechybí USB 2.0 s Mass Storage, Bluetooth 2.0 s podporou profilu A2DP či oblíbené Wi-Fi.

Rychlá data se budou hodit například, pokud budete využívat aplikaci Google Maps, také během sledování YouTube videí či jejich uploadu na server a v neposlední řadě pro surfování pomocí webového prohlížeče NetFront 3.4.

Zhodnocení: jeho zbraně jsou styl a bohatá výbava

Severský koncern Sony Ericsson udělal další krok ve vývoji velmi oblíbené hudební řady Walkman. Po designové stránce je telefon na vysoké úrovni, stejně tak i co se týče konstrukčního zpracování.

Nově jsme se dočkali například podpory Wi-Fi a širšího využití zabudovaného akcelerometru. Sony Ericsson W705 také zdobí dlouhá výdrž baterie či rychlá data HSDPA a HSUPA.

Jediné větší mínus si zaslouží slabší fotoaparát, který postrádá autofocus. Sony Ericsson W705 je ale hudební model, jehož funkcí nemá být v první řadě pořizování kvalitních fotografií. Tím jediným můžeme telefon obhájit. Hudební přiznivce telefon náramně potěší. Sony Ericsson W705 nabízí téměř vše, co lze od něj očekávat.

Pokud byste hledali alternativy k telefonu, pak je tu rozhodně Sony Ericsson W902, který nabízí kvalitní 5 Mpx fotoaparát či 8 GB kartu v balení, postrádá ovšem Wi-Fi. Dražší alternativou je pak Sony Ericsson W995. Ten odstraňuje většinu nedostatků testovaného modelu W705. Disponuje 8 Mpx fotoaparátem, GPS navigací či 3,5 mm Jackem přímo na těle telefonu a přináší i mnohá další vylepšení.

stylový design a pevná konstrukce absence 3,5 mm Jacku na těle telefonu
přehrávač Walkman 3.0 chybí autofocus
akcelerometr
Wi-Fi, rychlá data HSDPA a HSUPA
dlouhá výdrž
v balení 4 GB karta

Koupit Sony Ericsson W705 na značkovém eShopu Sony Ericsson.

ČLÁNKY:,

Diskuze

Komentujte

avatar
Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Huawei Nova 3i: bestie střední třídy s Kirinem 710

Huawei Nova 3i: bestie střední třídy s Kirinem 710

VČERA  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Dnešní den představilo Huawei v Číně novinku s názvem Nova 3. Není to však jediný kousek, který nám zde ukázala. Čínská…

V celé své kráse. Modrý Note 9 opravdu dostane žlutý S Pen

V celé své kráse. Modrý Note 9 opravdu dostane žlutý S Pen

VČERA  |  Vlastimil Šlosar  |  diskuze (0)

Představení Samsungu Galaxy Note 9 se nezadržitelně blíží a tím se nám zvyšuje i počet úniků. Nedávno uniklá fotografie plakátu tohoto…

Google dostal od Evropské komise rekordní pokutu

Google dostal od Evropské komise rekordní pokutu

VČERA  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (1)

Evropská unie se opět předvedla ve skvělém světle. Dala Googlu pokutu za zneužívání dominantního postavení. Kdo by to byl řekl, že…

Mobilní zobrazení